Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2016 r.
8:23

Lublin: Gimnazja nr 1, 14 i 15 zmieniają się w podstawówki

373 26 A A
Dla wielu uczniów reforma oświaty będzie oznaczać konieczność przeprowadzki do innej szkoły
Dla wielu uczniów reforma oświaty będzie oznaczać konieczność przeprowadzki do innej szkoły

Lubelskie Gimnazja nr 1, 14 i 15 w przyszłym roku staną się szkołami podstawowymi – wynika z konsultacji wydziału oświaty i wychowania, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli rodziców i nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taka zmiana oznacza lepsze warunki nauki w przepełnionych dziś szkołach, ale i konieczność przeniesienia uczniów do nowoutworzonych placówek.

Zmiany wymusza reforma oświaty. Zgodnie z nią w przyszłym roku nie będzie już naborów do gimnazjów, które zastąpione zostaną przez ośmioletnią podstawówkę i czteroletnie liceum. Gimnazja mieszczące się w zespołach szkół zostaną przekształcone lub włączone do placówek, z którymi dzielą budynek.

Wyzwaniem jest natomiast los samodzielnych gimnazjów. Gdyby nie zostały one przekształcone, czekałaby je likwidacja. Zgodnie z przepisami decyzję o losie szkół, ale także uczących się w nich dzieci podejmuje organ prowadzący, np. gmina. Zgodnie z projektem ustawy o reformie oświaty może on wskazać konkretnym uczniom szkołę inną, niż ta, do której uczęszczają w tej chwili.

Rodzice nie mają przy tym prawa głosu. W Lublinie urzędnicy stwierdzili jednak, że to sytuacja niedopuszczalna i postawili na konsultacje. W czwartek rozmawiano o losie szkół na Bronowicach, Dziesiątej, Kośminku i Felinie.

– Tak ważnych decyzji nie można podejmować poza rodzicami. Ustawa daje nam wprawdzie takie narzędzie, ale nie chcemy z niego korzystać – podkreśla Mirosław Jarosiński, zastępca dyrektora wydziału oświaty i wychowania w Lublinie. – Dlatego zwracamy się do rodziców o pomoc, żeby przy przeprowadzaniu reformy straty zarówno dla uczniów, rodziców, jak i nauczycieli były minimalne.

Wielu rodziców zdecyduje się na ten krok, bo dzięki niemu powstaną mniejsze szkoły, a nauka nie będzie prowadzona w systemie zmianowym.

– Rozmawiamy już z rodzicami. To bardzo trudne tematy – przyznaje Danuta Giletycz, dyrektor SP nr 2. – Część rodziców zgadza się na przejście dzieci do innego budynku. Niektórzy są przeciwni. Nie chcemy narzucać im nic na siłę, nie chcemy do niczego zmuszać.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby zgodę na przeniesienie wyrazili rodzice wszystkich uczniów danej klasy. To jednak wątpliwe. Dlatego na tym etapie nie wykluczamy podziałów klas.

Zmian nie będzie tylko w dwóch szkołach z tego rejonu – SP nr 52 (ul. Jagiełły) i nr 20 (al. Piłsudskiego). Przez reformę przejdą stosunkowo płynnie. W związku z większą liczbą dzieci w podstawówkach samorząd będzie musiał tylko pomyśleć o dobudowaniu dodatkowego segmentu do placówki na Felinie.

Zmiany czekają natomiast pozostałe podstawówki, a to dlatego, że gimnazja nr 1 (ul. Kunickiego), nr 14 (ul. Pogodna) i nr 15 (ul. Elektryczna) zostaną przekształcone w podstawówki. W przyszłym roku ruszy w nich rekrutacja do klas pierwszych, co oznaczać będzie konieczność stworzenia nowych obwodów szkół dla wszystkich placówek w tym rejonie.

Żeby nowe szkoły mogły funkcjonować, konieczne będzie też przeniesienie do nich niektórych klas z działających dziś podstawówek. Nowa Szkoła Podstawowa na ul. Elektrycznej przejąć ma we wrześniu ze Szkoły Podstawowej nr 32 (ul. Przerwy-Tetmajera) dwie lub trzy dzisiejsze klasy III oraz dwie klasy VI. W zamian na ul. Tetmajera będą mogły funkcjonować trzy nowe oddziały przedszkolne.

Do nowej podstawówki, która powstanie w budynku Gimnazjum nr 1 przejść mają dwie obecne klasy III oraz trzy klasy VI ze SP 40 (ul. Róży Wiatrów) oraz dwie lub trzy dzisiejsze klasy VI z SP nr 2 (ul. Mickiewicza). Do szkoły stworzonej w budynku dzisiejszego gimnazjum nr 14 ma przejść co najmniej jeden oddział obecnej klasy III ze SP nr 31 (ul. Lotnicza) oraz, być może, także jeden oddział klasy VI. Urzędnicy zaproponowali też, by w dzisiejszym Gimnazjum nr 14 stworzyć w przyszłości zespół szkół, w którym funkcjonowałoby także przedszkole. Trafiłyby do niego przynajmniej trzy oddziały przedszkolne z dzisiejszego przedszkola nr 64.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ABC / 26 listopada 2016 o 18:22
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
DO PANA PREZESA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO Czy wie Pan, że to co proponuje minister Zalewska w swojej tzw. reformie nie spowoduje zmiany JAKOŚCIOWEJ tylko ogromny CHAOS. Nie wiem czy wie Pan, że proponowana zmiana nie spowoduje powrotu do dobrze znanej Panu 8- klasowej  szkoły podstawowej. Proszę łaskawie spojrzeć na proponowaną siatkę godzin. Na pewno szybko się Pan zorientuje jak są dyskryminowane w niej przedmioty przyrodnicze (fizyka,  chemia, biologia). Gdyby Pan nie był ekspertem w tej dziedzinie to pozwolę sobie poać jeden przykład. Np. Fizyka: "stara" podstawówka - 7 godzin w cyklu. "nowa" po reformie 4 godziny w cyklu. Od V klasy KPINA!!!! Realnie to ponad 100 godzin mniej Czy dalej uważa Pan, że to co jest proponowane przniesie zmianę JAKOŚCI. z poważaniem
Za to Historii, WOSu, Religii, Przysposobienia Obronnego będzie po kokardkę. :)
Za to Historii, WOSu, Religii, Przysposobienia Obronnego będzie po kokardkę. :) rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 16:25
+1
masakra
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 14:28
+1
1. Liczne zwolnienia nauczycieli (nie koniecznie zostaną zwolnieni ci słabi) 2. Skompromitowanie samorządów 3. Obniżenie poziomu nauki (szczególnie w zakresie przedmiotów przyrodniczych) 4. Obsadzenie na stanowiskach kierowniczych BMW (biernych, miernych ale wiernych) 5. Chaos organizacyjny 8. Brak zmiany jakościowej 9. Zemsta na poprzednikach 10. Ideologizacja 11. Skrócenie o rok kształcenia ogólnego 12. Zbędne wydanie pieniędzy publicznych 13. Elitarność kształcenia wyższego i średniego RODZICE PO CO TO WAM? ZADBAJCIE O PRZYSZŁOŚĆ WASZYCH DZIECI. ZATRZYMAJCIE TO PSEUDO REFORMĘ
1. Liczne zwolnienia nauczycieli (nie koniecznie zostaną zwolnieni ci słabi) 2. Skompromitowanie samorządów 3. Obniżenie poziomu nauki (szczególnie w zakresie przedmiotów przyrodniczych) 4. Obsadzenie na stanowiskach kierowniczych BMW (biernych, miernych ale wiernych) 5. Chaos organizacyjny 8. Brak zmiany jakościowej 9. Zemsta na poprzednikach 10. Ideologizacja 11. Skrócenie o rok kształcenia ogólnego 12. Zbędne wydanie pieniędzy publicznych 13. Elitarność kształcenia wyższego i średniego RODZICE PO CO TO WAM? ZADBAJCIE O PRZYSZŁOŚĆ WASZYCH ... rozwiń
Avatar
pedagog / 30 listopada 2016 o 09:51
0
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TERAZ zostali ci rodzice ZWOLNIENI z przykrego obowiązku bycia obecnym w życiu dorastającego dziecka, bo przecież NIC SIĘ NIE ZMIENIA. Życzę im wszystkiego najlepszego...w państwie PIS. I tylko dzieci żal ...
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TER... rozwiń
Avatar
dżunior / 29 listopada 2016 o 13:32
0
Przez 39 lat (od 1961 do 2000) roku była 8-letnia podstawówka i jakoś nie było problemu...
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 11:51
0
Pomysł poroniony jaki Baran wpadł na pomysł żeby łączyć dzieci z pst. z dorosłymi (pseudo młodzieżą) dziećmi gimnazjum.W gimnazjach przed szkołami dzieją się różne rzeczy i jeden czy drugi urzędnik bez mózgu chce takich zmian.Niech sam sie przeniesie z ministerstwa np.do urzedu gminy w pipidówce
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 20:40
0
A KTO PYTAL RODZICOW JAK WPROWADZALI GIMNAZJA??????
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 10:49
0
Degradacja w dół , zakładam pierwsi do zwolnienia są nauczyciele podstawówek...Oni są bardzo zadowoleni z tej "reformy".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 00:20
0
Jeżeli 15 latek będzie agresywny a 14 latek wymuszał kasę od młodszych uczniów to nie będzie to już patologia? Może wygasic jakoś magicznie ten trudny okres PAN naczelnik na wszystko ma gotowe recepty. Likwidacja G16 G10 to jest przekreślenie dorobku na które te szkoły pracowały latami
Avatar
rodzic41 / 26 listopada 2016 o 23:52
0
No i dobrze, że przywracają. W tamtych rejonach miasta mieszka sporo młodzieży z tzw. trudnych środowisk. Mniejsze szkoły i mniejsze obwody szkół stworzą możliwość łatwiejszego dotarcia do ucznia oraz umożliwią osiągnięcie lepszych efektów wychowawczo-edukacyjnych w stosunku do w/w uczniów. A oczywiście niezależnie od tego należy budować szkoły w innych częściach miasta.
Avatar
pedagog / 30 listopada 2016 o 09:51
0
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TERAZ zostali ci rodzice ZWOLNIENI z przykrego obowiązku bycia obecnym w życiu dorastającego dziecka, bo przecież NIC SIĘ NIE ZMIENIA. Życzę im wszystkiego najlepszego...w państwie PIS. I tylko dzieci żal ...
Myślę o rodzicach, którzy wymusili na PISie tę "reformę". Pracuję nad ich portretem psychologicznym. Jako doświadczony pedagog pracujący od początku w gimnazjum w dużym mieście stwierdzam, że spotykam się z postawą rodziców niezadowolonych z powodu wymuszenia  przez system do zajęcia się dzieciakami niejako "ponownie' bo są  w nowej szkole i znowu w 1. klasie. Oburzenie mateczki " Jak to, mam sprawdzać, jak funkcjonuje w szkole?  - w podstawówce nie MUSIAŁAM" jest standardem w kontaktach z pedagogiem. No to TER... rozwiń
Avatar
dżunior / 29 listopada 2016 o 13:32
0
Przez 39 lat (od 1961 do 2000) roku była 8-letnia podstawówka i jakoś nie było problemu...
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 11:51
0
Pomysł poroniony jaki Baran wpadł na pomysł żeby łączyć dzieci z pst. z dorosłymi (pseudo młodzieżą) dziećmi gimnazjum.W gimnazjach przed szkołami dzieją się różne rzeczy i jeden czy drugi urzędnik bez mózgu chce takich zmian.Niech sam sie przeniesie z ministerstwa np.do urzedu gminy w pipidówce
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 20:40
0
A KTO PYTAL RODZICOW JAK WPROWADZALI GIMNAZJA??????
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 10:49
0
Degradacja w dół , zakładam pierwsi do zwolnienia są nauczyciele podstawówek...Oni są bardzo zadowoleni z tej "reformy".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 00:20
0
Jeżeli 15 latek będzie agresywny a 14 latek wymuszał kasę od młodszych uczniów to nie będzie to już patologia? Może wygasic jakoś magicznie ten trudny okres PAN naczelnik na wszystko ma gotowe recepty. Likwidacja G16 G10 to jest przekreślenie dorobku na które te szkoły pracowały latami
Avatar
rodzic41 / 26 listopada 2016 o 23:52
0
No i dobrze, że przywracają. W tamtych rejonach miasta mieszka sporo młodzieży z tzw. trudnych środowisk. Mniejsze szkoły i mniejsze obwody szkół stworzą możliwość łatwiejszego dotarcia do ucznia oraz umożliwią osiągnięcie lepszych efektów wychowawczo-edukacyjnych w stosunku do w/w uczniów. A oczywiście niezależnie od tego należy budować szkoły w innych częściach miasta.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 23:28
0
Przecież w obecnych gimnazjach były dawniej podstawówki więc nad czym tu się użalać?
Avatar
gość / 26 listopada 2016 o 21:48
0
Gimnazja to porażka edukacyjna,wie o tym ten kto ma choć minimalny kontakt z ich wychowankami.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 21:26
0
Bardzo dobra zmiana! Brawa dla TEGO rządu! Gimnazja to porażka! Powodzenia
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 23 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 2

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 40 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 49 5

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!