Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2020 r.
15:08

Puste kościoły w Lublinie w obawie przed koronawirusem. "Wierni bardzo dojrzale podeszli do problemu"

214 84 A A

Msze święte w internecie, przy zamkniętych dla wiernych drzwiach lub przy współudziale kilkunastu lub kilkudziesięciu wiernych w świątyniach. Lublinianie ze zrozumieniem podeszli do wytycznych, by we mszy w kościele nie uczestniczyło więcej niż 50 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie tak miało wyglądać to dzisiejsze wydarzenie parafialne, poświęcone Eucharystii jako tajemnicy pojednania i pokoju. Nikt nie spodziewał się, że znak pokoju, na który będziemy chcieli zwrócić szczególną uwagę i nacisk będzie przekazany tylko przez serdecznie skinienie głowy, uśmiech, życzliwe spojrzenie. Miał być bardzo braterski uścisk dłoni. Nikt jeszcze tydzień temu nie pomyślał, że będzie ograniczona ilość wiernych na mszy. Tym bardziej, przez te trudne warunki zewnętrzne mamy sobie uświadomić co np. oznaczają słowa Jezusa by oddawać cześć Bogu w duchu i prawdzie – mówi na wstępie kazania jeden z kapłanów z parafii archikatedralnej.

W niedzielnych mszach św. w kościołach uczestniczyło zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt osób.

– Wierni bardzo dojrzale podeszli do problemu i większość została w domach – potwierdza ks. Mirosław Ładniak, proboszcz Parafii pw. św. Andrzej Boboli na lubelskim Czechowie. – Na wszystkich mszach świętych jest poniżej 50 osób.

U „Boboli” wierni mogli wejść do kościoła tylko jednym wejściem, przy którym stał kapłan i liczył wchodzące do świątyni osoby. W tym kościele na mszy dla najmłodszych, o godz. 11 było nieco ponad 20 osób.

– Pozdrawiam tych, którzy się łączą z nami przez internet, zwłaszcza dzieci, dla których jest dedykowana ta msza – zaznaczył ks. Andrzej Jargieło, wikariusz w parafii przy ul. Paderewskiego.

– Chciałem pomodlić się w kościele, dlatego przyszedłem. Nie boję się choroby – ucina jeden z parafian, który uczestniczył we mszy.

W podlubelskich Jakubowicach Konińskich, na mszy św. o godz. 11 było zalewie 6 osób, a w lubelskiej archikatedrze, na mszy która rozpoczęła się o godz. 11.30 – 14 osób.

Większość modliła się za pośrednictwem radia i telewizji lub stron internetowych. – W naszej transmisji online z mszy św. o godz. 9.30 wzięło udział ponad tysiąc osób – relacjonował proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. – Świadczy to o ogromnej dojrzałości i odpowiedzialności naszych parafian. Ci, którzy przyszli do kościoła siadali z dala od siebie, na co zwracają uwagę służby odpowiedzialne za nasze zdrowie.

W lubelskim kościele św. Józefa, przy ul. Filaretów wierni, którzy przyszli na niedzielną mszę św. obejrzeli najpierw filmik instruktażowy jak prawidłowo przyjąć Komunię Św. na rękę. „Nie całujemy hostii, „nie klękamy, aby ją przyjąć....” – radził lektor i podając kolejne przykłady jak taka Komunia Św. wyglądać nie powinna i jaka powinna być wobec tego właściwa postawa.

– Komunię spożywamy prawą dłonią, przy kapłanie. Nie odchodzimy – przypomniał jeszcze raz tuż przez rozpoczęciem mszy św. o godz. 10 proboszcz ks. Adam Bab. Parafia, którą kieruje także transmitowała mszę św. za pośrednictwem internetu.

Proboszcz w czasie kazania odniósł się do panującej w Polsce sytuacji epidemiologicznej. – Grozi nam niebezpieczeństwo, utrata zdrowia może nawet życia – przyznał zwracając się do wiernych ks. Adam Bab. – Próbujemy jakoś poradzić sobie z tym niebezpieczeństwem, tak jak nam to podpowiada ludzka wiedza, inteligencja, doświadczenie i odpowiedzialność. Podejmujemy decyzje o rozmaitych ograniczeniach i restrykcjach. Staramy się podporządkować różnym zarządzeniom, jak chociażby temu dzisiejszemu (niedzielnemu-red.) – o Komunii Świętej na rękę. Wszystko po to, jak podpowiada nam to ludzka wiedza, aby zminimalizować zagrożenie.

Kapłan mówił, że rozum sugeruje nam nie tylko możliwe rozwiązania ale też to, że powinniśmy być odpowiedzialni za siebie nawzajem. Ten sam rozum – zaznaczył kapłan – podpowiada też „że sensowne jest zwrócić się do kogoś, komu trzeba oddać władzę nad sobą i nad swoim życiem.” Do Boga.

– W imię wiary nie możemy potraktować Pana Boga jak jakiś sylikon, który wypełni luki w naszych zabezpieczeniach – podkreślał ks. Bab. – To jest ktoś kto jest ponad wszystkim i jemu przede wszystkim ufamy. W jego ręce składamy swoje życie, nasze chorowanie i nasze zdrowie, nasze życie i naszą śmierć. W ten sposób można mądrze, zgodnie z rozumem i wiarą połączyć te dwa źródła naszych rozmaitych działań i motywacji.

Nie we wszystkich jednak kościołach można było się pomodlić w niedzielę. „Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne” od soboty zamknięta jest bazylika lubelskich dominikanów. Zakonnicy otwarcie przyznają, że nie są „w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa, wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzeń do nie więcej niż 50 osób. W sytuacji rozwoju epidemii zapewnienie należytego poziomu ochrony osób odwiedzających naszą bazylikę byłoby niemożliwe.”

Transmisję mszy św. z kościoła przy ul. Złotej można śledzić natomiast za pośrednictwem internetu, nie tylko w niedziele ale też w dni powszednie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aaassss / 15 marca 2020 r. o 15:55
+26
"Chciałem pomodlić się w kościele, dlatego przyszedłem. Nie boję się choroby – ucina jeden z parafian, który uczestniczył we mszy." Co za ciemnota i egoizm. Nie boję się koronowirusa i idę gdzie chcę. Tłumoku, to nie o Ciebie chodzi, tylko żebyś nie spowodował zakażenia innych osób. Takie podejście to ciężki grzech - narażanie innych na utratę zdrowia lub życia. Trzeba się z tego później wyspowiadać. Czy ludzie są tak głupi czy nieświadomi swoich zachowań?
Avatar
olo / 15 marca 2020 r. o 18:15
+17
Lewakom przeszkadza, że kościoły otwarte a równocześnie skomla, że rząd zamyka restauracje i galerie handlowe. Ciekawe czy lewactwo na wiosnę odwoła marsze równości, nie sądzę, ale równocześnie procesje z okazji Bożego Ciała pewnie będą przeszkadzały.
 Naprawdę trzeba mieć pusto w głowie, żeby napisać taki komentarz. Jeżeli ludzie nie będą współpracować i nie będą stosować się do zasady izolacji to z opanowania pandemii nici.
Avatar
gość / 15 marca 2020 r. o 17:23
+15
Ktoś mówi, że nie boi się koronowirusa tylko nie pomyśli że może przenosić. Tyle, że tacy parę dni temu trzęsąc portkami lecieli robić zapasy. Skoro się nie boi to niech się zgłosi na ochotnika na doświadczenia, jeszcze zarobi
Avatar
Px / 15 marca 2020 r. o 18:44
+11
Sprawdza się przysłowie:"Nienawiść rujnuje, a zgoda buduje". Nawet w obliczu takiego zagrożenia, jest okazja, bykomuś dołożyć. To obrzydliwe!!!
Avatar
Jaś / 15 marca 2020 r. o 17:08
+11
Poczekajcie z 5 dni jak nowe ognisko choroby pojawi się we Włodawie i okolicy. Dopiero co z pielgrzymki z Włoch wrócili dziadkowie! Niezłą im niespodziankę sprawili księża.
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 15:26
+11
Harvard zamyka eksperymenty medyczne inne niż Covid 19 na 6-8 tygodni, - CEL WALKA z najgorszym zagrożeniem pandemicznym od stulecia
Avatar
Lubelak / 15 marca 2020 r. o 18:22
+10
Jak prawaki bedą się włóczyć po kościołach przy pandemii to pozajmują lewakom miejsca przy respiratorach. Siedzieć na tyłkach w domu!!! Nie mieszać polityki do ludzkich tragedii!!! Nie dzielić polaków!!! Pamiętać że trumny są bezpartyjne!!!
Avatar
Ola / 15 marca 2020 r. o 17:10
+10
Masakra... Polacy to jednak głupi naród. Koleś przychodzi do kościoła się pomodlić, bo nie boi się choroby i w *** ma, że jak się zarazi, to potem może wirusa sprzedać innym. Ksiadz idiota liczy ludzi, bo nie może być więcej niż pięćdziesiąt. Tak, poniżej 50 wirus nie atakuje. No kretyni... Ręce opadają jak coś takiego czytam. Co z tego, że było ich mało na mszy? Mają siedziec w domu, a nie szwendać się po kościołach.
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 17:23
+9
A co to jest "lewak", bo tacy jak Ty dużo o "lewakach" mówią, chociaż nie wiedzą co wygadują? Tylko nie pisz mi, że to ci którzy mają poglądy lewicowe, bo akurat ci głosują na obecnie rządzących którzy akurat najwięcej "wyzywają" innych od "lewaków". No - śmiało, czekamy na Twoje wypociny...
nie czekaj bo pisior niedoczytal na pasku smrodu i pisze bzdety
Twoja matka to krwa i ruchala się z psem. Podaj mnie do sądu śmieciu masz jaja synu ku rwy  i złodzieja obilbym ci ten lewacki  ryj żak urwiona szmata, gnido , śmieciu z kanalizacji. Peniasz?
 Nie dość że debil to jeszcze zwykły cham
 Nie dość że debil to jeszcze zwykły cham rozwiń
Avatar
Adek / 15 marca 2020 r. o 22:18
+8
A może przez takivh debili, co wyjeżdżali do Włoch, gdy już panowała tam epidemia ?
Avatar
gość / 16 marca 2020 r. o 23:55
0
"O czym się nie mówi" w 3 częściach ******matuszny.opoka.org.pl
Avatar
Mieszkaniec / 16 marca 2020 r. o 13:56
0
Do Agi .W Bergamo zmarło z tytułu koronowirusa 6 księzy. Tam zamknieto wszystkie kościoły, trochę za późno. Twoja mała główka tego nie ogarnia. Siejesz nienawiść do ludzi którzy mieli odwagę wyjechać do pracy na zachód bo im państwo nie dało szans na rozwój, a wręcz zachęcało. Przypomnij sobie słowa posłanki PIS do młodych lekarzy. Szkoda słów. Dlaczego w Tobie zapewne chrześcijańskiej duszy tyle nienawiści.
Avatar
Gość / 16 marca 2020 r. o 13:04
+1
Czym żyją Niemcy w dobie epidemii koronawirusa? „Kto teraz zbierze nasze szparagi?” - pyta „Bild”
Avatar
. / 15 marca 2020 r. o 22:51
0
Nie ma gorszej zarazy niż lewactwo i komunizm. Diabelski pomiot Lenina i Stalina jest zagrożeniem dla świata.
 A co z prawactwem???
Avatar
. / 15 marca 2020 r. o 22:49
-1
Lewaków bardziej niż walka z koronawirudem cieszy, że ludzie nie chodzą do kościoła. Dla nich każdy pretekst by walić w Kościół   jest dobry. Pod pretekstem walki z koronawirusem najchętniej by zamknęli kościoły na pół roku a nawet zakazali księdza na pogrzebie. Sami nie wierzycie, nie chrzcicie dzieci pozwólcie wierzyć i chrzcic dzieci innym. Na tym polega prawdziwa wolność.
 Prawaków natomiast nic już nie cieszy. Tacy są sfrustrowani . . .:(
Avatar
Aga / 15 marca 2020 r. o 22:27
+6
A doszło do zakażenia w jakimś kościele ? Czy jakiś ksiądz choruje ? Na razie źródłem choroby w Polsce są kretyni, którzy wyjeżdżali na ten zas.rany Zachód. Do pracy lub na wczasy. Wszystkim było tam cudownie, ale teraz spierniczają do Polski, bo wiedzą, że tam nikt im leku nie poda, bo są imigrantami, których wszyscy miejscowi mają w de.
Avatar
Adek / 15 marca 2020 r. o 22:18
+8
A może przez takivh debili, co wyjeżdżali do Włoch, gdy już panowała tam epidemia ?
Avatar
Ada / 15 marca 2020 r. o 22:14
-10
Wyszło lewactwo z dominikanów. Wstyd !!!
Avatar
dk / 15 marca 2020 r. o 21:35
0
A chrzest to tradycja? No cóż, coś nowego. Jestem w "sile wieku", to i "starej szkoły", ale jednak pozostanę przy tym, że to jednak sakrament św., związany ściśle z wiarą i religią. Katolicki pogrzeb to też tradycjaądkó? A czym są pogrzeby innych obrządków? A cywilne - też przecież są praktykowane. Nie wnikam, że pochówek zmarłych podlega regulacjom prawnym..
 Dotyczy komentarza Tmasza z godz. 16,57
Avatar
dk / 15 marca 2020 r. o 21:29
+1
A chrzest to tradycja? No cóż, coś nowego. Jestem w "sile wieku", to i "starej szkoły", ale jednak pozostanę przy tym, że to jednak sakrament św., związany ściśle z wiarą i religią. Katolicki pogrzeb to też tradycjaądkó? A czym są pogrzeby innych obrządków? A cywilne - też przecież są praktykowane. Nie wnikam, że pochówek zmarłych podlega regulacjom prawnym..
Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"
11 czerwca 2020, 19:00

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"

11 czerwca o godz. 19 Centrum Spotkania Kultur zaprosi na drugą część webinaru "W obliczeniach był błąd" w ramach cyklu Akademia Kina CSK. To propozycja dla wszystkich wielbicieli historii filmu.

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"
Alarm24
galeria

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"

Chociaż od soboty można otwierać place zabaw, to część z nich wciąż pozostaje zamknięta. Rodzice narzekają na zbyt wolne tempo „odmrażania piaskownic”. Jednak tam, gdzie już można się bawić, nie widać zbyt wielu chętnych

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Rozpoczął się nabór wniosków o miejskie dofinansowanie do instalacji pozwalających zatrzymywać i gromadzić wodę z opadów na swojej posesji. Od miasta można dostać na ten cel nawet 5 tys. zł, ale trzeba się pospieszyć

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

W Białej Podlaskiej powstanie rodzinny dom dziecka. Miasto zaadaptuje do tego celu budynek przy ulicy Łomaskiej 21.

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Ministerstwo Zdrowia nie odnotowało dzisiaj nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. Przybyło za to 11 ozdrowieńców. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w regionie - stan na 2 czerwca.

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Wyłącznie zimną wodę w kranach będą mieli przez cały czwartek mieszkańcy i użytkownicy budynków w znacznej części Czechowa i jego okolicach.

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"
7 czerwca 2020, 18:00

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"

W niedzielę, 7 czerwca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1) odbędzie się drugi z tegorocznego cyklu koncertów Fonie Lublina. Tym razem słuchacze odkryją pieśni i arie klasyków wiedeńskich. Wydarzenie będzie transmitowane w Internecie.

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Ręce pełne roboty mieli ostatniej majowej nocy chełmscy policjanci. A wszystko przez nastolatków, którzy buszowali w blokowych piwnicach. Jakby tego było mało, mundurowi ścigali także 17-latka, który bez prawa jazdy uciekał volkswagenem. Chłopak nie chciał trafić do ośrodka wychowawczego, do którego skierował go Sąd Rejonowy w Chełmie.

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

- W związku z przeprowadzeniem przez WSSE w Lublinie weryfikacji miejsca zamieszkania osób zakażonych, zawieszamy czasowo publikację mapy pokazującej rozłożenie aktywnych przypadków w powiatach. Nadal będziemy informować o sytuacji epidemicznej województwa lubelskiego, publikując grafikę liczbową – taki komunikat można znaleźć na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie zamiast mapy z aktualnymi danymi epidemicznymi. Ostatnia mapa została opublikowana w sobotę 30 maja.

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"

Nie potrafią żyć samodzielnie, nie mają wykształcenia, pieniędzy, ani pracy. Za to mają depresję i zaburzony obraz rodziny. Młodzi bezdomni są niewidzialni dla społeczeństwa i niewydolnego systemu opieki.

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur
Alarm24

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur

O naprawę nawierzchni ul. Trześniowskiej upomina się jeden z naszych Czytelników. Po ostatnich deszczach droga jest w fatalnym stanie

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy z Markuszowa chcą poszerzyć granice swojej gminy. Spór dotyczy części miejscowości Przybysławice oraz jeziora Duży Ług, które od lat należą do sąsiedniego Garbowa. Władze tego ostatniego niczego oddawać jednak nie chcą. Jeśli aneksja się uda, zmianie ulegną granice dwóch powiatów.