Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2017 r.
12:16

Radni PiS stawiają pod ścianą radnych PO. Dzięki projektowi ma zmaleć ruch na ulicach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 82 A A
Piotr Breś i Tomasz Pitucha
Piotr Breś i Tomasz Pitucha

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta zostanie zwołane na wniosek opozycyjnego klubu PiS. Chce on w ten sposób wymóc na radzie zajęcie się jego pomysłem na bezpłatne przejazdy komunikacją dla lubelskich uczniów. Wieczorem ten sam manewr powtórzył prezydent, który ma podobny pomysł na darmowe przejazdy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zagranie z wnioskiem o nadzwyczajne posiedzenie jest skuteczne, bo przewodniczący Rady Miasta musi zwołać obrady w ciągu 7 dni. Prawdopodobnie odbędą się w piątek. Ale to nie wszystko. Podczas takich obrad nie będzie można zmienić porządku posiedzenia bez zgody radnych PiS, którzy w takim trybie chcą przeforsować swój pomysł na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Prawo i Sprawiedliwość zamierza przyznać bezpłatne przejazdy dzieciom od lat 4 do rozpoczęcia nauki w szkole oraz mieszkającym w Lublinie uczniom podstawówek i szkół ponadpodstawowych do ukończenia 21. roku życia. Radni tłumaczą, że dzięki temu część rodziców przestanie dowozić dzieci samochodami, przez co zmaleje ruch na ulicach, a skorzystają na tym wszyscy. – Miasto jest totalnie zakorkowane – wyjaśnia Piotr Breś, radny PiS.

Na rozpatrzenie czeka jeszcze jeden, konkurencyjny projekt złożony przez prezydenta Lublina. Przewiduje on darmowe przejazdy dla wszystkich dzieci, które nie zaczęły nauki oraz dla uczniów podstawówek i wygaszanych klas gimnazjalnych. Jeśli ktoś nie zauważył różnicy: projekt prezydenta nie dotyczy uczniów szkół średnich, których znaczna część to młodzież spoza Lublina.

To właśnie prezydencki projekt cieszy się w Radzie Miasta poparciem większościowej koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina. Nie został przyjęty na październikowym, „zwykłym” posiedzeniu, bo prezydent nie zebrał pod nim wymaganych przez prawo opinii związków zawodowych. Na tym samym posiedzeniu rozpatrzony miał być także projekt PiS, ale większością głosów został zdjęty z porządku obrad.
Na nadzwyczajnej sesji projekt PiS będzie „niezdejmowalny”. Takie zagranie oburzyło radnych Platformy Obywatelskiej.

– To psucie samorządu – mówi Michał Krawczyk, radny PO, który bardzo krytycznie ocenia zwołanie nadzwyczajnej sesji. – To, że ktoś ma do czegoś prawo, to nie znaczy, że może z tego prawa bezmyślnie korzystać.

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie mogą być jednak pewni, że ich pomysł zostanie poddany pod głosowanie. Są jeszcze inne sposoby na to, żeby nie zająć się projektem, a jednocześnie nie zagłosować przeciwko niemu.

Większość może na przykład uznać, że pomysł powinien być odesłany do dyskusji w komisjach Rady Miasta, a klub PiS nie będzie w stanie zablokować takiego posunięcia. Czy PO skorzysta z tej drogi? – Ostateczne stanowisko wypracujemy podczas posiedzenia klubu – odpowiada Krawczyk.

Większość może również wprowadzić do projektu daleko idące poprawki, które znacząco zmienią jego sens.

– Zgadzamy się na poprawki – mówi Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu PiS i podkreśla, że zależy mu na tym, by pomysł jego klubu został poddany pod dyskusję. Deklaruje też, że sami autorzy też chcą korygować projekt.

– Czysta polityka – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, którego zdaniem pomysł PiS byłby zbyt kosztowny dla kasy miasta, bo oznaczałby płacenie za przejazdy licealistów spoza miasta. Jednak prezydent postanowił pójść tą samą drogą, którą poszedł klub PiS i złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia poświęconego jego projektowi uchwały, o czym poinformowała wieczorem jego rzeczniczka. - Wolą prezydenta było, by oba projekty uchwał były rozpatrywane łącznie w tym samym czasie - oznajmiła Beata Krzyżanowska.

PiS chce pójść dalej

Radni PiS sygnalizują jeszcze dalej idący pomysł, by w Lublinie komunikacja miejska była bezpłatna dla każdego pasażera. Sami przyznają jednak, że taka propozycja nie miałaby szans na poparcie w Radzie Miasta. – Ale być może sytuacja się zmieni w wyniku wyborów – twierdzi Pitucha.

Przypomnijmy, że w budżecie Lublina na rok 2017 zapisano, że wpływy ze sprzedaży biletów wyniosą w tym roku 90 mln złotych i pokryją tylko część kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, bo za kursy autobusów i trolejbusów trzeba będzie zapłacić 172 mln złotych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olol / 6 listopada 2017 r. o 21:23
+1
undefined napisał:
Połowa linii autobusowych kursuje poza granice miasta a za przejazd większość z nich poza granicami miasta płaci się tak jak w mieście. Przykładem jest "3" od Dominowa po Dąbrowicę. Dla ilu pasażerów są te kursy i na ile te przejazdy są opłacalne?
 zdziwiłbyś się
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 20:36
+1
Znowu te zdeformowane facjaty. Czy PiS zapłaci ze swojej kieszeni?
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 18:57
+1
Najlepiej to rozdawać cudzą kasę aby mieć wyborców. Żaden nie prowadził swojej działalności a jeśli już to z mierny skutkiem. Zabrali się za politykowanie bo to przecież nie ich ryzyko.
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 18:33
+1
Ze swoich zapłacicie pisowcy?
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 18:16
+1
Wrotków przeprasza za Pituchę. Tutaj też już go nikt nie lubi.
Avatar
odp / 6 listopada 2017 r. o 17:20
+1
undefined napisał:
Zakłamanie pisowskich radnych jest niezbadane. Gdy rządził ich prezydencik Pruszkowski, to chcieli zlikwidować tzw przejazdówki czyli bilety okresowe a nawet darmowe linie kursujące do hipermarketów obiletować tzn ludzie mieli kasować w nich bilety. Teraz nagle chcą darmowych przejazdów dla uczniów. Fałsz i obłuda na niespotykaną dotąd skalę. Darmozjady lansujące się w mediach, wiecznie krytykujące Żuka, dzięki któremu Lublin się rozwija jak nigdy wcześniej.
  Hipokryzja podobna do tej gdy krytykują zadłużanie Lublina, jednocześnie składając do prezydenta wnioski o inwestycje na kilkaset mln zł, banda obłudników dla których liczy się tylko władza i stołki a nie szary obywatel
  Hipokryzja podobna do tej gdy krytykują zadłużanie Lublina, jednocześnie składając do prezydenta wnioski o inwestycje na kilkaset mln zł, banda obłudników dla których liczy się tylko władza i stołki a nie szary obywatel rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 17:01
+1
Radnych-nie ważne, z jakiej opcji, wszystkich-ruszyło, bo w przyszłym roku są wybory samorządowe i coś wypadałoby zrobić, oprócz dobrego wrażenia. Dlatego w najbliższym czasie tak to będzie wyglądało-nadzwyczajne posiedzenia, czepianie się pierdół, przerzucanie się odpowiedzialnością i zwalanie winy z jednych na drugich. Szczerze? Darmowa komunikacja miałaby rację bytu, gdyby tabor był przyzwoity-a wszyscy wiemy, jak to wygląda. Na niektórych liniach względny cud, miód i orzeszki, a na innych - syf i korniki. Chciałabym w końcu, w soboty, wracać do domu po pracy jak człowiek, a nie zapuszczać korzenie przez 1,5 godziny na przystanku-bo co tyle mam połączenie z centrum do siebie. A i o przesiadkach mogę zapomnieć-jak na złość. Niby mieszkam w mieście, a czuję się, jakbym dojeżdżała z jakiejś podlubelskiej wsi, w gminie obok. Chociaż nie-gminy mają lepsze drogi.
Radnych-nie ważne, z jakiej opcji, wszystkich-ruszyło, bo w przyszłym roku są wybory samorządowe i coś wypadałoby zrobić, oprócz dobrego wrażenia. Dlatego w najbliższym czasie tak to będzie wyglądało-nadzwyczajne posiedzenia, czepianie się pierdół, przerzucanie się odpowiedzialnością i zwalanie winy z jednych na drugich. Szczerze? Darmowa komunikacja miałaby rację bytu, gdyby tabor był przyzwoity-a wszyscy wiemy, jak to wygląda. Na niektórych liniach względny cud, miód i orzeszki, a na innych - syf i korniki. Chciałabym w końcu, w soboty, w... rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 16:47
+1
Ile jeszcze tych nadzwyczajnych sesji będzie zwołanych przez tych BEZradnych z pisu??????????????? oczywiście za każdą wypłacą sobie extra dietki, a co im tam. Pogonić tych Misiewiczów do uczciwej roboty, niech zamiatają ulice albo sortują śmieci.
Avatar
jan / 6 listopada 2017 r. o 16:27
+1
undefined napisał:
Zakłamanie pisowskich radnych jest niezbadane. Gdy rządził ich prezydencik Pruszkowski, to chcieli zlikwidować tzw przejazdówki czyli bilety okresowe a nawet darmowe linie kursujące do hipermarketów obiletować tzn ludzie mieli kasować w nich bilety. Teraz nagle chcą darmowych przejazdów dla uczniów. Fałsz i obłuda na niespotykaną dotąd skalę. Darmozjady lansujące się w mediach, wiecznie krytykujące Żuka, dzięki któremu Lublin się rozwija jak nigdy wcześniej.
 w sedno
 w sedno rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 r. o 15:50
+1
Pitucha jak dajesz ze swoich pieniędzy, to jestem "za". Jeśli rozdajesz moje, mojej rodziny i znajomych to łapska trzymaj z daleka.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 11:08
0
I tak będę wozić dzieci samochodem taniej zatankuje niż kupię dla samej siebie bilet a 7-8 latka nie puszczę samego mpk. Nie sądzę że to coś zmieni bo i tak większość uczniów ze średnich szkół jeździ samych już MPK no i studenci oczywiście.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:50
0
niech spi...z tymi swoimi pomysłami, zaraz normalne biety podniosa ma dosć PISOWSKICH PODWYŻEK
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:43
0
"spieprzaj dziadu"ciemny lud wie,ze nie ma NIC za darmo
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:01
0
POMAZAŃCY Jarosława uderzają
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 10:00
0
Dla każdego kto jako-tako posługuje się rozumem od dawna jest jasne, że takiego nagromadzenia cyników i hipokrytów jak PiS-ie nie ma w żadnej innej partii politycznej.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:48
0
propaganda pisowska
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:37
0
pisiory lubia nas karmić zgniłą kiełbasą wyborczą
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:24
0
Nie swoja kase to PIS rozdaje chętnie, moze radni z psu z diety zrezygnująvco?
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:13
0
Wybory się zblizają PIS rozdaje kase znowu
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 r. o 09:09
0
Czas zdelegalizować piSS jako partię działającą na szkodę Polski ( nie mylić z wolską klaksteina).
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kierowca lexusa jechał zygzakiem po całej szerokości jezdni. Był pijany

Kierowca lexusa jechał zygzakiem po całej szerokości jezdni. Był pijany

Ponad 2.5 promila alkoholu we krwi miał kierowca lexusa, którego policja zatrzymała w miejscowości Łomazy (pow. bialski). 42-latka zauważył inny kierowca, który natychmiast zadzwonił po służby.

Broszury reklamowe – rola typografii w odbiorze treści marketingowych

Broszury reklamowe – rola typografii w odbiorze treści marketingowych

Broszury pełnią funkcję promocyjną, informacyjną i wizerunkową. To forma reklamy, w której znajduje się stosunkowo dużo treści. Warto zadbać o odpowiednią typografię, to ona bowiem decyduje o sposobie odbioru tekstu

Lubelskie: W siatce niósł kamień i pięć związanych kociąt. Chciał je utopić

Lubelskie: W siatce niósł kamień i pięć związanych kociąt. Chciał je utopić

Kobietę zaniepokoiły odgłosy wydobywające się z siatki mężczyzny, który mijał ją w rejonie ul. Okrzei w Zamościu. Jak się okazało, 55-latek niósł kamień i związanych ze sobą pięć kociąt. Pijany mężczyzna chciał utopić zwierzęta.

Koncert Marcin Pater Trio na Trzecim Księżycu w Kazimierzu
25 września 2020, 20:00

Koncert Marcin Pater Trio na Trzecim Księżycu w Kazimierzu

To pierwszy koncert formacji Marcin Pater Trio po ponad półrocznej przerwie. Zespół wystąpi w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) 25 września o godz. 20.

Orkan Sochaczew – Edach Budowlani Lublin 37:31. Nie poszli za ciosem

Orkan Sochaczew – Edach Budowlani Lublin 37:31. Nie poszli za ciosem

W piątej kolejce Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z Orkanem Sochaczew 31:37

Minister Zdrowia: Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem

Minister Zdrowia: Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem

Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Potencjał systemu jest niewykorzystany, w szpitalach zajęte jest ok. 2 tys. z dziesięciotysięcznej bazy łóżek i ok. 80 z 400 respiratorów – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przestrzenie Sztuki. Na cztery dni artyści teatralni zawładnęli Lublinem [zdjęcia]
galeria

Przestrzenie Sztuki. Na cztery dni artyści teatralni zawładnęli Lublinem [zdjęcia]

Teatralne improwizacje, komedie, musicale oraz dramaty - od czwartku do niedzieli w Lublinie nie brakowało rozrywki dla wielbicieli teatru. Wszystko to za sprawą programu „Przestrzenie Sztuki - Teatr”. Za darmo można było oglądać spektakle dla dorosłych i najmłodszych w wykonaniu aktorów z kilku lubelskich instytucji kultury.

Jak unijne dotacje zmieniły naszą okolicę, region i województwo?

Jak unijne dotacje zmieniły naszą okolicę, region i województwo?

Na to pytanie dają co roku odpowiedź Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To największe, cykliczne wydarzenie związane z Funduszami Europejskimi w Polsce. Organizujemy je, by pokazać ogromne znaczenie unijnych środków w rozwoju naszego kraju, jak również małych ojczyzn

Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie bez swoich koalicjantów. Nowa trzecia siła w Sejmie
Sondaż

Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie bez swoich koalicjantów. Nowa trzecia siła w Sejmie

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne, to Prawo i Sprawiedliwość, bez swoich koalicjantów, zdobyłoby niecałe 36 proc. głosów. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Proboszcz Parafii św. Stanisława w Lublinie z pozytywnym wynikiem testu. Dwóch księży na kwarantannie

Proboszcz Parafii św. Stanisława w Lublinie z pozytywnym wynikiem testu. Dwóch księży na kwarantannie

Ks. Eugeniusz Zarębiński, proboszcz Parafii św. Stanisława w Lublinie, miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Taką informacje podała w niedzielę w nocy sama parafia na swoim profilu na Facebooku. Dwóch innych księży pozostaje na kwarantannie.

Pięć czerwieni w Terespolu. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Pięć czerwieni w Terespolu. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Orzeł Czemierniki rozbił beniaminka Ar-Tig Huta Dąbrowa 7:2. Grom Kąkolewnica wygrał szósty mecz rzędu

Lubelskie: Nowe zakażenia w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej i 10 powiatach

Lubelskie: Nowe zakażenia w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej i 10 powiatach

- Informuję, że na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 48 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - podaje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

748 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 5 chorych

748 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 5 chorych

748 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 5 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj po godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Masowe protesty na Białorusi. Ponad 200 osób zatrzymanych w niedzielę
film

Masowe protesty na Białorusi. Ponad 200 osób zatrzymanych w niedzielę

Mińsk, Białoruś. Ponad 150 osób zatrzymano podczas niedzielnego (20.09) protestu w Mińsku, a co najmniej 64 podczas demonstracji poza stolicą Białorusi – poinformowało Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, monitorujące sytuację praw człowieka na Białorusi.

Zaginął 16-letni Jakub Mielniczuk. Wyszedł z domu kilka dni temu i nie powrócił

Zaginął 16-letni Jakub Mielniczuk. Wyszedł z domu kilka dni temu i nie powrócił

Policja poszukuje 16-letniego Jakuba Mielniczuka. Nastolatek wyszedł z domu 15 września i do tej pory nie powrócił. Nie kontaktował się też z rodziną. Wszystkie osoby, które widziały zaginionego lub znają miejsce jego pobytu, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Chełmie pod nr tel. 47 813 1210 lub 112.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.