Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 marca 2017 r.
20:14

Przemysław Wipler: Chcemy rządzić waszym miastem

Autor: Zdjęcie autora toma
0 10 A A
Przemysław Wipler
Przemysław Wipler (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

W piątek gościem Dziennika Wschodniego był Przemysław Wipler, były poseł, a obecnie wiceprezes partii Wolność. Prezentujemy fragment rozmowy, w której większość pytań zadali nasi czytelnicy i internauci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• O co chodzi z tymi zmianami nazw? Kongres Nowej Prawicy, KORWiN, teraz Wolność... Jaki jest tego cel? Czy w ten sposób nie tracicie wyborców?

– Zmiana nazwy z Kongresu Nowej Prawicy na KORWiN była wymuszona sytuacją, w której część naszych kolegów zakwestionowała przywództwo Janusza Korwin-Mikkego i po prostu powstała nowa partia. To było w styczniu 2015 roku, zaledwie cztery miesiące przed wyborami prezydenckimi, które mają opinie najbardziej partiotwórczych wyborów. Mieliśmy bardzo mało czasu, nie mieliśmy pieniędzy. Dlatego przyjęliśmy nazwę KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja, bo Janusza Korwin-Mikkego można kochać, albo nie, ale z całą pewnością jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków i marką samą w sobie. Jednak duża partia powinna mieć nazwę, która nie zawęża się do nazwiska mniej lub bardziej popularnego lidera. Dlatego w październiku ubiegłego roku podjęliśmy decyzję, żeby zmienić nazwę na taką, która oddaje łączące nas wartości. A są nimi wiara w wolność gospodarczą i osobistą. Przy każdej zmianie nazwy pierwsza faza jest najtrudniejsza, bo ludzie szukają swoich ulubieńców i część osób z dużym poślizgiem dowiaduje się o takich zmianach. Naszym celem jest zbudowanie rozpoznawalności nowej nazwy i połączenie jej z nazwiskami liderów i programem.

• Co jako były poseł Prawa i Sprawiedliwości sądzi pan o rządach tej partii?

– Są takie, jak się spodziewałem opuszczając PiS. Wiedziałem, że ta „dobra zmiana” nie będzie prawdziwą zmianą, dzięki której Polacy zaczną wracać do Polski i przestaną wyjeżdżać. Bo to jest dla mnie najważniejsza sprawa w ocenie tego, co dzieje się w kraju. Są rzeczy, które w działaniach rządu mi się podobają, ale później okazuje się, ze oni zrobili to niechcący. Mam na myśli ustawę, dzięki której rozszerza się prawo do własności i pozwala mi na własnej działce wyciąć drzewo, które się rozrosło i potem zasadzić nowe. Byłem gotów pochwalić za to ministra Szyszkę, ale dwa dni później okazało się, że to był błąd spowodowany chaosem w sali kolumnowej i ma zostać zmieniona. Nie ma lepszego podsumowania polskiej polityki zagranicznej, niż słynne 27:1 przy wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy na aucie w Europie. Gdyby taki bój był toczony w jakiejś słusznej sprawie, a nie o to, kto będzie prowadził zgromadzenia, można byłoby to zrozumieć. Rząd mówi dużo o suwerenności, a sam zaprasza Komisję Wenecką i później nie zgadza się z jej werdyktami. Takich niespójności jest wiele. Z drugiej strony, dla mnie osobiście, ten rząd jest lepszy od poprzedniego. Polacy mieli dosyć rządów PO i PSL, dlatego poparli PiS.

• Nie żałuje pan odejścia z PiS? Może byłby pan teraz członkiem rządu, albo zajmował dobrze płatne stanowisko...

– Bardzo często to słyszę. Prawda jest taka, że gdybym poszedł do Canossy, ukorzył się i posypał głowę popiołem, to miałbym dużo łatwiejszą drogę powrotu niż Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski czy inni politycy, których objęła amnestia. Trudno znaleźć wypowiedzi, w których bym w sposób osobisty czy niegrzeczny atakował Jarosława Kaczyńskiego. Jednak wiedziałem, co robię odchodząc z PiS. Przestałem wierzyć, że w ramach tej formacji długofalowo można przeprowadzić głębokie zmiany, których Polska potrzebuje. To ugrupowanie, w którym pojawiasz się i znikasz w zależności od tego, czy to się podoba panu prezesowi. Zacząłem ostatnio oglądać satyryczny serial „Ucho prezesa”. Pewne sceny w nim zawarte są śmieszne i korespondują z tym, co widziałem w słynnym gabinecie przy Nowogrodzkiej. Inne sceny są tragiczne, bo są równie prawdziwe.

• W jaki sposób przygotowujecie się do nadchodzących wyborów samorządowych? Czy zamierzacie wystartować w nich samodzielnie, czy w szerokiej koalicji np. z Ruchem Kukiza?

– Do tanga trzeba dwojga. W niektórych miejscach naszym działaczom układa się współpraca, w Gdańsku, Bydgoszczy czy Szczecinie zostały już ogłoszone lokalne koalicje. Z drugiej strony wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka z Kukiz’15 mówi, że nie będzie żadnej koalicji ogólnokrajowej. To brak spójności wewnętrznej w szeregach koleżanek i kolegów z tego klubu. Będziemy starali zbudować się jak najszerszą koalicję z wszystkimi formacjami niepisowskiej i niezależnej prawicy. Mamy przecież narodowców, ugrupowanie Marka Jurka, nigdy nie wiadomo, co do wyborów samorządowych wydarzy się z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobro i Polską Razem Jarosława Gowina. W wielu miejscach będziemy też gotowi wejść w komitety lokalne.

• Czy jest możliwe, że kandydatem partii Wolność będzie Marian Kowalski?

– Myślę, że on sam tego by nie chciał. Co prawda kiedyś startował w wyborach na prezydenta Lublina jako kandydat Unii Polityki Realnej, z której wywodzi się nasze środowisko, ale w chwili obecnej w sposób szczególny nie wypowiada się z sympatią na temat naszego projektu politycznego. Mamy dużo czasu, ale wydaje mi się, że on nie jest politykiem przygotowanym do wyborów samorządowych. Mamy nadzieję, że uda nam się zbudować komitet, którego kandydat będzie miał szansę na rządzenie waszym miastem. 

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Laskun / 22 marca 2017 o 02:09
0
co jest dobrego w koncesjonowaniu czegokolwiek? Źle jak ludzie sami sobie tworzą miejsca pracy jeszcze zatrudniaja innych i płącą podatyki? w lublinie i tak mamy pełno miejsc gdzie można kupić alkochol. polecam posłuchać jak mądrze oleszczuk przemawia, i nie gadać juz wiecej głupot. ***s://***youtube.com/watch?v=nbl2htzgfku 
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 14:31
0
Jak on może zadzic miastem jak twierdzi że to kobieta go bila
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 13:36
0
Żenada, kompromitacja, ale dalej pcha się do polityki. I na co liczy?
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 07:52
0
Panu(?) Wiplerowi już dziękujemy i NIE zapraszamy...
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 07:10
0
Jedno jest pewne, jakby rządzili, byłoby jeszcze więcej punktów sprzedaży alkoholu, jak to zrobili chyba w Kamieniu Pomorskim (koncesje dla wszystkich chętnych; chyba na 10 lat)
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 23:54
0
Chyba cie faciu pokręcony w oko, pogięło !!! Pajac hahaha
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 22:02
0
Bezczelność, głupota, brak samokrytycyzmu. No chyba, że liczy na browarek lubelski.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 21:11
0
Ha, ha,ha. Z czym do ludzi? Z czym do Lublina?
Avatar
annonim / 19 marca 2017 o 21:05
0
Ten sam, co mu rura zmiękła po obejrzeniu nagrania szarpaniny.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 20:44
0
To ten żul co po pijanemu szarpał się z policją? Może rządzić w swojej piwnicy...
Avatar
Laskun / 22 marca 2017 o 02:09
0
co jest dobrego w koncesjonowaniu czegokolwiek? Źle jak ludzie sami sobie tworzą miejsca pracy jeszcze zatrudniaja innych i płącą podatyki? w lublinie i tak mamy pełno miejsc gdzie można kupić alkochol. polecam posłuchać jak mądrze oleszczuk przemawia, i nie gadać juz wiecej głupot. ***s://***youtube.com/watch?v=nbl2htzgfku 
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 14:31
0
Jak on może zadzic miastem jak twierdzi że to kobieta go bila
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 13:36
0
Żenada, kompromitacja, ale dalej pcha się do polityki. I na co liczy?
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 07:52
0
Panu(?) Wiplerowi już dziękujemy i NIE zapraszamy...
Avatar
Gość / 20 marca 2017 o 07:10
0
Jedno jest pewne, jakby rządzili, byłoby jeszcze więcej punktów sprzedaży alkoholu, jak to zrobili chyba w Kamieniu Pomorskim (koncesje dla wszystkich chętnych; chyba na 10 lat)
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 23:54
0
Chyba cie faciu pokręcony w oko, pogięło !!! Pajac hahaha
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 22:02
0
Bezczelność, głupota, brak samokrytycyzmu. No chyba, że liczy na browarek lubelski.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 21:11
0
Ha, ha,ha. Z czym do ludzi? Z czym do Lublina?
Avatar
annonim / 19 marca 2017 o 21:05
0
Ten sam, co mu rura zmiękła po obejrzeniu nagrania szarpaniny.
Avatar
Gość / 19 marca 2017 o 20:44
0
To ten żul co po pijanemu szarpał się z policją? Może rządzić w swojej piwnicy...
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 1 1

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 8 7

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 37 4

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!