Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2011 r.
16:55
Edytuj ten wpis

Radna chciała wykaz umów. Ratusz: Jawne, ale po co to pani?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
Dziwi mnie to, że utrudnia się dostęp do takich informacji – mówi Małgorzata Suchanowska, radna PiS.
Dziwi mnie to, że utrudnia się dostęp do takich informacji – mówi Małgorzata Suchanowska, radna PiS.

Ratusz żąda dodatkowych wyjaśnień od radnej, która chce poznać szczegóły umów o dzieło zawartych w tym roku przez Urząd Miasta. Wcześniej przekazał jej wykaz ponad 1300 umów, ale nie podał wartości żadnej z nich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O wykaz umów z 2011 roku radna Małgorzata Suchanowska (PiS) wystąpiła w połowie listopada.

– Chciałam jeszcze przed uchwaleniem budżetu na 2012 r. zorientować się, czy da się znaleźć jakieś pieniądze, choćby na Straż Miejską – mówi Suchanowska. – Porównywalna Bydgoszcz ma 230 strażników, a my o stu mniej. Nasza straż niedługo będzie obsługiwać fotoradar, potrzebne są jej dodatkowe etaty.

W piśmie do prezydenta radna podkreślała, że mieszkańcom należy się informacja o tym na, co idą ich podatki. Pisząc to, posiłkowała się interpelacją radnego Kamila Zinczuka z 2006 r., który dostał wtedy komplet informacji.

Suchanowska dostała niewiele: wykaz ponad 1300 umów, z którego można się dowiedzieć co i komu zlecono. Ale o pieniądzach nie ma ani słowa.

Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona”, a z kwotami byłaby już "przetworzona”, a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym”. I do wskazania takiego interesu Suchanowska została oficjalnie wezwana. – Zdziwiło mnie to, że utrudnia się dostęp do takich informacji – mówi radna.

Ratusz wyjaśnia, że od czasów Zinczuka zmienił się program komputerowy. Stary drukował wykaz z kwotami, nowy drukuje bez i trzeba "informację przetwarzać”. A co za tym idzie – należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie” się prosi.

– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta. – Poza tym, nie zawsze wypłacona kwota musi być taka, jak w umowie. W niektórych przypadkach mogą być np. kary za nieterminowe wykonanie dzieła.

– Wydaje mi się dziwne, że takich danych nie podano od razu, skoro radna napisała, dlaczego są jej potrzebne – komentuje Adam Sawicki z Fundacji Batorego. – Jeśli o taką informację występuje radna, to od razu można założyć, że pyta w ważnym interesie publicznym, skoro rada sprawuje nadzór nad działaniem urzędu.

Suchanowska złożyła już wyjaśnienie, po co jej takie dane. Pisze, że mieszkańcy maja prawo do takiej wiedzy, a wykaz pomoże ustalić, czy nie doszło do zbędnych wydatków i czy nie były zawierane "po znajomości”. Według naszych informacji wykaz ma być gotowy do 5 stycznia.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KAZIO / 27 grudnia 2011 o 12:10
0
FRANKU KIMONO ! A MOŻE MARCINIE N. !!!!!!
Avatar
Franek Kimono / 27 grudnia 2011 o 10:07
0
Radna pisze tysiące interpelacji...patrz strona UM Rada Miasta ...pyta o wszystko aby zaistnieć nawet o montaż żaluzji kabaret na kółkach ! i o zatrudnienie a córka Pani Radnej to gdzie pracuje pytamy ?
Avatar
podinspektor / 26 grudnia 2011 o 23:14
0
POPIERAM JAWNOŚĆ ŻYCIA POLITYCZNEGO, w demokratycznym kraju na tak proste Radna dostałaby natychmiast odpowiedź. Przy okazji może uda się wyjaśnić dlaczego urzędasy nie dostały na święta żadnych nagród ani talonów. Kto te pieniądze zmarnował?
Avatar
Ja / 26 grudnia 2011 o 21:14
0
Powinni wyrzucic tych urzedasow, ktorzy nbei podali kwot umow.
Za zwlekanie z wydaniem informacji na co ida nasze podatki, kas, powinno
byc natychmiastowe wyrzucenie z urzedu.
Avatar
genia / 26 grudnia 2011 o 20:48
0
Ratusz gada bzdury w kwestii informacji przetworzonej lub nieprzetworzonej. To nie radna ma udowadniać, że jest jej taka informacja potrzebna tylko ratusz musi poszukiwać czemu ma przetwarzać, a tu przepisy są jasne - przetwarzać ratusz powinien jeśli jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, a jest - bo radna chciała sprawdzić jak są wydawane publiczne pieniądze i jest radną - ma do tego prawo.

Polecam złożyć zawiadomienie do prokuratury za utrudnianie dostępu do informacji publicznej - a składa się to na prezydenta jako kierownika urzędu, jeśli skażą w zawieszeniu - to będzie musiał ustąpić ze stołka i nowe wybory.
Ratusz gada bzdury w kwestii informacji przetworzonej lub nieprzetworzonej. To nie radna ma udowadniać, że jest jej taka informacja potrzebna tylko ratusz musi poszukiwać czemu ma przetwarzać, a tu przepisy są jasne - przetwarzać ratusz powinien jeśli jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, a jest - bo radna chciała sprawdzić jak są wydawane publiczne pieniądze i jest radną - ma do tego prawo.

Polecam złożyć zawiadomienie do prokuratury za utrudnianie dostępu do informacji publicznej - a składa się to na prezydent... rozwiń
Avatar
Zenek / 26 grudnia 2011 o 19:26
0
Pani Radna jak chce pani szukać oszczędności to nie tędy droga. Wystarczy zrezygnowac z prwatnych laptopów i innych przywielejów radnych (Pani dobrze wie jakich) i będzie kasa na nowe zatrudnienia, tadam.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 19:11
0
[quote name='Gość' timestamp='1324922002' post='575017']
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2"]... Panie Sekretarzu, pana psim obowiązkiem jest ujawnianie ile kasy poszło na jaki cel z kasy podatników.
To nie pańskie prywatne konto ... tylko kasa pobrana od 350 tysięcy ludzików zameldowanych we wsi LUBLIN.[/size]
[/quote]
ale po co pytać, wystarczy sprawdzić wykonanie budżetu(sprawozdanie Rb-28) w paragrafie 4170 i to będzie właśnie wartość brutto umów o dzieło i zlecenia
[quote name='Gość' timestamp='1324922002' post='575017']
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2&q... rozwiń
Avatar
DD / 26 grudnia 2011 o 19:05
0
Straż miejska niech się zajmie bezpieczeństwem ludzi na chodnikach a nie fotoradarem! Tu się z Panią nie zgadzam!
Ale w pełni Panią popieram ,że tego typu informacje tj.kwoty transakcji powinny być jawne! Przecież to pieniądze społeczeństwa! Tu Pani zasługuje swoim działaniem na medal! BRAWO!!!
Avatar
Vivien / 26 grudnia 2011 o 18:56
0
Szczególnie należy się przyjrzeć, po cą są marnowane pieniądze na zbędną straż miejską, która nikomu i niczemu nie służy.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 18:53
0
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2"]... Panie Sekretarzu, pana psim obowiązkiem jest ujawnianie ile kasy poszło na jaki cel z kasy podatników.
To nie pańskie prywatne konto ... tylko kasa pobrana od 350 tysięcy ludzików zameldowanych we wsi LUBLIN.[/size]
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2"]... Panie Sekretarzu, pana psim obowiązkiem jest ujawnianie ile kasy poszło na jak... rozwiń
Avatar
KAZIO / 27 grudnia 2011 o 12:10
0
FRANKU KIMONO ! A MOŻE MARCINIE N. !!!!!!
Avatar
Franek Kimono / 27 grudnia 2011 o 10:07
0
Radna pisze tysiące interpelacji...patrz strona UM Rada Miasta ...pyta o wszystko aby zaistnieć nawet o montaż żaluzji kabaret na kółkach ! i o zatrudnienie a córka Pani Radnej to gdzie pracuje pytamy ?
Avatar
podinspektor / 26 grudnia 2011 o 23:14
0
POPIERAM JAWNOŚĆ ŻYCIA POLITYCZNEGO, w demokratycznym kraju na tak proste Radna dostałaby natychmiast odpowiedź. Przy okazji może uda się wyjaśnić dlaczego urzędasy nie dostały na święta żadnych nagród ani talonów. Kto te pieniądze zmarnował?
Avatar
Ja / 26 grudnia 2011 o 21:14
0
Powinni wyrzucic tych urzedasow, ktorzy nbei podali kwot umow.
Za zwlekanie z wydaniem informacji na co ida nasze podatki, kas, powinno
byc natychmiastowe wyrzucenie z urzedu.
Avatar
genia / 26 grudnia 2011 o 20:48
0
Ratusz gada bzdury w kwestii informacji przetworzonej lub nieprzetworzonej. To nie radna ma udowadniać, że jest jej taka informacja potrzebna tylko ratusz musi poszukiwać czemu ma przetwarzać, a tu przepisy są jasne - przetwarzać ratusz powinien jeśli jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, a jest - bo radna chciała sprawdzić jak są wydawane publiczne pieniądze i jest radną - ma do tego prawo.

Polecam złożyć zawiadomienie do prokuratury za utrudnianie dostępu do informacji publicznej - a składa się to na prezydenta jako kierownika urzędu, jeśli skażą w zawieszeniu - to będzie musiał ustąpić ze stołka i nowe wybory.
Ratusz gada bzdury w kwestii informacji przetworzonej lub nieprzetworzonej. To nie radna ma udowadniać, że jest jej taka informacja potrzebna tylko ratusz musi poszukiwać czemu ma przetwarzać, a tu przepisy są jasne - przetwarzać ratusz powinien jeśli jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, a jest - bo radna chciała sprawdzić jak są wydawane publiczne pieniądze i jest radną - ma do tego prawo.

Polecam złożyć zawiadomienie do prokuratury za utrudnianie dostępu do informacji publicznej - a składa się to na prezydent... rozwiń
Avatar
Zenek / 26 grudnia 2011 o 19:26
0
Pani Radna jak chce pani szukać oszczędności to nie tędy droga. Wystarczy zrezygnowac z prwatnych laptopów i innych przywielejów radnych (Pani dobrze wie jakich) i będzie kasa na nowe zatrudnienia, tadam.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 19:11
0
[quote name='Gość' timestamp='1324922002' post='575017']
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2"]... Panie Sekretarzu, pana psim obowiązkiem jest ujawnianie ile kasy poszło na jaki cel z kasy podatników.
To nie pańskie prywatne konto ... tylko kasa pobrana od 350 tysięcy ludzików zameldowanych we wsi LUBLIN.[/size]
[/quote]
ale po co pytać, wystarczy sprawdzić wykonanie budżetu(sprawozdanie Rb-28) w paragrafie 4170 i to będzie właśnie wartość brutto umów o dzieło i zlecenia
[quote name='Gość' timestamp='1324922002' post='575017']
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2&q... rozwiń
Avatar
DD / 26 grudnia 2011 o 19:05
0
Straż miejska niech się zajmie bezpieczeństwem ludzi na chodnikach a nie fotoradarem! Tu się z Panią nie zgadzam!
Ale w pełni Panią popieram ,że tego typu informacje tj.kwoty transakcji powinny być jawne! Przecież to pieniądze społeczeństwa! Tu Pani zasługuje swoim działaniem na medal! BRAWO!!!
Avatar
Vivien / 26 grudnia 2011 o 18:56
0
Szczególnie należy się przyjrzeć, po cą są marnowane pieniądze na zbędną straż miejską, która nikomu i niczemu nie służy.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 18:53
0
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2"]... Panie Sekretarzu, pana psim obowiązkiem jest ujawnianie ile kasy poszło na jaki cel z kasy podatników.
To nie pańskie prywatne konto ... tylko kasa pobrana od 350 tysięcy ludzików zameldowanych we wsi LUBLIN.[/size]
"Było za to wyjaśnienie, że tabelka bez kwot to "informacja nieprzetworzona", a z kwotami byłaby już "przetworzona", a prosząc o taką trzeba uzasadnić to "ważnym interesem publicznym".
Należy wskazać, dlaczego o takie "przetwarzanie" się prosi.
– Mamy obowiązek wezwać do wykazania interesu publicznego – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta"


[size="2"]... Panie Sekretarzu, pana psim obowiązkiem jest ujawnianie ile kasy poszło na jak... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Huragan – Unia Hrubieszów 0:2. Porażka na własne życzenie

Huragan – Unia Hrubieszów 0:2. Porażka na własne życzenie 0 0

Niespodzianka w Międzyrzecu Podlaskim. Tamtejszym Huragan w sobotę przegrał u siebie z innym beniaminkiem – Unią Hrubieszów 1:2

Izrael – Polska 1:2. Wygrywamy grupę G!
film

Izrael – Polska 1:2. Wygrywamy grupę G! 0 1

Reprezentacja Polski wygrała w Jerozolimie z Izraelem 2:1 po trafieniach Grzegorza Krychowiaka i Krzysztofa Piątka. Dzięki temu drużyna selekcjonera Jerzego Brzęczka zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie G

Kłos – Tomasovia 1:2. Jakość po stronie gości

Kłos – Tomasovia 1:2. Jakość po stronie gości 0 0

Tomasovia musiała się mocno napracować na zwycięstwo w Rożdżałowie, ale pokonała na wyjeździe Kłosa Chełm 2:1.

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 5:2. Koncert gospodarzy!

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 5:2. Koncert gospodarzy! 0 3

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że Kryształ Werbkowice w przyszłym roku będzie dysponował dużo mniejszym budżetem. A to oznacza kłopoty dla klubu. Piłkarze świetnie odpowiedzieli jednak na te wieści. W sobotę rozbili Lubliniankę 5:2.

Nie żyje Jerzy Janiszewski, kultowy lubelski dziennikarz muzyczny

Nie żyje Jerzy Janiszewski, kultowy lubelski dziennikarz muzyczny 207 23

Jerzy Janiszewski miał 75 lat. Na jego programach muzycznych na antenie Radia Lublin wychowały się pokolenia. Był nie tylko znawcą muzyki, ale i wielkim kolekcjonerem płyt. Uznawany za odkrywcę Budki Suflera.

Trefl Sopot – Start Lublin 82:95. Szóste zwycięstwo!

Trefl Sopot – Start Lublin 82:95. Szóste zwycięstwo! 0 5

Niespodzianka w Sopocie. Trefl, który mógł się pochwalić bilansem 6-1 i serią pięciu wygranych z rzędu w sobotę musiał uznać wyższość ekipy z Lublina. Podopieczni Davida Dedka mimo kłopotów kadrowych wygrali 95:82. Co więcej, nikomu wcześniej nie udało się wygrać w Sopocie.

Nowa propozycja dla miłośników biwaków. Rozbijesz namiot legalnie w lesie [mapa miejsc]

Nowa propozycja dla miłośników biwaków. Rozbijesz namiot legalnie w lesie [mapa miejsc] 33 1

Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Jeden z takich obszarów znajduje się również w naszym wojewódzkie.

Motor Lublin – Hetman Zamość 4:1. Dwie różne połowy
galeria

Motor Lublin – Hetman Zamość 4:1. Dwie różne połowy 0 10

Motor zasłużenie pokonał w sobotę Hetmana Zamość 4:1. Goście w pierwszej połowie nie mieli zupełnie nic do powiedzenia. Po przerwie spisali się dużo lepiej. Kilka razy postraszyli rywali, ale po końcowym gwizdku i tak musieli długo tłumaczyć się kibicom.

Jubileusz 15-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej
23 listopada 2019, 16:00

Jubileusz 15-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej 0 0

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Z tej okazji już 23 listopada o godz. 16 w Centrum Kongresowym UP (ul. Akademicka 15) odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - koncert podsumowujący bogaty dorobek Zespołu.

Pierwszy dzień Giełdy Minerałów i Biżuterii [zdjęcia]
galeria

Pierwszy dzień Giełdy Minerałów i Biżuterii [zdjęcia] 4 3

Dziś odbył się pierwszy dzień Giełdy Minerałów i Biżuterii „Skarby Ziemi”. W niedzielę przy Akademickiej 15 również będzie można obejrzeć minerałów, skamieniałości, meteorytów, kamiennych ozdób, bursztynów, pereł oraz wyrobów wykonanych ze skarbów natury.

Kolejna wyprzedaż garażowa już w niedzielę

Kolejna wyprzedaż garażowa już w niedzielę 0 1

Setki ludzi, jeszcze więcej przedmiotów do nabycia, a wszystkie z nich w cenach. Lublin po raz kolejny staje się miejscem odbywającej się tam w dwie ostatnie niedziele każdego miesiąca wyprzedaży garażowej. Parking Targu Pod Zamkiem przy Alei Unii Lubelskiej 17 i 24 listopada ponownie zamieni się w prawdziwy jarmark różnorodności.

W Plazie naładujesz samochody elektryczne. Powstały tam stacje ładowania

W Plazie naładujesz samochody elektryczne. Powstały tam stacje ładowania 0 3

W Plazie powstały punkty ładowania pojazdów GreenWay. Na parkingach galerii zostały wydzielone specjalnie oznakowane miejsca, gdzie znajdują się stacje pozwalające na szybkie ładowanie do trzech pojazdów równocześnie.

Połączą ważne ulice w Puławach

Połączą ważne ulice w Puławach 1 6

Duet firm ze Zwolenia i Puław zajmie się budową kolejnych ulic. Po zakończeniu prac na osiedlu Włostowice, PRD i Wod-Gaz przeniosą się na północną część miasta. Czeka ich budowa przedłużenia ul. Komunalnej, Majdan i Mościckiego, ronda oraz ścieżki rowerowej. Cena - niecałe 3,9 mln zł.

Górnik – Garbarnia 1:0. Powtórka z lipca

Górnik – Garbarnia 1:0. Powtórka z lipca 0 1

Skromna wygrana lidera. Zespół prowadzony przez trenera Kamila Kieresia pokonał u siebie Garbarnię Kraków 1:0, a gola na wagę wygranej, tak jak podczas pierwszego starcia obu ekip w tym sezonie, zdobył Paweł Wojciechowski

Lubelskie: Śmiertelne potrącenie kobiety. Policja prowadziła objazdy

Lubelskie: Śmiertelne potrącenie kobiety. Policja prowadziła objazdy 12 9

Dziś około godziny 18 doszło do śmiertelnego wypadku na drodze krajowej nr 74. Samochód przejechał kobietę, która przechodziła na drugą stronę drogi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?