Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2023 r.
11:28

Mateusz Morawiecki: Lublin to miasto szczególne dla Trójmorza (zdjęcia)

0 A A

Premier Mateusz Morawiecki otworzył drugi dzień III Samorządowego Kongresu Trójmorza. Prezes Rady Ministrów nie pojawił się osobiście na kongresie. Jego wystąpienie zostało odtworzone na telebimie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin to miasto szczególne. W nim zawarto Unię Lubelską tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a w rzeczywistości wielu narodów zamieszkujących Europę Środkowowschodnią. Unia Lubelska była lokalną prefiguracją Unii Europejskiej, tworząc warunki pokojowego współistnienia, niezależnie od narodowości, wyznania czy pochodzenia. Dziś może nas inspirować podczas budowania Trójmorza. Powrót do tej idei, która naszemu regionowi przyniesie bezpieczeństwo i jak najszybszy rozwój – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę na znaczenie samorządów w Inicjatywie Trójmorza. – Trójmorza nie zbudujemy tylko spotkaniami  prezydentów i premierów. Potrzebna jest nam współpraca na każdym poziomie, również, a może nawet przede wszystkim poziomie lokalnym – zaznaczył i dodał, że Trójmorze to nie tylko ożywiona współpraca gospodarcza, energetyczna, transportowa, cyfrowa. – To też współdziałanie na forum nauki i kultury. Nasze państwa muszą wspólnie zerwać z peryferyjnym paradygmatem, zgodnie z którym bardziej interesujemy się Anglią, Francją, Stanami Zjednoczonymi, a znacznie mniej  naszymi sąsiadami.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do wojny za naszą wschodnią granicą.

– Inicjatywa Trójmorza powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy, włączyć ją w europejski system gospodarczy i także zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale jeszcze szybszy rozwój ekonomiczny – mówił.

Na koniec podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadganianie zaległości. – To również patrzenie w przyszłość i w stojące przed nami wyzwania. Planujemy wspólnie pracować nad transformacją energetyczną, energetyką wodorową, cyberbezpieczeństwem czy nowymi technologiami, Chcemy rozwiązywać  problemy przeszłości, ale również te które dopiero są przed nami – powiedział Mateusz Morawiecki.

W Kongresie udział wzięła też Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Uznała ona, że Samorządowy Kongres Trójmorza staje się coraz lepiej rozpoznawalną marką. – Bardzo dobrze, że ta marka rozwija się w Lublinie. Tutaj rozmawiało się o bezpieczeństwie energetycznym zanim jeszcze Europa rozpoczęła ten dialog. To już trzeci kongres i zapewnie nie ostatni, kongres który temat energetyki postawił w centrum swoich debat, centrum refleksji i pomysłów – mówiła minister.

Anna Moskwa sporo miejsca poświeciła też suwerennej, autonomicznej przemyślanej polityce energetycznej w Polsce. 

– Pozwoliła przetrwać zimę w każdym polskim domu nie tylko w tym wymiarze globalnym. W każdym polskim przedsiębiorstwie, szkole, szpitalu, żłobku i w każdej instytucji. Dbaliśmy o to, by był gaz, ciepło energia w akceptowalnych cenach dla wszystkich obywateli i podmiotów funkcjonujących w kraju. To było wielkie wyzwanie, które mogliśmy zrealizować, bo pracowaliśmy nad nim przez lata - powiedziała minister klimatu i środowiska.

Moskwa przypomniała słowa prezydenta RP Lecha Kaczyńśkiego: – "Energetyka jest i musi być filarem współpracy Trójmorza. To istotny element bardzo ważnego sojuszu na rzecz bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. To ten jest obszar, który będzie pierwszy zaatakowany, jeżeli dojdzie do ataku na suwerenność".  I to się sprawdziło w roku 2022, tym który był sprawdzianem dla całej Europy, na pewno bardzo dobrze zdanym w Polsce – mówiła.

Na zakończenie wspomniała o stojących przed nami wyzwaniach. – Te ambitne projekty to na pewno atom, rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym magazyny energii i dobry rozwój sieci. To też to, co się dzieje w sposób naturalny, dzielenie się odpowiedzialnością energetyczną na tym poziomie lokalnym – dodała minister Moskwa, by po chwili z rąk marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odebrać wyróżnienie Samorządowego Kongresu Trójmorza za działania na rzecz rozwoju i współpracy energetycznej obszaru Inicjatywy Trójmorza oraz efektywne wspieranie województwa lubelskiego w procesie transformacji energetycznej.

Co jeszcze dzisiaj się wydarzy?

Drugiego dnia III Samorządowego Kongresu Trójmorza podpisana zostanie umowa o Sieci Regionów pomiędzy państwami założycielami z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier i Rumunii. Dokument parafują też nowi członkowie sieci z Ukrainy i Rumunii.

Uczestnicy kongresu rozmawiać będą w panelach m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Polski i Europy, zielonej transformacji oraz zdrowiu mieszkańców Trójmorza. Odbędzie się debata o przyszłości i wyzwaniach Sieci Regionów.

W towarzyszącym kongresowi Forum Gospodarczym spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: Jak budować suwerenność technologiczną w zglobalizowanym świecie?

Rozmawiać będą także o szansach i wyzwaniach rozwoju regionalnego rynku wodoru w województwie lubelskim. Oficjalne podpisane zostaną porozumienia o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego oraz Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dokumenty podpiszą: marszałek województwa Jarosław Stawiarski, Kasjan Wyligała (prezes zarządu LW Bogdanka), Jarosław Kwasek (prezes zarządu PGE Dystrybucja) i Magdalena Stachyra (prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie) oraz Paweł Bryda (wiceprezes zarządu Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.).

Na zakończenie zaprezentowana zostanie strategia rozwoju Lubelskiego Węgla Bogdanka do 2030 roku (z perspektywą do 2040 r.).

Podczas towarzyszącego wydarzeniu Wschodniego Kongresu Młodych Liderów przedstawiona zostanie oferta Międzynarodowych Domów Spotkań. W panelu młodzi liderzy będą debatować o ich roli w mieście. Odbędzie się także debata oxfordzka: „Wpływ nowoczesnych technologii na życie człowieka”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty