Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2021 r.
19:46

Radni PiS chcą specjalnie uczcić prymasa Wyszyńskiego

Autor: Zdjęcie autora drs
43 19 A A
Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński wśród wiernych na terenie klasztoru jasnogórskiego. Lata 70.
Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński wśród wiernych na terenie klasztoru jasnogórskiego. Lata 70. (fot. NAC)

Miejscy radni PiS apelują o ustanowienie w Lublinie roku 2022 „Rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”. W piątek złożyli oficjalny projekt uchwały w tej sprawie. Liczą na to, że samorząd miasta znajdzie też pieniądze na organizację obchodów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W projekcie uchwały, podpisanym przez Piotra Popiela, Marcina Jakóbczyka i Roberta Derewendę, czytamy, że chodzi o „głęboki szacunek wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego miasta, ale i narodu” oraz o „podkreślenie i upowszechnienie jego nauki i przesłania”.

Radni nie wskazują w swym projekcie konkretnej kwoty, którą ich zdaniem Ratusz powinien przeznaczyć na obchody. – Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy złotych – mówi radny Piotr Popiel. – Chcemy przede wszystkim wyjść z inicjatywą do młodzieży i szkół – dodaje radny i wyjaśnia, że wielu seniorów pamięta przesłanie kardynała Wyszyńskiego, ale warto je upowszechniać wśród młodzieży.

Projekt uchwały może być poddany pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta zaplanowanym na 21 października.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kaczorro / 17 września 2021 r. o 21:16
+45
To może radni pisu niech zrzekną się diet i utworzą fundusz z przeznaczeniem na ich chore pomysły? Dlaczego chcą do tego wykorzystać i tak okrojony budżet miasta? Może Kuria się dorzuci ?
Avatar
Max... / 17 września 2021 r. o 20:36
+45
"Liczą na to, że samorząd miasta znajdzie też pieniądze na organizację obchodów." ....chyba niczego więcej komentować nie trzeba! PiS kanalie już tyle wyłudzili w różnych formach, że może byłoby trochę uczciwiej, aby pokryć koszty tych gier i zabaw z własnej kieszeni lub uciułać z datków wyznawców...
Avatar
tadek68 / 17 września 2021 r. o 21:19
+29
Oni pewjie ze Śp. Prymasa uczynią patronem od wyszczepień, orędownikiem rozszarpywania kasy przez klany rodzinno towarzyskie i zadłużania ekspresowego Polski, 2x szybciej niż Platforma, a św. Antoniego patronem trzynastek dla bidoty i wszelkiego dziadostwa, wycierają sobie usta bohaterami walczącymi o Polskę, a co zrobili, długi i znikające miliardy hgw gdzie? Jak Ci bohatetowie wstaną z grobów, wezmą pały, to zabraknie im miejsc na ziemi, pouciekają jak szczury i schowają się jak krety.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 września 2021 r. o 22:54
+24
W sumie można połączyć z karnawałem sztukmistrzów, zawsze to jakieś urozmaicenie.
Avatar
antypiss / 18 września 2021 r. o 08:20
+13
Największy wstyd to być pisowcem. Średniowiecze!
Avatar
METATRON / 18 września 2021 r. o 14:06
+8
Niby Państwo świeckie, ale tylko na papierze.
Avatar
Japolan / 18 września 2021 r. o 14:27
+6
W dniu sowieckiej agresji 17.09, x. Stefan Wyszyński dotarł do Łucka. Mógł spokojnie opuścić kraj, taką propozycję złożył mu jeden z ważnych ministrów. Kapłan zdecydowanie odmówił: "Za nic w świecie nie wyjeżdżamy z Polska!".
Bardzo cenna informacja biograficzna. Co ksiądz Diecezji Włocławskiej robił w Łucku? Ilu tak zwanym zwykłym księżom - to jest prezbiterom, a więc bez sakry biskupiej - ministrowie składają propozycje, i to propozycje "uratowania skóry"? Jakie były kulisy owych kontaktów z reżimem sanacyjnym?
Bardzo cenna informacja biograficzna. Co ksiądz Diecezji Włocławskiej robił w Łucku? Ilu tak zwanym zwykłym księżom - to jest prezbiterom, a więc bez sakry biskupiej - ministrowie składają propozycje, i to propozycje "uratowania skóry"? Jakie były kulisy owych kontaktów z reżimem sanacyjnym? rozwiń
Avatar
_XD_ / 18 września 2021 r. o 20:21
+4
ZGRZYTANIE UBekow jest BEZCENNE.....Kard. Wyszyński ocalił polski Kościół w czasach najcięższej próby. Bez Niego nie byłoby zapewno pontyfikatu św. Jana Pawła II. Niech patronują teraz razem Kościołowi, którego sidła ekumenizmu z żymianami ściągają na manowce.
 Biorąc pod uwagę co tuszował Wojtyła, można łatwo wywnioskować w czym również maczał swoje prohitlerowskie paluchy i Wyszyński. XD
Avatar
Japolan / 18 września 2021 r. o 14:30
+4
ZGRZYTANIE UBekow jest BEZCENNE.....Kard. Wyszyński ocalił polski Kościół w czasach najcięższej próby. Bez Niego nie byłoby zapewno pontyfikatu św. Jana Pawła II. Niech patronują teraz razem Kościołowi, którego sidła ekumenizmu z żymianami ściągają na manowce.
Kościół Święty ma już Patronów - Świętych wielkiej klasy.
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 10:22
+3
Bardzo cenna informacja biograficzna. Co ksiądz Diecezji Włocławskiej robił w Łucku? Ilu tak zwanym zwykłym księżom - to jest prezbiterom, a więc bez sakry biskupiej - ministrowie składają propozycje, i to propozycje "uratowania skóry"? Jakie były kulisy owych kontaktów z reżimem sanacyjnym?
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
o bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 września 2021 r. o 09:48
+2
Tylko pod krzyża znakiem Polak w swym kraju będzie biedakiem.
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 10:22
+3
Bardzo cenna informacja biograficzna. Co ksiądz Diecezji Włocławskiej robił w Łucku? Ilu tak zwanym zwykłym księżom - to jest prezbiterom, a więc bez sakry biskupiej - ministrowie składają propozycje, i to propozycje "uratowania skóry"? Jakie były kulisy owych kontaktów z reżimem sanacyjnym?
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
o bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi rozwiń
Avatar
_XD_ / 18 września 2021 r. o 20:21
+4
ZGRZYTANIE UBekow jest BEZCENNE.....Kard. Wyszyński ocalił polski Kościół w czasach najcięższej próby. Bez Niego nie byłoby zapewno pontyfikatu św. Jana Pawła II. Niech patronują teraz razem Kościołowi, którego sidła ekumenizmu z żymianami ściągają na manowce.
 Biorąc pod uwagę co tuszował Wojtyła, można łatwo wywnioskować w czym również maczał swoje prohitlerowskie paluchy i Wyszyński. XD
Avatar
_XD_ / 18 września 2021 r. o 20:18
+2
  Trudno popierać imprezy ku czci człowieka, który niemalże zniszczył w Polsce sprawowanie katolickich Mszy świętych (tradycyjnych, "trydenckich") i wtrynił katolikom w Polsce skandaliczną parodię Mszy świętej (ryt Montiniego vel Pawła VI). W tym procederze posługiwano się oszustwem i szantażem.     Głównie ludziom świeckim łgano, jakoby chodziło o przetłumaczenie tekstów liturgicznych - faktycznie zaś napisano sztuczny ryt (np. II-gą modlitwę eucharystyczną napisano na serwetce w restauracji) pod wodzą arcybiskupa - masona, którego pochowano poza katolickim cmentarzem. Księży często szantażowano hasłem wierności Papieżowi - jakoby dalsze sprawowanie liturgii "po staremu" miało być "sprzyjaniem komunie".     Takie łgarstwo i szantaże w Polsce umocniły Niby Odprawiannie Mszy (NOM), które może podobać się np. takim starym aozowiczom (oazowcom), jak panowie: Piotr Popiel oraz Tomasz Pitucha. Wara jednak od publicznych pieniędzy na czczenie człowieka, który przyczynił się do kulturowego ludobójstwa wśród Polaków - oderwanych od tradycyjnej liturgii katolickiej i narażonych na Niby Odprawianie Mszy (według posoborowych "instrukcji rzymskich")!    
 Iksde
rozwiń
Avatar
_XD_ / 18 września 2021 r. o 20:16
+1
Największy wstyd to być pisowcem. Średniowiecze!
Wstydem jest nieuctwo. Zobacz, co do dzis zawdzięczasz średniowieczu, a dopiero potem się wymądrzaj "mądralo".
 Pomyślimy... Krucjaty, palenie antycznych tekstów, plagi, upadek demokracji, brak higieny, pogrążenie znanego świata w analfabetyzmie... Trochę by się tego faktycznie znalazło. XD
Avatar
Japolan / 18 września 2021 r. o 14:30
+4
ZGRZYTANIE UBekow jest BEZCENNE.....Kard. Wyszyński ocalił polski Kościół w czasach najcięższej próby. Bez Niego nie byłoby zapewno pontyfikatu św. Jana Pawła II. Niech patronują teraz razem Kościołowi, którego sidła ekumenizmu z żymianami ściągają na manowce.
Kościół Święty ma już Patronów - Świętych wielkiej klasy.
Avatar
Japolan / 18 września 2021 r. o 14:27
+6
W dniu sowieckiej agresji 17.09, x. Stefan Wyszyński dotarł do Łucka. Mógł spokojnie opuścić kraj, taką propozycję złożył mu jeden z ważnych ministrów. Kapłan zdecydowanie odmówił: "Za nic w świecie nie wyjeżdżamy z Polska!".
Bardzo cenna informacja biograficzna. Co ksiądz Diecezji Włocławskiej robił w Łucku? Ilu tak zwanym zwykłym księżom - to jest prezbiterom, a więc bez sakry biskupiej - ministrowie składają propozycje, i to propozycje "uratowania skóry"? Jakie były kulisy owych kontaktów z reżimem sanacyjnym?
Bardzo cenna informacja biograficzna. Co ksiądz Diecezji Włocławskiej robił w Łucku? Ilu tak zwanym zwykłym księżom - to jest prezbiterom, a więc bez sakry biskupiej - ministrowie składają propozycje, i to propozycje "uratowania skóry"? Jakie były kulisy owych kontaktów z reżimem sanacyjnym? rozwiń
Avatar
METATRON / 18 września 2021 r. o 14:06
+8
Niby Państwo świeckie, ale tylko na papierze.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 września 2021 r. o 12:52
-11
ZGRZYTANIE UBekow jest BEZCENNE.....Kard. Wyszyński ocalił polski Kościół w czasach najcięższej próby. Bez Niego nie byłoby zapewno pontyfikatu św. Jana Pawła II. Niech patronują teraz razem Kościołowi, którego sidła ekumenizmu z żymianami ściągają na manowce.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 września 2021 r. o 12:48
-10
„Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej”. kard. Stefan Wyszyński