Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2016 r.
7:58

Przed wojną na pl. Litewskim stała cerkiew. Jednak obejrzymy jej fundamenty

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 99 A A
(Fot. Dorota Awiorko)
(Fot. Dorota Awiorko)

Miasto zdecydowało się na wyeksponowanie skrytych pod ziemią pozostałości po cerkwi, która stała na pl. Litewskim do międzywojnia. Stare mury będą widoczne przez szklane płyty wmontowane w nawierzchnię. Ogłoszono to wczoraj, już oficjalnie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczorajsza decyzja kończy rozważania nad tym, czy odsłonięte fundamenty zostaną w całości zasypane z powrotem, czy też jakaś ich część będzie widoczna po przebudowie placu. To, by mury dawnej świątyni jednak wyeksponować zalecali miastu konserwatorzy zabytków. Ratusz uległ ich namowom i zdecydował, że część fundamentów będzie można oglądać.

– Na pewno nie będzie to odzwierciedlenie całości usytuowania cerkwi – zastrzega Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Najprawdopodobniej w kilku miejscach będzie grube szkło pokazujące mury – dodaje. Całość ma być opatrzona stosowną informacją o cerkwi zburzonej w latach 20. ubiegłego stulecia. – Pokazujemy historię naszego miasta taką, jaka ona była. Również z tego okresu, kiedy Polska nie była niepodległą a władze carskie zlokalizowały na placu cerkiew.

Prawosławna świątynia została konsekrowana w roku 1876, a w historii tego placu była epizodem trwającym niewiele dłużej, niż obecność pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej (1945–1990). Zarówno cerkiew jak i pomnik były postrzegane jako symbol obcej dominacji. Z tego powodu świątynię ostatecznie rozebrano w 1925 r., a pozyskane z niej cegły zostały użyte do budowy Domu Żołnierza przy dzisiejszej ul. Żwirki i Wigury.

Cerkiew zrównano z ziemią, ale pod ziemią pozostały jej fundamenty. Ich odkrycie nie jest dla nikogo zaskoczeniem w przeciwieństwie do ich stanu. Stąd decyzja, by część murów wyeksponować. Koszty takiej operacji wstępnie oszacowano na 300 tys. złotych.

Pieniądze to jedna kwestia, drugą jest czas. – Nie przewidujemy opóźnienia – odpowiada prezydent pytany, czy decyzja o ekspozycji murów nie sprawi, że przebudowa placu zakończy się później.

– Firma, która wygrała przetarg jest przygotowana na to, żeby przerzucać pracowników i sprzęt w inną część placu. Nie przewidujemy też zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ będzie to zrobione w ramach „nieistotnej zmiany dokumentacji” – zapowiada Żuk. – Na pewno nie będzie to kolidowało z ulokowaną obok fontanną i innymi urządzeniami.

Sobór prawosławny Podwyższenia Krzyża Świętego na placu Litewskim. Powstał według projektu gen. Chlebnikowa. Cerkiew poświęcono 18 października 1876 r. Obiekt był utrzymany w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Po I wojnie światowej świątynię przekazano ordynariatowi wojska polskiego
 (fot. Ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie)
Sobór prawosławny Podwyższenia Krzyża Świętego na placu Litewskim. Powstał według projektu gen. Chlebnikowa. Cerkiew poświęcono 18 października 1876 r. Obiekt był utrzymany w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Po I wojnie światowej świątynię przekazano ordynariatowi wojska polskiego (fot. Ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie)

Komentarze 99

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
młody demokrata / 9 maja 2016 o 14:32
0

I dobrze, że to robią. Powinni ją całkiem odbudować. To część historii Lublina. Miasto Lublin jest miastem otwartym. Trzech kultur. Do akcji Wisła Ukraińcy (prawosławni) stanowli znaczny odsetek mieszkańców miasta.  Przyjeżdża do nas coraz więcej Ukraińców, Białorusinów na studia. Miasto jest otwarte na uchodźców ze wschodu.

Avatar
Gaweł / 9 maja 2016 o 13:41
0

Pamiętajmy, że tu jest Lublin i Lubelszczyzna i do końca XIX/początku XX wieku obszar ten zamieszkany był w znacznym procencie  przez ludność unicką, a następnie prawosławną (po likwidacji cerkwi unickej przez cara). Chyba wiecie czym był ukaz tolerancyjny z 1905 roku i jakie były konsekwencje?

Avatar
Jan / 8 maja 2016 o 17:59
0

Jesteś pier***niety. Ulice czy budynki wybudowane przez okupanta powstawały w ich podstawowym celu, żeby się po nich przemieszczać i w nich mieszkać. Natomiast cerkiew w mieście w którym prawosławnych nie było, nie miała spełniać celu sakralnego (użytkowego) tylko symboliczny. Miała być symbolem dominacji. Dlatego ruskie bydło stawiało je na głównym placu każdego większego miasta które okupowało. Doskonale rozumieli to moi (bo chyba nie twoi) rodacy po odzyskaniu niepodległości. Pójdę kiedyś w nocy z młotkiem i to gówno zdemontuję. Za dużo już sobie ta przyjezdna holota pozwala.

ale mało douczony jesteś . Endecja zniszczyła ok 140 cerkwi a ok.180 przekształcono na kościoły rzymsko katolickie /na terenach polski poł. aschodniej. Idź matolku do szkoły i nie wypisuj takich bredni. Na terenie obecnego woj. lubelskiego były miejscowości gzie większość wyznawców była prawosławna.

ale mało douczony jesteś . Endecja zniszczyła ok 140 cerkwi a ok.180 przekształcono na kościoły rzymsko katolickie /na terenach polski poł. aschodniej. Idź matolku do szkoły i nie wypisuj takich bredni. Na terenie obecnego woj. lubelskiego były miejscowości gzie większość wyznawców była prawosławna.

rozwiń
Avatar
Gość / 7 maja 2016 o 11:44
0
Prezydent za szafowanie kasa podatnika do zwolnienia. Nie potrzeba nam zbednych fundamentow!
Avatar
Jerzy / 7 maja 2016 o 11:22
0

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wyburzenia) "hitlerowskiej"kręgielni przy ulicy Wieniawskiej .Zburzono ciekawy obiekt z historią w imię postawienia tam biurowca...Z historią się nie walczy,historię się akceptuje i pielęgnuje niezależnie jaką by ona nie była.

 

Bredzisz kolego aż przykro to czytać!

Barbarzyństwem był głupi pomysł młodego  konserwatora Mącika, który zapewne tą kulturą osobistą przekonał już nie tak młodego prezydenta Żuka do ekspozycji fundamentów tego Soboru pośrodku nowej fontanny.

Masz rację nie nam a już na pewno nie tobie i panu Mącikowi osądzać decyzję tych którzy ten Sobór rozebrali w latach 20-tych!!! Tę decyzję już dawno osądziła Historia i wara urzędniczynom do tego!

A skoro jest teraz okazja żeby wysłać te resztki w wieczną niepamięć to trzeba to zrobić w imię solidarności z ofiarami budowniczych tego symbolu barbarzyńskiej dominacji i eksterminacji.

Bo za kilkadziesiąt lat znajdą się jeszcze młodsi i głupsi którzy zapragną odbudować ten "ciekawy obiekt z historią" o którym przecież tak ciepło wypowiadali się wysoko postawieni urzędnicy miejscy w 2016 roku!

 

Bredzisz kolego aż przykro to czytać!

rozwiń

Avatar
Jerzy / 7 maja 2016 o 11:13
0

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wyburzenia) "hitlerowskiej"kręgielni przy ulicy Wieniawskiej .Zburzono ciekawy obiekt z historią w imię postawienia tam biurowca...Z historią się nie walczy,historię się akceptuje i pielęgnuje niezależnie jaką by ona nie była.

Bredzisz kolego aż przykro to czytać!

Barbarzyństwem był głupi pomysł młodego  konserwatora Mącika, który zapewne tą kulturą osobistą przekonał już nie tak młodego prezydenta Żuka do ekspozycji fundamentów tego Soboru pośrodku nowej fontanny.

Masz rację nie nam a już na pewno nie tobie i panu Mącikowi osądzać decyzję tych którzy ten Sobór rozebrali w latach 20-tych!!! Tę decyzję już dawno osądziła Historia i wara urzędniczynom do tego!

A skoro jest teraz okazja żeby wysłać te resztki w wieczną niepamięć to trzeba to zrobić w imię solidarności z ofiarami budowniczych tego symbolu barbarzyńskiej dominacji i eksterminacji.

Bo za kilkadziesiąt lat znajdą się jeszcze młodsi i głupsi którzy zapragną odbudować ten "ciekawy obiekt z historią" o którym przecież tak ciepło wypowiadali się wysoko postawieni urzędnicy miejscy w 2016 roku!

rozwiń
Avatar
max(ten oryginalny) / 7 maja 2016 o 04:55
0

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wyburzenia) "hitlerowskiej"kręgielni przy ulicy Wieniawskiej .Zburzono ciekawy obiekt z historią w imię postawienia tam biurowca...Z historią się nie walczy,historię się akceptuje i pielęgnuje niezależnie jaką by ona nie była.

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wy... rozwiń

Avatar
Gość / 6 maja 2016 o 22:38
0
Po co? Komu potrzebne oglądanie pamiątek po zaborcach"
Avatar
MMP / 6 maja 2016 o 21:46
0
380

Jakie znowu upamiętnienie zaborców? Ludzie mają fantazję. To część historii miasta czy ktoś tego chce czy nie. Delikatne odsłonięcie fundamentów i schowanie pod szklaną płytą nikomu nie powinno zrobić krzywdy. A jeśli jednak to przesada to proponuję od razu schować w ziemi wszystkie ulice po których poruszał się okupant bo przecież teraz po nich jeżdżąc oddajemy mu hołd. Zabudowa która powstawała za czasów okupacji też powinna zostać czym prędzej zrównana z ziemią.

Może tym którzy ginęli w powstaniach antyrosyjskich zrobi? Masz ty człowieku odrobinę dumy w sobie? T cerkiew była SPECJALNIE po to wybudowana aby dominując w centrum Lublina przypominała kto był tutaj panem a kto sługą. Pomnik Lenina też będziesz rewitalizował? Stał dłużej niż ta cerkiew.

395

Może tym którzy ginęli w powstaniach antyrosyjskich zrobi? Masz ty człowieku odrobinę dumy w sobie? T cerkiew była SPECJALNIE po to wybudowana aby dominując w centrum Lublina przypominała kto był tutaj panem a kto sługą. Pomnik Lenina też będziesz rewitalizował? Stał dłużej niż ta cerkiew.

395
rozwiń
Avatar
Gość / 6 maja 2016 o 21:38
0
Co??? Przecież ta cerkiew to był symbol moskiewskiej władzy i celowo ja rozebrano aby uwidocznić NIEPODLEGŁOŚĆ Rzeczpospolitej! Co za kretyn o tym zdecydował? Może Żuczek sobie na powrót pomnik Lenina postawi??
Avatar
młody demokrata / 9 maja 2016 o 14:32
0

I dobrze, że to robią. Powinni ją całkiem odbudować. To część historii Lublina. Miasto Lublin jest miastem otwartym. Trzech kultur. Do akcji Wisła Ukraińcy (prawosławni) stanowli znaczny odsetek mieszkańców miasta.  Przyjeżdża do nas coraz więcej Ukraińców, Białorusinów na studia. Miasto jest otwarte na uchodźców ze wschodu.

Avatar
Gaweł / 9 maja 2016 o 13:41
0

Pamiętajmy, że tu jest Lublin i Lubelszczyzna i do końca XIX/początku XX wieku obszar ten zamieszkany był w znacznym procencie  przez ludność unicką, a następnie prawosławną (po likwidacji cerkwi unickej przez cara). Chyba wiecie czym był ukaz tolerancyjny z 1905 roku i jakie były konsekwencje?

Avatar
Jan / 8 maja 2016 o 17:59
0

Jesteś pier***niety. Ulice czy budynki wybudowane przez okupanta powstawały w ich podstawowym celu, żeby się po nich przemieszczać i w nich mieszkać. Natomiast cerkiew w mieście w którym prawosławnych nie było, nie miała spełniać celu sakralnego (użytkowego) tylko symboliczny. Miała być symbolem dominacji. Dlatego ruskie bydło stawiało je na głównym placu każdego większego miasta które okupowało. Doskonale rozumieli to moi (bo chyba nie twoi) rodacy po odzyskaniu niepodległości. Pójdę kiedyś w nocy z młotkiem i to gówno zdemontuję. Za dużo już sobie ta przyjezdna holota pozwala.

ale mało douczony jesteś . Endecja zniszczyła ok 140 cerkwi a ok.180 przekształcono na kościoły rzymsko katolickie /na terenach polski poł. aschodniej. Idź matolku do szkoły i nie wypisuj takich bredni. Na terenie obecnego woj. lubelskiego były miejscowości gzie większość wyznawców była prawosławna.

ale mało douczony jesteś . Endecja zniszczyła ok 140 cerkwi a ok.180 przekształcono na kościoły rzymsko katolickie /na terenach polski poł. aschodniej. Idź matolku do szkoły i nie wypisuj takich bredni. Na terenie obecnego woj. lubelskiego były miejscowości gzie większość wyznawców była prawosławna.

rozwiń
Avatar
Gość / 7 maja 2016 o 11:44
0
Prezydent za szafowanie kasa podatnika do zwolnienia. Nie potrzeba nam zbednych fundamentow!
Avatar
Jerzy / 7 maja 2016 o 11:22
0

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wyburzenia) "hitlerowskiej"kręgielni przy ulicy Wieniawskiej .Zburzono ciekawy obiekt z historią w imię postawienia tam biurowca...Z historią się nie walczy,historię się akceptuje i pielęgnuje niezależnie jaką by ona nie była.

 

Bredzisz kolego aż przykro to czytać!

Barbarzyństwem był głupi pomysł młodego  konserwatora Mącika, który zapewne tą kulturą osobistą przekonał już nie tak młodego prezydenta Żuka do ekspozycji fundamentów tego Soboru pośrodku nowej fontanny.

Masz rację nie nam a już na pewno nie tobie i panu Mącikowi osądzać decyzję tych którzy ten Sobór rozebrali w latach 20-tych!!! Tę decyzję już dawno osądziła Historia i wara urzędniczynom do tego!

A skoro jest teraz okazja żeby wysłać te resztki w wieczną niepamięć to trzeba to zrobić w imię solidarności z ofiarami budowniczych tego symbolu barbarzyńskiej dominacji i eksterminacji.

Bo za kilkadziesiąt lat znajdą się jeszcze młodsi i głupsi którzy zapragną odbudować ten "ciekawy obiekt z historią" o którym przecież tak ciepło wypowiadali się wysoko postawieni urzędnicy miejscy w 2016 roku!

 

Bredzisz kolego aż przykro to czytać!

rozwiń

Avatar
Jerzy / 7 maja 2016 o 11:13
0

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wyburzenia) "hitlerowskiej"kręgielni przy ulicy Wieniawskiej .Zburzono ciekawy obiekt z historią w imię postawienia tam biurowca...Z historią się nie walczy,historię się akceptuje i pielęgnuje niezależnie jaką by ona nie była.

Bredzisz kolego aż przykro to czytać!

Barbarzyństwem był głupi pomysł młodego  konserwatora Mącika, który zapewne tą kulturą osobistą przekonał już nie tak młodego prezydenta Żuka do ekspozycji fundamentów tego Soboru pośrodku nowej fontanny.

Masz rację nie nam a już na pewno nie tobie i panu Mącikowi osądzać decyzję tych którzy ten Sobór rozebrali w latach 20-tych!!! Tę decyzję już dawno osądziła Historia i wara urzędniczynom do tego!

A skoro jest teraz okazja żeby wysłać te resztki w wieczną niepamięć to trzeba to zrobić w imię solidarności z ofiarami budowniczych tego symbolu barbarzyńskiej dominacji i eksterminacji.

Bo za kilkadziesiąt lat znajdą się jeszcze młodsi i głupsi którzy zapragną odbudować ten "ciekawy obiekt z historią" o którym przecież tak ciepło wypowiadali się wysoko postawieni urzędnicy miejscy w 2016 roku!

rozwiń
Avatar
max(ten oryginalny) / 7 maja 2016 o 04:55
0

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wyburzenia) "hitlerowskiej"kręgielni przy ulicy Wieniawskiej .Zburzono ciekawy obiekt z historią w imię postawienia tam biurowca...Z historią się nie walczy,historię się akceptuje i pielęgnuje niezależnie jaką by ona nie była.

Czy trzeba eksponować zmieniając projekt? niekoniecznie.Pewnym jest że fundamentów cerkwi nie należy niszczyć .Trzeba zrobić dokumentację fotograficzną,archeologiczną i zasypać bez uszczerbku .Na placu zrobić niewielką ekspozycję informacyjną "dla wycieczek" i trzymać się projektu.Niech decyzję podejmą przyszłe pokolenia.Barbarzyństwem byłoby unicestwienie pozostałości cerkwi bo jakiej to historii nie będąc świadkami historią pozostają i nie nam osądzać czy dobrej czy złej.Takim błędem było unicestwienie byłej (jak to pisali zwolennicy wy... rozwiń

Avatar
Gość / 6 maja 2016 o 22:38
0
Po co? Komu potrzebne oglądanie pamiątek po zaborcach"
Avatar
MMP / 6 maja 2016 o 21:46
0
380

Jakie znowu upamiętnienie zaborców? Ludzie mają fantazję. To część historii miasta czy ktoś tego chce czy nie. Delikatne odsłonięcie fundamentów i schowanie pod szklaną płytą nikomu nie powinno zrobić krzywdy. A jeśli jednak to przesada to proponuję od razu schować w ziemi wszystkie ulice po których poruszał się okupant bo przecież teraz po nich jeżdżąc oddajemy mu hołd. Zabudowa która powstawała za czasów okupacji też powinna zostać czym prędzej zrównana z ziemią.

Może tym którzy ginęli w powstaniach antyrosyjskich zrobi? Masz ty człowieku odrobinę dumy w sobie? T cerkiew była SPECJALNIE po to wybudowana aby dominując w centrum Lublina przypominała kto był tutaj panem a kto sługą. Pomnik Lenina też będziesz rewitalizował? Stał dłużej niż ta cerkiew.

395

Może tym którzy ginęli w powstaniach antyrosyjskich zrobi? Masz ty człowieku odrobinę dumy w sobie? T cerkiew była SPECJALNIE po to wybudowana aby dominując w centrum Lublina przypominała kto był tutaj panem a kto sługą. Pomnik Lenina też będziesz rewitalizował? Stał dłużej niż ta cerkiew.

395
rozwiń
Avatar
Gość / 6 maja 2016 o 21:38
0
Co??? Przecież ta cerkiew to był symbol moskiewskiej władzy i celowo ja rozebrano aby uwidocznić NIEPODLEGŁOŚĆ Rzeczpospolitej! Co za kretyn o tym zdecydował? Może Żuczek sobie na powrót pomnik Lenina postawi??
Zobacz wszystkie komentarze 99

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 27 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 25 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 155 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 419 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 28 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 10 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 24 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!