Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2012 r.
12:11
Edytuj ten wpis

Protest pieczątkowy: Zobacz, co lekarze mają do powiedzenia

0 28 A A
Co dalej z protestem pieczątkowym? (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)
Co dalej z protestem pieczątkowym? (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

"Mamy nadzieję, że politycy zrozumieją wreszcie, że lekarze są od leczenia, a urzędnicy od … siedmiu boleści” – to fragment ulotki, w której lekarze wyjaśniają pacjentom, dlaczego protestują. Od dziś takie ulotki będzie można znaleźć w przychodniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od początku roku lekarze protestują przeciwko założeniom nowej ustawy refundacyjnej. Na receptach przybijają pieczątki "Refundacja leku do decyzji NFZ” i często nie wpisują na nich ani uprawnień pacjenta, ani poziomu refundacji leku.

Lekarze postanowili teraz, że będą wyjaśniać pacjentom, jakie są ich postulaty. – Taką decyzję podjęliśmy wczoraj – mówi Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Dziś rano Porozumienie Zielonogórskie rozesłało swoim członkom treść ulotki. Lekarze mogą ją już drukować i rozdawać pacjentom. Lada chwila ulotki pojawią się również na Lubelszczyźnie. – Będą leżały w poczekalniach. Każdy, kto wejdzie do przychodni, będzie mógł wziąć ulotkę – wyjaśnia Teresa Dobrzańska-Pielichowska.

Treść ulotki skierowanej do pacjentów:

LEKARZE PRZEPRASZAJĄ PACJENTÓW za niedogodności związane z wystawianiem recept. Sytuacja ta jest wynikiem wprowadzenia przez Bartosza Arłukowicza Ministra Zdrowia absurdalnych przepisów nakładających na lekarzy obowiązki urzędników NFZ.

Dlaczego przybijamy pieczątki? Spróbujemy to wyjaśnić. Nowa ustawa weszła w życie 1 stycznia 2012 r., a w połowie grudnia 2011 r. zostały zapowiedziane protesty lekarzy. Autorzy ustawy tłumaczą, że jest znana już od pół roku, a wcześniej nikt nie sygnalizował, że jest bublem prawnym.

To nieprawda. Już w maju wysłaliśmy pierwszy list (z podpisami kilkunastu tysięcy lekarzy), do minister zdrowia Ewy Kopacz, informując, że ustawa wprowadza bałagan i złe rozwiązania w ochronie zdrowia.


Pomijamy oczywiście fakt, że rozporządzenie i lista leków zostały opublikowane na ostatnią chwilę. Komplet dokumentów był dostępny dokładnie 30 grudnia o 23.10 - nikt nie miał szansy z nimi się zapoznać.

A jakie rozwiązania wprowadzają? Nakładają kary na lekarzy, którzy przepiszą receptę niezgodnie z wytycznymi ministerstwa. Na pierwszy rzut oka, to oczywiste. Przecież, jeśli chcemy brać pieniądze, musimy mieć wytyczne i ich przestrzegać. ALE TERAZ:

1. Musimy sprawdzić PEWNY dowód ubezpieczenia. W Polsce nie ma takiego dokumentu. Cały czas "jest wprowadzany”, od 2004 roku… W związku z tym jest pełno różnych "dokumentów, które chwilowo świadczą o ubezpieczeniu”. Jak to wygląda?

Składka jest odprowadzana nie wtedy, kiedy pracodawca pobierze pieniądze z wypłat, tylko kiedy wpłaci je na konto NFZ. I to w terminie. Jeden dzień zwłoki sprawia, że na kolejny miesiąc jego pracownicy są nieubezpieczeni.

Innymi słowy, najpowszechniejszy druk – RMUA, o niczym nie świadczy, bo jak możemy brać odpowiedzialność za to, że ktoś zapomniał. Tak samo wygląda to z ZUS-em. Jedyny pewny dowód, to potwierdzenie przelania składki z ZUS do NFZ. A tego nie ma. Nawet dzieci, które obowiązkowo są ubezpieczone, mogą się załapać na "brak ubezpieczenia”.

Jak? Dzieci ubezpiecza albo "rodzic” albo "urząd” – każdy ma swoje oznaczenia. Jeśli podamy na dokumencie zły kod, pacjent jest traktowany jak nieubezpieczony. A rodzice, których pytamy: kto zgłasza dziecko do ubezpieczenia? – najczęściej nie wiedzą o czym mówimy… Oczywiście za nieubezpieczonego płacimy karę.

2. Musimy sprawdzić, czy lek, który przepisujemy jest zarejestrowany w danej chorobie. Niby wszystko w porządku, ale tylko leki oryginalne mają pełną rejestrację. Zamienniki już nie. Dlaczego? Bo każda zarejestrowana "choroba” kosztuje.

A wcześniej nikt o to nie dbał czy rejestracja jest, czy nie, bo i tak stosowano tą samą substancję. Teraz np. nie możemy dać Polocardu pacjentowi po zawale, bo tylko aspirin ma rejestrację. A to ten sam lek. Pierwszy oczywiście dużo tańszy, ale nie miał rejestracji na zawał, mimo, że jest powszechnie stosowany. Jeśli go zapiszemy zostaniemy ukarani.

Poza tym duża część leków zaczyna być stosowana poza pierwotnymi wskazaniami – na tym polega postęp w medycynie. Okazuje się, że lek działa też w innych chorobach, więc zaczyna się go stosować także w ich przypadku. Teraz ministerstwo tego zabrania.

3. Musimy sprawdzić najnowsze obwieszczenie na stronie ministerstwa. Urzędnicy zapowiadają, że lista leków będzie się zmieniać tak często, jak trzeba. Co to oznacza? Codziennie przed pracą będziemy musieli przejrzeć listę kilku tysięcy preparatów, żeby zobaczyć, czy nic nowego nie doszło. Jeśli zapiszemy lek ze "starej listy” nie wiedząc, że dziś rano wyszła nowa, zostaniemy ukarani.

Tu należy dodać, że w momencie pojawienia się listy serwery ministerstwa zdrowia zawiesiły się…

4. Musimy mieć zaświadczenie od specjalisty. Taki druk jest ważny rok. Czyli co roku, nawet osoby, które tego nie potrzebują, muszą stanąć w kolejce, np. do kardiologa. Tylko po zaświadczenie. Jeśli natomiast rozpoznamy chorobę, np. alergię u małego dziecka, nie możemy dać mu tańszych leków od razu. Musi być zaświadczenie.

Czyli przez kilka miesięcy, bo tyle czeka się na wizytę u specjalisty, pacjent dostaje tylko drogie leki. Dla wielu rodzin są one nie do wykupienia, więc dziecko nie jest leczone. Jeśli się zlitujemy i wpiszemy zniżkę zostaniemy ukarani.

5. Musimy określić, czy pacjent nie należy do jednej z 9 grup "zniżkowych” – np. kombatanci, krwiodawcy itp. Większość pacjentów nie nosi ze sobą zaświadczeń o przynależności do danej grupy. Poza tym większość tych zaświadczeń łatwo sfałszować. I znów – to my zostaniemy oszukani i… to my zapłacimy karę.

6. W tym całym zamieszaniu z dokumentami mamy jeszcze mieć czas zbadać pacjenta i pomyśleć jak go leczyć. A później sprawdzić, czy urzędnik z NFZ nam na to pozwoli, bo może nasza wiedza i publikacje naukowe nie wystarczą i dostaniemy karę…

Mamy nadzieję, że politycy zrozumieją wreszcie, że lekarze są od leczenia, a urzędnicy od … siedmiu boleści.

SZANOWNI PACJENCI – PROSIMY, ZROZUMCIE NAS…

(Źródło: Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie)

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
eRzecznik Polpharma / 25 stycznia 2012 o 20:32
0
[quote name='lek' timestamp='1326118415' post='581554']
Widzę że nie zbyt Pan rozumie ten protest, nikt odchodzi od łóżek pacjentów. A dbanie również o dobro pacjentów można wyczytać również z tego artykułu, mianowicie lekarz wg nowej ustawy nie może wypisać polocardu na chorobę wieńcową tylko może aspirin ( dużo droższy a taki sam lek). Widać czarno na białym że rząd albo nie ma pojęcia o leczeniu i lekach albo ma mieć zagwarantowaną kasę np z koncernów farmaceutycznych. Zapewniam Pana że nie jest to żadna walka o koryto
[/quote]
W odniesieniu do zamieszczonego powyżej wpisu użytkownika "lek" oraz artykułu, w którym znalazła się informacja, że lekarze nie mogą zalecić leku Polocard pacjentom po zawale, bo jak go zapiszą zostaną ukarani, chcielibyśmy uspokoić pacjentów i lekarzy.

1. Polocard jest lekiem dostępnym bez recepty i nierefundowanym, w związku z tym nie istnieje żadne ryzyko, że lekarz zostanie ukarany za jego przepisywanie
2. nie jest prawdą, że tylko Aspirin Protect ma we wskazaniach profilaktykę zawału serca, ponieważ Polocard również może być stosowany w:
• profilaktyce chorób układu krążenia, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych:
- zawał serca,
- niestabilna i stabilna choroba niedokrwienna serca,
oraz
• profilaktyce innych chorób przebiegających z zakrzepami w naczyniach.

Co wynika z ulotki dla pacjentów znajdującej się w każdym opakowaniu leku Polocard.
[quote name='lek' timestamp='1326118415' post='581554']
Widzę że nie zbyt Pan rozumie ten protest, nikt odchodzi od łóżek pacjentów. A dbanie również o dobro pacjentów można wyczytać również z tego artykułu, mianowicie lekarz wg nowej ustawy nie może wypisać polocardu na chorobę wieńcową tylko może aspirin ( dużo droższy a taki sam lek). Widać czarno na białym że rząd albo nie ma pojęcia o leczeniu i lekach albo ma mieć zagwarantowaną kasę np z koncernów farmaceutycznych. Zapewniam Pana że nie jest to żadna walk... rozwiń
Avatar
gość / 9 stycznia 2012 o 20:15
0
[quote name='zgaga' timestamp='1326136023' post='581646']
Wprzódy trzeba kolego ze zrozumieniem napisać. Niech lekarze napiszą wprost, "chcemy nadal kombinować z receptami" - dla dobra pacjentów dostaną moje poparcie
[/quote]
Oj Panie Zgaga lekarze i tak mogą kombinować jeśli chcą a taka ustawa na pewno tego nie ograniczy w znaczący sposób, tylko że nie o to tutaj chodzi. Proszę bardziej otworzyć umysł i oczy to może choć trochę Pan z tego zrozumie.
Avatar
zgaga / 9 stycznia 2012 o 20:07
0
[quote name='xyz' timestamp='1326113125' post='581517']
Polecam słownik ortograficzny - uwaga, jest również na 100% :] Głupie i otumanione społeczeństwo analfabetów, które nie potrafi czytać ze zrozumieniem.
[/quote]
Wprzódy trzeba kolego ze zrozumieniem napisać. Niech lekarze napiszą wprost, "chcemy nadal kombinować z receptami" - dla dobra pacjentów dostaną moje poparcie
Avatar
grr / 9 stycznia 2012 o 20:06
0
bzdura za bzdurą w tej ulotce. widać, że lekarze niedokształceni:/
Avatar
lekarz / 9 stycznia 2012 o 19:45
0
[quote name='E' timestamp='1326133575' post='581619']
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotowuje czy pacjent jest ubezpieczony i numer ubezpieczenia. W Polsce okazuje się to bardzo skomplikowane. Z tym zaufaniem do lekarzy to chyba też przesada. . Ja nie mam do Nich zaufania i znam wiele osób, które podchodzą z dużą rezerwą do diagnoz wydawanych przez lekarzy. Gdybym im uwierzyła, dzisiaj byłabym rośliną.
[/quote]

Praca przedsiębiorcy różni się szanowna Pani tym że on nie odpowiada bezpośrednio za ludzkie życie. Nie chodzi o to kto jest lepszy a kto gorszy, tylko chodzi o to że LEKARZ MA LECZYĆ a nie sprawdzać komu należy się refundacja, kto pracuje i jest ubezpieczony, kto jest inwalida wojennym, kto jest krwiodawcą i wiele innych. Tak jak Pani pisze, na całym świecie jest jasną sprawą kto jest ubezpieczony i sprawdza to rejestratorka, a u nas??? Lekarz wyleczy nie ubezpieczonego i dostanie za to kare. O to chodzi lekarzom, naprawde nie jest to trudne do ogarnięcia.
[quote name='E' timestamp='1326133575' post='581619']
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotow... rozwiń
Avatar
E / 9 stycznia 2012 o 19:26
0
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotowuje czy pacjent jest ubezpieczony i numer ubezpieczenia. W Polsce okazuje się to bardzo skomplikowane. Z tym zaufaniem do lekarzy to chyba też przesada. . Ja nie mam do Nich zaufania i znam wiele osób, które podchodzą z dużą rezerwą do diagnoz wydawanych przez lekarzy. Gdybym im uwierzyła, dzisiaj byłabym rośliną.
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotowuje czy pacjent jest ubezpieczony i numer ubezpieczenia. W Polsce okazuje się to bar... rozwiń
Avatar
student / 9 stycznia 2012 o 18:17
0
[quote name='nie lek' timestamp='1326122757' post='581583']
Odnośnie polocardu i aspiryny. Obydwa leki to kwas acetylosalicylowy (acidum acetylosalicylicum. Są one dostępne bez recepty. Polocard w dawkach 75mg i 150mg, aspiryn protect ma dawkę 100mg. Kwas acetylosalicylowy w dawkach 300mg, 500mg jest stosowany w przeziębieniach. Nie wszystko co jest napisane w gazecie jest prawdą. To tak jak z napisami na płocie.
[/quote]
kwas acetylosalicylowy jest stosowany przez całe życie u osób po zawale mięśnia sercowego
Avatar
nie lek / 9 stycznia 2012 o 16:25
0
[quote name='student' timestamp='1326121776' post='581579']
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnośnie Polocardu polecam artykuł do którego ów temat powstał. Przeczytać a później mówić kto komu robi wodę z mózgu.
[/quote]
Odnośnie polocardu i aspiryny. Obydwa leki to kwas acetylosalicylowy (acidum acetylosalicylicum. Są one dostępne bez recepty. Polocard w dawkach 75mg i 150mg, aspiryn protect ma dawkę 100mg. Kwas acetylosalicylowy w dawkach 300mg, 500mg jest stosowany w przeziębieniach. Nie wszystko co jest napisane w gazecie jest prawdą. To tak jak z napisami na płocie.
[quote name='student' timestamp='1326121776' post='581579']
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnośnie Polocardu polecam artykuł do którego ów temat powstał. Przeczytać a później mówić kto komu robi wodę z mózgu.
[/quote]
Odnośnie polocardu i aspiryny. Obydwa leki to kwas acetylosalicylowy (acidum acetylosalicylicum. Są one dostępne bez recepty. Polocard w dawkach 75mg i 150mg, aspiryn protect ma dawkę 100mg. Kw... rozwiń
Avatar
student / 9 stycznia 2012 o 16:09
0
[quote name='nie lek' timestamp='1326121447' post='581574']
Niech szanowny Pan nie robi ludziom wody z mózgu. Polocard można w aptece kupić bez recepty.Nie jest również na liście leków refundowanych. Jeśli chodzi o zamienniki to często spotykałem się z adnotacją lekarza "nie zamieniać", najczęściej po wizycie przedstawiciela z koncernów farmaceutycznych.
[/quote]
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnośnie Polocardu polecam artykuł do którego ów temat powstał. Przeczytać a później mówić kto komu robi wodę z mózgu.
[quote name='nie lek' timestamp='1326121447' post='581574']
Niech szanowny Pan nie robi ludziom wody z mózgu. Polocard można w aptece kupić bez recepty.Nie jest również na liście leków refundowanych. Jeśli chodzi o zamienniki to często spotykałem się z adnotacją lekarza "nie zamieniać", najczęściej po wizycie przedstawiciela z koncernów farmaceutycznych.
[/quote]
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnoś... rozwiń
Avatar
gość / 9 stycznia 2012 o 16:05
0
[quote name='Gość' timestamp='1326120841' post='581570']
Jeżeli lekarz do tej pory dbał o mój interes jako interes pacjenta to dlaczego dopiero w aptece dowiadywałem się o istnieniu dużo tańszego zamiennika. W czyim interesie był wypisywany ten droższy lek ?
[/quote]
może dlatego że lekarz nie zna kilku tysięcy leków na pamięć
Avatar
eRzecznik Polpharma / 25 stycznia 2012 o 20:32
0
[quote name='lek' timestamp='1326118415' post='581554']
Widzę że nie zbyt Pan rozumie ten protest, nikt odchodzi od łóżek pacjentów. A dbanie również o dobro pacjentów można wyczytać również z tego artykułu, mianowicie lekarz wg nowej ustawy nie może wypisać polocardu na chorobę wieńcową tylko może aspirin ( dużo droższy a taki sam lek). Widać czarno na białym że rząd albo nie ma pojęcia o leczeniu i lekach albo ma mieć zagwarantowaną kasę np z koncernów farmaceutycznych. Zapewniam Pana że nie jest to żadna walka o koryto
[/quote]
W odniesieniu do zamieszczonego powyżej wpisu użytkownika "lek" oraz artykułu, w którym znalazła się informacja, że lekarze nie mogą zalecić leku Polocard pacjentom po zawale, bo jak go zapiszą zostaną ukarani, chcielibyśmy uspokoić pacjentów i lekarzy.

1. Polocard jest lekiem dostępnym bez recepty i nierefundowanym, w związku z tym nie istnieje żadne ryzyko, że lekarz zostanie ukarany za jego przepisywanie
2. nie jest prawdą, że tylko Aspirin Protect ma we wskazaniach profilaktykę zawału serca, ponieważ Polocard również może być stosowany w:
• profilaktyce chorób układu krążenia, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych:
- zawał serca,
- niestabilna i stabilna choroba niedokrwienna serca,
oraz
• profilaktyce innych chorób przebiegających z zakrzepami w naczyniach.

Co wynika z ulotki dla pacjentów znajdującej się w każdym opakowaniu leku Polocard.
[quote name='lek' timestamp='1326118415' post='581554']
Widzę że nie zbyt Pan rozumie ten protest, nikt odchodzi od łóżek pacjentów. A dbanie również o dobro pacjentów można wyczytać również z tego artykułu, mianowicie lekarz wg nowej ustawy nie może wypisać polocardu na chorobę wieńcową tylko może aspirin ( dużo droższy a taki sam lek). Widać czarno na białym że rząd albo nie ma pojęcia o leczeniu i lekach albo ma mieć zagwarantowaną kasę np z koncernów farmaceutycznych. Zapewniam Pana że nie jest to żadna walk... rozwiń
Avatar
gość / 9 stycznia 2012 o 20:15
0
[quote name='zgaga' timestamp='1326136023' post='581646']
Wprzódy trzeba kolego ze zrozumieniem napisać. Niech lekarze napiszą wprost, "chcemy nadal kombinować z receptami" - dla dobra pacjentów dostaną moje poparcie
[/quote]
Oj Panie Zgaga lekarze i tak mogą kombinować jeśli chcą a taka ustawa na pewno tego nie ograniczy w znaczący sposób, tylko że nie o to tutaj chodzi. Proszę bardziej otworzyć umysł i oczy to może choć trochę Pan z tego zrozumie.
Avatar
zgaga / 9 stycznia 2012 o 20:07
0
[quote name='xyz' timestamp='1326113125' post='581517']
Polecam słownik ortograficzny - uwaga, jest również na 100% :] Głupie i otumanione społeczeństwo analfabetów, które nie potrafi czytać ze zrozumieniem.
[/quote]
Wprzódy trzeba kolego ze zrozumieniem napisać. Niech lekarze napiszą wprost, "chcemy nadal kombinować z receptami" - dla dobra pacjentów dostaną moje poparcie
Avatar
grr / 9 stycznia 2012 o 20:06
0
bzdura za bzdurą w tej ulotce. widać, że lekarze niedokształceni:/
Avatar
lekarz / 9 stycznia 2012 o 19:45
0
[quote name='E' timestamp='1326133575' post='581619']
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotowuje czy pacjent jest ubezpieczony i numer ubezpieczenia. W Polsce okazuje się to bardzo skomplikowane. Z tym zaufaniem do lekarzy to chyba też przesada. . Ja nie mam do Nich zaufania i znam wiele osób, które podchodzą z dużą rezerwą do diagnoz wydawanych przez lekarzy. Gdybym im uwierzyła, dzisiaj byłabym rośliną.
[/quote]

Praca przedsiębiorcy różni się szanowna Pani tym że on nie odpowiada bezpośrednio za ludzkie życie. Nie chodzi o to kto jest lepszy a kto gorszy, tylko chodzi o to że LEKARZ MA LECZYĆ a nie sprawdzać komu należy się refundacja, kto pracuje i jest ubezpieczony, kto jest inwalida wojennym, kto jest krwiodawcą i wiele innych. Tak jak Pani pisze, na całym świecie jest jasną sprawą kto jest ubezpieczony i sprawdza to rejestratorka, a u nas??? Lekarz wyleczy nie ubezpieczonego i dostanie za to kare. O to chodzi lekarzom, naprawde nie jest to trudne do ogarnięcia.
[quote name='E' timestamp='1326133575' post='581619']
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotow... rozwiń
Avatar
E / 9 stycznia 2012 o 19:26
0
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotowuje czy pacjent jest ubezpieczony i numer ubezpieczenia. W Polsce okazuje się to bardzo skomplikowane. Z tym zaufaniem do lekarzy to chyba też przesada. . Ja nie mam do Nich zaufania i znam wiele osób, które podchodzą z dużą rezerwą do diagnoz wydawanych przez lekarzy. Gdybym im uwierzyła, dzisiaj byłabym rośliną.
Nie wiem o co chodzi lekarzom. Przeciętny drobny przedsiębiorca musi znać mnóstwo przepisów, musi mieć kasę fiskalną i odpowiada za to co robi i pisze. Lekarzom ciągle źle. Odpowiadać za swoją działalność mogą wszyscy tylko nie lekarze. Rozliczać się z Fiskusem wszyscy z wyjatkiem lekarzy.
Dokumentację administracyjną prowadzą wszyscy lekarze nie. W czym są lepsi??? Uczyli się dłużej i to by było na tyle. Na całym świecie rejestratorka sprawdzai odnotowuje czy pacjent jest ubezpieczony i numer ubezpieczenia. W Polsce okazuje się to bar... rozwiń
Avatar
student / 9 stycznia 2012 o 18:17
0
[quote name='nie lek' timestamp='1326122757' post='581583']
Odnośnie polocardu i aspiryny. Obydwa leki to kwas acetylosalicylowy (acidum acetylosalicylicum. Są one dostępne bez recepty. Polocard w dawkach 75mg i 150mg, aspiryn protect ma dawkę 100mg. Kwas acetylosalicylowy w dawkach 300mg, 500mg jest stosowany w przeziębieniach. Nie wszystko co jest napisane w gazecie jest prawdą. To tak jak z napisami na płocie.
[/quote]
kwas acetylosalicylowy jest stosowany przez całe życie u osób po zawale mięśnia sercowego
Avatar
nie lek / 9 stycznia 2012 o 16:25
0
[quote name='student' timestamp='1326121776' post='581579']
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnośnie Polocardu polecam artykuł do którego ów temat powstał. Przeczytać a później mówić kto komu robi wodę z mózgu.
[/quote]
Odnośnie polocardu i aspiryny. Obydwa leki to kwas acetylosalicylowy (acidum acetylosalicylicum. Są one dostępne bez recepty. Polocard w dawkach 75mg i 150mg, aspiryn protect ma dawkę 100mg. Kwas acetylosalicylowy w dawkach 300mg, 500mg jest stosowany w przeziębieniach. Nie wszystko co jest napisane w gazecie jest prawdą. To tak jak z napisami na płocie.
[quote name='student' timestamp='1326121776' post='581579']
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnośnie Polocardu polecam artykuł do którego ów temat powstał. Przeczytać a później mówić kto komu robi wodę z mózgu.
[/quote]
Odnośnie polocardu i aspiryny. Obydwa leki to kwas acetylosalicylowy (acidum acetylosalicylicum. Są one dostępne bez recepty. Polocard w dawkach 75mg i 150mg, aspiryn protect ma dawkę 100mg. Kw... rozwiń
Avatar
student / 9 stycznia 2012 o 16:09
0
[quote name='nie lek' timestamp='1326121447' post='581574']
Niech szanowny Pan nie robi ludziom wody z mózgu. Polocard można w aptece kupić bez recepty.Nie jest również na liście leków refundowanych. Jeśli chodzi o zamienniki to często spotykałem się z adnotacją lekarza "nie zamieniać", najczęściej po wizycie przedstawiciela z koncernów farmaceutycznych.
[/quote]
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnośnie Polocardu polecam artykuł do którego ów temat powstał. Przeczytać a później mówić kto komu robi wodę z mózgu.
[quote name='nie lek' timestamp='1326121447' post='581574']
Niech szanowny Pan nie robi ludziom wody z mózgu. Polocard można w aptece kupić bez recepty.Nie jest również na liście leków refundowanych. Jeśli chodzi o zamienniki to często spotykałem się z adnotacją lekarza "nie zamieniać", najczęściej po wizycie przedstawiciela z koncernów farmaceutycznych.
[/quote]
To musi mieć Pan niezłe zajęcie skoro wie Pan po wizytach przedstawicieli farmaceutycznych jakie leki zostaja przepisane. A odnoś... rozwiń
Avatar
gość / 9 stycznia 2012 o 16:05
0
[quote name='Gość' timestamp='1326120841' post='581570']
Jeżeli lekarz do tej pory dbał o mój interes jako interes pacjenta to dlaczego dopiero w aptece dowiadywałem się o istnieniu dużo tańszego zamiennika. W czyim interesie był wypisywany ten droższy lek ?
[/quote]
może dlatego że lekarz nie zna kilku tysięcy leków na pamięć
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 0

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 2 1

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia. 

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek 0 1

Do tragicznego wypadku doszło na wesołym miasteczku w Szczytnie. 9-latek wypadł z karuzeli, nie przeżył

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie
galeria

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie 0 1

W końcu znamy datę uruchomienia krytej pływalni w Wólce Rokickiej: pierwsze kąpiele 8 sierpnia o godzinie 14 lub 14.30.

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 11 9

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 29 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 29 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 174 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 442 18

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.