Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2016 r.
17:14

Reforma edukacji w Lublinie: Na LSM powstanie nowe liceum, co jeszcze się zmieni?

55 23 A A
Gimnazjum nr 10 w Lublinie (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
Gimnazjum nr 10 w Lublinie (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Gimnazjum nr 10 z ulicy Wajdeloty już w przyszłym roku rozpocznie rekrutację do liceum. Wszystko za sprawą reformy oświaty, która wymusza przekształcenia lub likwidację tego typu szkół. Od września szkoła zostanie kolejnym liceum ogólnokształcącym z oddziałami gimnazjalnymi.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przez wiele lat istnienia, nasz szkoła wypracowała sobie markę jednego z najlepszych gimnazjów w mieście. Potwierdzają to wyniki edukacyjne – mówił podczas konsultacji przedstawicieli szkół i rodziców z dzielnicy Rury, Konstantynów i Czuby Południowe z pracownikami wydziału oświaty i wychowania dyrektor „Dziesiątki”, Tomasz Szabłowski. – Dlatego najlepszym rozwiązaniem związanym z reformą oświaty będzie dla nas przekształcenie naszej placówki w liceum ogólnokształcące.

Korekta dzwonków

Pomysł zaaprobowali urzędnicy lubelskiego wydziału oświaty i wychowania, którzy stwierdzili, że nowe liceum będzie bardzo potrzebne zwłaszcza w 2019 r., kiedy to do tego typu szkół pójdzie zdublowany rocznik składający się z uczniów trzecich klas gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych.

Wtedy to niezbędne będzie stworzenie znacznie większej niż dziś liczby miejsc w szkołach średnich.

W liceum powstałym przez przekształcenie Gimnazjum nr 10 w przyszłym roku część lekcji będą mieli także uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 29.

– Będzie to możliwe dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu naszych szkół. Potrzebne będą tylko drobne zmiany techniczne m.in. niewielka korekta dzwonków – przyznaje Marek Woźniak, dyrektor SP 29. – Nasi uczniowie będą mogli dzięki takiej współpracy uczyć się w klasopracowniach fizycznych, chemicznych, czy biologicznych. W naszej szkole takich pracowni w tej chwili nie ma. Poprawi się też tym samym komfort pracy w naszej szkole.

„Siódemka” podstawówką

To jednak nie koniec zmian w tej części Lublina. Po reformie oświaty Gimnazjum nr 7 stanie się samodzielną szkołą podstawową. Przejść do niej będą mogły dwie dzisiejsze klasy III i jedna klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 38.

– Zdajemy sobie sprawę, że uczniowie i nauczyciele to nie meble, które można dowolnie przestawiać. Wierzymy jednak, że jesteśmy w stanie stworzyć interesującą ofertę, która sprawi, że nie będziemy musieli przeprowadzać trudnych rozmów tylko będziemy placówką wybieraną dobrowolnie – uważa Katarzyna Korościk, dyrektor Gimnazjum nr 7.

Szkoła będzie chciała stworzyć m.in. klasę z ratownictwem medycznym także dla uczniów młodszych klas oraz postawi na naukę języków.

– Jeśli nie uda się założyć klas dwujęzycznych o co będziemy zabiegać, to na dodatkowe lekcje języka angielskiego przeznaczyć będziemy mogli godziny, będące w dyspozycji dyrektora – dodaje Korościk.

Filiarna „42”

W nowej podstawówce przy ul. Krasińskiego uczyć będą się także uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 42. W jej niewielkim budynku nie ma bowiem miejsca na pozostawienie po reformie dwóch dodatkowych roczników (klas VII i VIII). Docelowo szkoła ta może zostać szkołą filiarną, w której prowadzone będzie tylko nauczanie początkowe. Do nauki przy ul. Krasińskiego zaproszeni będą także uczniowie największej lubelskiej podstawówki, nr 51 z ul. Bursztynowej.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bella / 1 marca 2017 o 15:39
0
Fryta napisał:
Idzie niż demograficzny. LO jest tu zbędne, zwłaszcza, że blisko jest stara 9. Nie ma sensu dublować podobnej placówki. Dotychczasowe gimnazjum nr 10 powinno płynnie przejąć klasy VII i VIII ze SP 29. Ogólniaków mamy wystarczająco dużo. Potrzeba porządnych szkół technicznych uczących konkretnego fachu, a nie kolejnych kandydatów na studia, po których i tak wylądują w McDonaldsie albo na kasie w Biedronce, a co bardziej kumaci skończą w jakimś Call Center.
Fryta napisał:
chodziłam do kultowej 29tki.Chodziłam ja,moje dzieci,a teraz wnuczka.Kiedy byłam uczennicą tej szkoły - były klasy do "f",czyli full dzieciaków.Była sala biologiczna,chemiczna itd.Można? Można!Byliśmy dokładnie "douczeni".
popieram! Masz absolutną rację!
popieram! Masz absolutną rację! rozwiń
Avatar
Bella / 1 marca 2017 o 15:32
0
popieram! Masz absolutną rację!
Avatar
były uczeń SP 35 rocznik 69 / 17 lutego 2017 o 21:35
0
No dobra , a kto pamięta , ze tam była kiedyś podstawówka nr 35 im. Emilli Plater? Nikt , a fe , a ja mam nawet medal pamiątkowy:-). Każdy tradycyjnie dostawał go po ukończeniu 8-smej klasy. Wiem , wiem sentyment, stay dziad itp., ale ja miło wpsominam szkołę i nauczycieli, nawet panią która w ramach nauki ortografii lała nas po łapach linijką. Czule naywaliśmy ją LUŚKA , kto chodził wie o czym mówię, czy kultowa P.Oszwa niech no mi ktoś powie , ze nawet największe głąby z klasy którą uczyła nie znają matematyki od podstaw? Jeśli obecna kadra przynajmniej w połowie ma podobne kompetencje to ja swoje dziecko do liceum tam w ciemno wysyłam . I nie z sentymentu tylko z wrednego wyrachowania. Nikt mnie polskiego tak nie nauczył jak w/w Luśka:-). Całe dorosłe życie jestem jej za to wdzieczny (chociaż z ortografią mam problem do dziś to nie udaje, ze jestem dyslektykiem czy jakos tak. No normalnie nie chciało mi sie uczyc regułek:-)
No dobra , a kto pamięta , ze tam była kiedyś podstawówka nr 35 im. Emilli Plater? Nikt , a fe , a ja mam nawet medal pamiątkowy:-). Każdy tradycyjnie dostawał go po ukończeniu 8-smej klasy. Wiem , wiem sentyment, stay dziad itp., ale ja miło wpsominam szkołę i nauczycieli, nawet panią która w ramach nauki ortografii lała nas po łapach linijką. Czule naywaliśmy ją LUŚKA , kto chodził wie o czym mówię, czy kultowa P.Oszwa niech no mi ktoś powie , ze nawet największe głąby z klasy którą uczyła nie znają matematyki od podstaw? Jeśli obecna kadr... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2016 o 14:52
0
42 w czołówce szkół? To chyba jakiś żart!
Avatar
Gość / 30 listopada 2016 o 08:51
0
W budynku Gimnazjum nr 7 mieściła się kiedyś Szkoła Podstawowa nr 42 i tam powinna ponownie wrócić wraz z budynkiem przy ul. Rycerskiej. Jest to szkoła z 50 letnia tradycją i zawsze była w czołówce szkół lubelskich i nadal jest. Mimo trudnych warunków szkoła liczy sobie ponad 300 uczniów z czego 60% to uczniowie z rejonu. To Gimnazjum nr 7 powinno być dołączone do SP nr 42 a nie tworzyć nowej szkoły i w "białych rękawiczkach" niszczyć to co jest dobre i sprawdzone.
Avatar
zwolennik pomysłu / 29 listopada 2016 o 13:50
0
Liceum na Wajdeloty bardzo dobry pomysł. Szkoła przez lata  wyrobiła sobie markę, ma szansę stać się jednym z lepszych liceów w Lublinie. A, że licea na Rzeckiego, Struga, Biedronki itp. niech się martwią, jest wolny rynek niech konkurują o uczniów. To oni ostatecznie zdecydują, gdzie będą chcieli się uczyć. Choć moim zdaniem nowe liceum ma równie dobrze szansę konkurować z V-ką na Lipowej, Unią czy Staszicem.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 13:24
0
Droga redakcjo, co to jest szkoła filarna??
Avatar
bob / 29 listopada 2016 o 13:22
0
Ale po co na Krasińskiego jakaś nowa podstawówka? Niech wróci tam  z dobrodziejstwem inwentarza i wieloletnimi tradycjami SP nr 42, którą poprzednia reforma stamtąd wyeksmitowała. Czy to jest jakiś problem,  czy czasem w tym  całym zamieszaniu bardziej niż dobro dziecka nie liczy się  zapewnienie posadek "swoim" ludziom?
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 13:22
0
Nie lepiej (i prościej) byłoby po prostu odtworzyć takie obwody jak kiedyś? To, że na LSM jest mniej dzieci niż kiedyś nie jest żadnym argumentem, najwyżej powstaną dwie małe szkoły z 20 oddziałami po 2-3 oddziały na każdym poziomie nauczania .Rodzic.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 08:33
0
Niestety ta reforma to fikcja chociaż początkowo bardzo ją popierałam to na zebraniu w szkole dowiedziałam się że moje dziecko po skończeniu 6 kl Sp nr 40 rozpocznie naukę w Gimnazjum Nr 1 ale będzie się to nazywać VII kl. I tak jest gorzej niż było bo wcześniej był wybór szkoły a teraz dziecko musi iść do wskazanej odgórnie.Pytam czy taka była idea wygaszania Gimnazjum?
Avatar
Bella / 1 marca 2017 o 15:39
0
Fryta napisał:
Idzie niż demograficzny. LO jest tu zbędne, zwłaszcza, że blisko jest stara 9. Nie ma sensu dublować podobnej placówki. Dotychczasowe gimnazjum nr 10 powinno płynnie przejąć klasy VII i VIII ze SP 29. Ogólniaków mamy wystarczająco dużo. Potrzeba porządnych szkół technicznych uczących konkretnego fachu, a nie kolejnych kandydatów na studia, po których i tak wylądują w McDonaldsie albo na kasie w Biedronce, a co bardziej kumaci skończą w jakimś Call Center.
Fryta napisał:
chodziłam do kultowej 29tki.Chodziłam ja,moje dzieci,a teraz wnuczka.Kiedy byłam uczennicą tej szkoły - były klasy do "f",czyli full dzieciaków.Była sala biologiczna,chemiczna itd.Można? Można!Byliśmy dokładnie "douczeni".
popieram! Masz absolutną rację!
popieram! Masz absolutną rację! rozwiń
Avatar
Bella / 1 marca 2017 o 15:32
0
popieram! Masz absolutną rację!
Avatar
były uczeń SP 35 rocznik 69 / 17 lutego 2017 o 21:35
0
No dobra , a kto pamięta , ze tam była kiedyś podstawówka nr 35 im. Emilli Plater? Nikt , a fe , a ja mam nawet medal pamiątkowy:-). Każdy tradycyjnie dostawał go po ukończeniu 8-smej klasy. Wiem , wiem sentyment, stay dziad itp., ale ja miło wpsominam szkołę i nauczycieli, nawet panią która w ramach nauki ortografii lała nas po łapach linijką. Czule naywaliśmy ją LUŚKA , kto chodził wie o czym mówię, czy kultowa P.Oszwa niech no mi ktoś powie , ze nawet największe głąby z klasy którą uczyła nie znają matematyki od podstaw? Jeśli obecna kadra przynajmniej w połowie ma podobne kompetencje to ja swoje dziecko do liceum tam w ciemno wysyłam . I nie z sentymentu tylko z wrednego wyrachowania. Nikt mnie polskiego tak nie nauczył jak w/w Luśka:-). Całe dorosłe życie jestem jej za to wdzieczny (chociaż z ortografią mam problem do dziś to nie udaje, ze jestem dyslektykiem czy jakos tak. No normalnie nie chciało mi sie uczyc regułek:-)
No dobra , a kto pamięta , ze tam była kiedyś podstawówka nr 35 im. Emilli Plater? Nikt , a fe , a ja mam nawet medal pamiątkowy:-). Każdy tradycyjnie dostawał go po ukończeniu 8-smej klasy. Wiem , wiem sentyment, stay dziad itp., ale ja miło wpsominam szkołę i nauczycieli, nawet panią która w ramach nauki ortografii lała nas po łapach linijką. Czule naywaliśmy ją LUŚKA , kto chodził wie o czym mówię, czy kultowa P.Oszwa niech no mi ktoś powie , ze nawet największe głąby z klasy którą uczyła nie znają matematyki od podstaw? Jeśli obecna kadr... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2016 o 14:52
0
42 w czołówce szkół? To chyba jakiś żart!
Avatar
Gość / 30 listopada 2016 o 08:51
0
W budynku Gimnazjum nr 7 mieściła się kiedyś Szkoła Podstawowa nr 42 i tam powinna ponownie wrócić wraz z budynkiem przy ul. Rycerskiej. Jest to szkoła z 50 letnia tradycją i zawsze była w czołówce szkół lubelskich i nadal jest. Mimo trudnych warunków szkoła liczy sobie ponad 300 uczniów z czego 60% to uczniowie z rejonu. To Gimnazjum nr 7 powinno być dołączone do SP nr 42 a nie tworzyć nowej szkoły i w "białych rękawiczkach" niszczyć to co jest dobre i sprawdzone.
Avatar
zwolennik pomysłu / 29 listopada 2016 o 13:50
0
Liceum na Wajdeloty bardzo dobry pomysł. Szkoła przez lata  wyrobiła sobie markę, ma szansę stać się jednym z lepszych liceów w Lublinie. A, że licea na Rzeckiego, Struga, Biedronki itp. niech się martwią, jest wolny rynek niech konkurują o uczniów. To oni ostatecznie zdecydują, gdzie będą chcieli się uczyć. Choć moim zdaniem nowe liceum ma równie dobrze szansę konkurować z V-ką na Lipowej, Unią czy Staszicem.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 13:24
0
Droga redakcjo, co to jest szkoła filarna??
Avatar
bob / 29 listopada 2016 o 13:22
0
Ale po co na Krasińskiego jakaś nowa podstawówka? Niech wróci tam  z dobrodziejstwem inwentarza i wieloletnimi tradycjami SP nr 42, którą poprzednia reforma stamtąd wyeksmitowała. Czy to jest jakiś problem,  czy czasem w tym  całym zamieszaniu bardziej niż dobro dziecka nie liczy się  zapewnienie posadek "swoim" ludziom?
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 13:22
0
Nie lepiej (i prościej) byłoby po prostu odtworzyć takie obwody jak kiedyś? To, że na LSM jest mniej dzieci niż kiedyś nie jest żadnym argumentem, najwyżej powstaną dwie małe szkoły z 20 oddziałami po 2-3 oddziały na każdym poziomie nauczania .Rodzic.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 08:33
0
Niestety ta reforma to fikcja chociaż początkowo bardzo ją popierałam to na zebraniu w szkole dowiedziałam się że moje dziecko po skończeniu 6 kl Sp nr 40 rozpocznie naukę w Gimnazjum Nr 1 ale będzie się to nazywać VII kl. I tak jest gorzej niż było bo wcześniej był wybór szkoły a teraz dziecko musi iść do wskazanej odgórnie.Pytam czy taka była idea wygaszania Gimnazjum?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 9

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 16

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 12 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 16 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 31 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!