Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2011 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Pod latarnią najciemniej, czyli jak oszczędzają lubelskie gminy

0 11 A A
Coraz więcej gmin oszczędności szuka w oświetleniu ulic (sxc)
Coraz więcej gmin oszczędności szuka w oświetleniu ulic (sxc)

Rachunki za prąd miasta Łęczna spadną o jedną trzecią. To skutek decyzji władz o wyłączeniu części ulicznych latarni. W ten sposób oszczędności szuka coraz więcej gmin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W ciągu ostatnich trzech lat opłaty za oświetlenie drogowe w gminie znacznie wzrosły. Rosły nie tylko ceny prądu, ale też ilość latarni na nowych ulicach – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik ratusza w Łęcznej.

Dziś miasto ma 1249 punktów oświetleniowych. W tym roku za prąd Łęczna zapłaciła 480 tys zł. To o 157 tys. więcej niż w roku ubiegłym (patrz ramka). Dlatego ..... władze miasta zdecydowały o wyłączeniu części oświetlenia.

– Przy al. Jana Pawła II, ul. Wyszyńskiego i na całym osiedlu Słonecznym świeci tylko co druga lampa. A na terenach wiejskich w godzinach 23 - 3 oświetlenie zostanie wyłączone całkowicie – mówi Dariusz Kowlaski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Nie tylko Łęczna oszczędza w ten sposób. Od dawna latarnie są wyłączane w gminie Chodel w powiecie opolskim. – Mamy zegary astronomiczne, które włączają latarnie pół godziny po zachodzie słońca. Na wsiach świecą się do godz. 22, a w Chodlu do 23 – tłumaczy Jan Majewski, wójt Chodla. – Mieliśmy też lata, kiedy od maja do końca sierpnia latarnie nie były włączane w ogóle. Ludzie wolą, żeby im drogę zbudować niż świecić zającom – dodaje wójt.

Oszczędza też Kraśnik. Od września na ul. Granicznej oświetlona jest jedynie jedna strona ulicy. A nad zalewem, gdzie zamontowanych jest 95 lamp, wyłączonych jest ok. 60.

Miesiąc temu na podobny manewr zdecydowała się gmina Janowiec. – Latarnie palą się od zmierzchu do godz. 22 i od godz. 5 rano do świtu. Działa co druga latarnia. W ubiegłym roku za prąd do 350 latarni zapłaciliśmy około 140 tysięcy złotych. Liczymy, że teraz rachunki spadną o 40 proc., do 80- 90 tys. złotych – mówi Tadeusz Kocoń, wójt gminy Janowiec.

Oszczędności nie dotyczą oświetlenia przy przejściach dla pieszych, skrzyżowań, rond i szkół. Tam lampy działają cały czas.

W Białej to nie przeszło

Na pomysł, żeby wyłączyć część latarni, władze miasta Biała Podlaska wpadły na początku kwietnia. Zgasnąć miała, co trzeci lampa. Mieszkańcom to się jednak nie spodobało. W grudniu prezydent miasta wycofał się z pomysłu i przeprosił za zamieszanie.

Ile Łęczna płaciła za prąd
2009 r. - 304 tys. zł
2010 r. - 323 tys. zł
2011 r. - 480 tys. zł

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
taaa? / 29 grudnia 2011 o 16:25
0
[quote name='Gość' timestamp='1325165897' post='576015']
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
[/quote]

to ja zapraszam przejść się porą wieczorową, nocną począwszy od ul Zbożowej w stronę Marysina, Natalina do Snopkowa. Wszystkim się rozjaśni tylko wtedy gdy będzie jechał samochód ! Nie ma nawet słupa od latarni !
Avatar
Gość / 29 grudnia 2011 o 14:38
0
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
Avatar
coach outlet / 29 grudnia 2011 o 11:29
0
[url=http://www.coach-factorysstores.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.coachs--outlet.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.chanelhandbagse.com/]Chanel Handbags[/url]
Avatar
bolek / 29 grudnia 2011 o 08:39
0
[quote name='lolek' timestamp='1325113075' post='575689']
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
[/quote]
JAK BĘDZIE CIEMNIEJ NIE WSZYSTKO ZAUWAŻĄ I NIE ZNISZCZĄ,wandale ODŻYLI.
Avatar
lolek / 28 grudnia 2011 o 23:57
0
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
Avatar
Maniek_LKR / 28 grudnia 2011 o 23:03
0
Tylko oświetlenie LED !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 22:14
0
[quote name='Gość' timestamp='1325088106' post='575570']
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
[/quote]
a do czego się odnosi ten post ? jeśli do artykułu o latarniach to współczuję pracy jakoś trza żyć gorzej jak miasto gasi latarnie - to nie ma jak zaistnieć
Avatar
Dodam / 28 grudnia 2011 o 17:02
0
Po co stawiać latarnie które mają później nie świecić ? "W Łęcznej przybyło latarni przez co wzrosły rachunki za prąd" przybyło latarni które nie będą świecić w ramach oszczędności, gratuluję, ul. Graniczna w Kraśniku, będzie się świecić tylko jedna strona, druga strona lamp pozostanie dla ozdoby.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 17:01
0
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
Avatar
Artur / 28 grudnia 2011 o 16:22
0
Nie jest tak źle - 480 zł za rok to nie jest tak dużo:)
Avatar
taaa? / 29 grudnia 2011 o 16:25
0
[quote name='Gość' timestamp='1325165897' post='576015']
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
[/quote]

to ja zapraszam przejść się porą wieczorową, nocną począwszy od ul Zbożowej w stronę Marysina, Natalina do Snopkowa. Wszystkim się rozjaśni tylko wtedy gdy będzie jechał samochód ! Nie ma nawet słupa od latarni !
Avatar
Gość / 29 grudnia 2011 o 14:38
0
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
Avatar
coach outlet / 29 grudnia 2011 o 11:29
0
[url=http://www.coach-factorysstores.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.coachs--outlet.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.chanelhandbagse.com/]Chanel Handbags[/url]
Avatar
bolek / 29 grudnia 2011 o 08:39
0
[quote name='lolek' timestamp='1325113075' post='575689']
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
[/quote]
JAK BĘDZIE CIEMNIEJ NIE WSZYSTKO ZAUWAŻĄ I NIE ZNISZCZĄ,wandale ODŻYLI.
Avatar
lolek / 28 grudnia 2011 o 23:57
0
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
Avatar
Maniek_LKR / 28 grudnia 2011 o 23:03
0
Tylko oświetlenie LED !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 22:14
0
[quote name='Gość' timestamp='1325088106' post='575570']
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
[/quote]
a do czego się odnosi ten post ? jeśli do artykułu o latarniach to współczuję pracy jakoś trza żyć gorzej jak miasto gasi latarnie - to nie ma jak zaistnieć
Avatar
Dodam / 28 grudnia 2011 o 17:02
0
Po co stawiać latarnie które mają później nie świecić ? "W Łęcznej przybyło latarni przez co wzrosły rachunki za prąd" przybyło latarni które nie będą świecić w ramach oszczędności, gratuluję, ul. Graniczna w Kraśniku, będzie się świecić tylko jedna strona, druga strona lamp pozostanie dla ozdoby.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 17:01
0
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
Avatar
Artur / 28 grudnia 2011 o 16:22
0
Nie jest tak źle - 480 zł za rok to nie jest tak dużo:)
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jechał al. Tysiąclecia w Lublinie pod prąd. Taksówkarz zajechał mu drogę i zabrał kluczyki

Jechał al. Tysiąclecia w Lublinie pod prąd. Taksówkarz zajechał mu drogę i zabrał kluczyki 6 5

Dzięki obywatelskiej postawie lubelskiego taksówkarza zatrzymany został pijany kierowca.

Gehenna z uciążliwą sąsiadką. Mieszkańcy wyprowadzają się [wideo]
film

Gehenna z uciążliwą sąsiadką. Mieszkańcy wyprowadzają się [wideo] 0 1

Jeden z bloków w podwarszawskim Karczewie wyludnia się. Lokatorzy wyprowadzają się, bo nie chcą żyć z uciążliwą sąsiadką. Dlaczego od lat nikt nie potrafi rozwiązać problemu?

Najlepsze gospodynie są z Woli Niemieckiej. Oto zwyciężczynie naszego plebiscytu
galeria

Najlepsze gospodynie są z Woli Niemieckiej. Oto zwyciężczynie naszego plebiscytu 0 0

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Niemieckiej czekały na ten tytuł 58 lat. Ale warto było – w piątek, za zwycięstwo w naszym plebiscycie na najlepsze koło w województwie lubelskim, otrzymały sprzęt AGD i kopertę z zadatkiem na buty do strojów ludowych.

"YE$" - lubelska grupa CHØCØLATE wydała nowy album

"YE$" - lubelska grupa CHØCØLATE wydała nowy album 0 0

Pod koniec listopada założona w Lublinie polsko-kanadyjska formacja CHOCOLATE wydała drugą EP-kę, która może trochę zamieszać w indie-elektroniczym muzycznym światku.

Fotograf z Łęcznej z medalem "Za Zasługi dla Fotografii Polskiej"
galeria

Fotograf z Łęcznej z medalem "Za Zasługi dla Fotografii Polskiej" 0 0

Andrzej Mikulski został nagrodzony medalem "Za Zasługi dla Fotografii Polskiej" przyznanym przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Lublin: Koniec objazdu na Krochmalnej

Lublin: Koniec objazdu na Krochmalnej 8 0

Jeszcze dzisiaj zlikwidowane zostaną objazdy dla kierowców poruszających się ul. Krochmalną

Ambitne plany Granicy Dorohusk

Ambitne plany Granicy Dorohusk 2 1

Trener Marek Grzywna: nie pamiętam, abyśmy byli na tak dobrej pozycji, a jeśli już kiedyś tak było, to na pewno nie za mojego pobytu w Granicy

Rachanie: Wójt musi zrezygnować z działalności w związku hodowców koni

Rachanie: Wójt musi zrezygnować z działalności w związku hodowców koni 0 0

Wójt gminy Rachanie (powiat tomaszowski) prowadzi działalność, której nie wolno łączyć ze stanowiskiem samorządowca – informację tej treści przekazał nam Czytelnik.

Koncert Winter Acoustic w Akwareli
21 grudnia 2018, 20:00

Koncert Winter Acoustic w Akwareli 0 0

W piątek, 21 grudnia o godz. 20 w Akwareli Cafe (Rynek 6) odbędzie się koncert Winter Acoustic.

Koncert Zimowa Noc w Filharmonii
4 stycznia 2019, 19:00

Koncert Zimowa Noc w Filharmonii 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na koncert Zimowa Noc w wykonaniu Chóru Lutnia Lubelska. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 4 stycznia o godz. 19.

Prezydent Chełma zapowiada oszczędności. Rezygnuje z ciast i prenumeraty wielu gazet

Prezydent Chełma zapowiada oszczędności. Rezygnuje z ciast i prenumeraty wielu gazet 9 10

W ocenie prezydenta Jakuba Banaszka, sytuacja finansowa Chełma nie jest dobra. Wysokość długoterminowego zadłużenia na koniec listopada to 162,5 mln złotych.

Brexit a praca w Anglii. Częściej wybieramy Niemcy od UK

Brexit a praca w Anglii. Częściej wybieramy Niemcy od UK 0 3

"Kierunkiem, na który decyduje się teraz najwięcej emigrantów zarobkowych są Niemcy. Ma na to wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest stabilność". Rozmowa z Andrzejem Kubisiakiem, ekspertem ds. rynku pracy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Warszawie.

11 milionów na rewitalizację dla Puław. Jakie inwestycje uda się wykonać?

11 milionów na rewitalizację dla Puław. Jakie inwestycje uda się wykonać? 7 5

Dobra wiadomość dla mieszkańców Puław. Miasto pozyskało unijną dotację dla szeregu inwestycji ujętych w ramach nowego programu rewitalizacji. Chodzi m.in. o budowę skateparku i nowych boisk dla SP nr 6. Wpisanie nowych zadań do budżetu powiększy deficyt. Decyzja jest w rękach radnych.

Lublin: Bank liczy na dalszy wynajem miejskiej kamienicy

Lublin: Bank liczy na dalszy wynajem miejskiej kamienicy 0 1

O zgodę na dalsze korzystanie z miejskiego budynku przy Kapucyńskiej 4 wystąpił do władz miasta Millenium Bank, który od ponad 24 lat ma tutaj swój oddział.

Turnau Bedford TOUR w Lublinie
5 kwietnia 2019, 20:00

Turnau Bedford TOUR w Lublinie 0 1

Co Gdzie Kiedy. Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na koncert Grzegorza Turnaua, który będzie w Lublinie promował swój najnowszy album. Artysta wystąpi 5 kwietnia o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!