Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2018 r.
20:38

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie

0 73 A A
W poniedziałek w niektórych wydziałach zamojskiego sądu był tylko przewodniczący i kierownik sekretariatu. Sprawy spadały z wokandy, bo nie było protokolantów
W poniedziałek w niektórych wydziałach zamojskiego sądu był tylko przewodniczący i kierownik sekretariatu. Sprawy spadały z wokandy, bo nie było protokolantów (fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)

Zamknięte sale rozpraw i puste biura. Tak od poniedziałku wygląda wiele sądów w naszym regionie. Walczący o podwyżki pracownicy administracyjni masowo poszli na zwolnienia lekarskie. – Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. zł – skarżą się.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownicy sądowych biur i protokolanci poszli śladem policjantów, którzy niedawno protestowali w podobny sposób. Pracownikom komend i komisariatów udało się wywalczyć podwyżki. Teraz wyższych płac domagają się osoby odpowiedzialne za codzienną pracę sądów. Wiele z nich, mimo długiego stażu pracy, zarabia niewiele ponad 2 tys. zł „na rękę”.

– Nasze zarobki nie były rewaloryzowane od 2009 r. Resort podaje, że średnie zarobki w sądownictwie to 4900 zł. To być może prawda, ale dla informatyków czy specjalistów od RODO. Urzędnicy w sądach zarabiają średnio 2300 zł netto, ale znam ludzi, którzy po 10 latach pracy dostają na rękę 1900 zł, a po 30 latach zaledwie 2,5 tys. – mówi jedna z protestujących pracownic Sądu Rejonowego w Zamościu.

Urzędnicy są rozżaleni. Przyznają, że do protestów doprowadził ich brak perspektyw na podwyżki.

– Gdyby nie pożyczki od znajomych, czy rodziny nie udałoby się nam związać końca z końcem. Najgorsze problemy mają osoby samotne lub samotnie wychowujące dzieci, które nie mają dwóch pensji w domu – mówi nasza rozmówczyni.

W Zamościu większość interesantów reagowała na protest ze zrozumieniem. Ci, którzy przyjechali na rozprawy z daleka, nie kryli jednak zdenerwowania.

– Na 92 urzędników w pracy były 32 osoby. W niektórych wydziałach był tylko przewodniczący i kierownik sekretariatu. Sprawy spadały z wokandy, bo nie było protokolantów. Ze względu na brak pracowników zamknięte było Biuro Obsługi Interesanta. Praca w biurze podawczym odbywała się w bardzo ograniczonym zakresie, bo był tylko jeden pracownik – przyznaje Zbigniew Bełz, dyrektor Sądu Rejonowego w Zamościu.

Bardzo trudna sytuacja panuje w Sądzie Rejonowym Krasnymstawie. Na 22 pracowników administracyjnych do pracy przyszła w poniedziałek jedna osoba. To sparaliżowało pracę całej instytucji.

– Faktycznie tak to wygląda – przyznaje sędzia Joanna Smyk, prezes Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. – Rozprawy zostały odwołane. Nie przyjmujemy i nie wysyłamy poczty. Odbieramy jedynie pisma, które interesanci osobiście przynoszą do sądu. Nie działa też czytelnia akt.

Tak może być przynajmniej do końca tygodnia. Większość zwolnień spływających do sądów wystawiona jest bowiem na 5 dni. Dokładnych statystyk jednak nie ma.

– Skupiamy się na zapewnieniu ciągłości pracy sądu – zapewnia sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Mimo rzekomego protestu się u nas rozprawy odbywają bez większych zakłóceń.

Jak informuje rzecznik, w SO żadna sprawa nie została w poniedziałek odwołana z powodu absencji pracowników. Podobnie było w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód.

W Sądzie Okręgowym w Lublinie w wydziałach orzeczniczych do pracy przyszło tylko 17 proc. pracowników cywilnych. W działach finansowym czy administracyjnym frekwencja sięgnęła 50 proc. W Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód do godz. 14 na 367 pracowników administracyjnych chorowało 215 osób.

Podobna sytuacja panowała w innych miastach. W Kraśniku i Lubartowie do pracy nie przyszło ok. dwie trzecie pracowników tamtejszych sądów. W Opolu Lubelskim frekwencja wyniosła zaledwie 21 proc. Najzdrowsi okazali się zatrudnieni w Sądzie Rejonowym we Włodawie, gdzie zanotowano stuprocentową frekwencję.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 21:15
+32
Śmieszno-straszny ten nasz kraj. Zwykłego śmiertelnika straszą kontrolami i konsekwencjami jak nieopatrznie pójdzie na L4, a tu. Bez komentarza.
Avatar
RESORCIARZE KISZCZAKA / 10 grudnia 2018 r. o 21:13
+20
ZAYEBISTA TA NADZWYCZAJNA KASTA
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 21:52
+16
V - Ty chyba sobie jajeczka robisz pisząc tak o podejściu do pracownika u prywaciarza, albo nigdy u takiego nie pracowałeś. Dla niego liczy się JEGO kasa :)))))
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 21:12
+16
Proszę rozróżnić sędziów - co mają pieniądze i przywileje od zwykłych pracowników nie zrównujcie nas z kastą, bo oni mają wszystko, a my od 20 lat. Sędziowie: pieniądze, przywileje, urlopy, nie płacą podatków, zus, nadużywają różnych rzeczy, a zwykli pracownicy pot znój i grosze !!!
Avatar
KOMU SŁUŻY TARGOWICA P0-ZSL ? / 11 grudnia 2018 r. o 09:50
+15
--->   GDZIE BYŁ WYMIAR NIE-sprawiedliwości, GDY DONALD T, EWA K. VINCENT R. SIKORSKI R. OKRADLI POLAKOW Z MILIARDOW UZBIERANYCH W OFE? GDZIE EKIPA W TOGACH BYŁA, GDY RZĄD PSL-P0 PIELĘGNOWAŁ LUKĘ W PRZEPISACH O VAT I WYPROWADZIL 250 MILIARDÓW Z BUDZETU  ?????
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 21:46
+13
Czegoś tu nie rozumiem. Skoro nie odpowiadają komuś warunki płacowe to spokojnie może zmienić pracę, a nie utrudniać życie innym. Przecież dzięki "dobrej" zmianie mamy tyle wspaniałych ofert pracy na wspaniałych warunkach. Oczywiście pewną przeszkodą może być fakt iż potrafi się jedynie np pić kawę czy przekładać papierki z jednej kupki na drugą. Na szczęście zawsze można się doszkolić. Konkludując trzeba albo zmienić pracę albo nie marudzić, bo jest wielu co mają jeszcze gorzej.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 21:00
+13
zus sprawdzic zasadnosc zwolnien
Avatar
.,. / 10 grudnia 2018 r. o 21:41
+12
Nie znacie sytuacji pracowników sądów to nie komentujcie! A jak zazdrościcie to kto wam broni iscr na L4?
 Zdajesz sobie sprawę, że nakłaniasz do łamania prawa ? Tak tak wy wyłudzacie te zwolnienia.
Avatar
dddd / 10 grudnia 2018 r. o 22:14
+8
NIe podoba sie - to za ta samą pensje do sektora prywatnego, z możliwością zwolnmienia za 3-5 lat, jak firma upadnie, albo gdy będzie rotacja peeselowska jak w kazdym banku, korporacji, firmir prywatnej. Ludzie, owsZem zarabiacie mało, ale na stanowiskoach biurowytch wszedzie sa podobne pensje (wyj, szpital onkologiczny za poprzedniej dyrekcji). Oj popraxcujcie ze 2-3 lata w prywatnej firmie to zatęsknicie za praca w sądzie!!!
Avatar
teges / 11 grudnia 2018 r. o 13:12
+6
Sąd Apelacyjny w Lublinie unieważnił wyrok komunistycznego sądu wobec płk. Andrzeja Kiszki ps. "Dąb", czym pośmiertnie zrehabilitował, jednego z najdłużej ukrywających się przed bezpieką, żołnierza podziemia niepodległościowego
Avatar
Lidia / 14 grudnia 2018 r. o 08:49
+2
TEN PROTEST NIE ZySkAŁ AKCEPTACJI OPINII PUBLICZNEJ!!! Pracownicy sądów po prostu nie mają cięższej pracy niż kasjerzy w Biedronkach, a na forach obraża się ich, mówiąc, że "nawet kasjerki w Biedronce zarabiają więcej. LUDZIE, JEŚLI kupujeCIE w Biedronkach lub Lidlach, to zauważycie że : a) pod koniec dnia tj,. ok. 20-21 przeciętny pracownik na kasie w tych sklepach wygląda na o wiele bardziej zmęczonego niż jakikolwiek pracownik adm. sądu, b) pracownicy ci poza kasą ( praca na kasie też jest bardzo odpowiedzialna, a wszelkie niedobory obciążają zapewne wypłaty pracowników) dźwigają ciężkie towary, okładają je, rozkładają; c) pracują także w soboty i niedziele handlowe; d) zapewne ich zatrudnienie jest mniej stabilne niż w sądach , a w korporacjach sa zwolnienia peseleowe przed utartą sił fizycznych do pracy fizycznej, a najpóźniej przed wejściem w okres ochronny.
TEN PROTEST NIE ZySkAŁ AKCEPTACJI OPINII PUBLICZNEJ!!! Pracownicy sądów po prostu nie mają cięższej pracy niż kasjerzy w Biedronkach, a na forach obraża się ich, mówiąc, że "nawet kasjerki w Biedronce zarabiają więcej. LUDZIE, JEŚLI kupujeCIE w Biedronkach lub Lidlach, to zauważycie że : a) pod koniec dnia tj,. ok. 20-21 przeciętny pracownik na kasie w tych sklepach wygląda na o wiele bardziej zmęczonego niż jakikolwiek pracownik adm. sądu, b) pracownicy ci poza kasą ( praca na kasie też jest bardzo odpowiedzialna, a wszelkie nied... rozwiń
Avatar
abi / 12 grudnia 2018 r. o 16:42
0
ZAPRASZAM WSZYSTKICH NIEZADOWOLONYCH Z PRACY W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI DO PRACY W BUDOWNICTWIE.PRACUJE SIĘ TAM PRZEZ 10-12 GODZIN DZIENNIE ,ZA 10-14 ZŁ NETTO, W MIESIĄCU 200-250 GODZIN.W MROZIE ,DESZCZU,SŁOŃCU,WIETRZE,ŚNIEGU.BRAK JAKICHKOLWIEK PRZYWILEJÓW. POTRZEBNE BADANIA WYSOKOŚCIOWE POWYŻEJ 3- METRÓW,WYKONANE W OŚRODKU MEDYCYNY PRACY.
A ile lat pracownik budownictwa spędził na kształceniu? Zasuwał 5 lat na studiach "bezpłatnych" tylko z nazwy, a faktycznie w cenie nowego samochodu? Czy może już pracował, zarabiał na siebie? Ile nocy nie przespał, bo ślęczał nad ksiażkami? Ile poświęcił z życia żeby do tej łopaty nie musieć iść? Wybór był jasny - masz gdzieś naukę, idziesz do łopaty, zarabiasz mniej. Ale masz spokój psychiczny i szybciej własne dochody. Nie chcesz iść do łopaty - uczysz się, poświęcasz czas, zdrowie i pieniądze, zaczynasz zarabiać później ale do łopaty nikt Cię nie wysyła. Dlaczego porównujesz kogoś kto miał ambicje zrobić coś więcej ze swoim życiem z kimś, kto chciał poprzestać na zawodówce (bez obrazy, bo absolwenci zawodówek są jak najbardziej potrzebni).
Jakbyś nie wiedział, to z 50% młodych chłopaków 25-30 lat zasuwających fizycznie na budowach ma przynajmniej średnie wykształcenie (niektórzy mają i studia), albo się uczy zaocznie. Takie czasy. I co więcej jeden mgr politologii, socjologii, administracji czy prawa idzie do urzędu, a inny do łopaty.
Do urzedów ida Ci co maja rodziny w urzedach, sądach, etc. Taka rzeczywistosć.
Ciekawa teoria, ale nie do końca prawdziwa. Ja i dziesiątki osób z mojego otoczenia nie mamy nikogo z rodziny w sądzie. Rzeczywistość jest taka, że żeby pracować w urzędzie czy sądzie, trzeba przejść przez konukurs. Fakt, jest ileś tam osób, które muszą być przyjęte, ale ci nie powiązani w żaden sposób z pracownikami urzędów też są zatrudniani. I tak jest wszędzie. 
Ciekawa teoria, ale nie do końca prawdziwa. Ja i dziesiątki osób z mojego otoczenia nie mamy nikogo z rodziny w sądzie. Rzeczywistość jest taka, że żeby pracować w urzędzie czy sądzie, trzeba przejść przez konukurs. Fakt, jest ileś tam osób, które muszą być przyjęte, ale ci nie powiązani w żaden sposób z pracownikami urzędów też są zatrudniani. I tak jest wszędzie.  rozwiń
Avatar
abi / 12 grudnia 2018 r. o 11:34
-2
W sumie to dobrze dla sądów. Jak sobie ludzie poczekaja troche dłużej niez zwyjkle, to nawet nie odczują, a sądy zaoszczędza 20 % na wynagrodzeniu, na 13-tkach i jeszcze Szeryf Ziobro zarzadzi kontrole (loginy tych co nawoływali się z komputerów służbowych perwnie już maja zabezpieczone) i pozbędzie się wichrzycieli. Co innego gdyby w trakcie legalnej akcji strajkowej stopniowo (tak jak Policjanci) zwikszali stopień protestu legalnego w trakcie rozmów z Ministerstwem. A jednak DOBRZE że POlicjanci dostali podwyżki, bo - jak widac - są bardziej inteligientni i zapewnili dyzury komnisariatów. Zreszta praca Policjanta jest cięższa i bardziej odpowiedzialna niz pracownika sądu.
 A co wiesz o pracy pracownika sądu? 
 A co wiesz o pracy pracownika sądu?  rozwiń
Avatar
Ona / 11 grudnia 2018 r. o 21:15
0
Co ma do tego taki protokolant czy sekretarka sądowa? Proszę o wyjaśnienie
Avatar
Ona / 11 grudnia 2018 r. o 21:05
+1
Ludzie! Opamiętajcie się! Sąd to nie tylko sędziowie, którzy zarabiają krocie z naszych podatków. Oni mają pieniądze i przywileje o jakich wam się nie śniło. I na podwyżki dla nich pieniądze zawsze się znajdą. Tam pracują również normalni ludzie, którzy też chcą życ godnie i normalnie. Łatwo jest osądzać nie znając realiów i specyfiki tej pracy. Wydaje Wam się, że to tylko picie kawy i przekładanie papierków.Realia są zupełnie inne. Ludzie mają tego dość i masowo odchodzą a ci co zostali są przeciazeni pracą często po (nie płatnych) godzinach. W biedronkach i lidlach nie ma miejsca dla wszystkich chociaż podobno jest tam tak wspaniale. Przykro się czyta te komentarze.
Ludzie! Opamiętajcie się! Sąd to nie tylko sędziowie, którzy zarabiają krocie z naszych podatków. Oni mają pieniądze i przywileje o jakich wam się nie śniło. I na podwyżki dla nich pieniądze zawsze się znajdą. Tam pracują również normalni ludzie, którzy też chcą życ godnie i normalnie. Łatwo jest osądzać nie znając realiów i specyfiki tej pracy. Wydaje Wam się, że to tylko picie kawy i przekładanie papierków.Realia są zupełnie inne. Ludzie mają tego dość i masowo odchodzą a ci co zostali są przeciazeni pracą często po (nie płatnych) godzinac... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 15:14
+5
Na samym końcu lekarze sami sobie wystawią zwolnienia L4 i nie będzie komu wystawiać zwolnień policjantom , pielęgniarkom i innym grupom. Wtedy nastąpi paraliż kraju
Avatar
!!!!! / 11 grudnia 2018 r. o 14:06
0
Nie znacie sytuacji pracowników sądów to nie komentujcie! A jak zazdrościcie to kto wam broni iscr na L4?[/quote] Zdajesz sobie sprawę, że nakłaniasz do łamania prawa ? Tak tak wy wyłudzacie te zwolnienia.[/quote] Ty społeczniak morda w kubeł i spać[/quote] Ty OLO, nie bądź taki hojrak, ustalą Twój login i odpowiem ci językiem artystów: Au revoir, travail en cour!!  Bonjour la prison!![/quote] Janusz! I wszystko jasne! Nie strasz nie strasz bo się .....! I ja odpowiem ci językiem artystycznym Fuck You[/quote] Brawo, brawo OLO, pieknię pokazujesz poziom intelektualno-kulturalny pracowników wymiaru sprwiedliwosci , jeśli jesteś lub byłeś, jednym z nich. Z taka elokwencją i poziomem intelektualno-kulturalnym, to się moim zdaniem marnujesz w sądach![/quote] Janusz nie wymadrzaj się człowieku bo ci to nie wychodzi wręcz przeciwnie rozwalasz system i nosisz pewnie biale skarpetki do sandałów Typowy Janusz [/quote] Będziesz się gnoju odszczekiwać, to dla zasady zgłosi się ciebie oszuście gdzie trzeba[/quote] Gnoju?dobre!żebym ja ciebie po ip nie zgłosił tam gdzie trzeba za ,,oszusta,, ,, [quote][quote][quote][quote][quote][quote][quote][quote]Nie znacie sytuacji pracowników sądów to nie komentujcie! A jak zazdrościcie to kto wam broni iscr na L4?
Zdajesz sobie sprawę, że nakłaniasz do łamania prawa ? Tak tak wy wyłudzacie te zwolnienia.
Ty społeczniak morda w kubeł i spać
Ty OLO, nie bądź taki hojrak, ustalą Twój login i odpowiem ci językiem artystów: Au revoir, travail en cour!!  Bonjour la prison!!
Janusz! I wszystko jasne! Nie strasz nie strasz bo się .....! I ja odpowiem ci językiem artystycznym Fuck You
Brawo, brawo OLO, pieknię pokazujesz poziom intelektualno-kulturalny pracowników wymiaru sprwiedliwosci , jeśli jesteś lub byłeś, jednym z nich. Z taka elokwencją i poziomem intelektualno-kulturalnym, to się moim zdaniem marnujesz w sądach!
Janusz nie wymadrzaj się człowieku bo ci to nie wychodzi wręcz przeciwnie rozwalasz system i nosisz pewnie biale skarpetki do sandałów Typowy Janusz
Będziesz się gnoju odszczekiwać, to dla zasady zgłosi się ciebie oszuście gdzie trzeba
Gnoju?Dobre! Człowieku żebym ja ciebie nie zgłosił za pomówienia ,,oszuście,, ,,wyłudzaczu,,
 Możesz się debilu sam zgłosić do psychiatry. Nie można "pomówić" internetowego anonima. Natomiast można zglosić anonima nawołującego do łamania prawa. Dotarło żałosny pajacu ???
 Możesz się debilu sam zgłosić do psychiatry. Nie można "pomówić" internetowego anonima. Natomiast można zglosić anonima nawołującego do łamania prawa. Dotarło żałosny pajacu ??? rozwiń
Avatar
V.N.F.I. / 11 grudnia 2018 r. o 13:44
+3
ZAPRASZAM WSZYSTKICH NIEZADOWOLONYCH Z PRACY W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI DO PRACY W BUDOWNICTWIE.PRACUJE SIĘ TAM PRZEZ 10-12 GODZIN DZIENNIE ,ZA 10-14 ZŁ NETTO, W MIESIĄCU 200-250 GODZIN.W MROZIE ,DESZCZU,SŁOŃCU,WIETRZE,ŚNIEGU.BRAK JAKICHKOLWIEK PRZYWILEJÓW. POTRZEBNE BADANIA WYSOKOŚCIOWE POWYŻEJ 3- METRÓW,WYKONANE W OŚRODKU MEDYCYNY PRACY.
A ile lat pracownik budownictwa spędził na kształceniu? Zasuwał 5 lat na studiach "bezpłatnych" tylko z nazwy, a faktycznie w cenie nowego samochodu? Czy może już pracował, zarabiał na siebie? Ile nocy nie przespał, bo ślęczał nad ksiażkami? Ile poświęcił z życia żeby do tej łopaty nie musieć iść? Wybór był jasny - masz gdzieś naukę, idziesz do łopaty, zarabiasz mniej. Ale masz spokój psychiczny i szybciej własne dochody. Nie chcesz iść do łopaty - uczysz się, poświęcasz czas, zdrowie i pieniądze, zaczynasz zarabiać później ale do łopaty nikt Cię nie wysyła. Dlaczego porównujesz kogoś kto miał ambicje zrobić coś więcej ze swoim życiem z kimś, kto chciał poprzestać na zawodówce (bez obrazy, bo absolwenci zawodówek są jak najbardziej potrzebni).
Jakbyś nie wiedział, to z 50% młodych chłopaków 25-30 lat zasuwających fizycznie na budowach ma przynajmniej średnie wykształcenie (niektórzy mają i studia), albo się uczy zaocznie. Takie czasy. I co więcej jeden mgr politologii, socjologii, administracji czy prawa idzie do urzędu, a inny do łopaty.
 Do urzedów ida Ci co maja rodziny w urzedach, sądach, etc. Taka rzeczywistosć.
 Do urzedów ida Ci co maja rodziny w urzedach, sądach, etc. Taka rzeczywistosć. rozwiń
Avatar
Volunti not fit iniuria / 11 grudnia 2018 r. o 13:43
+2
Do urzedów ida Ci co maja rodziny w urzedach, sądach, etc. Taka rzeczywistosć.
Avatar
fff / 11 grudnia 2018 r. o 13:42
+2
To nie jest problem wymiaru sprawiedliwości, tylko RYNKU PRACY. Gdyby były konkurrencyjne lepiej płatne stanowiska, to by się pozwalniali. ALE NIE MA ! A tu małe wynagrodzenie, ale jednak pewna płaca, wolne soboty i niedziele, urlopy..., etc.