Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2019 r.
19:01

Lublin: Przetwórnia odpadów Eco-Pack zatrudni 80 osób

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
21 31 A A
(fot. Wizualizacja inwestora)

Spółka, która chce otworzyć przetwórnię odpadów opakowaniowych obok osiedla socjalnego przy Grygowej zapowiada, że w pierwszej kolejności zaoferuje pracę jego mieszkańcom. Zakład może zostać uruchomiony w drugiej połowie przyszłego roku, a planowane zatrudnienie to 80 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Instalacja do przerobu odpadów ma powstać w istniejącej hali oddalonej o zaledwie 90 metrów od osiedla socjalnego przy Grygowej zamieszkałego przez ok. 600 osób. Od bloków oddziela ją jeszcze jeden budynek. Na uruchomienie instalacji zgodził się Urząd Miasta, który uznał, że zakład nie będzie zbyt uciążliwy dla otoczenia i wydał decyzję środowiskową warszawskiej spółce Eco-Pack, o czym obszernie informowaliśmy w zeszłym tygodniu.

Co mówią dokumenty

Przypomnijmy: z raportu dostarczonego przez spółkę wynika, że w hali zamontowane mają być dwie instalacje: jedna do produkcji paliwa alternatywnego (tzw. RDF) z odpadów, druga do przerabiania folii opakowaniowej na granulat dający się później przetworzyć np. na doniczki lub wypełnienie do poduszek i kurtek. Odpady miałyby być dowożone ciężarówkami od ul. Metalurgicznej, zakład miałby pracować całodobowo, przy czym sześć dni w tygodniu odbywałaby się produkcja, a siódmego dnia czyszczenie instalacji.

Co mówi nam inwestor

O szczegóły planowanej inwestycji zapytaliśmy również spółkę. W odpowiedzi na nasze pytania firma poinformowała, że instalacja ma służyć przede wszystkim do recyklingu folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali.

– Planowana instalacja nie służy produkcji paliwa alternatywnego, jednak ze względu na zanieczyszczenie surowców i ich niewłaściwą selekcję paliwo alternatywne jest produktem ubocznym, którego ilość będzie malała wraz ze wzrostem jakości selektywnej zbiórki – informuje spółka.

– Jest wysoce prawdopodobne, że Eco-Pack nie będzie produkował paliwa alternatywnego, tylko przekazywał surowiec do innych instalacji specjalizujących się w tym procesie.

Otwarcie w roku 2020

– Spółka planuje rozpoczęcie rekrutacji w drugiej połowie 2020 roku. Planowane jest zatrudnienie 80 osób. W pierwszej kolejności oferty pracy, zarówno na stanowiska administracyjne jak i operacyjne, skierowane zostaną do mieszkańców osiedla przy ul. Grygowej – zapewnia Eco-Pack. – Obecnie prowadzone są już rozmowy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w zakresie inicjatyw społecznych i inwestycji dla mieszkańców osiedla.

Warszawski inwestor zapowiada, że zakład będzie uruchamiany etapami. – W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie instalacji recyklingu na 30 tys. zbieranych selektywnie foli, tworzyw sztucznych, tektury i metali.

Drugi etap to linia do przetwarzania folii na granulat, jednak będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu odpowiedniej wydajności i jakości folii LDPE z instalacji uruchamianej w pierwszym etapie. Oddanie drugiej części instalacji jest planowane nie wcześniej niż na 2023 r.

Eco-Pack zapewnia, że jej zakład nie będzie uciążliwy, a jako dowód podaje, że część budynku (1500 mkw.) chce wynająć innym firmom na biura.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 21:37
okoliczni znajdą tam pracę, obok domu, koszty mniejsze, będzie z czego czynsz opłacić. Samo dobro. Chwała owadu!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 20:46
szkoda ze firmy nie protestowaly jak te bloki budowali.pezeciez tam zawsze byly duze zaklady
Avatar
Sprawiedliwy / 3 grudnia 2019 r. o 20:52
Ludzie z Grygowej tez pracują zsrobkowo. Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Tam mieszkają normalni ludzie a nie wszystkich stać na mieszkanie od dewelopera. 
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 19:32
Ściema obiecanki lipa na koniec plajta
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 19:12
Za minimalną?
Avatar
gh / 3 grudnia 2019 r. o 19:56
To wszystko się kupy nie trzyma. Mówią, że na początku to tylko chcą uruchomić instalację do recyklingu folii, tworzyw, tektury i metali. W zasadzie rozumiem, że będą tam tylko zwozić śmieci segregowane żeby je znowu segregować i pakować i przekazywać dalej. A w 2023 otworzą linię do granulatu. Im będziemy lepiej segregować tym mniej będzie syfu żeby zrobić z niego paliwo alternatywne i dlatego już dziś zastanawiają się czy w ogóle będą to produkować, czy raczej będą to wywozić do innych spółek, które się zajmują produkcją RDF, (oby nie lądowały pod płotem).Jednocześnie w papierach wpisują że będą produkować paliwa alternatywne czyli RDF... Czyli podsumowując, czy chodzi o wzięcie dofinansowania z funduszy europejskich, czy o co??? "Z raportu dostarczonego przez spółkę wynika, że w hali zamontowane mają być dwie instalacje: jedna do produkcji paliwa alternatywnego (tzw. RDF) z odpadów, druga do przerabiania folii opakowaniowej na granulat"//" Planowana instalacja nie służy produkcji paliwa alternatywnego, jednak ze względu na zanieczyszczenie surowców i ich niewłaściwą selekcję paliwo alternatywne jest produktem ubocznym, którego ilość będzie malała wraz ze wzrostem jakości selektywnej zbiórki – informuje spółka.– Jest wysoce prawdopodobne, że Eco-Pack nie będzie produkował paliwa alternatywnego, tylko przekazywał surowiec do innych instalacji specjalizujących się w tym procesie."
To wszystko się kupy nie trzyma. Mówią, że na początku to tylko chcą uruchomić instalację do recyklingu folii, tworzyw, tektury i metali. W zasadzie rozumiem, że będą tam tylko zwozić śmieci segregowane żeby je znowu segregować i pakować i przekazywać dalej. A w 2023 otworzą linię do granulatu. Im będziemy lepiej segregować tym mniej będzie syfu żeby zrobić z niego paliwo alternatywne i dlatego już dziś zastanawiają się czy w ogóle będą to produkować, czy raczej będą to wywozić do innych spółek, które się zajmują produkcją RDF, (oby nie ląd... rozwiń
Avatar
lube / 3 grudnia 2019 r. o 22:37
Tak się składa że tutaj mieszkają i pracują normalni ludzie, znajdzie się bezrobotny, alkoholik, złodziej czy lekarz proszę podać chociaż jedno osiedle w Lublinie gdzie wszyscy mieszkańcy są pracujący i idealnie. Skąd w was ludzie tyle zawiści i jadu.
co z tego że mieszkają i pracują skoro płacić czynszu nie chcą?
Avatar
Chodzi o dofinansowanie...? / 3 grudnia 2019 r. o 21:04
hmm... gdy mielismy wyrazić zgodę na blokowisko na górkach, to były na ulicach wielkie bilboardy mówiące nam, że chodzi o to żeby dać nam o park. Teraz chcą wybudować ludziom pod nosem zakład śmiecioprzetwórczy to piszą, że chodzi o to żeby dac tym ludziom pracę..
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 20:21
Dramat. Taki zakład w mieście koło bloków. Przecież tam ludzie mieszkają. Co by było gdyby chcieli budować na LSMie? Wtedy byłoby wielkie larum.
Avatar
Jfd / 3 grudnia 2019 r. o 19:57
Ciekawe kto tam wytrzyma. Koło nas jest zakład przetwórstwa folii.. Jest dramat takiego zapachu nawet w kibelku nie ma
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 17:43
Na całe szczęście na te mieszkania nie brali kredytów na 40 lat, więc nic nie stoi na przeszkodzie się się wyprowadzić. Wyciąć w końcu kredyt albo wynajmować mieszkanie po cenie rynkowej jak robią studenci czy młode pary/małżeństwa zanim nazbierają na wkład własny do kredytu. W czym problem? Nie pasuje to droga wolna.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 17:39
No i dobrze. Będą mieli blisko do roboty. A jak się nie podoba, to można wziąć kredyt i kupić mieszkanie w lepszej okolicy.podibno darowanemu koniu nie zagląda się w zęby, co nie ? Dostali i jeszcze mają wybrzydzać? To proszę się przenieść.
Avatar
anka / 4 grudnia 2019 r. o 16:29
A jakie to ma znaczenie kto tam mieszka? Ludzie mają mieszkać w czystym otoczeniu, a nie pod oczyszczalniami, spalarniami, itp. Na papierze wszystko wygląda ładnie, a potem nikt niczego nie kontroluje, więc ani nie będzie wiadomo czy filtry są wymieniane, czy odpady spalane to dokładnie te odpady co miały być, czy codziennie nie ma zbytniego zatrucia powietrza, gdzie są składowane te odpady, czym są przywożone, itd. itp. Tak naprawdę najbardziej wyrozumiali dla inwestycji są ci co tam nie mieszkają, ale wystarczy, że ktoś zechce coś robić pod ich oknami to od razu budzą się z letargu i oczekują zrozumienia u innych.
A jakie to ma znaczenie kto tam mieszka? Ludzie mają mieszkać w czystym otoczeniu, a nie pod oczyszczalniami, spalarniami, itp. Na papierze wszystko wygląda ładnie, a potem nikt niczego nie kontroluje, więc ani nie będzie wiadomo czy filtry są wymieniane, czy odpady spalane to dokładnie te odpady co miały być, czy codziennie nie ma zbytniego zatrucia powietrza, gdzie są składowane te odpady, czym są przywożone, itd. itp. Tak naprawdę najbardziej wyrozumiali dla inwestycji są ci co tam nie mieszkają, ale wystarczy, że ktoś zechce coś robić p... rozwiń
Avatar
Anna / 4 grudnia 2019 r. o 12:47
Ich praca nie interesuje.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 11:30
A skąd ty możesz wiedzieć czy płacą czy nie? Z tego co wiem to największe zadłużenie w Lublinie ma osiedle tatary tam praktycznie nikt nie płaci oprócz lokali własnościowych wiem bo pracowałam w administracji. Więc też patologią czy może nie a ty płacisz czy plujesz jadem. 
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 10:18
czy będzie to kolejna strefa smrodu? Jedną już w okolicy zafasowało KOM-EKO. Są dni kiedy kilometr od KOM-EKO zatyka o smrodu.
Avatar
Mieszk / 4 grudnia 2019 r. o 09:10
Przecież tam patologia mieszka oni żyją z socjału a nie pracy .
 Ciekawe skąd masz takie wiadomości? Nie każdy jest krezusem i nie każdego stać na apartamenty i wille. Są też ludzie ubodzy, chorzy i bezrobotni. Miasto powinno takich ludzi wspierać a nie utrudniać życie przez budowanie tego typu zakładów tuż przed oknami. O Górki Czechowskie tyle wrzasku a tu nie ma kto się upomnieć o to by było dobre powietrze. 
Avatar
Holi / 4 grudnia 2019 r. o 07:31
Przecież tam patologia mieszka oni żyją z socjału a nie pracy .
Avatar
lube / 3 grudnia 2019 r. o 22:37
Tak się składa że tutaj mieszkają i pracują normalni ludzie, znajdzie się bezrobotny, alkoholik, złodziej czy lekarz proszę podać chociaż jedno osiedle w Lublinie gdzie wszyscy mieszkańcy są pracujący i idealnie. Skąd w was ludzie tyle zawiści i jadu.
co z tego że mieszkają i pracują skoro płacić czynszu nie chcą?
Avatar
realista / 3 grudnia 2019 r. o 22:32
no pewnie,trza ich smrodem wykończyć
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Apokawixa" czyli repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [07-09.10]
7 października 2022, 8:00

"Apokawixa" czyli repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [07-09.10]

Prosto z festiwalu w Gdyni na ekrany lubelskich kina polski film o zombie - "Apokawixa". W ten weekend nie zabraknie też innych premier. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Lubelskie. Nie ma lekarzy, nie ma SOR-u. Najbliższy jest 50 km dalej
Alarm 24

Lubelskie. Nie ma lekarzy, nie ma SOR-u. Najbliższy jest 50 km dalej

Szpital we Włodawie od 1 października nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego. Zamiast tego otworzył izbę przyjęć, ale pacjenci obawiają się, że to za mało. Najbliższy oddział ratunkowy jest teraz w Chełmie, oddalonym aż o 50 km od Włodawy.

Poważna zmiana w centrum Lublina. Będzie wielkie wyburzanie

Poważna zmiana w centrum Lublina. Będzie wielkie wyburzanie

Po niedzieli ma ruszyć rozbiórka starych budynków szpitala przy ul. Staszica. Powstanie tu wjazd i wejście do nowej części szpitala oraz zieleń. Rozbiórka będzie się wiązać z utrudnieniami w ruchu oraz ograniczeniem działania kilku izb przyjęć.

Huragan Międzyrzec Podlaski kontra Świdniczanka. Czy uda się zatrzymać lidera?

Huragan Międzyrzec Podlaski kontra Świdniczanka. Czy uda się zatrzymać lidera?

Kibice zacierają ręce, piłkarze na pewno też. W sobotę drugi w tabeli grupy pierwszej Huragan Międzyrzec Podlaski spróbuje zatrzymać zwycięski marsz Świdniczanki. Spotkanie na szczycie rozpocznie się o godz. 15.

Lublin. Nie czytaj przy jedzeniu. Ohydne odkrycie strażników miejskich

Lublin. Nie czytaj przy jedzeniu. Ohydne odkrycie strażników miejskich

Ścieki z budynku płynęły wprost do nieutwardzonego dołu, gdzie swobodnie wsiąkały w grunt. Taki widok odkrył na jednej z lubelskich posesji patrol Straży Miejskiej. Właściciele domu dostali mandaty, ale na tym sprawa się nie zakończy.

Szczątki ludzkie na górkach czechowskich. Chcą zamknięcia placu zabaw
galeria

Szczątki ludzkie na górkach czechowskich. Chcą zamknięcia placu zabaw

Znamy już szczegółowe wyniki badań ludzkich szczątków znalezionych na górkach czechowskich przez Instytut Pamięci Narodowej. Jesienią mają być tu prowadzone kolejne poszukiwania ofiar zbrodni sprzed kilkudziesięciu lat.

Avia Świdnik musi się poprawić u siebie

Avia Świdnik musi się poprawić u siebie

Avia Świdnik to nasz najlepszy zespół w grupie czwartej III ligi. Żółto-niebiescy obecnie zajmują czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 19 punktów. Do lidera, czyli Wieczystej Kraków tracą tylko dwa „oczka”. Drużyna Łukasza Mierzejewskiego patrzyłaby jednak na wszystkich rywali z góry gdyby lepiej spisywała się na swoim boisku.

Traumatyczne wizyty kobiet u dentysty w Lublinie. A miał być tylko masaż żuchwy

Traumatyczne wizyty kobiet u dentysty w Lublinie. A miał być tylko masaż żuchwy

To miały być zwykłe wizyty u stomatologa i zabiegi takie jak masaż żuchwy. Za to, co działo się za zamkniętymi drzwiami gabinetu, lekarz trafi za kraty na prawie trzy lata.

Przegląd tygodnia, czyli co zostało po koszykarskiej promocji województwa lubelskiego

Przegląd tygodnia, czyli co zostało po koszykarskiej promocji województwa lubelskiego

Autorski przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

Puławska triathlonistka ukończyła zmagania na Hawajach

Puławska triathlonistka ukończyła zmagania na Hawajach

Dzisiaj o godz. 11 polskiego czasu puławianka, Iwona Latańska, spełniła swoje kolejne marzenie. Wbiegła na metę międzynarodowych zawodów triathlonowych IRONMAN rozgrywanych na amerykańskich Hawajach. Jej czas to 16 godzin, 5 minut i 13 sekund.

ARiMR oferuje wsparcie  na działania proekologiczne

ARiMR oferuje wsparcie na działania proekologiczne

Rozmowa z Krzysztofem Gałaszkiewiczem, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Siatkarze LUK Lublin grają dzisiaj z Jastrzębskim Węglem, czyli poprzeczka nadal wisi wysoko

Siatkarze LUK Lublin grają dzisiaj z Jastrzębskim Węglem, czyli poprzeczka nadal wisi wysoko

W piątek, o godz. 20.30 LUK Lublin zmierzy się u siebie z Jastrzębskim Węglem. I to goście będą zdecydowanym faworytem.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 7-9 października

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 7-9 października

W weekend u siebie sezon zaczynają koszykarki z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS zagra z KS Basket 25 sp. z o.o. Bydgoszcz. Drugi raz przed własną publicznością wystąpią także zawodnicy Startu. A dodatkowo kibice będą mogli już w piątek obejrzeć spotkanie siatkarzy LUK Lublin z Jastrzębskim Węglem.

Biedronka wprowadzi się do centrum Lublina. Dyskont będzie w znanym budynku

Biedronka wprowadzi się do centrum Lublina. Dyskont będzie w znanym budynku

Na 10 lat właściciel sieci Biedronka wynajął od miasta lokal na parterze budynku Astorii na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7.10.2022

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7.10.2022

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty