Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

10 marca 2020 r.
8:13

Samorządy w finansowych tarapatach przez zmiany podatkowe. Albo nie sfinansują oświaty, albo zatrzymają inwestycje

17 60 A A
– Jeżeli samorządy nie będą miały finansowania, to ich rola będzie coraz mniejsza – przekonywał Wadim Tyszkiewicz, niezależny senator i były prezydent Nowej Soli
– Jeżeli samorządy nie będą miały finansowania, to ich rola będzie coraz mniejsza – przekonywał Wadim Tyszkiewicz, niezależny senator i były prezydent Nowej Soli (fot. Piotr Michalski)

Polskie gminy zostały pozbawione 6 mld zł, które trafiły na rządowe programy socjalne. Samorządowcy podkreślają, że rząd musi im zrekompensować ten ubytek, bo albo nie sfinansują oświaty, albo zatrzymają inwestycje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największą bolączką budżetów miast i gmin jest niska subwencja oświatowa. Według samorządowców, rządowe subwencje wystarczają zaledwie na pokrycie 30 proc. kosztów utrzymania szkół. Na to nakłada się zniesienie podatku PIT dla osób młodych. Jak niedawno obliczyli parlamentarzyści z Koalicji Obywatelskiej, łączne tegoroczne straty finansowe Lublina z powodu zmian podatkowych mogą sięgnąć aż 80 mln zł. Jednak to nie wszystko.

– Ostatnie kilku lat to ewidentny rozdźwięk pomiędzy malejącymi dochodami samorządów, a istotnie wzrastającymi wydatkami – przekonywał Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej, na wczorajszej konferencji „Pieniądze dla samorządów”. I dowodził, że na kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego ma wiele innych czynników, jak wszechobecna drożyzna i rosnące ceny, np. energii czy wywozu śmieci.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wyliczał, że polskie samorządy zostały pozbawione 6 mld zł, które trafiły – jak mówił – na rządowe programy socjalne. – Rząd nie może mówić, że nie ma. Rząd musi zrekompensować samorządom ten ubytek, bo albo nie będziemy w stanie sfinansować wydatków bieżących, związanych głównie z oświatą, albo po prostu zatrzymamy inwestycje – tłumaczył.

Zwrócił uwagę, że dużym miastom łatwiej o kredyty, mniejsze wpadły w kłopoty.

– Mamy już ewidentnie kryzys, który dopadł małe miasta i w tej chwili stoi w przedpokoju w miastach średniej wielkości. Co mają powiedzieć gminy wiejskie, a jeszcze lepiej powiaty, w których wygląda to drastycznie? 

Dr Rafał Trzeciakowski, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju, przedstawił dane Ministerstwa Finansów, z których wynika, że w ubiegłym roku dochody własne stanowiły 47 proc. budżetów gmin, a w przypadku miast na prawach powiatów sięgały 57 proc.

– Ale znaczna część tego to były udziały w PIT i CIT. Jeśli zestawimy te dochody już bez podatków, to w gminach stanowiły one tylko 23 a w miastach na prawach powiatów 28 proc. – wyliczał. I dodał: – Niepokoić może to, że udział podatków lokalnych w dochodach gmin i miast na prawach powiatów w Polsce spada. Podejrzewam, że ma to związek z tym, że stawki zostały ustalone raz i nie mogą się zmieniać.

– Bez silnego samorządu Polska nie będzie się rozwijała. To w samorządzie decydują się losy naszych małych ojczyzn i ich mieszkańców, tam są podejmowane najważniejsze decyzje. Jeżeli samorządy nie będą miały finansowania, to ich rola będzie coraz mniejsza – przekonywał Wadim Tyszkiewicz, niezależny senator i były prezydent Nowej Soli (woj. lubuskie). Jako główny problem samorządów wskazał realizację zadań centralnych, na którą nie otrzymują one pieniędzy.

– Klasycznym przykładem niech będą urzędy stanu cywilnego. To jest zadanie zlecone wojewody, które samorząd wykonuje w imieniu rządu, nie dostając za to wystarczających pieniędzy – mówił, szacując ogólne roczne niedofinansowanie w tym zakresie na 300 mln zł.

– Samorządy były niedofinansowane też za poprzednich rządów i też musieliśmy walczyć o każdą złotówkę, ale od roku 2017 nastąpiło tąpnięcie totalne – podsumował Tyszkiewicz.

Konferencję „Pieniądze dla samorządu” zorganizował w Lublinie senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
quń / 10 marca 2020 r. o 08:25
+16
za to można pierdyknąć bezsensowny stadion żużlowy za grubą kasę. bo przecież budżet miasta ma sie dobrze, wszystkie dzieci mają miejsca w żłobkach i przedszkolach, komunikacja publiczna jest najlepsza na świecie. ogólnie w mieście jest cudownie. tylko oddychać pełną piersią!
Avatar
MOTUR / 10 marca 2020 r. o 09:36
+13
koniecznie trzeba wybudować nierentowną poza sezonem arenę żużlowa w Lublinie
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 08:52
+13
Mosir - strata, lotnisko - strata, ZTM - strata
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 08:31
+13
Ale pieniądze na stadion dla Więckowskiego i Kępy musi być. Koledzy z czegoś muszą żyć.
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 08:24
+13
Samorządy w finansowych tarapatach, bo nie egzekwują opłat adiacenckich i rent planistycznych? Nie z mojej ci bajki ten rząd. Nierząd samorządu również! Milion w poniedziałek i pozostałe dni tygodnia za pośrednictwo w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę również powinien zasilać kasę miasta, a nie konta firm zakładanych przez byłych samorządowców. O najmie pomieszczeń biurowych już nawet szkoda wspominać, bo na tym również zarabiają byli samorządowcy. Będzie co świętować w 31 rocznicę "okrągłego stołu"...
Avatar
SAMORZADOWE DARMOZJADY OUT / 10 marca 2020 r. o 09:19
+12
IM WIĘCEJ UNII, TYM WIĘCEJ NIEROBÓW W GMINACH I POWIATACH - PRECZ !
Avatar
Japolan / 10 marca 2020 r. o 09:15
+12
Precz z samorządowymi okupantami oraz mafijnymi sitwami, które oplotły samprząd terytprialny! Tego pasożyta trzeba zagłodzić - jak raka!
Avatar
lobbyści i kanciarze / 10 marca 2020 r. o 10:31
+11
Mniej wałków na przetargach i kasa znajdzie się.
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 09:53
+11
W mojej wiejskiej gminie wójt (coś ok .4000 mieszkańców) zarabia łącznie z dodatkami prawie 10 tys. zł i jego zastępca też niewiele mniej. A jest jeszcze sekretarz i skarbnik - też podobne pensje. Czy to normalne na lubelskiej prowincji, gdzie normalni ludzie zarabiają niewiele powyżej minimalnej krajowej? Co oni takiego dla mieszkańców robią, aby tyle zarabiać?
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 09:32
+11
Mniej wałków na przetargach i kasa znajdzie się.
Avatar
ksh / 19 marca 2020 r. o 07:51
0
Jeżeli jest tak kiepsko z kasą, to zgodnie z ksh niech samorządy ogłoszą upadłość.
Avatar
UMCS haha / 12 marca 2020 r. o 15:32
+1
G2/UMCS/czy ty człowieku uważasz, że  Norwegia robi nam łaskę? Czy uważasz, że Norwegia może decydować na co te pieniądze pójdą? Wiesz o co chodzi w Funduszu Norweskim? Fundusze Norweskie i Fundusze EOG (Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego ) – forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 16 państwom członkowskim Unii Europejskiej w zamian za korzystanie z pełnego dostępu do rynków i przepływu towarów w Unii Europejskiej, której państwa te nie są członkami. W zamian za korzystanie z pełnego dostępu do rynków i przepływu towarów w UE.!!!!!
G2/UMCS/czy ty człowieku uważasz, że  Norwegia robi nam łaskę? Czy uważasz, że Norwegia może decydować na co te pieniądze pójdą? Wiesz o co chodzi w Funduszu Norweskim? Fundusze Norweskie i Fundusze EOG (Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego ) – forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 16 państwom członkowskim Unii Europejskiej w zamian za korzystanie z pełnego dostępu do rynków i przepływu towarów w Unii ... rozwiń
Avatar
nauczyciel / 12 marca 2020 r. o 15:09
-1
Według samorządowców, rządowe subwencje wystarczają zaledwie na pokrycie 30 proc. kosztów utrzymania szkół. Czyli wg. kogo konkretnie? To ewidentne kłamstwo! Dlaczego oszukujecie ludzi w imię hasła dowalić pisiorom?
Avatar
G2/UMCS/ / 12 marca 2020 r. o 14:33
0
Na szczęście zarządzający "Funduszami Norweskimi" w czas się zorientowali, że obecnie administrujący kraj nad Wisłą są nieudacznymi kanaliami i teraz dokładnie przyglądają się inwestycjom z ich kasy!Pozostaje mieć nadzieję na podobne podejście do sprawy instytucji unijnych! Podczas styczniowego spotkania z przedstawicielami "Norway Foundation Cancel" na UW przedstawiłam zestawienie inwestycji ze środków norweskich w naszym województwie. Wielkie wrażenia wywarła lista kościołów, nie tylko odrestaurowanych, ale i budowanych w oparciu o ich fundusze! Okazuje się, że bez społecznej kontroli, zasoby finansowe przeznaczone na infrastrukturę oraz rozwój przedsiębiorczości wyrzuca się (dosłownie) w błoto. Nasza grupa wnioskowała o natychmiastowe wstrzymanie jakichkolwiek dotacji do momentu, aż władze naszego państwa zrekompensują Norwegom nieuzasadnione straty. Pomijam już fakt stworzenie "Wykazu Gmin Niedemokratycznych", którym należy odmówić jakiejkolwiek współpracy w oparciu o ich uchwały wykluczające współmieszkańców!
Na szczęście zarządzający "Funduszami Norweskimi" w czas się zorientowali, że obecnie administrujący kraj nad Wisłą są nieudacznymi kanaliami i teraz dokładnie przyglądają się inwestycjom z ich kasy!Pozostaje mieć nadzieję na podobne podejście do sprawy instytucji unijnych! Podczas styczniowego spotkania z przedstawicielami "Norway Foundation Cancel" na UW przedstawiłam zestawienie inwestycji ze środków norweskich w naszym województwie. Wielkie wrażenia wywarła lista kościołów, nie tylko odrestaurowanych, ale i budowany... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 05:18
+1
Mieliście fabryki, teraz macie biedry, lidle i butiki, tam poszukajcie.Może jakiś podatek na miasta specjalnej troski. Młodzi podatnicy po  świecie się rozbiegli i nie płacą.Może chociaż sztuczka z 38% , Stolyca sobie poradzi. Patrz artykuł "Puławy: Gminy walczą o twoje podatki" z 10 bm.
Avatar
kibic / 10 marca 2020 r. o 17:17
0
Wazne ze na na stadion zuzlowy bedzie!
Avatar
t / 10 marca 2020 r. o 16:59
-2
hej redaktorku z gadzinowej szczujni ! rząd zabrał? czy raczej zostawił w kieszeniach podatników ?
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 14:07
-4
Jeżeli szefowie samorządów nie potrafią dobrze wykorzystywać powierzonego im majątku, to powinni natychmiast ustąpić i oddać władzę tym, którzy potrafią to zrobić, czyli ludziom z PiS.
Avatar
kazik / 10 marca 2020 r. o 13:07
0
Samorządy muszą być samorządami a nie dzielnicowymi księstwami. Nikt tam nie musi się panoszyć i politykować . Uprawiać totalniactwa i dwory partyjne promować. Nie macie kasy to zmniejszcie apanaże.
Avatar
gość / 10 marca 2020 r. o 12:39
+7
Najpierw prezydenci i ich zastępcy wyciągają z kasy miejskiej gigantyczne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, bo im się należy, a później biadolą. Wstydu nie mają.
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku ze względu na stan epidemii nie jest możliwe upamiętnienie Ofiar tak, jak było do tej pory.

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Jest ich już wielu. Szyją maseczki, robią zakupy seniorom, pomagają w szpitalach, wyprowadzają psy na spacer. Przedstawiamy niektórych z nich

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Już ponad 7 tysięcy maseczek udało się uszyć dzięki staraniu stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Maski trafiły do służb medycznych z całej Lubelszczyzny.

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) została przedłużona o kolejne 20 dni. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Pochodzący z Ukrainy studenci pierwszego roku nie mogą wyjść samodzielnie po bułki, chyba że poproszą o to kogoś dorosłego. Wszystko przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Zaatakowała go nożem, podczas domowej awantury. Mężczyzna trafił do szpitala.

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Kapituła PGNiG Superligi Kobiet po raz pierwszy w historii rozdała nominacje do tytułu Gladiatorów 2020. W gronie wyróżnionych znalazło się wiele zawodniczek MKS Perła Lublin

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach
galeria

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach

W trzech miejscach w Lublinie – na skarpie przy Zamku (na zdjęciach), koło Centrum Kultury i na pasie zieleni przy ul. Krańcowej widać mnóstwo żonkili. Właśnie zaczynają zwracać na siebie uwagę, bo zakwitają. Kilka tysięcy cebulek posadzili jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, XXI LO i studenci Wydziału Ogrodnictwa UP – wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Wszystko w ramach akcji Hospicyjne Pola Nadziei.

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

W Magicznych Ogrodach Rodzinnym Parku Tematycznym znajdujący się pod Janowcem kwitną już tulipany.

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi szpitala w Parczewie. Mężczyzna bezprawnie przeglądał dokumentację pacjentki. Wcześniej wdał się z nią w romans, a kobieta zaszła w ciążę.

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

Starostwo Powiatowe w Lubartowie jest kolejną instytucją, która włączyła się aukcję charytatywną dla SP ZOZ w Lubartowie. Licytacja jest szczególna, bo można zostać „starostą na jeden dzień”.

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Do nietypowego wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek na stacji Motycz. – Wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, bo w lokomotywie najprawdopodobniej nie było maszynisty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.