Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 czerwca 2019 r.
21:21

Polityka wjechała na S17. "Ta droga powinna łączyć, a nie dzielić"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
86 74 A A

Minister, parlamentarzyści, samorządowcy i inni politycy PiS przecięli wstęgę w czasie ceremonii otwarcia 13-kilometrowego odcinka S17. – To rząd PO-PSL przygotował tę inwestycję – grzmią tymczasem politycy opozycji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczystość otwarcia 13-kilometrowego odcinka S17 miała miejsce w ostatnią środę. Miał być premier Mateusz Morawiecki, ale w końcu nie przyjechał. Rząd reprezentował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz wiceministrowie z naszego regionu – Artur Soboń z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Sylwester Tułajew z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na S17 pojawiło się też wielu innych polityków.

– Ta inwestycja powstała dzięki pracy i zaangażowaniu rządu PiS i premiera Mateusza Morawieckiego – podkreślał minister Adamczyk.

Te słowa wzbudziły sprzeciw wśród polityków opozycji, bo umowę na realizację tego odcinka podpisano 19 października 2015 roku, czyli na tydzień przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, które wygrało PiS.

– Panowie kończą to, co udało się nam załatwić. Nie spodziewałem się niczego innego, to tylko świadczy o politykach PiS. Wystarczy mi radość, że ta droga jest realizowana, że kierowcy będą mogli bezpiecznie i wygodnie jeździć po S17 – mówi Krzysztof Hetman, dziś europoseł z PSL.

Przypomnijmy, że to Krzysztof Hetman, jako marszałek województwa, zainicjował społeczną akcję na rzecz budowy S17 Lublin-Warszawa. Rząd Donalda Tuska chciał ją schować do „zamrażarki”, czyli na listę inwestycji rezerwowych. Pod naciskiem społecznym ten odcinek S17 został wprowadzony na listę inwestycji priorytetowych.

W mocniejszym tonie na ten temat wypowiada się poseł Stanisław Żmijan z PO. – Kto przygotował inwestycję S17? Kto zabezpieczył środki unijne? Rząd PO-PSL, tak brzmi odpowiedź. Te kłamstwa są żenujące, i to nie pierwszy raz. Na otwarciu S12, czyli drugiego etapu obwodnicy Puław premier Morawiecki również chyba zapomniał, że ta inwestycja to efekt naszej pracy. Jest to zawłaszczanie nie swoich zasług. Za czasów pana Adamczyka i PiS, w Lubelskiem nie została podpisana żadna umowa realizacyjna na drogę przygotowaną przez polityków PiS. Wszystkie kontrakty na realizację S17 i S19 to efekt naszej pracy – twierdzi poseł Żmijan

Tymczasem dzień po uroczystości na S17, poseł PiS Artur Soboń podziękował na Facebooku swoim politycznym przeciwnikom. – Dziękuje wszystkim, dzięki którym mogliśmy rozpocząć cykl otwarć kolejnych odcinków drogi do Warszawy. Dziękuję moim poprzednikom w rządzie, także tym z PO-PSL.

– Nie wpuszczajmy polityki na drogi. S17 powinna łączyć, a nie dzielić. Obecnie skupiam się na tym, by zapewnić finansowanie europejskie na S19 Via Carpatia na całym polskim przebiegu – dodaje w rozmowie z nami Artur Soboń.

Nowy, 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej auto osobowe pokonuje w ok. 7 minut z dozwoloną maksymalną prędkością 120 km/h. Dzięki niemu kierowcy ominą rondo w Żyrzynie, na którym często tworzyły się korki. Kolejne dwa odcinki zostaną oddane do użytku prawdopodobnie jeszcze przed końcem czerwca. Chodzi o ekspresówkę od węzła Ryki Północ do końca obwodnicy Garwolina.

Natomiast pod koniec wakacji kierowcy skorzystają z pozostałej części S17, omijającej Ryki. Wtedy 140-kilometrowy odcinek od początku obwodnicy Garwolina aż do końca obwodnicy Piask będzie można pokonać samochodem osobowym w ok. 70 minut.

Minister Adamczyk zapowiedział także, że za dwa lata kierowcy pojadą ekspresówką od Tomaszowa Lubelskiego do Warszawy.

e-Wydanie

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 07:58
+29
W tym wszystkim to jest najśmieszniejsze że gdy były podejmowane decyzje o budowie drogi i gdy była podpisana umowa na jej realizację to Pan Morawiecki siedział na ciepłej posadzie w banku i nie śniło mu się jeszcze że będzie premierem.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 22:20
+21
"Minister Adamczyk zapowiedział także, że za dwa lata kierowcy pojadą ekspresówką od Tomaszowa Lubelskiego do Warszawy" Błąd albo bzdura. Nie da się w dwa lata oddać o użytku odcinka Piaski - Zamość - Tomaszów Lubelskie jeśli jego budowa jest dziś na etapie otwarcia ofert w przetargu na opracowanie dokumentacji. ***s://***gddkia.gov.pl/pl/a/8071/s17-piaski-hrebenne
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 21:40
+18
i co w tym dziwnego ?? nikt ze zdjęcia nawet palcem nie kiwną do powstania tej drogi...
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 21:28
+17
Taki jest PiS, przypisuje sobie czyjeś zasługi, a tak na marginesie które z posłów z pisu na zdjęciu z kreacja drogi pojechał do gminy Modliborzyce gdzie jest ogromna powódź?! Odpowiem , zaden!!!!
Avatar
zorro / 21 czerwca 2019 o 11:42
+15
luudzie !!! Nie dawajcie wciągnąć się w tą idiotyczną grę polityków. De-bile z Id-iotami obu partii ze swoimi trolami wciągają was w tą brudną grę a wy tu swoje "mądrości" prezentujecie w ich imieniu. Stajecie się trybikami w ich grze i tak naprawdę zamiast cieszyć się nową drogą zbudowaną częściowo z naszych podatków, wspieracie tu polityków.
Avatar
ja / 21 czerwca 2019 o 11:00
+15
jeden wielki cyrk - przypomina to czasy PRL - kpina Pisiory przekraczają już wszelkie granice
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 06:48
+15
Przy wódeczce to "ch..z tą Polską Wschodnią" a do przecinania wstęgi to wszyscy... Wiecie obywatele myśmy wam załatwili, myśmy wam zrobili tylko przeciąć nam nie dali...
Avatar
Wujek / 21 czerwca 2019 o 19:19
+13
Soboń na FB podziękował również poprzednikom. Tyle że dzień wcześniej o nich nawet nie wspomniał, dopiero jak mu zaczęli jechać w komentarzach, to zobaczył że nikogo nie oszuka i zmienił front.
Avatar
AMG / 20 czerwca 2019 o 21:57
+13
Nigdy nie staniemy się narodem jedności, to co ma nas łączyć to nas dzieli. Tragedie, kataklizmy, katastrofy itp. to nas będzie ”łączyć”, tak jak np. z krową która uciekła rolnikowi z obory gdzieś pod las, nikt nie pomoże jej złapać. Ale jakby ta sama krowa zdechła mu w oborze ( może się tak zdażyć) to by pół wioski, przybiegło pomóc z obory wyciągnąć!? Może nasze dzieci i i ch dzieci, jak będziemy nasze jęzory plugawe trzymać za zębami, to z czasem może zmieni się nasz kraj i kto wie, jakie to dopiero może przynieść skutki, jak językiem Polskim będzie język miłości?
Nigdy nie staniemy się narodem jedności, to co ma nas łączyć to nas dzieli. Tragedie, kataklizmy, katastrofy itp. to nas będzie ”łączyć”, tak jak np. z krową która uciekła rolnikowi z obory gdzieś pod las, nikt nie pomoże jej złapać. Ale jakby ta sama krowa zdechła mu w oborze ( może się tak zdażyć) to by pół wioski, przybiegło pomóc z obory wyciągnąć!? Może nasze dzieci i i ch dzieci, jak będziemy nasze jęzory plugawe trzymać za zębami, to z czasem może zmieni się nasz kraj i kto wie, jakie to dopiero może przynieść skutki, jak językiem Pol... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 01:47
+12
Trzeba było wybudować tę drogę na euro, tak jak było zapowiadane i przecinać wstęgi do woli
Avatar
o tempora, o mores... / 25 czerwca 2019 o 09:00
+8
Ojej... Ileż Pracy włożył w tę "eskę" Pan Tułajew*!!! Dzielił zapewne heroicznie czas pomiedzy kampanie wyborcze, piekną żonę i rodzinę, a także łopate na "esce". Prawdziwy mąż stanu!!! Chwała mu! Chwała, Chwała!!! Odnoszac się ogólnie do tego typu szopek - żenujący spektakl do "po**ygu". Rozpasana budżetówka dzieli i żądzi. Powinien być zakaz uczestniczenia politykow w tego typu przedsatwieniach, ale to utopia, muszą się przeciez ogrzewac w świetle jupiterów inaczej będa maluczcy. *nazwisko Pana Tułajewa zostało tu użyte wyłącznie poglądowo. Wypoiwedź nie ma na celu urażenia konkretnie Jego osoby, nie ma na celu podważenia Jego kompetencji - które zapewne są wysokie - biorąc pod uwagę ścieżkę kariery. Niniejsza wypowiedź nie stanowi hejtu w rozumieniu dzisiejszego... świata.
Ojej... Ileż Pracy włożył w tę "eskę" Pan Tułajew*!!! Dzielił zapewne heroicznie czas pomiedzy kampanie wyborcze, piekną żonę i rodzinę, a także łopate na "esce". Prawdziwy mąż stanu!!! Chwała mu! Chwała, Chwała!!! Odnoszac się ogólnie do tego typu szopek - żenujący spektakl do "po**ygu". Rozpasana budżetówka dzieli i żądzi. Powinien być zakaz uczestniczenia politykow w tego typu przedsatwieniach, ale to utopia, muszą się przeciez ogrzewac w świetle jupiterów inaczej będa maluczcy. *nazwisko Pana Tułajewa ... rozwiń
Avatar
Budowlaniec / 24 czerwca 2019 o 17:22
+10
Banda nierobów i klakierów!!!!! Ładne garniaki a w główkach sianko... żaden nie ma pojęcia co tam robi.. Żenada i populizm, i jeszcze do tego obowiązkowo czarownik!!!!!
Avatar
Abrakadabra / 24 czerwca 2019 o 14:07
+1
A huczy ten nowy odcinek, że hej. Auto aż gwiżdże przy ciut większej prędkości.
Avatar
ktos / 23 czerwca 2019 o 14:34
+2
Hrebenne-Warszawa to s17 a nie s12. s12 to droga Dorohusk-Lublin, a Gdansk-Warszawa to nie s17 tylko s7. Prosze sie poduczyc, z gory dziekuje. 
Avatar
ElChupacabras / 23 czerwca 2019 o 08:34
+5
Banda. Będziecie siedzieć.
 Hahaha!!! Żeby ktokolwiek siedział (czy to z PiSu czy z PO), należy najpierw pogonić te bandy w wyborach. A tego sie nie da zrobić za pomoca komputera. Dlatego zginiemy marnie, bo potrafimy tylko płakać, ale du.pska już sie nie chce ruszyć na wybory...
Avatar
Gość / 22 czerwca 2019 o 08:43
+6
Nawyki i przyzwyczajenia są silne. Otwarcia, przecinanie wstęgi a później (chyba) jakiś bankiet. Tego nie da się wyeliminować. To jest chyba najważniejsze. "ELYTY" muszą być wszędzie. Nawet tam gdzie ich nie potrzeba.
Avatar
elo / 21 czerwca 2019 o 21:40
-5
Pan Hetman zapomniał o tym, że na rząd PO-PSL zapewniał, że na EURO 2012 będzimy jeźdzć drogą S12 od granicy (Hrebenne) do Warszawy, a dalej do Gdańska (S17). Że dostęna będzie autostrada A2 od Świecia do Terespola. NIe mówiąc o planowanych inwestycjach w pozostałych częściach Polski. A co z tych obietnic, Panie Hetman, mamy dzisiaj. Dalej Wasze obietnice i kłamstwa.
 zawsze może liczyć na stadko forumowych klakerów z "óżendu"
Avatar
Wujek / 21 czerwca 2019 o 19:19
+13
Soboń na FB podziękował również poprzednikom. Tyle że dzień wcześniej o nich nawet nie wspomniał, dopiero jak mu zaczęli jechać w komentarzach, to zobaczył że nikogo nie oszuka i zmienił front.
Avatar
Józef Sawicki / 21 czerwca 2019 o 18:46
+6
Kończą inwestycja zaplanowane i uruchomiane jeszcze za rządów Tuska. ami mogli się pochwalić tylko drogą z Brzeszcz do domu Beatki, ale nie wiedzieć czemu trzymali ten fakt w tajemnicy. Jeszcze nie wiedzą, że znaleźli się w sytuacji gorszej niż rząd PO-PSL przed igrzyskami piłkarskimi. Lawinowo uciekają im wykonawcy ważnych odcinków dróg szybkiego ruchu. Pamiętamy ówczesną nagonkę PIS. Niestety to my będziemy cierpieć, a Macierewicz będzie rozbijał nowe limuzyny.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 18:11
-11
gdyby dobra zmiana nie zrobiła rewolucji to do dzisiaj bylibyśmy w ruinie, a tak mamy wszystko na plus z takim plusem nie wiadomo co robić?
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 1

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 8 8

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 3 10

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 15 3

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ 0 1

Młodzi zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Żółto-biało-niebiescy dwukrotnie zajmowali w tym tygodniu miejsca na podium w dwóch rundach półfinałowych na torze w Gorzowie Wielkopolskim

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia] 3 12

Sporo przed terminem może się zakończyć przebudowa ul. Kalinowszczyzna, gdzie na wielu odcinkach leży już nowy asfalt na jezdni i gotowe są fragmenty chodnika. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale nie aż tyle, by drogowcy potrzebowali jeszcze roku na dokończenie prac, a właśnie tyle czasu im pozostało.

Święto Kolorów w Lublinie
20 lipca 2019, 15:00

Święto Kolorów w Lublinie 0 2

Już 20 lipca o godz. 15 W Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się Holi Festival, czyli kolejne święto kolorów w Lublinie.

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet 0 3

Zgodnie z przewidywaniami, do procedury licencyjnej rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet przystąpiło 12 drużyn. W tym gronie jest także Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 0 8

Pątnicy zmierzający w tym roku do Częstochowy będą rozważać i skupiać się na dekalogu. 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia. Od 26 lipca przed wejściem do archikatedry zacznie działać sekretariat pielgrzymkowy, dzień wcześniej zakończą się zapisy w parafiach.

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim 0 3

Na terenie byłego aresztu Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim natrafiono na żydowskie macewy. Zdaniem radzyńskiego Instytutu Bronisława Szlubowskiego, najprawdopodobniej zostały one przeniesione z dwóch żydowskich cmentarzy i użyte przez hitlerowców jako materiał budowlany.

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303"
19 lipca 2019, 21:00

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303" 0 0

W najbliższy weekend w Kinie w Bramie (ul. Królewska 3) będzie można zobaczyć dwie filmowe produkcje: klasyczne "Każdemu wolno kochać" i współczesny "Dywizjon 303".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!