
2.10
piątek
- 19:00 Film Pieśni bez ojczyzny (No Land’s Song) Centrum Kultury Lublin
- 20:40 Debata Kobieta w islamie Centrum Kultury Lublin
Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Od piątku do poniedziałku (2-5 października) w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) projekcje, dyskusje i spotkania pod hasłem „Patrzę na: islam”.
Celem przeglądu filmowego i towarzyszących mu debat jest przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam.
W piątek, 2 października, o godz. 19 w sali kinowej CK film „Pieśni bez ojczyzny” w reż. Ayata Najafiego. To przejmujący zapis walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się. Po seansie debata pod tytułem „Kobieta w islamie”.
– W trakcie debaty zastanowimy się nad pozycją kobiety w islamie – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. – Na ile powielane schematy są prawdziwe? Czy islam dyskryminuje kobiety? Jak wygląda sytuacja praw kobiet w krajach gdzie islam jest wyznawany przez większość mieszkańców?
Debatę poprowadzi dziennikarka Ewa Kaleta, jej rozmówcami będą: dr Marta Widy-Behiesse – kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz imam Nidal Abu Tabaq.
W sobotę, 3 października, o godz. 11 pokaz filmu (nie tylko) dla dzieci „Prorok”, a o godz. 12:40 warsztaty dla dzieci. O godz. 18 film „Przestrzeń miłości” w reżyserii Jamshida Mahmoudiego. Po projekcji filmu spotkanie „Uchodźcy u bram. Kwestia przymusowej migracji a islamofobia”. Tego samego dnia w kawiarni Kawka (ul. Okopowa 9) pokaz filmów krótkometrażowych – początek o godz. 17.
W niedzielę, 4 października, dwa filmy: o godz. 17 przewrotna komedia romantyczna „ Amira & Sam” w reż. Sean Mullin, a o godz. 19 film „Sztuka i rewolucja” w reż. Marco Wilmsa. Po filmie debata na temat „Wspólne wartości. Czy możliwe jest społeczeństwo wielokulturowe?”.
Na zamknięcie przeglądu w poniedziałek, 5 października, o godz. 19 film familijny „Bekas” w reżyserii Karzana Kadera. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Przestrzeń Wspólna.
Program
piątek
sobota
niedziela
poniedziałek
Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem
Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.
Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.
Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.
W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie
Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.
Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.
Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.
Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!
Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.
Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.
Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.
Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.
Kavoo Invest odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.