Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2015 r.
7:30

Płatna strefa parkowania w Lublinie urośnie, a w centrum zdrożeje. Od 1 lipca

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

1 lipca zmienią się granice Strefy Płatnego Parkowania. Na prezydenckie propozycje zgodziła się Rada Miasta. Liczba płatnych miejsc wzrośnie z 1700 do 2400.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tu taniej, tu drożej

Teren znajdujący się w obecnych granicach strefy opłaty został określony mianem Podstrefy A, zaś opłaty pójdą tu w górę, np. za pierwszą godzinę zapłacimy już nie 2, ale 3 zł. To jeszcze nic w porównaniu z „podwyżką” na ulicach, na których teraz parkuje się za darmo, a które znajdą się w granicach Podstrefy B. W tym obszarze zaparkujemy nieco taniej, niż w ścisłym centrum, bo ceny mają być takie same, jak w obecnie funkcjonującej strefie.

Opłaty mają nadal obowiązywać w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. od 8 do 17.

Oni nie zapłacą

Za parkowanie nie zapłacą kierowcy aut elektrycznych i tych z napędem hybrydowym (o emisji CO2 poniżej 100 g/km). Z opłat nadal zwolnieni będą motocykliści, taksówkarze stojący na postojach, osoby wykonujące przewozy osób niepełnosprawnych trwale oznakowanymi pojazdami, jak również służby obsługi miasta, jak np. pogotowia ciepłownicze, wodociągowe, gazowe, energetyczne, czy też Straż Miejska. A także niepełnosprawni z kartą parkingową, ale wyłącznie na specjalnie wyznaczonych dla nich miejscach.

Najkrócej kwadrans

15 minut to najkrótszy czas, za który można będzie zapłacić. W droższej podstrefie opłata za taki postój teoretycznie powinna wynieść 75 groszy, ale będzie zaokrąglona do 80 gr.
W podstrefie tańszej za kwadrans parkowania zapłacimy 50 groszy.

Gapowicz, czyli kto?

Na wykupienie biletu w parkomacie będziemy mieli 5 minut od zajęcia płatnego miejsca. Kto w tym czasie nie zdąży, będzie gapowiczem. Kierowca stający z tańszym biletem w droższej strefie zostanie potraktowany jak gapowicz i ukarany dodatkową opłatą w wysokości 50 zł. Na łagodniejsze traktowanie będą mogli liczyć wyłącznie ci, którzy przegapią fakt, że skończył im się opłacony czas. Jeśli z wezwaniem stawią się w ciągu tygodnia zapłacą tylko 30 zł.

Co z abonamentami

Roczne abonamenty dla mieszkańców będą ważne na trzech wskazanych ulicach, a ich ceny będą nie różnicowane w zależności od podstrefy. Dotychczasowe roczne abonamenty dla niepełnosprawnych zostaną zastąpione miesięcznymi w cenie 4 zł, a ważnymi w obu częściach płatnej strefy. Da się je kupić na zapas, ale na nie więcej, niż półtora roku i okres nie dłuższy od ważności orzeczenia o niepełnosprawności i karty parkingowej.

Wyznaczą miejsca

W obrębie nowej Strefy Płatnego Parkowania znajdzie się ok. 2400 miejsc dla samochodów. Nowa strefa ma być już zgodna z przepisami, z których wynika, że opłata może być pobierana tylko na miejscach wyznaczonych oznakowaniem poziomym. A takich miejsc nie można np. wyznaczyć w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych.
Ponadto na niektórych ulicach zamiast miejsc prostopadłych lub skośnych mają być równoległe do jezdni.

A obok sklepów...

Niewiele brakowało, a w przyjętej przez Radę Miasta uchwale znalazłby się zapis pozwalający na 15-minutowy bezpłatny postój samochodów z zaopatrzeniem podczas załadunku i wyładunku. Ostatecznie poprawka taka nie była głosowana. Sprawa postoju obok sklepów, choćby tych przy Rusałce ma być rozwiązywana w inny sposób. – Przedmiotem dyskusji z przedsiębiorcami może być to, że pewien odcinek danej ulicy nie będzie oznakowany – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Inaczej mówiąc: nie wszędzie wyznaczone mogą być płatne miejsca.

Nowy operator

Zarządzaniem strefą oraz sprzedażą abonamentów typu A będzie się zajmować nowy operator strefy wybrany w drodze przetargu.

– Taki przetarg planujemy ogłosić jeszcze w tym roku – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zadaniem operatora będzie też wcześniejsze zaprojektowanie i wykonanie oznakowania miejsc parkingowych, jak również rozstawienie parkomatów. Podobnie jak teraz mają one przyjmować bilon o nominałach 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 zł.

Cennik Podstrefy A
Pierwsza godzina: 3 zł, druga: 3,60 zł, trzecia: 4,30 zł, każda następna: 3 zł, bilet 24-godzinny: 20 zł.
Abonament A miesięczny: 200 zł, abonament B półroczny: 900 zł, roczny: 1600 zł.
Abonament M dla mieszkańca, ważny do 12 miesięcy na trzech wskazanych ulicach: 100 zł.
Abonament N dla osoby niepełnosprawnej miesięczny: 4 zł (na obie podstrefy)
Koperta: 800 zł miesięcznie

Cennik Podstrefy B

Pierwsza godzina: 2 zł, druga: 2,40 zł, trzecia: 2,80 zł, każda następna: 1 zł, bilet 24-godzinny: 15 zł.
Abonament A miesięczny: 150 zł, abonament B półroczny: 750 zł, roczny: 1300 zł.
Abonament M dla mieszkańca, ważny do 12 miesięcy na trzech wskazanych ulicach: 100 zł.
Abonament N dla osoby niepełnosprawnej miesięczny: 4 zł (na obie podstrefy)
Koperta: 600 zł miesięcznie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 r. o 07:46
0
powinna wynieść 75 groszy, ale będzie zaokrąglona do 80 gr. - jeszcze się nie mogą nachapać... bodaj 5 gr ale cie ujebią człowieq
Avatar
gość / 3 grudnia 2015 r. o 09:55
0

Dla kierowców którzy nie chcą wjeżdżać do ścisłego centrum powinny być zorganizowane na obrzeżach bezpłatne parkingi. To są europejskie standardy. A jak jest w Lublinie Panie prezydencje ? Wygląda na to że zadłużone ponad wszelkie granice miasto aby utrzymać ciągłość finansową musi ściągać z obywateli HARACZ.


Dla kierowców którzy nie chcą wjeżdżać do ścisłego centrum powinny być zorganizowane na obrzeżach bezpłatne parkingi. To są europejskie standardy. A jak jest w Lublinie Panie prezydencje ? Wygląda na to że zadłużone ponad wszelkie granice miasto aby utrzymać ciągłość finansową musi ściągać z obywateli HARACZ.

No to rusz głową - a rozwiązanie jest proste ! Nikt Ci nie zabrania pozostawić auta na darmowych parkingach przy hipermarketach (na obrzeżach miasta) i przesiąść się na komunikację MPK. Od strony Kraśnika: przy Agata Meble lub Bricoman lub Tesco. W innych częściach miasta (na obrzeżach) : przy Olimpie (na Al.Spółdz.Pracy), przy L.Eclercu (na ul.Turystycznej), przy Atrium Felicity lub Carrefour Witosa. Z każdego z tych miejsc masz bardzo dobry dojazd komunikacją miejską do Centrum lub pod jakąś inną Biedronką lub Lidlem. Nie narzekaj: rusz głową -chyba, że myślenie sprawia Ci "bul"...

No to rusz głową - a rozwiązanie jest proste ! Nikt Ci nie zabrania pozostawić auta na darmowych parkingach przy hipermarketach (na obrzeżach miasta) i przesiąść się na komunikację MPK. Od strony Kraśnika: przy Agata Meble lub Bricoman lub Tesco. W innych częściach miasta (na obrzeżach) : przy Olimpie (na Al.Spółdz.Pracy), przy L.Eclercu (na ul.Turystycznej), przy Atrium Felicity lub Carrefour Witosa. Z każdego z tych miejsc masz bardzo dobry dojazd komunikacją miejską do Centrum lub pod jakąś inną Biedronką lub Lidlem. Nie narzekaj: rus... rozwiń

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 r. o 00:15
0
żuk Ty złodzieju ze świdnika
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 r. o 14:39
0
a dlaczego zwolnienie dotyczy aut hybrydowych i elektrycznych, skoro normę emisji poniżej 100g/km spełniają również inne auta?
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 17:37
0
za lotnisko stadion i basen trzeba płacić .... nawet jak sie z tego nie korzysta
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 14:10
0
No to Rusałka też umrze - zostaną pustostany
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 13:45
0
MNIEJ aut w mieście jestem ZA. a skoro stać ludzi na tankowanie to chyba i na parking 1 złotówkę mają.
Avatar
miś / 23 listopada 2015 r. o 13:00
0

Jak ludność nie miała czasu protestować to teraz będzie płacić.

Może by tak chociaż do tego 1 VII trochę te obszary zagospodarować? Zwłaszcza ul. Rusałka wygląda jak za miastem a nie obszar w (ścisłym) centrum miasta wojewódzkiego. Mamy płacić za stanie na błocie?

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 10:50
0
Dla kierowców którzy nie chcą wjeżdżać do ścisłego centrum powinny być zorganizowane na obrzeżach bezpłatne parkingi. To są europejskie standardy. A jak jest w Lublinie Panie prezydencje ? Wygląda na to że zadłużone ponad wszelkie granice miasto aby utrzymać ciągłość finansową musi ściągać z obywateli HARACZ.
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 10:47
0
ile czasu mam na rozpatrzenie reklamacji- przekroczyłam czas parkowania o .............25 minut. Reklamacja odmowna przyszła po 28 dniach. Chyba mogą mnie w du.....ugryźć?
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 r. o 07:46
0
powinna wynieść 75 groszy, ale będzie zaokrąglona do 80 gr. - jeszcze się nie mogą nachapać... bodaj 5 gr ale cie ujebią człowieq
Avatar
gość / 3 grudnia 2015 r. o 09:55
0

Dla kierowców którzy nie chcą wjeżdżać do ścisłego centrum powinny być zorganizowane na obrzeżach bezpłatne parkingi. To są europejskie standardy. A jak jest w Lublinie Panie prezydencje ? Wygląda na to że zadłużone ponad wszelkie granice miasto aby utrzymać ciągłość finansową musi ściągać z obywateli HARACZ.


Dla kierowców którzy nie chcą wjeżdżać do ścisłego centrum powinny być zorganizowane na obrzeżach bezpłatne parkingi. To są europejskie standardy. A jak jest w Lublinie Panie prezydencje ? Wygląda na to że zadłużone ponad wszelkie granice miasto aby utrzymać ciągłość finansową musi ściągać z obywateli HARACZ.

No to rusz głową - a rozwiązanie jest proste ! Nikt Ci nie zabrania pozostawić auta na darmowych parkingach przy hipermarketach (na obrzeżach miasta) i przesiąść się na komunikację MPK. Od strony Kraśnika: przy Agata Meble lub Bricoman lub Tesco. W innych częściach miasta (na obrzeżach) : przy Olimpie (na Al.Spółdz.Pracy), przy L.Eclercu (na ul.Turystycznej), przy Atrium Felicity lub Carrefour Witosa. Z każdego z tych miejsc masz bardzo dobry dojazd komunikacją miejską do Centrum lub pod jakąś inną Biedronką lub Lidlem. Nie narzekaj: rusz głową -chyba, że myślenie sprawia Ci "bul"...

No to rusz głową - a rozwiązanie jest proste ! Nikt Ci nie zabrania pozostawić auta na darmowych parkingach przy hipermarketach (na obrzeżach miasta) i przesiąść się na komunikację MPK. Od strony Kraśnika: przy Agata Meble lub Bricoman lub Tesco. W innych częściach miasta (na obrzeżach) : przy Olimpie (na Al.Spółdz.Pracy), przy L.Eclercu (na ul.Turystycznej), przy Atrium Felicity lub Carrefour Witosa. Z każdego z tych miejsc masz bardzo dobry dojazd komunikacją miejską do Centrum lub pod jakąś inną Biedronką lub Lidlem. Nie narzekaj: rus... rozwiń

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 r. o 00:15
0
żuk Ty złodzieju ze świdnika
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 r. o 14:39
0
a dlaczego zwolnienie dotyczy aut hybrydowych i elektrycznych, skoro normę emisji poniżej 100g/km spełniają również inne auta?
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 17:37
0
za lotnisko stadion i basen trzeba płacić .... nawet jak sie z tego nie korzysta
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 14:10
0
No to Rusałka też umrze - zostaną pustostany
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 13:45
0
MNIEJ aut w mieście jestem ZA. a skoro stać ludzi na tankowanie to chyba i na parking 1 złotówkę mają.
Avatar
miś / 23 listopada 2015 r. o 13:00
0

Jak ludność nie miała czasu protestować to teraz będzie płacić.

Może by tak chociaż do tego 1 VII trochę te obszary zagospodarować? Zwłaszcza ul. Rusałka wygląda jak za miastem a nie obszar w (ścisłym) centrum miasta wojewódzkiego. Mamy płacić za stanie na błocie?

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 10:50
0
Dla kierowców którzy nie chcą wjeżdżać do ścisłego centrum powinny być zorganizowane na obrzeżach bezpłatne parkingi. To są europejskie standardy. A jak jest w Lublinie Panie prezydencje ? Wygląda na to że zadłużone ponad wszelkie granice miasto aby utrzymać ciągłość finansową musi ściągać z obywateli HARACZ.
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 r. o 10:47
0