Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2021 r.
20:28

Sąd się pomylił? Była lubelska radna PiS na razie nie musi przepraszać

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 10 A A

Mimo prawomocnego skazania była radna PiS Anna Jaśkowska wciąż nie musi przepraszać za zniesławienie Tadeusza Mazowieckiego. Sąd Apelacyjny w Lublinie miał trzy tygodnie na nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Nie zrobił tego, co może opóźnić wyegzekwowanie przeprosin nawet o kilka lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wykonanie wyroku może się odwlec, ale pani była już radna tego nie uniknie. Ja sprawy nie odpuszczę – zapowiada Wojciech Mazowiecki, syn byłego premiera.

Wraz z bratem pozwał byłą już radną miejską z Lublina. Pozew dotyczył wypowiedzi Jaśkowskiej, które padły podczas sesji rady w maju 2018 r. Debatowano wówczas nad nazwaniem ulicy imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Radni PiS byli temu przeciwni. Po odczytaniu życiorysu byłego premiera Anna Jaśkowska chciała go uzupełnić.

– Stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich – mówiła radna o Tadeuszu Mazowieckim.

Radna nie przeprosiła za swoje słowa, więc sprawa trafiła do sądu.

W lipcu 2019 r. Anna Jaśkowska została uznana winną naruszenia dóbr osobistych synów byłego premiera. Sąd nakazał jej odczytanie oświadczenie podczas obrad rady miasta. Jaśkowska miała przeprosić za„głoszenie nieprawdziwych i rażąco godzących w dobre imię pana premiera Tadeusza Mazowieckiego informacji”. Powinna również wpłacić 10 tys. zł na rzecz Towarzystwa Więź.

Obie strony odwołały się od tego rozstrzygnięcia. W efekcie, w styczniu tego roku sąd ponownie skazał Annę Jaśkowską. Tym razem jednak zaostrzył przy tym wyrok. Zobowiązał byłą radną do publikacji przeprosin w kilku mediach lokalnych i ogólnopolskich.

Pełnomocnik Jaśkowskiej alarmował wówczas, że wykonanie wyroku zrujnuje jego klientkę. Koszt publikacji przeprosin ocenił bowiem na 8 mln zł.

– Nieprawdą jest, że chcemy zrujnować panią Jaśkowską. Oczekujemy jedynie, żeby wysłała do rady miasta prośbę o odczytania oświadczenia z przeprosinami. Ze strony pani Jaśkowskiej nigdy nie było jednak dobrej woli. Widzę tu raczej pewne zacietrzewienie. Jeśli się jednak publicznie kłamie, to trzeba za to zapłacić – komentuje Wojciech Mazowiecki.

W lutym synowie Tadeusza Mazowieckiego złożyli do Sąd Apelacyjnego w Lublinie wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności. Sąd miał na to trzy tygodnie, ale żadnej decyzji nie podjął. Akta sprawy trafiły natomiast do Sądu Najwyższego. Pełnomocnik Anny Jaśkowskiej złożył bowiem wniosek o kasację wyroku. W Sądzie Najwyższym sprawa mogłaby utknąć nawet na kilka lat. Bez klauzuli wykonalności wyegzekwowanie przeprosin byłoby niemożliwe. Jest jednak nadzieja, że uda się uniknąć takiej sytuacji. Sąd Apelacyjny w Lublinie przesłał synom Tadeusza Mazowieckiego pismo z którego wynika, że doszło do pomyłki. Lubelski sąd ma wystąpić do SN o zwrot akt.

– Działanie sądu oceniam jako nietypowe, przyglądam mu się z rezerwą. Nie wiem dlaczego przed wydaniem klauzuli wykonalności akta sprawy zostały przekazane do Warszawy. Sąd przyznał już, że to był błąd – komentuje Wojciech Mazowiecki.

Anna Jaśkowska jest emerytowaną wykładowczynią Politechniki Lubelskiej. Radną została w 2015 roku. Objęła mandat zwolniony przez Sylwestra Tułajewa, który został posłem. W wyborach samorządowych w 2018 roku nie uzyskała reelekcji. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:39
+9
Kiedy na Mokotowie UB torturowało Śp.Bp.Kaczmarka, a komuch sadysta  płk.Goldberg tworzył akt "oskarżenia"... tadzio pisał : "Nie tylko bolejemy,ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp.Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej"
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:46
+8
"gruba kreska" i deal z komuchami typu jaruzel kiszczak - to najgorsze, co mogło spotkać walczącą o wolność Polskę....
Avatar
centus / 14 czerwca 2021 r. o 07:28
+6
Co zrobił T. Mazowiecki pozytywnego dla Polski. Absolutnie nic.Dlatego już nie żyje, a synio zadymiarz też odejdzie, Covid go dopadnie razem z nienawiścią do Polaków którą nosi w sobie. A zatryumfuje młodość i Polskość.
Avatar
LAS / 13 czerwca 2021 r. o 22:33
+3
Lepiej późno niż później, bo ten wyrok nie miał szans utrzymać się przed ETPCz w Strasburgu, za co zapłaciliby podatnicy, a nie personalnie ten, czy inny sędzia, albo i skład orzekający. Kolejna nauczka dla całej "klasy" politycznej, która najpierw pozwoliła na niszczenie zasobów archiwalnych PZPR i służb specjalnych PRL, a później najmocniejszą agenturę schowała w zbiorze zastrzeżonym IPN. Lepiej późno niż później!
Avatar
batxman / 15 czerwca 2021 r. o 00:50
0
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. Piotr został pierwszym papieżem, Paweł - Apostołem Narodów. Czy Nauczyciel – zdradzony i opuszczony – pamiętał im poprzednie grzechy i wypominał je? Ważniejsze od nich okazało się dalsze życie Apostołów – szczere łzy żalu, wyrzeczenia, ofiara z siebie, poświęcenie. Czy Pani Anna – deklarująca tylekroć swą religijność – pamięta o tym? Czy rozumie sens nauki Jezusa i Jego zachowanie wobec tych, co zawiedli i zdradzili? Tadeusz Mazowiecki rzeczywiście ma w swym życiorysie niechlubne karty i zachowanie. Nikt temu nie zaprzeczy. Ale jest też w jego życiu bunt wobec systemu, któremu służył, także bunt wobec siebie samego, powrót do prawdziwych wartości. Jest i uwięzienie, i służba dla Polski. Wiem, różnie oceniana, ale pełniona chyba godnie. W 1989 roku prawie wszyscy akceptowaliśmy jego wybór na premiera. W tamtej sytuacji – gospodarczej i geopolitycznej – to była decyzja optymalna. Dziś, gdy odwaga niewiele kosztuje, niektórzy kwestionują tamte wybory i służbę Tadeusza Mazowieckiego sięgając chętnie po kamienie. Czy słusznie? Może przydałaby się odrobina pokory i prawdziwe świadectwa wiary? Wyroków i sądów naszych zaś nie komentuję – z szacunku dla czytelników.
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. ... rozwiń
Avatar
Kroll / 13 czerwca 2021 r. o 20:42
-1
Bycie politykiem czy radnym PiS nie zwalnia z myślenia. Nie szkoda mi pani Anny. Ktoś dał jej przyzwolenie na kłamanie w przestrzeni publicznej. Chciała się popisać, zebrać kilka punktów i słabo wyszło. 8 baniek dla PiS to drobniaki. Nie warte zawracania głowy.
Avatar
martinez957 / 13 czerwca 2021 r. o 22:58
-5
I taka osoba uczyła młodzież????? Żenada. Stara powinna dawać przykład a co robi??? Teraz pisowski sądy będą kręcić, kombinować żeby tej starej nic się nie stało.
Avatar
Amor2k3 / 13 czerwca 2021 r. o 20:56
-5
Tadeusz Mazowiecki to wybitny intelektualista, który poprowadził ruch robotniczy do zwycięstwa nad komunizmem. Dokładnie wtedy, gdy protegowany władz stalinowskich Jarosław Kaczyński spał do południa. PIS kumuluje wokół siebie ludzi podlych i niedouczonych, których głównym źródłem wiedzy są faxy z Nowogrodzkiej i TVPis. Przerażające
Avatar
PISFAN / 13 czerwca 2021 r. o 20:55
-7
No cóż pisowcom można obrażać wszystkich po kolei ale nie ich co prawda im dużo nie trzeba żeby się poczuć obrażonym A tak na marginesie co by pani radna powiedziała gdyby te słowa ktoś powiedział o niej czy jej rodzinie podejrzewam że policja by ścigała do skutku a pani koledzy w sądzie surowo by skazali
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 czerwca 2021 r. o 22:12
-9
Twarz nieskalana myślą...
Avatar
batxman / 15 czerwca 2021 r. o 00:50
0
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. Piotr został pierwszym papieżem, Paweł - Apostołem Narodów. Czy Nauczyciel – zdradzony i opuszczony – pamiętał im poprzednie grzechy i wypominał je? Ważniejsze od nich okazało się dalsze życie Apostołów – szczere łzy żalu, wyrzeczenia, ofiara z siebie, poświęcenie. Czy Pani Anna – deklarująca tylekroć swą religijność – pamięta o tym? Czy rozumie sens nauki Jezusa i Jego zachowanie wobec tych, co zawiedli i zdradzili? Tadeusz Mazowiecki rzeczywiście ma w swym życiorysie niechlubne karty i zachowanie. Nikt temu nie zaprzeczy. Ale jest też w jego życiu bunt wobec systemu, któremu służył, także bunt wobec siebie samego, powrót do prawdziwych wartości. Jest i uwięzienie, i służba dla Polski. Wiem, różnie oceniana, ale pełniona chyba godnie. W 1989 roku prawie wszyscy akceptowaliśmy jego wybór na premiera. W tamtej sytuacji – gospodarczej i geopolitycznej – to była decyzja optymalna. Dziś, gdy odwaga niewiele kosztuje, niektórzy kwestionują tamte wybory i służbę Tadeusza Mazowieckiego sięgając chętnie po kamienie. Czy słusznie? Może przydałaby się odrobina pokory i prawdziwe świadectwa wiary? Wyroków i sądów naszych zaś nie komentuję – z szacunku dla czytelników.
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. ... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:46
+8
"gruba kreska" i deal z komuchami typu jaruzel kiszczak - to najgorsze, co mogło spotkać walczącą o wolność Polskę....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:39
+9
Kiedy na Mokotowie UB torturowało Śp.Bp.Kaczmarka, a komuch sadysta  płk.Goldberg tworzył akt "oskarżenia"... tadzio pisał : "Nie tylko bolejemy,ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp.Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej"
Avatar
centus / 14 czerwca 2021 r. o 07:28
+6
Co zrobił T. Mazowiecki pozytywnego dla Polski. Absolutnie nic.Dlatego już nie żyje, a synio zadymiarz też odejdzie, Covid go dopadnie razem z nienawiścią do Polaków którą nosi w sobie. A zatryumfuje młodość i Polskość.
Avatar
martinez957 / 13 czerwca 2021 r. o 22:58
-5
I taka osoba uczyła młodzież????? Żenada. Stara powinna dawać przykład a co robi??? Teraz pisowski sądy będą kręcić, kombinować żeby tej starej nic się nie stało.
Avatar
LAS / 13 czerwca 2021 r. o 22:33
+3
Lepiej późno niż później, bo ten wyrok nie miał szans utrzymać się przed ETPCz w Strasburgu, za co zapłaciliby podatnicy, a nie personalnie ten, czy inny sędzia, albo i skład orzekający. Kolejna nauczka dla całej "klasy" politycznej, która najpierw pozwoliła na niszczenie zasobów archiwalnych PZPR i służb specjalnych PRL, a później najmocniejszą agenturę schowała w zbiorze zastrzeżonym IPN. Lepiej późno niż później!
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 czerwca 2021 r. o 22:12
-9
Twarz nieskalana myślą...
Avatar
Amor2k3 / 13 czerwca 2021 r. o 20:56
-5
Tadeusz Mazowiecki to wybitny intelektualista, który poprowadził ruch robotniczy do zwycięstwa nad komunizmem. Dokładnie wtedy, gdy protegowany władz stalinowskich Jarosław Kaczyński spał do południa. PIS kumuluje wokół siebie ludzi podlych i niedouczonych, których głównym źródłem wiedzy są faxy z Nowogrodzkiej i TVPis. Przerażające
Avatar
PISFAN / 13 czerwca 2021 r. o 20:55
-7
No cóż pisowcom można obrażać wszystkich po kolei ale nie ich co prawda im dużo nie trzeba żeby się poczuć obrażonym A tak na marginesie co by pani radna powiedziała gdyby te słowa ktoś powiedział o niej czy jej rodzinie podejrzewam że policja by ścigała do skutku a pani koledzy w sądzie surowo by skazali
Avatar
Kroll / 13 czerwca 2021 r. o 20:42
-1
Bycie politykiem czy radnym PiS nie zwalnia z myślenia. Nie szkoda mi pani Anny. Ktoś dał jej przyzwolenie na kłamanie w przestrzeni publicznej. Chciała się popisać, zebrać kilka punktów i słabo wyszło. 8 baniek dla PiS to drobniaki. Nie warte zawracania głowy.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.