Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2015 r.
21:21

Przetarg na śmigłowce. Świdnik skorzysta na kontrakcie z Rosją, Dęblin boi się o Caracala

0 23 A A
AW189 – takie maszyny kupili Rosjanie (Fot. AgustaWestland)<br />
AW189 – takie maszyny kupili Rosjanie (Fot. AgustaWestland)

AgustaWestland podpisała kontrakt z Rosjanami na dostawę śmigłowców AW189. Kadłuby tych maszyn produkowane są m.in. w PZL-Świdnik

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szczegóły umowy z Rosjanami wyszły na jaw w ostatnich dniach. Gigant naftowy Rosnieft ma kupić 160 cywilnych helikopterów AW189, zaprojektowanych do lotów nadmorskich i operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Kontrakt wart jest 3,3 mld dolarów. AW189 będą składane pod Moskwą przez spółkę HeliVert – joint venture Finmeccanica-AgustaWestland i Russian Helicopters. 

Montaż końcowy prowadzony jest w Yeovil w Anglii i w Vergiate we Włoszech. Na umowie skorzysta też PZL Świdnik, który jest jednym z producentów kadłubów do tej maszyny. W świdnickich zakładach od jakiegoś czasu trwają jego testy. Jedynym problemem mogą być unijne sankcje, którymi objęty jest rosyjski Rosnieft.

Dęblin na pikiecie w Łodzi

Kontrakt to bardzo dobra wiadomość dla Świdnika. Zwłaszcza po tym, jak z usług AgustyWestland zrezygnowało polskie ministerstwo obrony i zamiast wojskowego AW149 wybrało konkurencyjną maszynę Caracal, produkowaną przez Airbus Helicopters. Wywołało to protesty w woj. lubelskim.

Tymczasem rządowych decyzji broniło w środę w Łodzi kilkuset pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1. Zorganizowali pikietę na ul. Piotrkowskiej. Mieli m.in. transparenty „WZL1 S.A. – Polski kapitał, polskie miejsca pracy”, „Tak dla Wojskowej Wyżyny Lotniczej Łódź–Dęblin–Radom”. Wśród nich było 50 pracowników filii WZL w Dęblinie. Bali się, że kontrakt z Airbusem jest zagrożony.

– Doskonale rozumiem kolegów ze Świdnika, którzy czują się pokrzywdzeni, ale my także walczymy o swoje miejsca pracy – mówi Witold Kleczkowski, przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” w WZL nr 1 w Dęblinie.

Co oferują Francuzi

To właśnie łódzkie zakłady mają najwięcej zyskać, jeśli Polska zdecyduje się ostatecznie na francuskie Caracale. Śmigłowce mają być serwisowane w WZL w Łodzi. Airbus Helicotpers obiecał też utworzenie z WZL1 spółki joint venture, która będzie montowała helikoptery. Do tego ma dojść montaż i serwis silników w oddziale WZL1 w Dęblinie. 

Dla związkowców ze Świdnika te zapowiedzi, to propaganda. – Nie jest prawdą, że tylko wygrana AH da nowe miejsca pracy w WZL1 – piszą do łódzkich kolegów. Przekonują, że miejsca pracy utworzone w ramach współpracy z PZL-Świdnik S.A., byłyby o wiele trwalsze od tych, które wynikają z obietnic Francuzów.

– W przypadku osiągnięcia sukcesu w przetargu śmigłowca AW149, najnowocześniejszego w swojej klasie na świecie, Łódź byłaby głównym partnerem do współpracy. PZL-Świdnik ma podpisaną wstępną umowę o współpracy z zakładami w Łodzi, a oferowany offset ze strony Świdnika, według naszej obecnej wiedzy, jest najkorzystniejszy dla łódzkich zakładów WZL1 – zapewniają.

– Francuzi zaproponowali najkorzystniejszą ofertę. W Dęblinie będzie montowanych 100 silników. Liczymy, że razem z serwisowaniem, obsługą i utylizacją śmigłowców będziemy mieli pracę nawet na 30 lat – dodaje Kleczkowski.

Kiedy kontrakt

W środę minister obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział, że kontrakt na śmigłowce może być podpisany jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
andrzej / 19 czerwca 2015 o 01:25
0

źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?


źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?

Ciekaw jestem, co obecna władza, solidarność, związkowcy, zbuntowani pracownicy, odpowiedzą na ten powyższy post?

12 tys. odób było zatrudnionych w WSK, a 10tys. w oddalonej o 10km Odlewni URSUS w Lublinie. Zauważcie, że w tamtym czasie prawie każda zatrudniona osoba, mogła utrzymac żone i jedno dziecko z tej swojej pracy, mieszkając w wynajmowanym lokum! Dziś to co było ponad 26 lat temu, jest nie do pomyślenia.

rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2015 o 09:10
0
Mam dla państwa dwie wiadomości. 1. Rosnieft ogranicza poszukiwania w Arktyce i może niedługo zrezygnują z zakupu tych helikopterów. Dobra wiadomość podali sami związkowcy. Mają zamiar serwisować Caracale przez 30 lat a potem je zutylizować. A więc żadnej wojny nie będzie. tut
Avatar
leon z / 12 czerwca 2015 o 22:03
0

No pięknie to będziemy z ruskimi współpracować po prostu pięknie... Świetnie na tym wyjdziemy....

źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?

źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?

rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 00:28
0
No pięknie to będziemy z ruskimi współpracować po prostu pięknie... Świetnie na tym wyjdziemy....
Avatar
ElCupacabras / 11 czerwca 2015 o 15:48
0

Skandal !! Obrońcy i bojownicy o wolność z PZL Świdnik teraz sprzedają broń Rosjanom ?? Ten zakład trzeba zamknąć jak najszybciej !!

A jesteś pewny, że to PZL Świdnik sprzedaje? A może AgustaWestland? To znacząca różnica... Ale nie dziwię się, że debil tego nie ogarnia... boli, co?

Avatar
leon / 11 czerwca 2015 o 09:28
0

Raptory też są droższe

Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 09:14
0
Rosjanie przy okazji albo celowo kupili wejście do polskich firm lotniczch których będą mieli prawo kontroli.im chyba bardziej chodzi o legalny dostęp do Mielca i Dęblina tam idą konkretne technologie a za nie 3mld dol to niewielkie pieniądze.kupując do badziewie oznacza że u Rosjan lotnictwo to wielka LIPA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 01:41
0
Zaczęła się debata partyjnych trolli. Chyba coraz tańszych wynajmują.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 00:26
0
"Co pis przez lata swoich rzadow zrobil dla lublina? Poza tablicami i pomnikami... " made my day. Raptem 2 lata, u cb jak u ruskich z latem ;)
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 00:20
0
Przecież Duda i Kaczyński nie pozwolą produkować dla Rosji. A ciemnota ze wschodu i tak na nich będzie głosować. Kiedy biedoto-ciemnoto przejrzysz na oczy??? Nie głosujecie na Platformę to Wam Platforma też nie robi inwestycji w rozwój. Głosujecie na Kaczyńskiego a on też Wam nic nie daje. Oprócz tablic i pomników
Avatar
andrzej / 19 czerwca 2015 o 01:25
0

źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?


źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?

Ciekaw jestem, co obecna władza, solidarność, związkowcy, zbuntowani pracownicy, odpowiedzą na ten powyższy post?

12 tys. odób było zatrudnionych w WSK, a 10tys. w oddalonej o 10km Odlewni URSUS w Lublinie. Zauważcie, że w tamtym czasie prawie każda zatrudniona osoba, mogła utrzymac żone i jedno dziecko z tej swojej pracy, mieszkając w wynajmowanym lokum! Dziś to co było ponad 26 lat temu, jest nie do pomyślenia.

rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2015 o 09:10
0
Mam dla państwa dwie wiadomości. 1. Rosnieft ogranicza poszukiwania w Arktyce i może niedługo zrezygnują z zakupu tych helikopterów. Dobra wiadomość podali sami związkowcy. Mają zamiar serwisować Caracale przez 30 lat a potem je zutylizować. A więc żadnej wojny nie będzie. tut
Avatar
leon z / 12 czerwca 2015 o 22:03
0

No pięknie to będziemy z ruskimi współpracować po prostu pięknie... Świetnie na tym wyjdziemy....

źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?

źle było jak w WSK wyprodukowano ponad 5000 Mi-2 ?

pracę miało ponad 12 tys. osób !!!

a WSK utrzymywał wszystkie sekcje Avii , siatkarzy, piłkarzy , modelarzy , motorowców, pływaków, szachistów, zakładowy dom kultury, aeroklub, halę sportową , baseny, ośrodki wypoczynkowe dla pracowników nad morxzem , w górach , nad jeziorami. długo by jeszcze wymieniać.

skąd była kasiorka na to wszystko ?

rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 00:28
0
No pięknie to będziemy z ruskimi współpracować po prostu pięknie... Świetnie na tym wyjdziemy....
Avatar
ElCupacabras / 11 czerwca 2015 o 15:48
0

Skandal !! Obrońcy i bojownicy o wolność z PZL Świdnik teraz sprzedają broń Rosjanom ?? Ten zakład trzeba zamknąć jak najszybciej !!

A jesteś pewny, że to PZL Świdnik sprzedaje? A może AgustaWestland? To znacząca różnica... Ale nie dziwię się, że debil tego nie ogarnia... boli, co?

Avatar
leon / 11 czerwca 2015 o 09:28
0

Raptory też są droższe

Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 09:14
0
Rosjanie przy okazji albo celowo kupili wejście do polskich firm lotniczch których będą mieli prawo kontroli.im chyba bardziej chodzi o legalny dostęp do Mielca i Dęblina tam idą konkretne technologie a za nie 3mld dol to niewielkie pieniądze.kupując do badziewie oznacza że u Rosjan lotnictwo to wielka LIPA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 01:41
0
Zaczęła się debata partyjnych trolli. Chyba coraz tańszych wynajmują.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 00:26
0
"Co pis przez lata swoich rzadow zrobil dla lublina? Poza tablicami i pomnikami... " made my day. Raptem 2 lata, u cb jak u ruskich z latem ;)
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 00:20
0
Przecież Duda i Kaczyński nie pozwolą produkować dla Rosji. A ciemnota ze wschodu i tak na nich będzie głosować. Kiedy biedoto-ciemnoto przejrzysz na oczy??? Nie głosujecie na Platformę to Wam Platforma też nie robi inwestycji w rozwój. Głosujecie na Kaczyńskiego a on też Wam nic nie daje. Oprócz tablic i pomników
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w strefie kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w strefie kibica pustki 5 2

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 4 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 15

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 16 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 585 57

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 11

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!