Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 czerwca 2017 r.
9:18

Plac Litewski: Będzie zakaz kąpieli w nowej fontannie. Ale to nie oznacza zakazu wchodzenia do wody

0 117 A A

Zakaz to reakcja lubelskiego Ratusza na skargi na pluskające się tu dzieci w pieluchach i dorosłych myjących spocone stopy. Sanepid i lekarze przestrzegają: fontanna nie jest kąpieliskiem i może być źródłem różnych chorób

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakaz ma być wprowadzony „w ciągu kilku dni” – To tylko kwestia oznakowania – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Tymczasem jeszcze przed otwarciem odnowionego placu Litewskiego urzędnicy zapewniali, że wchodzenie do wody nie będzie zabronione.

– Fontanna posiada wodę o technologii basenowej, co pozwala korzystać z niej jak z małego basenu – mówiła mediom Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Dzieci będą mogły się bawić w wodzie, a rodzice będą mogli usiąść wokół na ławkach lub usiąść na kamieniu, który jest uformowany w taki sposób, żeby były eleganckie schodki do plażowania.

Burza w internecie

Sęk w tym, że widok plażowiczów w fontannie za 15 milionów zł nie każdemu się podoba. Prawdziwą burzę komentarzy wywołał wczoraj w internecie list naszego Czytelnika zniesmaczonego tym, co widział w multimedialnym wodotrysku.

– Były tam dzieci w wieku dwóch lat w pampersach i dorośli mężczyźni w slipkach lub po prostu płuczący spocone stopy. I matki dokarmiające wafelkami i kanapkami swoje pociechy – pisze pan Cezary. – Co się stanie, kiedy miasto nawiedzą upały? Z tak nowoczesnej fontanny powstanie „kocioł z zupą”? Niech plac Litewski pozostanie miejscem spotkań mieszkańców przy fontannie, bawiących się dzieci i osób starszych chcących odpocząć. Bez kąpieliska w fontannie w centrum miasta!

Sanepid ostrzega

– Woda z fontanny nie nadaje się ani do kąpieli, ani do spożycia – ostrzega Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Jeśli ktoś się w niej kąpie i pozwala na to dzieciom, to działa bardzo nieodpowiedzialnie. Woda, z której korzystają np. ptaki, może stanowić poważne zagrożenie dla człowieka.

Jednak sanepid bada tylko wodę w miejscach wyznaczonych do kąpieli i na kąpieliskach.
– Woda jest filtrowana i chlorowana, jak w basenie. Ale nie jest to przestrzeń zamknięta, więc mogą się w niej pojawić zanieczyszczenia – przyznaje rzeczniczka Ratusza.

– W tego typu zbiornikach o zakażenie nietrudno, na przykład grzybicą – ostrzega dermatolog, dr n.med. Bogusław Wach.

Co podpada pod kąpiel?

Jednocześnie Urząd Miasta podkreśla, że zakaz kąpieli... nie będzie oznaczać zakazu wchodzenia do wody. – Nikt nie będzie karał dzieci, które mają kontakt z wodą – zastrzega Krzyżanowska.

Trudniejsze może być ustalenie płynnej granicy między tym, co jeszcze jest spacerem wśród strumieni, a co podpada pod kąpiel: – Dzieci leżące w fontannie to raczej już kąpiel. Takie zjawiska, jakie miały miejsce w miniony weekend, na pewno nie są zgodne z przeznaczeniem obiektu.

Nad przestrzeganiem zakazu ma czuwać Straż Miejska.

Sonda: Co sądzisz o kąpielach w fontannie?

Liczba głosów: 4268
73.71%
To niesmaczne. Kąpiele powinny być zabronione
26.29%
Nie mam nic przeciwko. Niech dzieci się bawią

Quiz: Jak dobrze znasz zakamarki Starego Miasta w Lublinie

Jak dobrze znasz zakamarki Starego Miasta w Lublinie

Komentarze 117

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
na / 21 czerwca 2017 o 21:28
0
potwierdzam i dam inny przykład - karmienie ptaów w ogrodzie saskim przy tabliczkach informujących o ZAKAZIE KARMIENIA PTAKÓW
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 21:22
0
Rzeczywiście niektórzy rodzice potraktowali to miejsce ja darmową plazę. Niesmaczny jest widok nawet dzieci w centum miasta kapiącyh sie w slipach czy nawet w strojach kąpielowych, czy dziewczynki ok 8 letniej tylko w majtkach- to nie jest już niemowlę i dziwię się rodzicom, ktorzy wystawiaja dzieci-dziewczynki na golasa prawie na widok publiczny. Jazgot jak na placu zabaw też nie jest miły w wykonaniu kilkudziesieciu nakręcajacych sie nawzajem bachorów. Ciekawe kiedy złapia jakiegoś grzyba lub wirusa opryszczki to tylko kwestia czasu.... udanej zabawy.... błeee
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 09:23
0
KĄPIELE tumanieee!
Avatar
Sprytny Rysiu / 20 czerwca 2017 o 23:54
0
Studiuj w Lublinie, pracuj w Dublinie! lubelskie - smakuj życie! Lublin miasto inspiracji. Brawo Jasiu!
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 23:54
0
Ale wieśniaki z Lublina mają zabawę he he
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 21:59
0
coraz bardziej nabieram przekonania , że większość mieszkańców Lublina nie nadaje się do mieszkania w mieście
Avatar
Karol / 20 czerwca 2017 o 21:57
0
cz napisał:
Ale jesteście Cymbały! Fontanna została zaprojektowana i zbudowana z przeznaczeniem właśnie do kompieli! Woda w niej jest filtrowana i chlorowana, także nie ma mowy o jakimś syfie, chorobach czy grzybicach. Gdyby tak było to Sanepid pozamykał by wszystkie baseny, kryte i niekryte! (taki sam standard wody) Jakiemu normalnemu człowiekowi może przeszkadzać dziecko kąpiące się w niej?? Totalny brak empatii! Wstyd! Czy zdajecie sobie sprawę że te maluszki będą taką frajdę wspominać do końca życia? Pomyślcie trochę o innych a nie o sobie!
 na pewno wiesz co to empatia ?
 na pewno wiesz co to empatia ? rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 21:47
0
Ja bym się raczej martwił tum, że ktoś rozbije głowę na śliskich kamieniach .,.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 21:45
0
Plac zabaw popsuty, bo dorosli nie wiedza ze to plac zabaw dla dzieci. Fontanna to basen do syfiastej kapieli wsrod odchodow ptasich, czynnosci pielegnacyjnych doroslych, przypadkowych popuszczen pociech pluskajacych sie pod okiem szczesliwych rodzicow. Ludzie czy my jako spoleczenstwo jestesmy takimi debilami zeby bezmyslnie tak sie zachowywac? Przeciez to zasluguje na jedno slowo -debilstwo. I teraz ktos mowi ze w ratuszu obiecali ze to bedzie taka fontanna ale tak naprawde to basen plywacki ? Bo to tez mowie durnie. Wszedzie sa. Zawsze trzeba miec troche wlasnego rozumu we lbie zeby samemu to ocenic. Za miesiac w tej fontannie bedzie kupa glonow, woda juz nie bedzie kolorowa po podswietleniu tylko brazowa od gowien, a w basenie jak przypuszczam bedzie kupa butelek i kubkow z pobliskiego fastfooda. No i wtedy bedzie pieknie znowu.
Plac zabaw popsuty, bo dorosli nie wiedza ze to plac zabaw dla dzieci. Fontanna to basen do syfiastej kapieli wsrod odchodow ptasich, czynnosci pielegnacyjnych doroslych, przypadkowych popuszczen pociech pluskajacych sie pod okiem szczesliwych rodzicow. Ludzie czy my jako spoleczenstwo jestesmy takimi debilami zeby bezmyslnie tak sie zachowywac? Przeciez to zasluguje na jedno slowo -debilstwo. I teraz ktos mowi ze w ratuszu obiecali ze to bedzie taka fontanna ale tak naprawde to basen plywacki ? Bo to tez mowie durnie. Wszedzie sa. Zawsze tr... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 20:50
0
Ludzie ogarnijcie się trochę kultury fontanna to nie miejskie kąpielisko raczej nie uchodzi żeby w centrum miasta Natalii goli ludzie w gaciach No i oczywiście względy higieniczne Dajcie dzieciakom trochę z 500 plus na basen to się w chlapią do woli
Avatar
na / 21 czerwca 2017 o 21:28
0
potwierdzam i dam inny przykład - karmienie ptaów w ogrodzie saskim przy tabliczkach informujących o ZAKAZIE KARMIENIA PTAKÓW
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 21:22
0
Rzeczywiście niektórzy rodzice potraktowali to miejsce ja darmową plazę. Niesmaczny jest widok nawet dzieci w centum miasta kapiącyh sie w slipach czy nawet w strojach kąpielowych, czy dziewczynki ok 8 letniej tylko w majtkach- to nie jest już niemowlę i dziwię się rodzicom, ktorzy wystawiaja dzieci-dziewczynki na golasa prawie na widok publiczny. Jazgot jak na placu zabaw też nie jest miły w wykonaniu kilkudziesieciu nakręcajacych sie nawzajem bachorów. Ciekawe kiedy złapia jakiegoś grzyba lub wirusa opryszczki to tylko kwestia czasu.... udanej zabawy.... błeee
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 09:23
0
KĄPIELE tumanieee!
Avatar
Sprytny Rysiu / 20 czerwca 2017 o 23:54
0
Studiuj w Lublinie, pracuj w Dublinie! lubelskie - smakuj życie! Lublin miasto inspiracji. Brawo Jasiu!
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 23:54
0
Ale wieśniaki z Lublina mają zabawę he he
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 21:59
0
coraz bardziej nabieram przekonania , że większość mieszkańców Lublina nie nadaje się do mieszkania w mieście
Avatar
Karol / 20 czerwca 2017 o 21:57
0
cz napisał:
Ale jesteście Cymbały! Fontanna została zaprojektowana i zbudowana z przeznaczeniem właśnie do kompieli! Woda w niej jest filtrowana i chlorowana, także nie ma mowy o jakimś syfie, chorobach czy grzybicach. Gdyby tak było to Sanepid pozamykał by wszystkie baseny, kryte i niekryte! (taki sam standard wody) Jakiemu normalnemu człowiekowi może przeszkadzać dziecko kąpiące się w niej?? Totalny brak empatii! Wstyd! Czy zdajecie sobie sprawę że te maluszki będą taką frajdę wspominać do końca życia? Pomyślcie trochę o innych a nie o sobie!
 na pewno wiesz co to empatia ?
 na pewno wiesz co to empatia ? rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 21:47
0
Ja bym się raczej martwił tum, że ktoś rozbije głowę na śliskich kamieniach .,.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 21:45
0
Plac zabaw popsuty, bo dorosli nie wiedza ze to plac zabaw dla dzieci. Fontanna to basen do syfiastej kapieli wsrod odchodow ptasich, czynnosci pielegnacyjnych doroslych, przypadkowych popuszczen pociech pluskajacych sie pod okiem szczesliwych rodzicow. Ludzie czy my jako spoleczenstwo jestesmy takimi debilami zeby bezmyslnie tak sie zachowywac? Przeciez to zasluguje na jedno slowo -debilstwo. I teraz ktos mowi ze w ratuszu obiecali ze to bedzie taka fontanna ale tak naprawde to basen plywacki ? Bo to tez mowie durnie. Wszedzie sa. Zawsze trzeba miec troche wlasnego rozumu we lbie zeby samemu to ocenic. Za miesiac w tej fontannie bedzie kupa glonow, woda juz nie bedzie kolorowa po podswietleniu tylko brazowa od gowien, a w basenie jak przypuszczam bedzie kupa butelek i kubkow z pobliskiego fastfooda. No i wtedy bedzie pieknie znowu.
Plac zabaw popsuty, bo dorosli nie wiedza ze to plac zabaw dla dzieci. Fontanna to basen do syfiastej kapieli wsrod odchodow ptasich, czynnosci pielegnacyjnych doroslych, przypadkowych popuszczen pociech pluskajacych sie pod okiem szczesliwych rodzicow. Ludzie czy my jako spoleczenstwo jestesmy takimi debilami zeby bezmyslnie tak sie zachowywac? Przeciez to zasluguje na jedno slowo -debilstwo. I teraz ktos mowi ze w ratuszu obiecali ze to bedzie taka fontanna ale tak naprawde to basen plywacki ? Bo to tez mowie durnie. Wszedzie sa. Zawsze tr... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 20:50
0
Ludzie ogarnijcie się trochę kultury fontanna to nie miejskie kąpielisko raczej nie uchodzi żeby w centrum miasta Natalii goli ludzie w gaciach No i oczywiście względy higieniczne Dajcie dzieciakom trochę z 500 plus na basen to się w chlapią do woli
Zobacz wszystkie komentarze 117

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem 0 0

W wyznaczone dni w lipcu sierpniu i wrześniu turyści indywidualni mogą zwiedzać były niemiecki nazistowski obóz.

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej?
Tylko u nas

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej? 6 1

Policjanci z Lublina wożą zatrzymanych na ogólne badania lekarskie aż do Łęcznej. Żaden z lubelskich szpitali nie zdecydował się współpracę z mundurowymi. Lecznice postawiły zaporowe ceny. Jak słyszymy nieoficjalnie, medycy nie chcieli mieć do czynienia z brudnymi i często agresywnymi pacjentami.

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 8 0

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 1 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 0

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 1

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać 3 4

Mieszkańcy dwóch bloków z ul. Centralnej zwrócili się do radnego Ignacego Czeżyka (PiS) o pomoc w sprawie zakłócania ciszy nocnej. Chodzi o zbyt głośne przejazdy motocyklistów.

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 36 7

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 6

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 37 29

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!