Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 października 2019 r.
6:43

Protest w lubelskim Ratuszu. Mieszkańcy dzielnicy zarzucają bezprawną decyzję ws. budowy bloków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
114 100 A A
– Będę miała bloki wzdłuż swojej działki – mówi Jolanta Bodo (na zdjęciu z lewej), która już w zeszłym roku złożyła skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Kolegium przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia Urzędowi Miasta, który znów zgodził się na bloki, bo nie widział przeciwwskazań – opowiada Grażyna Niedziela (na zdjęciu z prawej), jedna z protestujących
– Będę miała bloki wzdłuż swojej działki – mówi Jolanta Bodo (na zdjęciu z lewej), która już w zeszłym roku złożyła skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Kolegium przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia Urzędowi Miasta, który znów zgodził się na bloki, bo nie widział przeciwwskazań – opowiada Grażyna Niedziela (na zdjęciu z prawej), jedna z protestujących (fot. Maciej Kaczanowski)

Przeciw budowie 16 bloków przy ul. Dębowej protestowali wczoraj w Ratuszu mieszkańcy dzielnicy Ponikwoda. Ich zdaniem Urząd Miasta bezprawnie wydał decyzję umożliwiającą budowę blokowiska w pobliżu zabudowy zagrodowej, na terenie tzw. suchej doliny. Miejscy urzędnicy konsekwentnie bronią tej decyzji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie zgadzamy się na to, żeby mieszać budownictwo wysokie z niskim. Wiadomo, że to prowadzi do protestów, do konfliktów społecznych, do tego, że ludzie z bloków zaglądają tym na dole do ogródka – mówi Ewa Staniak z Rady Dzielnicy Ponikwoda.

Ulica Dębowa to ostatnia przecznica al. Spółdzielczości Pracy przed wyjazdem z Lublina, tuż za wiaduktem prowadzącym do centrum handlowego ze sklepem IKEA i tuż przed wiaduktem umożliwiającym zjazd na giełdę w Elizówce. Krajobraz jest zdecydowanie wiejski: nieoświetlona droga bez chodnika, a nawet pobocza, obok pola uprawne, gdzieniegdzie domy jednorodzinne.

O tym, że w takiej scenerii może wyrosnąć 16 bloków mieszkalnych, pisaliśmy jako pierwsi już latem zeszłego roku. Właśnie wtedy do Urzędu Miasta zgłosił się deweloper prowadzący firmę LUK. Złożył dwa wnioski o tzw. wuzetki, czyli decyzje ustalające warunki zabudowy na terenie, który nie ma uchwalonego planu zagospodarowania. Jeden z wniosków był prośbą o możliwość wzniesienia ośmiu bloków przy Dębowej 15, 15a i 17, drugi dotyczył ośmiu bloków przy Dębowej 13.

Deweloper dostał to, o co prosił.

– W obu przypadkach wydano pozytywne decyzje – potwierdziła w sierpniu 2018 r. Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. Przed wydaniem takich decyzji urzędnicy musieli przede wszystkim ustalić, czy planowane przez inwestora budynki będą pasować do otoczenia. Zgodnie z prawem decyzja może być pozytywna tylko wtedy, gdy co najmniej jedna sąsiednia działka dostępna z tej samej drogi publicznej jest zagospodarowana w podobny sposób. Nazywa się to zasadą dobrego sąsiedztwa.

Chociaż przy Dębowej nie ma żadnego bloku, urzędnicy uznali, że taka zabudowa mimo wszystko będzie tutaj pasować. Protestujący sąsiedzi twierdzą, że decyzje zostały wydane wbrew przepisom. – Nie została zachowana zasada dobrego sąsiedztwa – ocenia Anna Boreczek, jedna z mieszkanek dzielnicy.

– Ja będę miała te bloki wzdłuż swojej działki – mówi Jolanta Bodo, która już w zeszłym roku złożyła skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Kolegium przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia Urzędowi Miasta, który znów zgodził się na bloki, bo nie widział przeciwwskazań – opowiada Grażyna Niedziela, jedna z protestujących.

– 13 września 2019 r. urząd wydał decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu 16 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z możliwością lokalizacji usług w parterze – potwierdza Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Protestujący twierdzą, że urzędnicy analizujący to, czy bloki będą pasować do otoczenia wzięli pod uwagę zbyt rozległy obszar, sięgający nawet do ul. Dożynkowej, przy której znajduje się zabudowa wielorodzinna. Ratusz przekonuje, że właśnie takiego spojrzenia oczekiwało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

– Urząd uwzględnił zarzut SKO dotyczący ustalenia obszaru analizy urbanistycznej – tłumaczy Głazik. – Obecnie analiza ma szerszy zakres niż poprzednio, w jej obszarze znajdują się wszystkie rodzaje zabudowy mieszkaniowej: jednorodzinna, zagrodowa, wielorodzinna i usługowa. Na tej postawie wydano decyzję.

Mieszkańcy twierdzą ponadto, że decyzja pozwalająca na wstawienie tu bloków jest sprzeczna z obowiązującym studium przestrzennym, które określa przeznaczenie poszczególnych gruntów na terenie całego Lublina. – Studium mówi tu o suchej dolinie, o terenach zielonych – podkreśla Staniak.

Co na to miejscy urzędnicy? Wyjaśniają, że studium nie jest dla nich wiążące. – Jest podstawowym dokumentem planowania przestrzennego, nie jest jednak aktem prawa miejscowego. Oznacza to, że nie stanowi podstawy do wydawania decyzji administracyjnych – odpowiada Głazik. – Prawo związane z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy nie wymaga zachowania zgodności z obowiązującym studium.

Wrześniowa decyzja ustalająca warunki zabudowy dla 16 bloków nie jest jeszcze prawomocna.

e-Wydanie

Komentarze 100

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:26
+33
Nie pojmuję jak można mieszkać w mieście i dziwić się, że rosną nowe bloki?
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:28
+31
Zabudowa zagrodowa - czytaj stodoły i obory. Jak ktoś chce żeby było jak na wsi, niech się na wieś przeprowadzi.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:29
+30
najlepiej to nie pozwalać na żadną zabudowę, nigdzie! a potem narzekać że na nic nie ma pieniędzy w miejskiej kasie!
Avatar
wieczne lamenty / 6 dni temu o 10:32
+29
Czy w tym mieście powstał choćby jeden blok bez protestów? nie przypominam sobie heh
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:31
+29
Lublin to nie wieś tylko miasto wojewódzkie. Jak się komuś nie podobają takie zmiany, zawsze może się wyprowadzić.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:36
+27
Mottem niektórych ludzi jest protestować, ciągle protestować i to przeciwko wszystkiemu.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:37
+25
A co oni tam marihuanę w ogródkach hodują, że obawiają się spojrzeń sąsiadów którzy zamieszkają w blokach?
Avatar
Gość / 6 dni temu o 08:38
+25
No to może w tym miejscu wybudowac klinikę psychiatryczną .czytając komentarze można przyjąć że pacjentów tam nie bedzie brakowało
Avatar
Samo życie / 6 dni temu o 09:06
+21
Ciekawe, czy jakby nie mieli gdzie mieszkać, to też by protestowali przeciw budowie domów. Typowe, ja mam, a reszta nic mnie nie interesuje.
Avatar
pol / 6 dni temu o 08:42
+16
na wies niech ci protestujący sie przeprowadzą. Tam nie ma i nie będzie bloków mieszkalnych.
Avatar
Gwidon / 5 dni temu o 16:57
+5
Protestujący mają świętą rację! Zabudowywanie suchych dolin (podobnie jak wąwozów i dolin rzecznych) jest niedopuszczalne! Budowanie, zasypywanie dolin niezgodnie z polityką miasta określoną w Studium jest karygodne!!!! Podobnie, jak karygodnym jest fakt, że prawo na to pozwala. Decyzje o warunkach zabudowy i tzw. zasada "dobrego sąsiedztwa" (kompletna bzdura!), już dawno powinny być zniesione.
Avatar
. / 5 dni temu o 13:29
-1
Jedna z Pań na zdjęciu mieszka na ulicy Nasutowskiej, druga na ulicy Dożynkowej. Sprawdźcie ile to jest od Dębowej. Jakie zaglądanie w okna ??? Czy Panie upadły na głowę ???
 Totalna bzdura. Powinienes lepiej sie doinformowac
Avatar
JA / 5 dni temu o 13:22
-3
Jedna z Pań na zdjęciu mieszka na ulicy Nasutowskiej, druga na ulicy Dożynkowej. Sprawdźcie ile to jest od Dębowej. Jakie zaglądanie w okna ??? Czy Panie upadły na głowę ???
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:56
+6
Nikt nikomu nie zabrania budować, budujcie na potęgę jak was stać i wszyscy będą się cieszyć... Tylko budujcie tam gdzie w planach przewidziana jest zabudowa wielorodzinna, tam gdzie bloki mogą lub nawet powinny powstać a nie pchacie się w obszary objęte ochroną i w obszary domków jednorodzinnych nie szanując innych ludzi. Takich obszarów w Lublinie pod bloki jest mnóstwo i stoją puste i deweloperzy mają w czym wybierać i tam powinni budować. I podatki będą i ludzie będą mieli pracę. I ot to tu właśnie chodzi.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:41
-2
Na LSM-ach też kiedyś nie było żadnego bloku i co w związku z tym?
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:40
-2
a niech budują, Lublin musi się rozwijać
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:39
+1
Ale wymyślają szkoda gadać.
Avatar
ziggy / 6 dni temu o 20:03
-3
Kompletnie nie rozumiem protestujących. Tak wygląda Dębowa 15: ***s://***google.pl/maps/place/D%C4%99bowa+15,+20-221+Lublin/@51.2848378,22.5819614,346m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x472250a3857a8d2f:0xc16f34f4063ec7e9!8m2!3d51.2845987!4d22.5824 Dosłownie kilka domków i wiejskich chat po drugiej stronie ulicy. Teren na którym mają powstać bloki aż się prosi o zagospodarowanie.
 +1
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:03
-5
bezprawie polegające na tym, że ktoś chce budować na swojej działce..
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:02
-4
Budować, budować. Tam teraz nie ma nic poza pastwiskami
Zobacz wszystkie komentarze 100

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dlaczego młodzi mieszkańcy Lublina nie poszli na wybory?

Dlaczego młodzi mieszkańcy Lublina nie poszli na wybory? 0 5

Według sondażu przeprowadzonego przez IPSOS frekwencja wyborcza była najgorsza wśród najmłodszej grupy wiekowej. Tylko 46,6 proc. osób uprawnionych do głosowania w wieku 18-29 lat zdecydowało się na oddanie głosu. Dla porównania w grupie wiekowej 40-49 zagłosowało około 75 proc.

Wznowiono kursy pociągów na trasie Warszawa - Puławy. Lada dzień będziemy mogli jeździć do Lublina

Wznowiono kursy pociągów na trasie Warszawa - Puławy. Lada dzień będziemy mogli jeździć do Lublina 62 5

Od niedzieli wznowione ma być kursowanie pociągów z Warszawy do Puław. A za miesiąc dojedziemy koleją ze stolicy przez Dęblin do Lublina

"Przemysław Pierwszy". Komentarz powyborczy redaktora naczelnego

"Przemysław Pierwszy". Komentarz powyborczy redaktora naczelnego 6 18

- PiS ma nowego lidera w województwie. Nazywa się Czarnek, Przemysław Czarnek. Startując z drugiego miejsca pokonał w cuglach „jedynkę” Sylwestra Tułajewa, przeskakując go aż o 33 tys. głosów - pisze Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego

"Jak stworzyć własny podcast" - warsztaty dla młodzieży w Puławach
22 października 2019, 17:00

"Jak stworzyć własny podcast" - warsztaty dla młodzieży w Puławach 0 0

We wtorek, 22 października o godz. 17 w Bibliotece Miejskiej w Puławach (ul. Głęboka 7a) odbędą się warsztaty dla młodzieży "Jak stworzyć własny podcast", które poprowadzi dziennikarka Aga Gorczyca.

Biała Podlaska: Weterynarz przed sądem. Chciał podmienić próbki krwi w trosce o świnię

Biała Podlaska: Weterynarz przed sądem. Chciał podmienić próbki krwi w trosce o świnię 3 2

Przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej ruszył proces Artura K. lekarza weterynarii, który miał proponować rolnikowi z gminy Podedwórze podmianę próbki krwi od świni, w rejonie zagrożonym ASF. Prokuratura oskarżyła go o niedopełnienie obowiązków służbowych i działanie na szkodę interesu publicznego.

Lubelskie: Wypadek wozu strażackiego, który jechał do interwencji

Lubelskie: Wypadek wozu strażackiego, który jechał do interwencji 10 5

Do groźnego zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej nr 827. Wóz strażacki z OSP w Wojciechowie przewrócił się na bok. Droga jest całkowicie zablokowana.

Lublin: Przestawili postój taksówkowy w centrum miasta. Mandat goni mandat, a na kołach szczęki

Lublin: Przestawili postój taksówkowy w centrum miasta. Mandat goni mandat, a na kołach szczęki 11 12

Już 40 mandatów wlepiła Straż Miejska kierowcom stającym na ul. Peowiaków, odkąd postój TAXI przeniesiono z początku ulicy na jej środek. Zmianę zarządzili urzędnicy z Ratusza, który zapewniają, że dzięki temu przybyło miejsc parkingowych. Jednak kierowcy odjeżdżający stąd z mandatem raczej nie są zachwyceni

Wybory 2019. Sasin z najlepszym wynikiem. Haidar zostaje posłem, a Bierecki nadal senatorem
Wybory 2019

Wybory 2019. Sasin z najlepszym wynikiem. Haidar zostaje posłem, a Bierecki nadal senatorem 3 21

Wicepremier Jacek Sasin (PiS) zdobył najwięcej głosów w okręgu chełmsko – bialsko –zamojskim – ponad 91 tys. Na miejsce przy Wiejskiej może też liczyć Dariusz Stefaniuk, obecny wicemarszałek województwa czy Riad Haidar, ordynator neonatologii w bialskim szpitalu. Mandat senatora utrzyma również po raz trzeci Grzegorz Bierecki (PiS).

Prawie 14 mln zł. dofinansowania na szpitale z województwa lubelskiego

Prawie 14 mln zł. dofinansowania na szpitale z województwa lubelskiego 0 4

Ponad 13,6 mln zł przekazało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju na projekt, który realizuje sześć szpitali marszałkowskich w Lublinie (wojewódzki przy al. Kraśnickiej, wojewódzki im. Jana Bożego i Szpital Neuropsychiatryczny), Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Najwięksi wygrani tegorocznych wyborów w okręgach nr 6 i 7 [sylwetki]
Wybory 2019
galeria

Najwięksi wygrani tegorocznych wyborów w okręgach nr 6 i 7 [sylwetki] 20 20

Rekordzistą pod względem ilości głosów został Jacek Sasin z PiS, który w okręgu nr 7 dostał ich aż 91 241. Rekord w okręgu nr 6 ustanowił Przemysław Czarnek, również z PiS. Wraz z Lewicą do Sejmu powraca Jacek Czerniak.

Finał Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2019
16 października 2019, 19:00

Finał Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2019 0 0

Dobiega końca tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. Na finał projektu, 16 października o godz. 19 w Parafii Świętej Rodziny (ul. Jana Pawła II), wystąpi Dyrektor Festiwalu Robert Grudzień.

MKS Padwa Zamość lepsza od Azotów II Puławy

MKS Padwa Zamość lepsza od Azotów II Puławy 0 1

W derbach regionu MKS Padwa Zamość pokonała rezerwy Azotów Puławy 41:26. Akademicy z Białej Podlaskiej nie mieli problemów z ograniem MTS Chrzanów

Uczniowie z ZS Vetterów są niezadowoleni z przeprowadzki. Porozrzucano ich po całym mieście

Uczniowie z ZS Vetterów są niezadowoleni z przeprowadzki. Porozrzucano ich po całym mieście 12 4

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie rozpoczną wkrótce naukę w nowym miejscu. Z budynku szkoły przy ulicy Bernardyńskiej zostaną rozrzuceni po praktycznie całym miastem.

Palit GeForce RTX 2080 SUPER WGRP: Biała, podświetlona i wydajna

Palit GeForce RTX 2080 SUPER WGRP: Biała, podświetlona i wydajna 0 0

A do tego podkręcona i z podwójnym BIOS-em. A ile kosztuje karta graficzna Palit GeForce RTX 2080 SUPER WGRP?

Pierwszoklasiści z lubelskich szkół oficjalnie pasowani [zdjęcia]
galeria

Pierwszoklasiści z lubelskich szkół oficjalnie pasowani [zdjęcia] 2 1

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina i Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie zostali w poniedziałek uroczyście pasowani na uczniów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.