Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2020 r.
16:56

Premier w Lublinie o lipcowych strajkach. Marszałek wezwał do opamiętania mieszkańców dużych miast

Autor: Zdjęcie autora pab
76 11 A A

Gorąco było wtedy, prawda? Pamiętam tamten lipiec, pamiętam kiedy pierwszy raz ten powiew wolności dało się odczuć w całej Polsce, bo ziemia drżała i wyraźnie było widać, że ten kamień rzucony wówczas przez robotników poruszył pewną lawinę. Ta lawina poszła i nic już jej nie mogło zatrzymać mimo późniejszego stanu wojennego – mówił w niedzielę w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. – Bez Lubelskiego Lipca nie byłoby później Sierpnia, nie byłoby Solidarności – dodał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Premier wziął udział w uroczystościach 40. rocznicy Lubelskiego Lipca, czyli strajków rozpoczętych 8 lipca 1980 r. w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, a które później rozlały się na całe województwo i poprzedziły strajki sierpniowe w całej Polsce oraz powstanie NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy w archikatedrze, a następnie przeniosły do auli Caritas. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy list do uczestników uroczystości odczytała tam jego doradczyni Zofia Romaszewska.

– Strajki lubelskie były wołaniem o sprawiedliwą Polskę, o Polskę silną i nowoczesną, o prawdziwy i zrównoważony rozwój, który sprawia, że wszystkim żyje się lepiej. W tym sensie dziedzictwo Lubelskiego Lipca każe nam nie tylko wspominać odwagę tych, którzy wówczas wystąpili przeciw niesprawiedliwości, ale także myśleć o tym, jak obecnie kształtujemy ład społeczny w naszym kraju – to tylko fragment listu prezydenta odczytany przez Zofię Romaszewską.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podnosząc sprawę solidarności zwrócił uwagę na współczesne postrzeganie Lubelszczyzny.

– Jestem bardzo mocno zasmucony, po wyborach gdzie wygrał pan prezydent Andrzej Duda, nas Lubelszczyznę traktuje się jak pariasa Polski, jako ludzi niegodnych często żebyśmy funkcjonowali w Polsce. A tutaj mieszkają świetni ludzie, świetnie wykształcone jednostki, tu mieszkają patrioci. Ja chciałbym, żeby szanowni państwo obywatele polscy z dużych miast troszeczkę się opamiętali – mówił Stawiarski.

Premier Morawiecki wręczył odznaczenia przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Tadeusz Mazur i Elżbieta Wilhelm. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali zaś Andrzej Krupa i Wiesława Stec. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam_z_Lublina / 26 lipca 2020 r. o 18:48
+61
Apel o opamiętanie powinien być skierowany do polityków PiS aby nie dzielili i skłócali Polaków !
Avatar
Motorlublin / 26 lipca 2020 r. o 20:23
+51
Cała ściana wschodnia za 30 lat to będzie drugie NRD. Ostaną się tylko właśnie te złe miasta ostoje nowoczesności. Dziś lubelskie słyną z tego że najwięcej młodych kobiet emigruje do Warszawy a na wsiach jest wiele starszych kobiet i młodych kawalerów. Ekonomia załatwi sprawę ostanie się Lublin i rogalik lubelski który wyssie młodych z prowincji co tylko przyspieszy po oddaniu S17 i s19. Życia się nie da oszukać
Avatar
Mark211 / 26 lipca 2020 r. o 17:55
+48
"A tutaj mieszkają świetni ludzie, świetnie wykształcone jednostki, tu mieszkają patrioci." Szkoda tylko że są to właśnie jednostki. Większość Lubelszczyzny słuchającąca czarnej mafii i tvpis wybrała człowieka bez własnego zdania, wykształconego prawnika łamiącego konstytucję i ułaskawiającego przestępców - na polecenie ...... Ps. No cóż robić ale po prostu wstydzę się że urodziłem się i mieszkam na tak pięknej Lubelskiej ziemi a w takim średniowieczu.
Avatar
Mark211 / 26 lipca 2020 r. o 21:36
+42
Platformersi niech się opamiętają, niech kosmopolici i lewactwo szkodzące Polsce, raz na zawsze wyjadą z Polski jak im się nie podoba  
Człowieczku kto wtedy będzie płacił podatki na twoje "plusy" na socjale. Kilkakrotnie rozważałem taką ewentualność ale jestem niereformowalnym optymistą i wierzę w Polaków wierzę że rozsądek weźmie górę nad ciemnotą. Wierzę że kiedyś przestaniemy być Lennikami watykanu. Nie oklamujmy się historycznie Polacy stali sie wasalami kościola katolickiego.
Avatar
olol / 26 lipca 2020 r. o 18:48
+37
szanowny pan marszałek niech się zastanowi, co sugeruje. poza tym - czy on tu w ogóle mieszka? jakie perspektywy dla młodych daje Lubelszczyzna? może zamiast oczerniać "duże miasta" - działaj dla regionu, by było w nim lepiej? gdzie te mieszkania plus? gdzie miejsca pracy? jak dbasz tylko o starców i socjalobiorców dzieciorobów, to jaki obrazek Lubelszczyzny niby chciałbyś ujrzeć? myślisz, że te wykształcone "jednostki" zostają tu i głosują na partię? jacy patrioci? ci, którzy przynoszą materiały wybuchowe na legalne marsze ludzi, których uważają za "wrogów"? a Lublin to nie duże miasto według pana? blisko połowa głosów na Dudę - ich też obrażamy? bo są z "dużego miasta"? wielkość miejscowości, w której się mieszka, nie ma nic do rzeczy. są w Polsce i wsie, które partii nie znoszą - czy im już liżemy cztery litery, choć są przeciw nam, ale przynajmniej nie z "dużego miasta"? co za głupota i kolejny sztuczny podział. może pan marszałek ma jakieś kompleksy. tylko że nie leczy się ich, równając innych do dołu i obrażając.
szanowny pan marszałek niech się zastanowi, co sugeruje. poza tym - czy on tu w ogóle mieszka? jakie perspektywy dla młodych daje Lubelszczyzna? może zamiast oczerniać "duże miasta" - działaj dla regionu, by było w nim lepiej? gdzie te mieszkania plus? gdzie miejsca pracy? jak dbasz tylko o starców i socjalobiorców dzieciorobów, to jaki obrazek Lubelszczyzny niby chciałbyś ujrzeć? myślisz, że te wykształcone "jednostki" zostają tu i głosują na partię? jacy patrioci? ci, którzy przynoszą materiały wybuchowe na legalne mars... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 26 lipca 2020 r. o 21:06
+34
niech kosmopolici i lewactwo szkodzące Polsce, raz na zawsze wyjadą z Polski jak im się nie podoba
I zostaną tylko same prawe gumioki i gumofilce. A i one wymrą w końcu śmiercią naturalną, bo kto by chciał całe życie męczyć się z ciężkimi idiotami typu KOT89. I będzie na wschód od Wisły: "w stepie szerokim"....Czego Wam życzę, "prawdziwi i jeszcze prawdsi" Polacy....
Avatar
Zgredek Edek / 26 lipca 2020 r. o 23:57
+24
KOTKU kmiotku przecież Ty jesteś modelowy bufon. Wzór nr 1. A wiesz, kto to jest bufon? To gostek, który nie rozumie znaczenia słów, których używa. Bredzisz, KOTKU I tyle w temacie. Co tu dużo gadać, jak nie ma o czym mówić.
Avatar
Zgredek Edek / 27 lipca 2020 r. o 00:36
+17
Gdyby głupota miała skrzydła , latał byś jak gołębica. A wiesz, jaki jest jedyny skutek tego kopiuj - wklej w pocie czoła?Uśmiech politowania. I współczucie dla Twojego ciężkiego losu. Przy porodzie położna musiała się pomylić i zamiast w pupę - w łeb Ci zaje....I tak Ci zostało na całe życie. Tak się przejmujemy i boimy Twojego bełkotu, jak g....mrozu.
Avatar
Zgredek Edek / 27 lipca 2020 r. o 11:17
+3
Przestań debilny  KOTKU kmiotku  podszywać się pode mnie i używać mojego avatara, mały kretynie. Reszta bełkotu kopiuj wklej - bez komentarza...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 lipca 2020 r. o 12:47
-4
Obecnie nastał dobry czas do oczyszczania życia społecznego oraz z instytucji publicznych z obłąkanych lewackich ideologii! Nie bójmy się krzykliwych grupek współczesnych hunwejbinów i przywróćmy normalność!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 lipca 2020 r. o 12:47
-4
Obecnie nastał dobry czas do oczyszczania życia społecznego oraz z instytucji publicznych z obłąkanych lewackich ideologii! Nie bójmy się krzykliwych grupek współczesnych hunwejbinów i przywróćmy normalność!
Avatar
Zgredek Edek / 27 lipca 2020 r. o 11:17
+3
Przestań debilny  KOTKU kmiotku  podszywać się pode mnie i używać mojego avatara, mały kretynie. Reszta bełkotu kopiuj wklej - bez komentarza...
Avatar
Zgredek Edek / 27 lipca 2020 r. o 00:36
+17
Gdyby głupota miała skrzydła , latał byś jak gołębica. A wiesz, jaki jest jedyny skutek tego kopiuj - wklej w pocie czoła?Uśmiech politowania. I współczucie dla Twojego ciężkiego losu. Przy porodzie położna musiała się pomylić i zamiast w pupę - w łeb Ci zaje....I tak Ci zostało na całe życie. Tak się przejmujemy i boimy Twojego bełkotu, jak g....mrozu.
Avatar
Zgredek Edek / 26 lipca 2020 r. o 23:57
+24
KOTKU kmiotku przecież Ty jesteś modelowy bufon. Wzór nr 1. A wiesz, kto to jest bufon? To gostek, który nie rozumie znaczenia słów, których używa. Bredzisz, KOTKU I tyle w temacie. Co tu dużo gadać, jak nie ma o czym mówić.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 lipca 2020 r. o 22:35
-23
LUBLIN - MIASTO BIERUTA HEMPLA RAABEGO GIETMANA ZSL  i reszty prostalinowskiej K0muny... czas wywalic w sputniku tych komuszych wypierdkow
Avatar
Mark211 / 26 lipca 2020 r. o 21:36
+42
Platformersi niech się opamiętają, niech kosmopolici i lewactwo szkodzące Polsce, raz na zawsze wyjadą z Polski jak im się nie podoba  
Człowieczku kto wtedy będzie płacił podatki na twoje "plusy" na socjale. Kilkakrotnie rozważałem taką ewentualność ale jestem niereformowalnym optymistą i wierzę w Polaków wierzę że rozsądek weźmie górę nad ciemnotą. Wierzę że kiedyś przestaniemy być Lennikami watykanu. Nie oklamujmy się historycznie Polacy stali sie wasalami kościola katolickiego.
Avatar
Zgredek Edek / 26 lipca 2020 r. o 21:06
+34
niech kosmopolici i lewactwo szkodzące Polsce, raz na zawsze wyjadą z Polski jak im się nie podoba
I zostaną tylko same prawe gumioki i gumofilce. A i one wymrą w końcu śmiercią naturalną, bo kto by chciał całe życie męczyć się z ciężkimi idiotami typu KOT89. I będzie na wschód od Wisły: "w stepie szerokim"....Czego Wam życzę, "prawdziwi i jeszcze prawdsi" Polacy....
Avatar
Motorlublin / 26 lipca 2020 r. o 20:23
+51
Cała ściana wschodnia za 30 lat to będzie drugie NRD. Ostaną się tylko właśnie te złe miasta ostoje nowoczesności. Dziś lubelskie słyną z tego że najwięcej młodych kobiet emigruje do Warszawy a na wsiach jest wiele starszych kobiet i młodych kawalerów. Ekonomia załatwi sprawę ostanie się Lublin i rogalik lubelski który wyssie młodych z prowincji co tylko przyspieszy po oddaniu S17 i s19. Życia się nie da oszukać
Avatar
Adam_z_Lublina / 26 lipca 2020 r. o 18:48
+61
Apel o opamiętanie powinien być skierowany do polityków PiS aby nie dzielili i skłócali Polaków !
Avatar
olol / 26 lipca 2020 r. o 18:48
+37
szanowny pan marszałek niech się zastanowi, co sugeruje. poza tym - czy on tu w ogóle mieszka? jakie perspektywy dla młodych daje Lubelszczyzna? może zamiast oczerniać "duże miasta" - działaj dla regionu, by było w nim lepiej? gdzie te mieszkania plus? gdzie miejsca pracy? jak dbasz tylko o starców i socjalobiorców dzieciorobów, to jaki obrazek Lubelszczyzny niby chciałbyś ujrzeć? myślisz, że te wykształcone "jednostki" zostają tu i głosują na partię? jacy patrioci? ci, którzy przynoszą materiały wybuchowe na legalne marsze ludzi, których uważają za "wrogów"? a Lublin to nie duże miasto według pana? blisko połowa głosów na Dudę - ich też obrażamy? bo są z "dużego miasta"? wielkość miejscowości, w której się mieszka, nie ma nic do rzeczy. są w Polsce i wsie, które partii nie znoszą - czy im już liżemy cztery litery, choć są przeciw nam, ale przynajmniej nie z "dużego miasta"? co za głupota i kolejny sztuczny podział. może pan marszałek ma jakieś kompleksy. tylko że nie leczy się ich, równając innych do dołu i obrażając.
szanowny pan marszałek niech się zastanowi, co sugeruje. poza tym - czy on tu w ogóle mieszka? jakie perspektywy dla młodych daje Lubelszczyzna? może zamiast oczerniać "duże miasta" - działaj dla regionu, by było w nim lepiej? gdzie te mieszkania plus? gdzie miejsca pracy? jak dbasz tylko o starców i socjalobiorców dzieciorobów, to jaki obrazek Lubelszczyzny niby chciałbyś ujrzeć? myślisz, że te wykształcone "jednostki" zostają tu i głosują na partię? jacy patrioci? ci, którzy przynoszą materiały wybuchowe na legalne mars... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?