Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2021 r.
20:28

Sąd się pomylił? Była lubelska radna PiS na razie nie musi przepraszać

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 10 A A

Mimo prawomocnego skazania była radna PiS Anna Jaśkowska wciąż nie musi przepraszać za zniesławienie Tadeusza Mazowieckiego. Sąd Apelacyjny w Lublinie miał trzy tygodnie na nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Nie zrobił tego, co może opóźnić wyegzekwowanie przeprosin nawet o kilka lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wykonanie wyroku może się odwlec, ale pani była już radna tego nie uniknie. Ja sprawy nie odpuszczę – zapowiada Wojciech Mazowiecki, syn byłego premiera.

Wraz z bratem pozwał byłą już radną miejską z Lublina. Pozew dotyczył wypowiedzi Jaśkowskiej, które padły podczas sesji rady w maju 2018 r. Debatowano wówczas nad nazwaniem ulicy imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Radni PiS byli temu przeciwni. Po odczytaniu życiorysu byłego premiera Anna Jaśkowska chciała go uzupełnić.

– Stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich – mówiła radna o Tadeuszu Mazowieckim.

Radna nie przeprosiła za swoje słowa, więc sprawa trafiła do sądu.

W lipcu 2019 r. Anna Jaśkowska została uznana winną naruszenia dóbr osobistych synów byłego premiera. Sąd nakazał jej odczytanie oświadczenie podczas obrad rady miasta. Jaśkowska miała przeprosić za„głoszenie nieprawdziwych i rażąco godzących w dobre imię pana premiera Tadeusza Mazowieckiego informacji”. Powinna również wpłacić 10 tys. zł na rzecz Towarzystwa Więź.

Obie strony odwołały się od tego rozstrzygnięcia. W efekcie, w styczniu tego roku sąd ponownie skazał Annę Jaśkowską. Tym razem jednak zaostrzył przy tym wyrok. Zobowiązał byłą radną do publikacji przeprosin w kilku mediach lokalnych i ogólnopolskich.

Pełnomocnik Jaśkowskiej alarmował wówczas, że wykonanie wyroku zrujnuje jego klientkę. Koszt publikacji przeprosin ocenił bowiem na 8 mln zł.

– Nieprawdą jest, że chcemy zrujnować panią Jaśkowską. Oczekujemy jedynie, żeby wysłała do rady miasta prośbę o odczytania oświadczenia z przeprosinami. Ze strony pani Jaśkowskiej nigdy nie było jednak dobrej woli. Widzę tu raczej pewne zacietrzewienie. Jeśli się jednak publicznie kłamie, to trzeba za to zapłacić – komentuje Wojciech Mazowiecki.

W lutym synowie Tadeusza Mazowieckiego złożyli do Sąd Apelacyjnego w Lublinie wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności. Sąd miał na to trzy tygodnie, ale żadnej decyzji nie podjął. Akta sprawy trafiły natomiast do Sądu Najwyższego. Pełnomocnik Anny Jaśkowskiej złożył bowiem wniosek o kasację wyroku. W Sądzie Najwyższym sprawa mogłaby utknąć nawet na kilka lat. Bez klauzuli wykonalności wyegzekwowanie przeprosin byłoby niemożliwe. Jest jednak nadzieja, że uda się uniknąć takiej sytuacji. Sąd Apelacyjny w Lublinie przesłał synom Tadeusza Mazowieckiego pismo z którego wynika, że doszło do pomyłki. Lubelski sąd ma wystąpić do SN o zwrot akt.

– Działanie sądu oceniam jako nietypowe, przyglądam mu się z rezerwą. Nie wiem dlaczego przed wydaniem klauzuli wykonalności akta sprawy zostały przekazane do Warszawy. Sąd przyznał już, że to był błąd – komentuje Wojciech Mazowiecki.

Anna Jaśkowska jest emerytowaną wykładowczynią Politechniki Lubelskiej. Radną została w 2015 roku. Objęła mandat zwolniony przez Sylwestra Tułajewa, który został posłem. W wyborach samorządowych w 2018 roku nie uzyskała reelekcji. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:39
+9
Kiedy na Mokotowie UB torturowało Śp.Bp.Kaczmarka, a komuch sadysta  płk.Goldberg tworzył akt "oskarżenia"... tadzio pisał : "Nie tylko bolejemy,ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp.Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej"
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:46
+8
"gruba kreska" i deal z komuchami typu jaruzel kiszczak - to najgorsze, co mogło spotkać walczącą o wolność Polskę....
Avatar
centus / 14 czerwca 2021 r. o 07:28
+6
Co zrobił T. Mazowiecki pozytywnego dla Polski. Absolutnie nic.Dlatego już nie żyje, a synio zadymiarz też odejdzie, Covid go dopadnie razem z nienawiścią do Polaków którą nosi w sobie. A zatryumfuje młodość i Polskość.
Avatar
LAS / 13 czerwca 2021 r. o 22:33
+3
Lepiej późno niż później, bo ten wyrok nie miał szans utrzymać się przed ETPCz w Strasburgu, za co zapłaciliby podatnicy, a nie personalnie ten, czy inny sędzia, albo i skład orzekający. Kolejna nauczka dla całej "klasy" politycznej, która najpierw pozwoliła na niszczenie zasobów archiwalnych PZPR i służb specjalnych PRL, a później najmocniejszą agenturę schowała w zbiorze zastrzeżonym IPN. Lepiej późno niż później!
Avatar
batxman / 15 czerwca 2021 r. o 00:50
0
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. Piotr został pierwszym papieżem, Paweł - Apostołem Narodów. Czy Nauczyciel – zdradzony i opuszczony – pamiętał im poprzednie grzechy i wypominał je? Ważniejsze od nich okazało się dalsze życie Apostołów – szczere łzy żalu, wyrzeczenia, ofiara z siebie, poświęcenie. Czy Pani Anna – deklarująca tylekroć swą religijność – pamięta o tym? Czy rozumie sens nauki Jezusa i Jego zachowanie wobec tych, co zawiedli i zdradzili? Tadeusz Mazowiecki rzeczywiście ma w swym życiorysie niechlubne karty i zachowanie. Nikt temu nie zaprzeczy. Ale jest też w jego życiu bunt wobec systemu, któremu służył, także bunt wobec siebie samego, powrót do prawdziwych wartości. Jest i uwięzienie, i służba dla Polski. Wiem, różnie oceniana, ale pełniona chyba godnie. W 1989 roku prawie wszyscy akceptowaliśmy jego wybór na premiera. W tamtej sytuacji – gospodarczej i geopolitycznej – to była decyzja optymalna. Dziś, gdy odwaga niewiele kosztuje, niektórzy kwestionują tamte wybory i służbę Tadeusza Mazowieckiego sięgając chętnie po kamienie. Czy słusznie? Może przydałaby się odrobina pokory i prawdziwe świadectwa wiary? Wyroków i sądów naszych zaś nie komentuję – z szacunku dla czytelników.
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. ... rozwiń
Avatar
Kroll / 13 czerwca 2021 r. o 20:42
-1
Bycie politykiem czy radnym PiS nie zwalnia z myślenia. Nie szkoda mi pani Anny. Ktoś dał jej przyzwolenie na kłamanie w przestrzeni publicznej. Chciała się popisać, zebrać kilka punktów i słabo wyszło. 8 baniek dla PiS to drobniaki. Nie warte zawracania głowy.
Avatar
martinez957 / 13 czerwca 2021 r. o 22:58
-5
I taka osoba uczyła młodzież????? Żenada. Stara powinna dawać przykład a co robi??? Teraz pisowski sądy będą kręcić, kombinować żeby tej starej nic się nie stało.
Avatar
Amor2k3 / 13 czerwca 2021 r. o 20:56
-5
Tadeusz Mazowiecki to wybitny intelektualista, który poprowadził ruch robotniczy do zwycięstwa nad komunizmem. Dokładnie wtedy, gdy protegowany władz stalinowskich Jarosław Kaczyński spał do południa. PIS kumuluje wokół siebie ludzi podlych i niedouczonych, których głównym źródłem wiedzy są faxy z Nowogrodzkiej i TVPis. Przerażające
Avatar
PISFAN / 13 czerwca 2021 r. o 20:55
-7
No cóż pisowcom można obrażać wszystkich po kolei ale nie ich co prawda im dużo nie trzeba żeby się poczuć obrażonym A tak na marginesie co by pani radna powiedziała gdyby te słowa ktoś powiedział o niej czy jej rodzinie podejrzewam że policja by ścigała do skutku a pani koledzy w sądzie surowo by skazali
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 czerwca 2021 r. o 22:12
-9
Twarz nieskalana myślą...
Avatar
batxman / 15 czerwca 2021 r. o 00:50
0
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. Piotr został pierwszym papieżem, Paweł - Apostołem Narodów. Czy Nauczyciel – zdradzony i opuszczony – pamiętał im poprzednie grzechy i wypominał je? Ważniejsze od nich okazało się dalsze życie Apostołów – szczere łzy żalu, wyrzeczenia, ofiara z siebie, poświęcenie. Czy Pani Anna – deklarująca tylekroć swą religijność – pamięta o tym? Czy rozumie sens nauki Jezusa i Jego zachowanie wobec tych, co zawiedli i zdradzili? Tadeusz Mazowiecki rzeczywiście ma w swym życiorysie niechlubne karty i zachowanie. Nikt temu nie zaprzeczy. Ale jest też w jego życiu bunt wobec systemu, któremu służył, także bunt wobec siebie samego, powrót do prawdziwych wartości. Jest i uwięzienie, i służba dla Polski. Wiem, różnie oceniana, ale pełniona chyba godnie. W 1989 roku prawie wszyscy akceptowaliśmy jego wybór na premiera. W tamtej sytuacji – gospodarczej i geopolitycznej – to była decyzja optymalna. Dziś, gdy odwaga niewiele kosztuje, niektórzy kwestionują tamte wybory i służbę Tadeusza Mazowieckiego sięgając chętnie po kamienie. Czy słusznie? Może przydałaby się odrobina pokory i prawdziwe świadectwa wiary? Wyroków i sądów naszych zaś nie komentuję – z szacunku dla czytelników.
Miałem napisać nowy komentarz, ale pozwalam sobie przytoczyć (z drobnymi językowymi modyfikacjami) to, co napisałem już na innym forum. Dedykuję mój głos i moje pytania do obrońców Pani radnej. Czy i oni zrozumieli sens nauki Jezusa? Czy ich zdaniem należałoby ukamienować jednak za zaprzaństwo i zdradę Piotra, Pawła i całą armię świętych, co kiedyś się zaparli i zdradzili? Piotr zaparł się Jezusa aż trzy razy, Paweł prześladował Jego uczniów, brał udział w zabójstwie Szczepana. A mimo to Jezus uczynił ich swymi najważniejszymi apostołami. ... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:46
+8
"gruba kreska" i deal z komuchami typu jaruzel kiszczak - to najgorsze, co mogło spotkać walczącą o wolność Polskę....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 czerwca 2021 r. o 08:39
+9
Kiedy na Mokotowie UB torturowało Śp.Bp.Kaczmarka, a komuch sadysta  płk.Goldberg tworzył akt "oskarżenia"... tadzio pisał : "Nie tylko bolejemy,ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp.Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej"
Avatar
centus / 14 czerwca 2021 r. o 07:28
+6
Co zrobił T. Mazowiecki pozytywnego dla Polski. Absolutnie nic.Dlatego już nie żyje, a synio zadymiarz też odejdzie, Covid go dopadnie razem z nienawiścią do Polaków którą nosi w sobie. A zatryumfuje młodość i Polskość.
Avatar
martinez957 / 13 czerwca 2021 r. o 22:58
-5
I taka osoba uczyła młodzież????? Żenada. Stara powinna dawać przykład a co robi??? Teraz pisowski sądy będą kręcić, kombinować żeby tej starej nic się nie stało.
Avatar
LAS / 13 czerwca 2021 r. o 22:33
+3
Lepiej późno niż później, bo ten wyrok nie miał szans utrzymać się przed ETPCz w Strasburgu, za co zapłaciliby podatnicy, a nie personalnie ten, czy inny sędzia, albo i skład orzekający. Kolejna nauczka dla całej "klasy" politycznej, która najpierw pozwoliła na niszczenie zasobów archiwalnych PZPR i służb specjalnych PRL, a później najmocniejszą agenturę schowała w zbiorze zastrzeżonym IPN. Lepiej późno niż później!
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 czerwca 2021 r. o 22:12
-9
Twarz nieskalana myślą...
Avatar
Amor2k3 / 13 czerwca 2021 r. o 20:56
-5
Tadeusz Mazowiecki to wybitny intelektualista, który poprowadził ruch robotniczy do zwycięstwa nad komunizmem. Dokładnie wtedy, gdy protegowany władz stalinowskich Jarosław Kaczyński spał do południa. PIS kumuluje wokół siebie ludzi podlych i niedouczonych, których głównym źródłem wiedzy są faxy z Nowogrodzkiej i TVPis. Przerażające
Avatar
PISFAN / 13 czerwca 2021 r. o 20:55
-7
No cóż pisowcom można obrażać wszystkich po kolei ale nie ich co prawda im dużo nie trzeba żeby się poczuć obrażonym A tak na marginesie co by pani radna powiedziała gdyby te słowa ktoś powiedział o niej czy jej rodzinie podejrzewam że policja by ścigała do skutku a pani koledzy w sądzie surowo by skazali
Avatar
Kroll / 13 czerwca 2021 r. o 20:42
-1
Bycie politykiem czy radnym PiS nie zwalnia z myślenia. Nie szkoda mi pani Anny. Ktoś dał jej przyzwolenie na kłamanie w przestrzeni publicznej. Chciała się popisać, zebrać kilka punktów i słabo wyszło. 8 baniek dla PiS to drobniaki. Nie warte zawracania głowy.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!