Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2017 r.
12:16

Radni PiS stawiają pod ścianą radnych PO. Dzięki projektowi ma zmaleć ruch na ulicach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 82 A A
Piotr Breś i Tomasz Pitucha
Piotr Breś i Tomasz Pitucha

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta zostanie zwołane na wniosek opozycyjnego klubu PiS. Chce on w ten sposób wymóc na radzie zajęcie się jego pomysłem na bezpłatne przejazdy komunikacją dla lubelskich uczniów. Wieczorem ten sam manewr powtórzył prezydent, który ma podobny pomysł na darmowe przejazdy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zagranie z wnioskiem o nadzwyczajne posiedzenie jest skuteczne, bo przewodniczący Rady Miasta musi zwołać obrady w ciągu 7 dni. Prawdopodobnie odbędą się w piątek. Ale to nie wszystko. Podczas takich obrad nie będzie można zmienić porządku posiedzenia bez zgody radnych PiS, którzy w takim trybie chcą przeforsować swój pomysł na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Prawo i Sprawiedliwość zamierza przyznać bezpłatne przejazdy dzieciom od lat 4 do rozpoczęcia nauki w szkole oraz mieszkającym w Lublinie uczniom podstawówek i szkół ponadpodstawowych do ukończenia 21. roku życia. Radni tłumaczą, że dzięki temu część rodziców przestanie dowozić dzieci samochodami, przez co zmaleje ruch na ulicach, a skorzystają na tym wszyscy. – Miasto jest totalnie zakorkowane – wyjaśnia Piotr Breś, radny PiS.

Na rozpatrzenie czeka jeszcze jeden, konkurencyjny projekt złożony przez prezydenta Lublina. Przewiduje on darmowe przejazdy dla wszystkich dzieci, które nie zaczęły nauki oraz dla uczniów podstawówek i wygaszanych klas gimnazjalnych. Jeśli ktoś nie zauważył różnicy: projekt prezydenta nie dotyczy uczniów szkół średnich, których znaczna część to młodzież spoza Lublina.

To właśnie prezydencki projekt cieszy się w Radzie Miasta poparciem większościowej koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina. Nie został przyjęty na październikowym, „zwykłym” posiedzeniu, bo prezydent nie zebrał pod nim wymaganych przez prawo opinii związków zawodowych. Na tym samym posiedzeniu rozpatrzony miał być także projekt PiS, ale większością głosów został zdjęty z porządku obrad.
Na nadzwyczajnej sesji projekt PiS będzie „niezdejmowalny”. Takie zagranie oburzyło radnych Platformy Obywatelskiej.

– To psucie samorządu – mówi Michał Krawczyk, radny PO, który bardzo krytycznie ocenia zwołanie nadzwyczajnej sesji. – To, że ktoś ma do czegoś prawo, to nie znaczy, że może z tego prawa bezmyślnie korzystać.

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie mogą być jednak pewni, że ich pomysł zostanie poddany pod głosowanie. Są jeszcze inne sposoby na to, żeby nie zająć się projektem, a jednocześnie nie zagłosować przeciwko niemu.

Większość może na przykład uznać, że pomysł powinien być odesłany do dyskusji w komisjach Rady Miasta, a klub PiS nie będzie w stanie zablokować takiego posunięcia. Czy PO skorzysta z tej drogi? – Ostateczne stanowisko wypracujemy podczas posiedzenia klubu – odpowiada Krawczyk.

Większość może również wprowadzić do projektu daleko idące poprawki, które znacząco zmienią jego sens.

– Zgadzamy się na poprawki – mówi Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu PiS i podkreśla, że zależy mu na tym, by pomysł jego klubu został poddany pod dyskusję. Deklaruje też, że sami autorzy też chcą korygować projekt.

– Czysta polityka – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, którego zdaniem pomysł PiS byłby zbyt kosztowny dla kasy miasta, bo oznaczałby płacenie za przejazdy licealistów spoza miasta. Jednak prezydent postanowił pójść tą samą drogą, którą poszedł klub PiS i złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia poświęconego jego projektowi uchwały, o czym poinformowała wieczorem jego rzeczniczka. - Wolą prezydenta było, by oba projekty uchwał były rozpatrywane łącznie w tym samym czasie - oznajmiła Beata Krzyżanowska.

PiS chce pójść dalej

Radni PiS sygnalizują jeszcze dalej idący pomysł, by w Lublinie komunikacja miejska była bezpłatna dla każdego pasażera. Sami przyznają jednak, że taka propozycja nie miałaby szans na poparcie w Radzie Miasta. – Ale być może sytuacja się zmieni w wyniku wyborów – twierdzi Pitucha.

Przypomnijmy, że w budżecie Lublina na rok 2017 zapisano, że wpływy ze sprzedaży biletów wyniosą w tym roku 90 mln złotych i pokryją tylko część kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, bo za kursy autobusów i trolejbusów trzeba będzie zapłacić 172 mln złotych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olol / 6 listopada 2017 r. o 21:23
undefined napisał:
Połowa linii autobusowych kursuje poza granice miasta a za przejazd większość z nich poza granicami miasta płaci się tak jak w mieście. Przykładem jest "3" od Dominowa po Dąbrowicę. Dla ilu pasażerów są te kursy i na ile te przejazdy są opłacalne?
 zdziwiłbyś się
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 20:36
Znowu te zdeformowane facjaty. Czy PiS zapłaci ze swojej kieszeni?
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 18:57
Najlepiej to rozdawać cudzą kasę aby mieć wyborców. Żaden nie prowadził swojej działalności a jeśli już to z mierny skutkiem. Zabrali się za politykowanie bo to przecież nie ich ryzyko.
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 18:33
Ze swoich zapłacicie pisowcy?
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 18:16
Wrotków przeprasza za Pituchę. Tutaj też już go nikt nie lubi.
Avatar
odp / 6 listopada 2017 r. o 17:20
undefined napisał:
Zakłamanie pisowskich radnych jest niezbadane. Gdy rządził ich prezydencik Pruszkowski, to chcieli zlikwidować tzw przejazdówki czyli bilety okresowe a nawet darmowe linie kursujące do hipermarketów obiletować tzn ludzie mieli kasować w nich bilety. Teraz nagle chcą darmowych przejazdów dla uczniów. Fałsz i obłuda na niespotykaną dotąd skalę. Darmozjady lansujące się w mediach, wiecznie krytykujące Żuka, dzięki któremu Lublin się rozwija jak nigdy wcześniej.
  Hipokryzja podobna do tej gdy krytykują zadłużanie Lublina, jednocześnie składając do prezydenta wnioski o inwestycje na kilkaset mln zł, banda obłudników dla których liczy się tylko władza i stołki a nie szary obywatel
  Hipokryzja podobna do tej gdy krytykują zadłużanie Lublina, jednocześnie składając do prezydenta wnioski o inwestycje na kilkaset mln zł, banda obłudników dla których liczy się tylko władza i stołki a nie szary obywatel rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 17:01
Radnych-nie ważne, z jakiej opcji, wszystkich-ruszyło, bo w przyszłym roku są wybory samorządowe i coś wypadałoby zrobić, oprócz dobrego wrażenia. Dlatego w najbliższym czasie tak to będzie wyglądało-nadzwyczajne posiedzenia, czepianie się pierdół, przerzucanie się odpowiedzialnością i zwalanie winy z jednych na drugich. Szczerze? Darmowa komunikacja miałaby rację bytu, gdyby tabor był przyzwoity-a wszyscy wiemy, jak to wygląda. Na niektórych liniach względny cud, miód i orzeszki, a na innych - syf i korniki. Chciałabym w końcu, w soboty, wracać do domu po pracy jak człowiek, a nie zapuszczać korzenie przez 1,5 godziny na przystanku-bo co tyle mam połączenie z centrum do siebie. A i o przesiadkach mogę zapomnieć-jak na złość. Niby mieszkam w mieście, a czuję się, jakbym dojeżdżała z jakiejś podlubelskiej wsi, w gminie obok. Chociaż nie-gminy mają lepsze drogi.
Radnych-nie ważne, z jakiej opcji, wszystkich-ruszyło, bo w przyszłym roku są wybory samorządowe i coś wypadałoby zrobić, oprócz dobrego wrażenia. Dlatego w najbliższym czasie tak to będzie wyglądało-nadzwyczajne posiedzenia, czepianie się pierdół, przerzucanie się odpowiedzialnością i zwalanie winy z jednych na drugich. Szczerze? Darmowa komunikacja miałaby rację bytu, gdyby tabor był przyzwoity-a wszyscy wiemy, jak to wygląda. Na niektórych liniach względny cud, miód i orzeszki, a na innych - syf i korniki. Chciałabym w końcu, w soboty, w... rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 16:47
Ile jeszcze tych nadzwyczajnych sesji będzie zwołanych przez tych BEZradnych z pisu??????????????? oczywiście za każdą wypłacą sobie extra dietki, a co im tam. Pogonić tych Misiewiczów do uczciwej roboty, niech zamiatają ulice albo sortują śmieci.
Avatar
jan / 6 listopada 2017 r. o 16:27
undefined napisał:
Zakłamanie pisowskich radnych jest niezbadane. Gdy rządził ich prezydencik Pruszkowski, to chcieli zlikwidować tzw przejazdówki czyli bilety okresowe a nawet darmowe linie kursujące do hipermarketów obiletować tzn ludzie mieli kasować w nich bilety. Teraz nagle chcą darmowych przejazdów dla uczniów. Fałsz i obłuda na niespotykaną dotąd skalę. Darmozjady lansujące się w mediach, wiecznie krytykujące Żuka, dzięki któremu Lublin się rozwija jak nigdy wcześniej.
 w sedno
 w sedno rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 15:50
Pitucha jak dajesz ze swoich pieniędzy, to jestem "za". Jeśli rozdajesz moje, mojej rodziny i znajomych to łapska trzymaj z daleka.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 11:08
I tak będę wozić dzieci samochodem taniej zatankuje niż kupię dla samej siebie bilet a 7-8 latka nie puszczę samego mpk. Nie sądzę że to coś zmieni bo i tak większość uczniów ze średnich szkół jeździ samych już MPK no i studenci oczywiście.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:50
niech spi...z tymi swoimi pomysłami, zaraz normalne biety podniosa ma dosć PISOWSKICH PODWYŻEK
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:43
"spieprzaj dziadu"ciemny lud wie,ze nie ma NIC za darmo
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:01
POMAZAŃCY Jarosława uderzają
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:00
Dla każdego kto jako-tako posługuje się rozumem od dawna jest jasne, że takiego nagromadzenia cyników i hipokrytów jak PiS-ie nie ma w żadnej innej partii politycznej.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:48
propaganda pisowska
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:37
pisiory lubia nas karmić zgniłą kiełbasą wyborczą
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:24
Nie swoja kase to PIS rozdaje chętnie, moze radni z psu z diety zrezygnująvco?
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:13
Wybory się zblizają PIS rozdaje kase znowu
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:09
Czas zdelegalizować piSS jako partię działającą na szkodę Polski ( nie mylić z wolską klaksteina).
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Na koniec sierpnia zaplanowano pomiar hałasu przy zakładzie kamieniarskim spędzającym sen z powiek sąsiadom. Kontrola ma wykazać, czy zakład działa za głośno, ale nie odbędzie się z zaskoczenia. Urząd tłumaczy, że nie może działać bez zapowiedzi.

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"
12 sierpnia 2022, 20:30

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"

W najbliższy weekend odbędą się kolejne pokazy kina plenerowego w Nałęczowie. W dniach 12-13 sierpnia o godz. 20.30 na placu przed UM w Nałęczowie (ul. Lipowa 3) będzie można zobaczyć filmy "Urwis" i "Slumdog".

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Od 4 września na polskich torach przybędzie pociągów, w których wyznaczona jest strefa ciszy. Wśród nich będą też składy kursujące do Lublina. Zapowiedziała to oficjalnie spółka PKP Intercity obsługująca większość polskich połączeń dalekobieżnych

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

W pierwszy weekend września – 3 i 4 – zostanie rozegrany silnie obsadzony Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw
14 sierpnia 2022, 12:00

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw

W niedzielę, 14 sierpnia, wystartują kolejne warsztaty w ramach Centralnego Placu Zabaw. W nadchodzącym tygodniu organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

Kino Perła: "Pianista"
12 sierpnia 2022, 21:00

Kino Perła: "Pianista"

Słynny film Romana Polańskiego, "Pianista", będzie można zobaczyć na początek kolejnego weekendu w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15).

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone
Pierwsza strona dziennika
galeria

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone

Ponad 2,2 mln złotych kosztowała prezentacja naszego regionu podczas tygodnia lubelskiego na Expo 2020 w Dubaju. Mimo braku wymiernych gospodarczych efektów tej misji, 13 pracowników Urzędu Marszałkowskiego otrzymało nagrody uznaniowe.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin zakończył rundę zasadniczą efektownym zwycięstwem na własnym torze. W niedzielę podopieczni duetu Maciej Kuciapa-Jacek Ziółkowski rozbili Moje Bermudy Stal Gorzów 59:31, a w dwumeczu 105:75. „Koziołki” przystąpią do play-off z pozycji lidera stawki

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Jeden turnus rehabilitacyjny to minimum 3 tys. zł. Fotelik samochodowy dla niepełnosprawnego dziecka – 6 tys., wypożyczenie urządzenia, które spionizuje chłopca – drugie tyle. A jeszcze koszty dojazdów na zajęcia, dodatkowe lekcje... Wydatków jest mnóstwo. Ale dzięki piłkarskiej imprezie, rodzicom Oliviera będzie choć trochę łatwiej.

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach
zdjęcia
galeria

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach

W weekend odbyły się zawody jeździeckie, które były pierwszym etapem zmagań. Piker Open Summer Jumping Cup.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty