Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2016 r.
8:23

Lublin: Gimnazja nr 1, 14 i 15 zmieniają się w podstawówki

373 26 A A
Dla wielu uczniów reforma oświaty będzie oznaczać konieczność przeprowadzki do innej szkoły
Dla wielu uczniów reforma oświaty będzie oznaczać konieczność przeprowadzki do innej szkoły

Lubelskie Gimnazja nr 1, 14 i 15 w przyszłym roku staną się szkołami podstawowymi – wynika z konsultacji wydziału oświaty i wychowania, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli rodziców i nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taka zmiana oznacza lepsze warunki nauki w przepełnionych dziś szkołach, ale i konieczność przeniesienia uczniów do nowoutworzonych placówek.

Zmiany wymusza reforma oświaty. Zgodnie z nią w przyszłym roku nie będzie już naborów do gimnazjów, które zastąpione zostaną przez ośmioletnią podstawówkę i czteroletnie liceum. Gimnazja mieszczące się w zespołach szkół zostaną przekształcone lub włączone do placówek, z którymi dzielą budynek.

Wyzwaniem jest natomiast los samodzielnych gimnazjów. Gdyby nie zostały one przekształcone, czekałaby je likwidacja. Zgodnie z przepisami decyzję o losie szkół, ale także uczących się w nich dzieci podejmuje organ prowadzący, np. gmina. Zgodnie z projektem ustawy o reformie oświaty może on wskazać konkretnym uczniom szkołę inną, niż ta, do której uczęszczają w tej chwili.

Rodzice nie mają przy tym prawa głosu. W Lublinie urzędnicy stwierdzili jednak, że to sytuacja niedopuszczalna i postawili na konsultacje. W czwartek rozmawiano o losie szkół na Bronowicach, Dziesiątej, Kośminku i Felinie.

– Tak ważnych decyzji nie można podejmować poza rodzicami. Ustawa daje nam wprawdzie takie narzędzie, ale nie chcemy z niego korzystać – podkreśla Mirosław Jarosiński, zastępca dyrektora wydziału oświaty i wychowania w Lublinie. – Dlatego zwracamy się do rodziców o pomoc, żeby przy przeprowadzaniu reformy straty zarówno dla uczniów, rodziców, jak i nauczycieli były minimalne.

Wielu rodziców zdecyduje się na ten krok, bo dzięki niemu powstaną mniejsze szkoły, a nauka nie będzie prowadzona w systemie zmianowym.

– Rozmawiamy już z rodzicami. To bardzo trudne tematy – przyznaje Danuta Giletycz, dyrektor SP nr 2. – Część rodziców zgadza się na przejście dzieci do innego budynku. Niektórzy są przeciwni. Nie chcemy narzucać im nic na siłę, nie chcemy do niczego zmuszać.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby zgodę na przeniesienie wyrazili rodzice wszystkich uczniów danej klasy. To jednak wątpliwe. Dlatego na tym etapie nie wykluczamy podziałów klas.

Zmian nie będzie tylko w dwóch szkołach z tego rejonu – SP nr 52 (ul. Jagiełły) i nr 20 (al. Piłsudskiego). Przez reformę przejdą stosunkowo płynnie. W związku z większą liczbą dzieci w podstawówkach samorząd będzie musiał tylko pomyśleć o dobudowaniu dodatkowego segmentu do placówki na Felinie.

Zmiany czekają natomiast pozostałe podstawówki, a to dlatego, że gimnazja nr 1 (ul. Kunickiego), nr 14 (ul. Pogodna) i nr 15 (ul. Elektryczna) zostaną przekształcone w podstawówki. W przyszłym roku ruszy w nich rekrutacja do klas pierwszych, co oznaczać będzie konieczność stworzenia nowych obwodów szkół dla wszystkich placówek w tym rejonie.

Żeby nowe szkoły mogły funkcjonować, konieczne będzie też przeniesienie do nich niektórych klas z działających dziś podstawówek. Nowa Szkoła Podstawowa na ul. Elektrycznej przejąć ma we wrześniu ze Szkoły Podstawowej nr 32 (ul. Przerwy-Tetmajera) dwie lub trzy dzisiejsze klasy III oraz dwie klasy VI. W zamian na ul. Tetmajera będą mogły funkcjonować trzy nowe oddziały przedszkolne.

Do nowej podstawówki, która powstanie w budynku Gimnazjum nr 1 przejść mają dwie obecne klasy III oraz trzy klasy VI ze SP 40 (ul. Róży Wiatrów) oraz dwie lub trzy dzisiejsze klasy VI z SP nr 2 (ul. Mickiewicza). Do szkoły stworzonej w budynku dzisiejszego gimnazjum nr 14 ma przejść co najmniej jeden oddział obecnej klasy III ze SP nr 31 (ul. Lotnicza) oraz, być może, także jeden oddział klasy VI. Urzędnicy zaproponowali też, by w dzisiejszym Gimnazjum nr 14 stworzyć w przyszłości zespół szkół, w którym funkcjonowałoby także przedszkole. Trafiłyby do niego przynajmniej trzy oddziały przedszkolne z dzisiejszego przedszkola nr 64.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ABC / 26 listopada 2016 o 18:22
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
DO PANA PREZESA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO Czy wie Pan, że to co proponuje minister Zalewska w swojej tzw. reformie nie spowoduje zmiany JAKOŚCIOWEJ tylko ogromny CHAOS. Nie wiem czy wie Pan, że proponowana zmiana nie spowoduje powrotu do dobrze znanej Panu 8- klasowej  szkoły podstawowej. Proszę łaskawie spojrzeć na proponowaną siatkę godzin. Na pewno szybko się Pan zorientuje jak są dyskryminowane w niej przedmioty przyrodnicze (fizyka,  chemia, biologia). Gdyby Pan nie był ekspertem w tej dziedzinie to pozwolę sobie poać jeden przykład. Np. Fizyka: "stara" podstawówka - 7 godzin w cyklu. "nowa" po reformie 4 godziny w cyklu. Od V klasy KPINA!!!! Realnie to ponad 100 godzin mniej Czy dalej uważa Pan, że to co jest proponowane przniesie zmianę JAKOŚCI. z poważaniem
Za to Historii, WOSu, Religii, Przysposobienia Obronnego będzie po kokardkę. :)
Za to Historii, WOSu, Religii, Przysposobienia Obronnego będzie po kokardkę. :) rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 16:25
+1
masakra
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 14:28
+1
1. Liczne zwolnienia nauczycieli (nie koniecznie zostaną zwolnieni ci słabi) 2. Skompromitowanie samorządów 3. Obniżenie poziomu nauki (szczególnie w zakresie przedmiotów przyrodniczych) 4. Obsadzenie na stanowiskach kierowniczych BMW (biernych, miernych ale wiernych) 5. Chaos organizacyjny 8. Brak zmiany jakościowej 9. Zemsta na poprzednikach 10. Ideologizacja 11. Skrócenie o rok kształcenia ogólnego 12. Zbędne wydanie pieniędzy publicznych 13. Elitarność kształcenia wyższego i średniego RODZICE PO CO TO WAM? ZADBAJCIE O PRZYSZŁOŚĆ WASZYCH DZIECI. ZATRZYMAJCIE TO PSEUDO REFORMĘ
1. Liczne zwolnienia nauczycieli (nie koniecznie zostaną zwolnieni ci słabi) 2. Skompromitowanie samorządów 3. Obniżenie poziomu nauki (szczególnie w zakresie przedmiotów przyrodniczych) 4. Obsadzenie na stanowiskach kierowniczych BMW (biernych, miernych ale wiernych) 5. Chaos organizacyjny 8. Brak zmiany jakościowej 9. Zemsta na poprzednikach 10. Ideologizacja 11. Skrócenie o rok kształcenia ogólnego 12. Zbędne wydanie pieniędzy publicznych 13. Elitarność kształcenia wyższego i średniego RODZICE PO CO TO WAM? ZADBAJCIE O PRZYSZŁOŚĆ WASZYCH ... rozwiń
Avatar
pedagog / 30 listopada 2016 o 09:51
0
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TERAZ zostali ci rodzice ZWOLNIENI z przykrego obowiązku bycia obecnym w życiu dorastającego dziecka, bo przecież NIC SIĘ NIE ZMIENIA. Życzę im wszystkiego najlepszego...w państwie PIS. I tylko dzieci żal ...
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TER... rozwiń
Avatar
dżunior / 29 listopada 2016 o 13:32
0
Przez 39 lat (od 1961 do 2000) roku była 8-letnia podstawówka i jakoś nie było problemu...
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 11:51
0
Pomysł poroniony jaki Baran wpadł na pomysł żeby łączyć dzieci z pst. z dorosłymi (pseudo młodzieżą) dziećmi gimnazjum.W gimnazjach przed szkołami dzieją się różne rzeczy i jeden czy drugi urzędnik bez mózgu chce takich zmian.Niech sam sie przeniesie z ministerstwa np.do urzedu gminy w pipidówce
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 20:40
0
A KTO PYTAL RODZICOW JAK WPROWADZALI GIMNAZJA??????
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 10:49
0
Degradacja w dół , zakładam pierwsi do zwolnienia są nauczyciele podstawówek...Oni są bardzo zadowoleni z tej "reformy".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 00:20
0
Jeżeli 15 latek będzie agresywny a 14 latek wymuszał kasę od młodszych uczniów to nie będzie to już patologia? Może wygasic jakoś magicznie ten trudny okres PAN naczelnik na wszystko ma gotowe recepty. Likwidacja G16 G10 to jest przekreślenie dorobku na które te szkoły pracowały latami
Avatar
rodzic41 / 26 listopada 2016 o 23:52
0
No i dobrze, że przywracają. W tamtych rejonach miasta mieszka sporo młodzieży z tzw. trudnych środowisk. Mniejsze szkoły i mniejsze obwody szkół stworzą możliwość łatwiejszego dotarcia do ucznia oraz umożliwią osiągnięcie lepszych efektów wychowawczo-edukacyjnych w stosunku do w/w uczniów. A oczywiście niezależnie od tego należy budować szkoły w innych częściach miasta.
Avatar
pedagog / 30 listopada 2016 o 09:51
0
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TERAZ zostali ci rodzice ZWOLNIENI z przykrego obowiązku bycia obecnym w życiu dorastającego dziecka, bo przecież NIC SIĘ NIE ZMIENIA. Życzę im wszystkiego najlepszego...w państwie PIS. I tylko dzieci żal ...
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TER... rozwiń
Avatar
dżunior / 29 listopada 2016 o 13:32
0
Przez 39 lat (od 1961 do 2000) roku była 8-letnia podstawówka i jakoś nie było problemu...
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 11:51
0
Pomysł poroniony jaki Baran wpadł na pomysł żeby łączyć dzieci z pst. z dorosłymi (pseudo młodzieżą) dziećmi gimnazjum.W gimnazjach przed szkołami dzieją się różne rzeczy i jeden czy drugi urzędnik bez mózgu chce takich zmian.Niech sam sie przeniesie z ministerstwa np.do urzedu gminy w pipidówce
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 20:40
0
A KTO PYTAL RODZICOW JAK WPROWADZALI GIMNAZJA??????
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 10:49
0
Degradacja w dół , zakładam pierwsi do zwolnienia są nauczyciele podstawówek...Oni są bardzo zadowoleni z tej "reformy".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 00:20
0
Jeżeli 15 latek będzie agresywny a 14 latek wymuszał kasę od młodszych uczniów to nie będzie to już patologia? Może wygasic jakoś magicznie ten trudny okres PAN naczelnik na wszystko ma gotowe recepty. Likwidacja G16 G10 to jest przekreślenie dorobku na które te szkoły pracowały latami
Avatar
rodzic41 / 26 listopada 2016 o 23:52
0
No i dobrze, że przywracają. W tamtych rejonach miasta mieszka sporo młodzieży z tzw. trudnych środowisk. Mniejsze szkoły i mniejsze obwody szkół stworzą możliwość łatwiejszego dotarcia do ucznia oraz umożliwią osiągnięcie lepszych efektów wychowawczo-edukacyjnych w stosunku do w/w uczniów. A oczywiście niezależnie od tego należy budować szkoły w innych częściach miasta.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 23:28
0
Przecież w obecnych gimnazjach były dawniej podstawówki więc nad czym tu się użalać?
Avatar
gość / 26 listopada 2016 o 21:48
0
Gimnazja to porażka edukacyjna,wie o tym ten kto ma choć minimalny kontakt z ich wychowankami.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 21:26
0
Bardzo dobra zmiana! Brawa dla TEGO rządu! Gimnazja to porażka! Powodzenia
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 23 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 2

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 40 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 49 5

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.