Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2019 r.
15:55

Roman Giertych obrońcą Piotra Kowalczyka. "Sprawa przypomina mi nielegalną prowokację wobec Andrzeja Leppera"

Autor: Zdjęcie autora jsz
46 170 A A
Roman Giertych | Piotr Kowalczyk
Roman Giertych | Piotr Kowalczyk (fot. Archiwum DW)

Były wicepremier, a obecnie znany adwokat broni Piotra Kowalczyka. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta został zatrzymany podczas akcji CBA. W zamian za milion złotych łapówki miał obiecać załatwienie zgody na budowę wieżowca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Roman Giertych to były lider Ligi Polskich Rodzin. Był wicepremierem i szefem resortu edukacji w koalicyjnym rządzie z PiS i Samoobroną. Po upadku gabinetu odszedł z polityki. Obecnie jest znanym adwokatem. Prowadzi wiele medialnych spraw, w które zaangażowani są politycy i ich najbliżsi. Reprezentował m.in. Radosława Sikorskiego, Michała Tuska czy Sławomira Nowaka – byłego szefa resortu infrastruktury. Teraz Giertych broni Piotra Kowalczyka, zatrzymanego w poprzedni wtorek przez CBA.

– Sprawa przypomina mi nielegalną prowokację wobec Andrzeja Leppera. Mieliśmy tu do czynienia ze schematem, który wymaga absolutnie weryfikacji pod kątem zgodności z prawem – mówi Roman Giertych.

Do prowokacji wymierzonej w Andrzeja Leppera doszło w 2007 r. Po akcji CBA lider Samoobrony został odwołany z rządu. Następnie rozpadła się koalicja, co skończyło się wcześniejszymi wyborami. Po latach sąd uznał, że prowokację zorganizował Mariusz Kamiński, kierujący CBA za rządów PiS. Obecny minister został uznany winnym nadużyć, a następnie ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, jeszcze przed prawomocnym wyrokiem.

W sprawie Piotra Kowalczyka również zastosowano prowokację. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta działa obecnie na rynku nieruchomości. Został zatrzymany razem ze swoimi współpracownikami: Adamem M., Maciejem Sz. i Mariuszem P. Panowie mieli pomóc słowackiemu biznesmenowi w uzyskaniu wszystkich zgód na budowę wieżowca przy ul. Zana. Zostali zatrzymani podczas podpisywania umowy. Słowacki przedsiębiorca okazał się bowiem podstawionym agentem CBA.

– Zatrzymane osoby powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin. Mężczyźni podjęli się załatwienia pozwolenia na budowę i wymaganych prawem zgód w zamian za korzyść majątkową w wysokości 1 mln zł, która to kwota została zapisana w umowie – poinformowało biuro 4 grudnia.

 

Do tej pory nie przedstawiono treści zarzutów stawianych poszczególnym zatrzymanym.

– W moim przekonaniu brak relacji do mediów wynika z tego, że argumenty prokuratury, zarówno formalne jak i merytoryczne, są po prostu słabe – ocenia Roman Giertych.

Piotr Kowalczyk i jego współpracownicy zostali aresztowani na trzy miesiące.

– Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny. Będę walczył o moje dobre imię – zapowiedział wysłanym mediom oświadczeniu Piotr Kowalczyk.

Jego obrońca zaskarżył już postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Zamojski sąd powinien zająć się sprawą w przyszłym tygodniu.

e-Wydanie

Komentarze 170

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Hubert / 12 grudnia 2019 o 16:40
+63
To czy akcja była zgpodna z prawem czy nie a nawet czy Kowalczyk zostanie skazany nie ma większego znaczenia. 300 tyś mieszkańców Lublina zobaczyło jak działa ratusz i elita PO w tym mieście , jak mogła odbywać się targowica na górkach czechowskich i innych kontrowersyjnych "inwestycjach". Zwykle w tego typu biznesach nie pośredniczy CBA. Miejmy nadzieję że mieszkańcy się obudzą i wyprowadzą wszystkich urzedników zamieszanych w tą aferę z ratusza.
A jak działa? Opowiedz konkretnie i podpisz się z imienia i nazwiska, żeby w razie czego było wiadomo komu stawiać zarzuty o pomówienie i zniesławienie. Jeśli sądzisz, że w internecie jesteś totalnie anonimowy i możesz każdego kogo zechcesz oskarżać i oczerniać, to się grubo mylisz kolego.
Objasniam: Wygląda na to najbardziej zaufany człowiek ratusza opuścił ratusz aby stanowić nieformalny pomost między biznesem i urzędnikami? . Dziś trudno dac komuś walizkę gotowki , a potem tą walizkę wprowadzić w obieg. Ale na fakturę po opłaceniu podatku jest już wszystko cacy. Al Capone też siedział za podatki więc podatki trzeba płacić. Pewnie niedługo padną kolejne nazwiska osób z ratusza zamieszanych w ta sprawę.
 A to ciekawe bo nawet sam naczelnik państwa, niejaki Kaczyński raczej preferuje koperty zamiast wpisywania czegokolwiek na faktury.
 A to ciekawe bo nawet sam naczelnik państwa, niejaki Kaczyński raczej preferuje koperty zamiast wpisywania czegokolwiek na faktury. rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 16:36
+63
Od co najmniej kilku wysoko postawionych działaczy PiS niejednokrotnie słyszałem, że Kowalczyk będzie miał "prze je bane" za to odejście z PiS i że w końcu go dorwą i zniszczą za to, że zdradził i zaczął współpracować ze znienawidzonym przez PiS Żukiem
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 16:23
+56
Tylko debil mógłby wpisać łapówkę na fakturę a ja P.Kowalczyka za debila nie uważam. Myślę że to nieudolna prowokacja i zemsta za odejście z PiS, która zakończy się uniewinnieniem i wypłatą grubego odszkodowania na rzecz P.Kowalczyka.
Avatar
Glapek / 12 grudnia 2019 o 17:06
+54
To czy akcja była zgpodna z prawem czy nie a nawet czy Kowalczyk zostanie skazany nie ma większego znaczenia. 300 tyś mieszkańców Lublina zobaczyło jak działa ratusz i elita PO w tym mieście , jak mogła odbywać się targowica na górkach czechowskich i innych kontrowersyjnych "inwestycjach". Zwykle w tego typu biznesach nie pośredniczy CBA. Miejmy nadzieję że mieszkańcy się obudzą i wyprowadzą wszystkich urzedników zamieszanych w tą aferę z ratusza.                           To widać, słychać i czuć.
 Zamiast wklejać 100 razy ten sam demagogiczny komentarz, napisz konkretnie jak działa ratusz. No śmiało, pokaż jakie tam zgromadziłeś dowody na Żuka oraz innych urzędników. Nie wstydź się. Póki co to ja czuję jedynie smród trolla-propagandzisty, który dużo kłapie dziobem, ale jak trzeba pokazać jakieś dowody na formułowane tezy, to chowa głowę w piasek i nie ma nic do powiedzenia. W skrócie chodzi o to, żeby wrzucić trochę gówna do internetu, a nuż widelec się rozniesie i ciemny lud to kupi.
 Zamiast wklejać 100 razy ten sam demagogiczny komentarz, napisz konkretnie jak działa ratusz. No śmiało, pokaż jakie tam zgromadziłeś dowody na Żuka oraz innych urzędników. Nie wstydź się. Póki co to ja czuję jedynie smród trolla-propagandzisty, który dużo kłapie dziobem, ale jak trzeba pokazać jakieś dowody na formułowane tezy, to chowa głowę w piasek i nie ma nic do powiedzenia. W skrócie chodzi o to, żeby wrzucić trochę gówna do internetu, a nuż widelec się rozniesie i ciemny lud to kupi. rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 16:30
+52
CBA za rządów PiS stało się polityczną policją namiętnie zwalczającą opozycję. Poczekajmy spokojnie na dalszy rozwój sprawy.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 16:10
+52
Taka mała ciekawostka a propos zamojskiego "niezawisłego" sądu która zajął się sprawą Kowalczyka: lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,25506438,media-solidarne-z-tygodnikiem-zamojskim-w-sieci-ukazaly-sie.html
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 16:20
+51
"W zamian za milion złotych łapówki miał obiecać załatwienie zgody na budowę wieżowca" Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że ta działka ma plan od 2007 roku i według niego można tam budować wieżowiec, bez zdobywania żadnych specjalnych pozwoleń i zgód. Jedyny wymóg jest taki, że budynek który powstanie, musi mieć "minimum 12 m wysokości" lecz maksymalna dopuszczalna wysokość jest w ogóle nieustalona. Pojawia się więc pytanie co tak naprawdę miał rzekomo załatwić Kowalczyk za 1 mln zł? Ta cała historia, póki co, się kompletnie kupy nie trzyma.
"W zamian za milion złotych łapówki miał obiecać załatwienie zgody na budowę wieżowca" Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że ta działka ma plan od 2007 roku i według niego można tam budować wieżowiec, bez zdobywania żadnych specjalnych pozwoleń i zgód. Jedyny wymóg jest taki, że budynek który powstanie, musi mieć "minimum 12 m wysokości" lecz maksymalna dopuszczalna wysokość jest w ogóle nieustalona. Pojawia się więc pytanie co tak naprawdę miał rzekomo załatwić Kowalczyk za 1 mln zł? Ta cała historia, póki co, się kom... rozwiń
Avatar
... / 12 grudnia 2019 o 16:14
+50
To czy akcja była zgpodna z prawem czy nie a nawet czy Kowalczyk zostanie skazany nie ma większego znaczenia. 300 tyś mieszkańców Lublina zobaczyło jak działa ratusz i elita PO w tym mieście , jak mogła odbywać się targowica na górkach czechowskich i innych kontrowersyjnych "inwestycjach". Zwykle w tego typu biznesach nie pośredniczy CBA. Miejmy nadzieję że mieszkańcy się obudzą i wyprowadzą wszystkich urzedników zamieszanych w tą aferę z ratusza.
 A jak działa? Opowiedz konkretnie i podpisz się z imienia i nazwiska, żeby w razie czego było wiadomo komu stawiać zarzuty o pomówienie i zniesławienie. Jeśli sądzisz, że w internecie jesteś totalnie anonimowy i możesz każdego kogo zechcesz oskarżać i oczerniać, to się grubo mylisz kolego.
 A jak działa? Opowiedz konkretnie i podpisz się z imienia i nazwiska, żeby w razie czego było wiadomo komu stawiać zarzuty o pomówienie i zniesławienie. Jeśli sądzisz, że w internecie jesteś totalnie anonimowy i możesz każdego kogo zechcesz oskarżać i oczerniać, to się grubo mylisz kolego. rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 16:46
+49
przestańcie bić pianę, jak powiem do kogoś "załatwię wszystkie niezbędne zgody za 1 mln zł" to jest łapówka czy nie???????????????? ????????????????? ?????????????????? dla jednego z pewnością tak ale dla innego już nie, wszystko się rozbija o interpretację !!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 16:49
+43
Akurat Giertych wygrywa w sądach bardzo dużo spraw
Avatar
miki / 17 grudnia 2019 o 10:17
0
kabaret morlanego niepokoju i frankenstein ***s://youtu.be/S3fSwUdjiH0?t=36
 skecz "węgierski film"
Avatar
miki / 16 grudnia 2019 o 21:06
+1
kabaret morlanego niepokoju i frankenstein ***s://youtu.be/S3fSwUdjiH0?t=36
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 o 22:01
+5
Liczymy na szerokie wsparcie wielu środowisk i autorytetów. Prawniczych: Andreas BundeSS Kanzler vel Chilijski Inwestor; mecenas Marian Paździoch vel Consigliere, mecenas Przemo B. vel Idy Marcowe. Doradca finansowy: Janek Nadmorski. Przedstawiciel środowisk deweloperskich: Sylwester B. vel Doktor vel Dziekan. Jeżeli tak znamienity mecenas Roman Giertych angażuje się w sprawę Piotrka, to możemy być pewni rychłego zwycięstwa. Jest to również nadzieja dla każdego ciemiężonego przedsiębiorcy, skoro prezydent Lublina, posłanka, radni, w godzinach pracy realizują misję społeczną. Niech Słońce Ratusza świeci jak najdłużej.
Liczymy na szerokie wsparcie wielu środowisk i autorytetów. Prawniczych: Andreas BundeSS Kanzler vel Chilijski Inwestor; mecenas Marian Paździoch vel Consigliere, mecenas Przemo B. vel Idy Marcowe. Doradca finansowy: Janek Nadmorski. Przedstawiciel środowisk deweloperskich: Sylwester B. vel Doktor vel Dziekan. Jeżeli tak znamienity mecenas Roman Giertych angażuje się w sprawę Piotrka, to możemy być pewni rychłego zwycięstwa. Jest to również nadzieja dla każdego ciemiężonego przedsiębiorcy, skoro prezydent Lublina, posłanka, radni, w godzinac... rozwiń
Avatar
drozd / 13 grudnia 2019 o 14:29
+4
W Ratuszu uznali wesołego Romka za drugiego Judę Tadeusza Apostoła, patrona spraw trudnych i beznadziejnych. Ale tym razem cudu nie będzie!
Avatar
będą ptrzeciagać i grać na przedawnienie / 13 grudnia 2019 o 14:19
+4
Jaki qń jest, każdy widzi"– Gwarantuje nam, że przez 5 lat nie będzie w tej sprawie rozstrzygnięcia. Wyniku nie może zagwarantować, to zawsze zależy od sądu, ale może zagwarantować, że go [wyroku] długo nie będzie. No postaramy się pomiędzy 7 a 10 lat, ale przez 5 to na pewno nie będzie. To mogę zagwarantować – mówił ulczyk." - tvpinfo
 10/10
Avatar
Paweł / 13 grudnia 2019 o 14:12
+7
Niby Kowalczyk siedzi w pierdlu, a swobodnie kontaktuje się z mediami i wydaje oświadczenia. Myślę, że nie jeden osadzony by tak chciał...
Avatar
Maciej / 13 grudnia 2019 o 14:09
+6
GIERTYCH  do tanich obrońców nie należy. Ciekawe kto za to wszystko PŁACI...
Avatar
Mirek / 13 grudnia 2019 o 14:01
+3
Wychodzi na to ,źe moźna brać łapówki legalnie. Na choinkę BAŃKI potrzebne a do koszyczka będą koperty. Jak się ma BAŃKĘ to się kupi siana. Jak będzie siano to KUŃ sam przybiegnie . Będzie rźał i srał tłumacząc, źe to przez spisek polityczny. O ZGROZO. DOKĄD TAK BĘDZIE ?
Avatar
sawicka chlebowski zdanowska, gawłowski / 13 grudnia 2019 o 13:23
+6
Jaki qń jest, każdy widzi"– Gwarantuje nam, że przez 5 lat nie będzie w tej sprawie rozstrzygnięcia. Wyniku nie może zagwarantować, to zawsze zależy od sądu, ale może zagwarantować, że go [wyroku] długo nie będzie. No postaramy się pomiędzy 7 a 10 lat, ale przez 5 to na pewno nie będzie. To mogę zagwarantować – mówił ulczyk." - tvpinfo
Avatar
Adolf tusk / 13 grudnia 2019 o 12:06
+11
Romku bierz sie ostro za robote bo jak kowalczyk sie rozpruje to zukowi przyjdzie sie dzielic opłatkiem z kowalczykiem twarza w twarz. Bedzie miejska wigilia w kryminale :-)
Zobacz wszystkie komentarze 170

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 1

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 9 3

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 16

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!