Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2017 r.
20:31

Problem z Bike Parkiem w Lublinie. Miasto zwróci działki dawnym właścicielom?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Dawni właściciele żądają od miasta zwrotu nieruchomości, na których położony jest tor rowerowy przy ul. Janowskiej. Chcą odzyskać działki przecinające obiekt w poprzek, co uniemożliwiałoby jego ponowne uruchomienie. Do tej pory miasto przegrywa ten spór

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Okazuje się, że dawni właściciele upomnieli się o zwrot ziemi jeszcze zanim Ratusz otworzył tu wart 3 miliony zł BikePark.

– Postępowania zwrotowe toczą się od 2008 i 2009 roku. – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Tymczasem ziemny tor z drewnianymi przeszkodami otwarto tutaj w 2010 roku.

Dlaczego miasto nie zarzuciło tego pomysłu wiedząc o żądaniach dawnych właścicieli? – Trudno odnieść się do tej sytuacji i komentować decyzje poprzedników. Można wskazać, że nigdzie w przepisach nie jest zabronione podejmowanie inwestycji na terenach zagrożonych postępowaniem zwrotowym.

Spór dotyczy dwóch fragmentów ziemi mających po około pół hektara. Blisko 40 lat temu ówczesny prezydent Lublina odebrał grunty ich właścicielom tłumacząc, że są one potrzebne pod budowę „parku Majdan”. Za zabierane nieruchomości wypłacono właścicielom odszkodowania.

Prawo pozwala jednak odzyskać grunty w przypadku, gdy „nie został zrealizowany cel wywłaszczenia”, trzeba tylko zwrócić odszkodowanie. Inaczej mówiąc: można się upomnieć o zwrot ziemi, jeśli nie powstało na niej to, co planowano. W tym przypadku planowano park.

Ratusz przegrywa w obydwu sprawach, choć jeszcze nie ostatecznie. W jednym przypadku starosta nakazał zwrot ziemi, a miasto odwołało się do wojewody. Sprawa jest w toku. Znacznie dalej zaszło postępowanie dotyczące drugiej działki, bo władze miasta odwołując się od niekorzystnych decyzji przegrały już nawet w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. – Nasze odwołanie jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – informuje rzeczniczka Ratusza.

Chociaż obie działki to zaledwie jeden z dziesięciu hektarów zajmowanych przez BikePark, to nie da się ich „wyjąć” bez szkody dla całości toru rowerowego. Powód jest prosty: działki przechodzą przez środek terenu. Dlatego też niemożliwe mogą się stać prace mające uczynić tor zdatnym do jazdy.

Obiekt jest zamknięty od 2014 r., bo nadzór budowlany stwierdził, że stan toru zagraża jego użytkownikom. Zarządzająca BikeParkiem miejska spółka zamówiła ekspertyzy, z których wynikało, że tor to bubel i nie powinien w tym miejscu powstać. Inwestycją zainteresowała się nawet prokuratura, ale po trzech latach umorzyła śledztwo uznając, że nie doszło do przestępstwa ani na etapie projektowania, ani podczas budowy, ani w zakresie utrzymania toru.

Dodajmy, że toczące się postępowania o zwrot działek stały się dla Ratusza powodem odrzucenia jednego z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, a zakładającego przygotowanie toru do ponownego użytkowania.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aroni Izmailal / 21 lipca 2017 o 09:48
0
Przecież wystarczyło ten Bike Park nazwać Park Majdan,z boku posadzić parę drzew i problem z glowy.Ciekawe czy zwrot odszkodowania będzie uwzględniał inflację?
Avatar
Gość / 20 lipca 2017 o 08:53
0
Obaj panowie powinni odpowiedzieć za niegospodarność
Avatar
Gość / 20 lipca 2017 o 00:23
0
Od czego i do kogo chcesz pisać odwołanie? Na gruntach z roszczeniami nic się nie robi bo byłaby to niegospodarność.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 22:02
0
Od decyzji piszemy odwolanie w sprawie projektu d-34, jest miejsce ma ten park Majdan, projekt rezerwuje duże nakłady na architekturę zieleni to można to zrobić. Oddajcie tor rowerzystom, projekt jest strzałem w dziesiątkę by raz na zawsze rozwiązać jego problemy i go ożywić.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:58
0
Gość Gość (56 minut temu) Znaczy się, że jak obecny prezydent był zastępcą poprzednika, który podejmował decyzję opartą o rekomendacje podwładnego, to znaczyć by miało, że wiceprezydent od spraw inwestycji w tamtym rozdaniu był niekompetentny, czy tylko brał pieniądze za nic? Dokładnie................ Inwestycjawarta3 mln złotych. Oplacona z moich i twoich pieniędzy w bardzo sympatyczny sposób wywalona w błoto. Kto by się tym przejmował samorząd wlodarze miasta prokuratura....... I nikt nie poniesie kary za niekompetencje i działania.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:34
0
Ciekawe, ile godzin trwałaby decyzja zwrotu nieruchomości KLESZCZOM?
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:31
0
Zwroty bezprawnie zabrane trzeba oddać ale nie może być tak że ktoś miał przed wojna kamienice ktora w wojne zostala zrównana z ziemią i potem odbudowana przez ludzie a teraz jaśnie pan z Izraela domaga się zwrotu pięknie odnowionej kamienicy!! To prawo jest chore!!!!!!!! Te działki zyskały na wartości tylko i wyłącznie dlatego że państwo czyli my ponieśliśmy olbrzymie koszty na drogi , uzbrojenie terenu i całe otoczenie. Niech właściciel odzyskuje rownowartość tego ile to bylo warte przed wojną a nie po cenie na dziś. Sądy i całe to prawo do zaorania!!
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:16
0
Powinna się wreszcie wydarzyć jakaś sprawa z porządnym odszkodowaniem żeby nauczyć urzędników szanować cudzą własność i przestać poniżać obywateli. To nie jest prawda co powiedziała pani rzecznik Krzyżanowska, że nie ma przepisów które zakazują inwestowania na gruncie do którego są roszczenia. Są takie przepisy i w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w kodeksie cywilnym. Organy władzy mają obowiązek działać w granicach prawa. A jak się okaże po tym przeczołganiu ludzi przez wszystkie sądy, że mieli rację to kto poniesie odpowiedzialność za to? To jest złośliwość ze strony urzędu, jeżeli nie ma podstaw do odmowy urzędnicy nie powinni mieć prawa odmawiać i skarżyć do upadłego. Jak widać w Wawie u HGW można było załatwić sprawę w kilka dnia dla kogo trzeba, a zwykłych szarych ludzi się czołga i nimi pomiata przez 10 lat.
Powinna się wreszcie wydarzyć jakaś sprawa z porządnym odszkodowaniem żeby nauczyć urzędników szanować cudzą własność i przestać poniżać obywateli. To nie jest prawda co powiedziała pani rzecznik Krzyżanowska, że nie ma przepisów które zakazują inwestowania na gruncie do którego są roszczenia. Są takie przepisy i w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w kodeksie cywilnym. Organy władzy mają obowiązek działać w granicach prawa. A jak się okaże po tym przeczołganiu ludzi przez wszystkie sądy, że mieli rację to kto poniesie odpowiedzialność ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:14
0
Przecież od razu o to chodziło. Banda kacyków z ratusza.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 20:49
0
Znaczy się, że jak obecny prezydent był zastępcą poprzednika, który podejmował decyzję opartą o rekomendacje podwładnego, to znaczyć by miało, że wiceprezydent od spraw inwestycji w tamtym rozdaniu był niekompetentny, czy tylko brał pieniądze za nic?
Avatar
Aroni Izmailal / 21 lipca 2017 o 09:48
0
Przecież wystarczyło ten Bike Park nazwać Park Majdan,z boku posadzić parę drzew i problem z glowy.Ciekawe czy zwrot odszkodowania będzie uwzględniał inflację?
Avatar
Gość / 20 lipca 2017 o 08:53
0
Obaj panowie powinni odpowiedzieć za niegospodarność
Avatar
Gość / 20 lipca 2017 o 00:23
0
Od czego i do kogo chcesz pisać odwołanie? Na gruntach z roszczeniami nic się nie robi bo byłaby to niegospodarność.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 22:02
0
Od decyzji piszemy odwolanie w sprawie projektu d-34, jest miejsce ma ten park Majdan, projekt rezerwuje duże nakłady na architekturę zieleni to można to zrobić. Oddajcie tor rowerzystom, projekt jest strzałem w dziesiątkę by raz na zawsze rozwiązać jego problemy i go ożywić.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:58
0
Gość Gość (56 minut temu) Znaczy się, że jak obecny prezydent był zastępcą poprzednika, który podejmował decyzję opartą o rekomendacje podwładnego, to znaczyć by miało, że wiceprezydent od spraw inwestycji w tamtym rozdaniu był niekompetentny, czy tylko brał pieniądze za nic? Dokładnie................ Inwestycjawarta3 mln złotych. Oplacona z moich i twoich pieniędzy w bardzo sympatyczny sposób wywalona w błoto. Kto by się tym przejmował samorząd wlodarze miasta prokuratura....... I nikt nie poniesie kary za niekompetencje i działania.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:34
0
Ciekawe, ile godzin trwałaby decyzja zwrotu nieruchomości KLESZCZOM?
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:31
0
Zwroty bezprawnie zabrane trzeba oddać ale nie może być tak że ktoś miał przed wojna kamienice ktora w wojne zostala zrównana z ziemią i potem odbudowana przez ludzie a teraz jaśnie pan z Izraela domaga się zwrotu pięknie odnowionej kamienicy!! To prawo jest chore!!!!!!!! Te działki zyskały na wartości tylko i wyłącznie dlatego że państwo czyli my ponieśliśmy olbrzymie koszty na drogi , uzbrojenie terenu i całe otoczenie. Niech właściciel odzyskuje rownowartość tego ile to bylo warte przed wojną a nie po cenie na dziś. Sądy i całe to prawo do zaorania!!
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:16
0
Powinna się wreszcie wydarzyć jakaś sprawa z porządnym odszkodowaniem żeby nauczyć urzędników szanować cudzą własność i przestać poniżać obywateli. To nie jest prawda co powiedziała pani rzecznik Krzyżanowska, że nie ma przepisów które zakazują inwestowania na gruncie do którego są roszczenia. Są takie przepisy i w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w kodeksie cywilnym. Organy władzy mają obowiązek działać w granicach prawa. A jak się okaże po tym przeczołganiu ludzi przez wszystkie sądy, że mieli rację to kto poniesie odpowiedzialność za to? To jest złośliwość ze strony urzędu, jeżeli nie ma podstaw do odmowy urzędnicy nie powinni mieć prawa odmawiać i skarżyć do upadłego. Jak widać w Wawie u HGW można było załatwić sprawę w kilka dnia dla kogo trzeba, a zwykłych szarych ludzi się czołga i nimi pomiata przez 10 lat.
Powinna się wreszcie wydarzyć jakaś sprawa z porządnym odszkodowaniem żeby nauczyć urzędników szanować cudzą własność i przestać poniżać obywateli. To nie jest prawda co powiedziała pani rzecznik Krzyżanowska, że nie ma przepisów które zakazują inwestowania na gruncie do którego są roszczenia. Są takie przepisy i w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w kodeksie cywilnym. Organy władzy mają obowiązek działać w granicach prawa. A jak się okaże po tym przeczołganiu ludzi przez wszystkie sądy, że mieli rację to kto poniesie odpowiedzialność ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 21:14
0
Przecież od razu o to chodziło. Banda kacyków z ratusza.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 20:49
0
Znaczy się, że jak obecny prezydent był zastępcą poprzednika, który podejmował decyzję opartą o rekomendacje podwładnego, to znaczyć by miało, że wiceprezydent od spraw inwestycji w tamtym rozdaniu był niekompetentny, czy tylko brał pieniądze za nic?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 3 0

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 1 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 1

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 0

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 327 25

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 10 5

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 17 3

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 1

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi 4 2

Zgodnie z nowym prawem radni obniżyli wynagrodzenie wójta Końskowoli. Stanisław Gołębiowski od lipca będzie otrzymywał niecałe 10,2 tys. złotych, zamiast dotychczasowych 12,1 tys. złotych miesięcznie. To efekt nowych przepisów z ustawy o samorządach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!