Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 stycznia 2019 r.
21:54

PA.RA i parę innych sukcesów. Ośrodek Brama Grodzka podsumowuje 2018 rok

(fot. Karolina Kryczka-Kowalska)

18 numerów dwutygodnika PA.RA, dziesiątki nowych nagrań do archiwum Historii Mówionej, tysiące gości na wystawach, festiwalach i warsztatach – Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN podsumował ubiegły rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Łączny nakład – 66 tys. egzemplarzy. Najlepiej czytany tekst (w wersji internetowej) – „Czy patriota śpi w pościeli z orłem?”. Z końcem roku ukazał się ostatni numer gazety PA.RA. – To najważniejsze, co robiliśmy w minionym roku – przyznaje Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Dwutygodnik ukazywał się od stycznia. Drukiem wyszło 18 numerów, które czekały na czytelników w drewnianych skrzynkach z charakterystycznym logiem w 69 różnych miejscach miasta. – 217 artykułów, 503 fotografie i grafiki, 38 autorów – wylicza Zętar. – O stu latach historii Lublina – dodaje Grzegorz Jędrek.

• Na liście ubiegłorocznych sukcesów ośrodka także: renowacja zabytkowej studni na placu dworca PKS (dzięki prywatnemu sponsorowi ze Szwajcarii) – jednego z kilku ostatnich namacalnych śladów po nieistniejącej dzielnicy żydowskiej; duża wystawa afiszy i druków z okazji 10-lecia Izby Drukarstwa na Żmigrodzie 1, kolejne edycje kilku dużych festiwali (poświęconych poezji, opowiadaniu, historii, Singerowi czy typografii), ponad 7 tys. odwiedzających wystawę stałą w kamienicy przy Grodzkiej i 32 tys. gości na Lubelskiej Trasie Podziemnej.

• A przy okazji organizacji wydarzeń, warsztatów czy spotkań ciągłe uzupełnianie bazy danych poświęconej historii Lublina. Dziś na stronie teatrnn.pl w bibliotece multimedialnej jest już 96.914 publikacji i 4.506 haseł w leksykonie. To teksty grafiki, fotografie i materiały audio dotyczące Lublina i Lubelszczyzny.

– To efekt codziennej żmudnej pracy naszych kolegów, ale także stażystów i praktykantów – podkreśla Jędrek. – W efekcie powstaje olbrzymia baza wiedzy, która często jest punktem wyjścia do dalszych badan nad historią naszego miasta.

– To też dzięki otwartości lublinian, którzy chętnie dzielą się z nami swoimi wspomnieniami – dodaje Zętar.

Te wspomnienia można znaleźć w wirtualnym archiwum Historii Mówionej na internetowym portalu ośrodka. – W minionym roku, przy okazji różnych naszych wydarzeń, powstało 190 nowych nagrań ze świadkami historii – podaje Zętar.

• Z kilkunastu wydawnictw książkowych, które w ciągu ostatniego roku ukazały się w wydawnictwie ośrodka, jego pracownicy szczególnie wyróżniają dwa. – To „Przewodnik o Mieście Lublinie Józefa Czechowicza” Tomasza Pietrasiewcza i „Książka do pisania” ze zdjęciami Edwarda Hartwiga, którą można kupić w całej Polsce – wylicza Zętar.

Zakończył się też dwuletni projekt „Akcja Reinhardt. W kręgu Zagłady”. Jego wynikiem jest m.in. strona internetowa – prawdziwa skarbnica wiedzy na temat akcji nazistów w Lublinie i regionie. – Jestem głęboko przekonany, że w tym mieście powstanie kiedyś Muzeum Zagłady Polskich Żydów. To tylko kwestia czasu – mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”.

– Nasze największe wyzwanie to uświadomienie mieszkańcom, że jesteśmy dziedzicami szalenie dramatycznej historii. To nie Auschwitz, ale Lublin jest symbolem zagłady polskich Żydów. Akcja „Reinhardt”, w której zginęły dwa miliony ludzi, to ludobójstwo na niespotykaną dotąd skalę. Chcąc nie chcąc to nasza tożsamość. To temat, od którego nie uciekniemy. Stwórzmy więc miasto dobrej pamięci. Pokażmy światu jak można tę minę rozbroić – proponuje.

Pozostałe informacje

Aneta Mojduszka – psycholog i kulturoznawca, specjalizująca się w kulturze Japonii. Propaguje zdrowy styl życia, jest instruktorką slow joggingu oraz praktykiem terapii leśnej
MAGAZYN

Las przepisywany na receptę – czym są kąpiele leśne?

Kąpiele leśne i terapia lasem to praktyka, która podbiła serca Japończyków. Obecnie, coraz częściej cieszy się również uznaniem chociażby w Lublinie, a lekarze również w Polsce wystawiają „zielone recepty”. O tym wszystkim rozmawiamy z Anetą Mojduszką, praktykiem leśnej terapii.

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?
dużo zdjęć
galeria

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?

Pierwszy dzień Juwenaliów Politechniki Lubelskiej 2025 za nami. Na scenie gościli między innymi Dżem, Kękę i Sobel. Tereny zielone uczelni wypełniły się po brzegi a zabawa skończyła się późną nocą. Sprawdźcie czy jesteście na naszych zdjęciach!

Mateusz Stolarski tuż po meczu nie potrafił wyjaśnić, dlaczego Motor mimo dobrego początku wysoko przegrał z Piastem

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Dlaczego grając tak dobrze nagle idziesz w odwrotną stronę?

Świetny początek, szybki gol, ale później strzelali już tylko rywale. Motor w piątek przegrał u siebie z Piastem Gliwice aż 1:4. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Kolorowe flagi w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Kolorowe flagi w centrum Lublina

Wczoraj (9.05), w Dniu Europy, centrum Lublina rozbłysło kolorami ponad stu niezwykłych flag. To kulminacja projektu European Flags. RE:UNION, który wpisuje się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i obchody Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Hasło „Zjednoczeni w różnorodności” nabiera tu realnego wymiaru.

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty