Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2023 r.
11:28

Mateusz Morawiecki: Lublin to miasto szczególne dla Trójmorza (zdjęcia)

0 A A

Premier Mateusz Morawiecki otworzył drugi dzień III Samorządowego Kongresu Trójmorza. Prezes Rady Ministrów nie pojawił się osobiście na kongresie. Jego wystąpienie zostało odtworzone na telebimie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin to miasto szczególne. W nim zawarto Unię Lubelską tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a w rzeczywistości wielu narodów zamieszkujących Europę Środkowowschodnią. Unia Lubelska była lokalną prefiguracją Unii Europejskiej, tworząc warunki pokojowego współistnienia, niezależnie od narodowości, wyznania czy pochodzenia. Dziś może nas inspirować podczas budowania Trójmorza. Powrót do tej idei, która naszemu regionowi przyniesie bezpieczeństwo i jak najszybszy rozwój – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę na znaczenie samorządów w Inicjatywie Trójmorza. – Trójmorza nie zbudujemy tylko spotkaniami  prezydentów i premierów. Potrzebna jest nam współpraca na każdym poziomie, również, a może nawet przede wszystkim poziomie lokalnym – zaznaczył i dodał, że Trójmorze to nie tylko ożywiona współpraca gospodarcza, energetyczna, transportowa, cyfrowa. – To też współdziałanie na forum nauki i kultury. Nasze państwa muszą wspólnie zerwać z peryferyjnym paradygmatem, zgodnie z którym bardziej interesujemy się Anglią, Francją, Stanami Zjednoczonymi, a znacznie mniej  naszymi sąsiadami.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do wojny za naszą wschodnią granicą.

– Inicjatywa Trójmorza powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy, włączyć ją w europejski system gospodarczy i także zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale jeszcze szybszy rozwój ekonomiczny – mówił.

Na koniec podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadganianie zaległości. – To również patrzenie w przyszłość i w stojące przed nami wyzwania. Planujemy wspólnie pracować nad transformacją energetyczną, energetyką wodorową, cyberbezpieczeństwem czy nowymi technologiami, Chcemy rozwiązywać  problemy przeszłości, ale również te które dopiero są przed nami – powiedział Mateusz Morawiecki.

W Kongresie udział wzięła też Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Uznała ona, że Samorządowy Kongres Trójmorza staje się coraz lepiej rozpoznawalną marką. – Bardzo dobrze, że ta marka rozwija się w Lublinie. Tutaj rozmawiało się o bezpieczeństwie energetycznym zanim jeszcze Europa rozpoczęła ten dialog. To już trzeci kongres i zapewnie nie ostatni, kongres który temat energetyki postawił w centrum swoich debat, centrum refleksji i pomysłów – mówiła minister.

Anna Moskwa sporo miejsca poświeciła też suwerennej, autonomicznej przemyślanej polityce energetycznej w Polsce. 

– Pozwoliła przetrwać zimę w każdym polskim domu nie tylko w tym wymiarze globalnym. W każdym polskim przedsiębiorstwie, szkole, szpitalu, żłobku i w każdej instytucji. Dbaliśmy o to, by był gaz, ciepło energia w akceptowalnych cenach dla wszystkich obywateli i podmiotów funkcjonujących w kraju. To było wielkie wyzwanie, które mogliśmy zrealizować, bo pracowaliśmy nad nim przez lata - powiedziała minister klimatu i środowiska.

Moskwa przypomniała słowa prezydenta RP Lecha Kaczyńśkiego: – "Energetyka jest i musi być filarem współpracy Trójmorza. To istotny element bardzo ważnego sojuszu na rzecz bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. To ten jest obszar, który będzie pierwszy zaatakowany, jeżeli dojdzie do ataku na suwerenność".  I to się sprawdziło w roku 2022, tym który był sprawdzianem dla całej Europy, na pewno bardzo dobrze zdanym w Polsce – mówiła.

Na zakończenie wspomniała o stojących przed nami wyzwaniach. – Te ambitne projekty to na pewno atom, rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym magazyny energii i dobry rozwój sieci. To też to, co się dzieje w sposób naturalny, dzielenie się odpowiedzialnością energetyczną na tym poziomie lokalnym – dodała minister Moskwa, by po chwili z rąk marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odebrać wyróżnienie Samorządowego Kongresu Trójmorza za działania na rzecz rozwoju i współpracy energetycznej obszaru Inicjatywy Trójmorza oraz efektywne wspieranie województwa lubelskiego w procesie transformacji energetycznej.

Co jeszcze dzisiaj się wydarzy?

Drugiego dnia III Samorządowego Kongresu Trójmorza podpisana zostanie umowa o Sieci Regionów pomiędzy państwami założycielami z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier i Rumunii. Dokument parafują też nowi członkowie sieci z Ukrainy i Rumunii.

Uczestnicy kongresu rozmawiać będą w panelach m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Polski i Europy, zielonej transformacji oraz zdrowiu mieszkańców Trójmorza. Odbędzie się debata o przyszłości i wyzwaniach Sieci Regionów.

W towarzyszącym kongresowi Forum Gospodarczym spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: Jak budować suwerenność technologiczną w zglobalizowanym świecie?

Rozmawiać będą także o szansach i wyzwaniach rozwoju regionalnego rynku wodoru w województwie lubelskim. Oficjalne podpisane zostaną porozumienia o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego oraz Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dokumenty podpiszą: marszałek województwa Jarosław Stawiarski, Kasjan Wyligała (prezes zarządu LW Bogdanka), Jarosław Kwasek (prezes zarządu PGE Dystrybucja) i Magdalena Stachyra (prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie) oraz Paweł Bryda (wiceprezes zarządu Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.).

Na zakończenie zaprezentowana zostanie strategia rozwoju Lubelskiego Węgla Bogdanka do 2030 roku (z perspektywą do 2040 r.).

Podczas towarzyszącego wydarzeniu Wschodniego Kongresu Młodych Liderów przedstawiona zostanie oferta Międzynarodowych Domów Spotkań. W panelu młodzi liderzy będą debatować o ich roli w mieście. Odbędzie się także debata oxfordzka: „Wpływ nowoczesnych technologii na życie człowieka”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy mieli swój dzień. Awanse i odznaczenia

Strażacy mieli swój dzień. Awanse i odznaczenia

W ramach poniedziałkowych obchodów Dnia Strażaka wręczono m.in. medale za zasługi dla pożarnictwa i odznaki św. Floriana. Dziesięciu strażaków otrzymało awanse na wyższe stopnie. Impreza odbyła w sali konferencyjnej parku naukowo-technologicznego.

KPR Padwa Zamość zaliczy niedawno zakończony sezon na plus

KPR Padwa Zamość zaliczy niedawno zakończony sezon na plus

Siódme miejsce na zapleczu ligi zawodowej - to efekt rocznej pracy w Zamościu trenera Zbigniewa Markuszewskiego

Takie rzeczy tylko w Lublinie. Niezwykły pokaz na basenie

Takie rzeczy tylko w Lublinie. Niezwykły pokaz na basenie

Znane lublinianki ze świata kultury, mediów i sportu wystąpią w niezwykłym pokazie mody. Za wybieg posłuży basen olimpijski, a wszystkiemu będzie przyświecał szczytny cel.

Gala puławskiego "Powiśla". Tańczą i śpiewają od 70 lat
galeria

Gala puławskiego "Powiśla". Tańczą i śpiewają od 70 lat

Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" obchodzi jubileusz. Z tej okazji artyści otrzymali kwiaty, podziękowania, nagrodę prezydenta oraz... złote medale "Gloria Artis".

Zamość. Radni nie chcą „doić” rodziców

Zamość. Radni nie chcą „doić” rodziców

Tylko dwoje z radnych Zamościa było za podwyższeniem o 50 zł opłat stałych za opiekę nad maluchami w miejskim żłobku. Przeciwko zagłosowało 15, a 6 osób od głosu się wstrzymało. To oznacza, że czesne pozostanie na poziomie 400 zł za pierwsze i 360 zł za drugie dziecko.

Balonowe show w Centrum Kongresowym UP
2 czerwca 2023, 16:00

Balonowe show w Centrum Kongresowym UP

2 czerwca o godz. 16 i 18 będzie w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) zostaną zorganizowane pokazy widowiska dla dzieci "Funny Balls Show".

Azoty Puławy mają nowego trenera

Azoty Puławy mają nowego trenera

Ukrainiec Serhiy Bebeshko poprowadzi Azoty Puławy w nowych sezonie. 55-letni szkoleniowiec podpisał z puławskim klubem kontrakt na dwa lata

Start basenów w Świdniku. Ale będzie drożej

Start basenów w Świdniku. Ale będzie drożej

Trochę drożej i trochę wcześniej. 1 czerwca zaczyna się kolejny sezon zewnętrznych basenów w Parku Avia. To popularne miejsce wypoczynku. W zeszłym roku organizatorzy doliczyli się około 40 tysięcy użytkowników.

Akt pod strażnicę wmurowany. Rośnie nowa komenda
galeria

Akt pod strażnicę wmurowany. Rośnie nowa komenda

Na rogu Słowackiego i Lubelskiej trwa budowa nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej. W poniedziałek podpisano i wmurowano schowany w stalowej tubie akt erekcyjny. Inwestycja warta ponad 30 mln zł powinna zostać ukończona w przyszłym roku.

Platinum Motor Lublin tuż za Spartą Betard Wrocław przed rewanżami w PGE Ekstralidze

Platinum Motor Lublin tuż za Spartą Betard Wrocław przed rewanżami w PGE Ekstralidze

W siódmej kolejce PGE Ekstraligi każdy z meczów miał wyraźnego faworyta. Nie było niespodzianek i każdy z gospodarzy pewnie zwyciężył w swoim spotkaniu.

Kolejna rezygnacja z członkostwa w Radzie Społecznej szpitala. Kto tym razem?

Kolejna rezygnacja z członkostwa w Radzie Społecznej szpitala. Kto tym razem?

Kolejna rezygnacja w Radzie Społecznej bialskiego szpitala. Wcześniej poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), a teraz jej skład opuszcza Dariusz Litwiniuk, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej i miejski radny.

Załóż firmę w Austrii zgodnie z prawem i ciesz się dobrymi zarobkami!

Załóż firmę w Austrii zgodnie z prawem i ciesz się dobrymi zarobkami!

Marzy Ci się firma w Austrii, jednak wychodzisz z założenia, że jest to niemożliwe do spełnienia? Wręcz przeciwnie! Mając na uwadze obowiązujące w UE prawo, obywatel Polski, który jest uczciwy i nie był karany, ma możliwość założenia firmy w innym kraju, który również należy do UE.

Firma z lubelskiego z godłem „Teraz Polska”

Firma z lubelskiego z godłem „Teraz Polska”

Tym razem godłem „Teraz Polska” nagrodzono 22 firmy. Jedno z nich trafiło do województwa lubelskiego.

Wilkołaskie Święto Boszczu przyciągnęło tłumy. Łobuzy bezkonkurencyjne (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wilkołaskie Święto Boszczu przyciągnęło tłumy. Łobuzy bezkonkurencyjne (zdjęcia)

Za nami Wilkołaskie Święto Boszczu. Chętnych na przepyszny barszcz biały, pierogi i inne regionalne smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wilkołaz było tak wielu, że nie dla wszystkich wystarczyło. Przekonali się o tym członkowie zespołu Łobuzy.

Lubelskie: policja stawia nowe posterunki modułowe (wideo)
film

Lubelskie: policja stawia nowe posterunki modułowe (wideo)

Prace prowadzone są w Wilkołazie (powiat kraśnicki) oraz Turobinie (powiat biłgorajski) i polegają na montażu gotowych modułów 3D. Oba budynki komisariatów będą liczyć prawie 160 mkw., a budynki garażowo-magazynowe około 70 mkw.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty