Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2023 r.
11:28

Mateusz Morawiecki: Lublin to miasto szczególne dla Trójmorza (zdjęcia)

0 A A

Premier Mateusz Morawiecki otworzył drugi dzień III Samorządowego Kongresu Trójmorza. Prezes Rady Ministrów nie pojawił się osobiście na kongresie. Jego wystąpienie zostało odtworzone na telebimie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin to miasto szczególne. W nim zawarto Unię Lubelską tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a w rzeczywistości wielu narodów zamieszkujących Europę Środkowowschodnią. Unia Lubelska była lokalną prefiguracją Unii Europejskiej, tworząc warunki pokojowego współistnienia, niezależnie od narodowości, wyznania czy pochodzenia. Dziś może nas inspirować podczas budowania Trójmorza. Powrót do tej idei, która naszemu regionowi przyniesie bezpieczeństwo i jak najszybszy rozwój – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę na znaczenie samorządów w Inicjatywie Trójmorza. – Trójmorza nie zbudujemy tylko spotkaniami  prezydentów i premierów. Potrzebna jest nam współpraca na każdym poziomie, również, a może nawet przede wszystkim poziomie lokalnym – zaznaczył i dodał, że Trójmorze to nie tylko ożywiona współpraca gospodarcza, energetyczna, transportowa, cyfrowa. – To też współdziałanie na forum nauki i kultury. Nasze państwa muszą wspólnie zerwać z peryferyjnym paradygmatem, zgodnie z którym bardziej interesujemy się Anglią, Francją, Stanami Zjednoczonymi, a znacznie mniej  naszymi sąsiadami.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do wojny za naszą wschodnią granicą.

– Inicjatywa Trójmorza powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy, włączyć ją w europejski system gospodarczy i także zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale jeszcze szybszy rozwój ekonomiczny – mówił.

Na koniec podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadganianie zaległości. – To również patrzenie w przyszłość i w stojące przed nami wyzwania. Planujemy wspólnie pracować nad transformacją energetyczną, energetyką wodorową, cyberbezpieczeństwem czy nowymi technologiami, Chcemy rozwiązywać  problemy przeszłości, ale również te które dopiero są przed nami – powiedział Mateusz Morawiecki.

W Kongresie udział wzięła też Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Uznała ona, że Samorządowy Kongres Trójmorza staje się coraz lepiej rozpoznawalną marką. – Bardzo dobrze, że ta marka rozwija się w Lublinie. Tutaj rozmawiało się o bezpieczeństwie energetycznym zanim jeszcze Europa rozpoczęła ten dialog. To już trzeci kongres i zapewnie nie ostatni, kongres który temat energetyki postawił w centrum swoich debat, centrum refleksji i pomysłów – mówiła minister.

Anna Moskwa sporo miejsca poświeciła też suwerennej, autonomicznej przemyślanej polityce energetycznej w Polsce. 

– Pozwoliła przetrwać zimę w każdym polskim domu nie tylko w tym wymiarze globalnym. W każdym polskim przedsiębiorstwie, szkole, szpitalu, żłobku i w każdej instytucji. Dbaliśmy o to, by był gaz, ciepło energia w akceptowalnych cenach dla wszystkich obywateli i podmiotów funkcjonujących w kraju. To było wielkie wyzwanie, które mogliśmy zrealizować, bo pracowaliśmy nad nim przez lata - powiedziała minister klimatu i środowiska.

Moskwa przypomniała słowa prezydenta RP Lecha Kaczyńśkiego: – "Energetyka jest i musi być filarem współpracy Trójmorza. To istotny element bardzo ważnego sojuszu na rzecz bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. To ten jest obszar, który będzie pierwszy zaatakowany, jeżeli dojdzie do ataku na suwerenność".  I to się sprawdziło w roku 2022, tym który był sprawdzianem dla całej Europy, na pewno bardzo dobrze zdanym w Polsce – mówiła.

Na zakończenie wspomniała o stojących przed nami wyzwaniach. – Te ambitne projekty to na pewno atom, rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym magazyny energii i dobry rozwój sieci. To też to, co się dzieje w sposób naturalny, dzielenie się odpowiedzialnością energetyczną na tym poziomie lokalnym – dodała minister Moskwa, by po chwili z rąk marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odebrać wyróżnienie Samorządowego Kongresu Trójmorza za działania na rzecz rozwoju i współpracy energetycznej obszaru Inicjatywy Trójmorza oraz efektywne wspieranie województwa lubelskiego w procesie transformacji energetycznej.

Co jeszcze dzisiaj się wydarzy?

Drugiego dnia III Samorządowego Kongresu Trójmorza podpisana zostanie umowa o Sieci Regionów pomiędzy państwami założycielami z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier i Rumunii. Dokument parafują też nowi członkowie sieci z Ukrainy i Rumunii.

Uczestnicy kongresu rozmawiać będą w panelach m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Polski i Europy, zielonej transformacji oraz zdrowiu mieszkańców Trójmorza. Odbędzie się debata o przyszłości i wyzwaniach Sieci Regionów.

W towarzyszącym kongresowi Forum Gospodarczym spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: Jak budować suwerenność technologiczną w zglobalizowanym świecie?

Rozmawiać będą także o szansach i wyzwaniach rozwoju regionalnego rynku wodoru w województwie lubelskim. Oficjalne podpisane zostaną porozumienia o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego oraz Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dokumenty podpiszą: marszałek województwa Jarosław Stawiarski, Kasjan Wyligała (prezes zarządu LW Bogdanka), Jarosław Kwasek (prezes zarządu PGE Dystrybucja) i Magdalena Stachyra (prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie) oraz Paweł Bryda (wiceprezes zarządu Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.).

Na zakończenie zaprezentowana zostanie strategia rozwoju Lubelskiego Węgla Bogdanka do 2030 roku (z perspektywą do 2040 r.).

Podczas towarzyszącego wydarzeniu Wschodniego Kongresu Młodych Liderów przedstawiona zostanie oferta Międzynarodowych Domów Spotkań. W panelu młodzi liderzy będą debatować o ich roli w mieście. Odbędzie się także debata oxfordzka: „Wpływ nowoczesnych technologii na życie człowieka”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów
galeria

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty