Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2018 r.
21:17

Leśnicy zastawiają w lubelskich lasach takie pułapki. Bo nadchodzi gorący okres

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A

Leśnicy przygotowują się do akcji „Choinka”. Na złodziei drzewek bożonarodzeniowych czekają fotopułapki. Jednak z lasu najczęściej giną nie choinki, a drewno opałowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kradzieże drewna z lasów to prawdziwa plaga.

– Według raportu za 2017 rok w Lubelskiej Dyrekcji zanotowano 539 przypadków. Około 110 spraw zakończyło się aktem oskarżenia lub wnioskiem o ukaranie. Pozostali otrzymali mandaty lub pouczenia – mówi Ewa Pożarowszczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Z lasów zniknęło ponad 1200 metrów sześciennych. Jego wartość szacuje się na ponad 200 tys. zł. – Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe – dodaje rzecznik.

Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego. – Jest to m.in. nielegalne pozyskiwanie stroiszu (gałęzi świerkowych na wieńce lub stroiki nagrobne – przyp. red), zaśmiecanie lasu, kłusownictwo czy niszczenie mienia – wymienia rzecznik.

Wprawdzie z roku na rok leśnicy rejestrują coraz mniej przypadków szkodnictwa, ale wciąż jest to duży problem w naszym regionie.

– W 2017 zanotowano ok. 1500 przypadków występowania szkodnictwa leśnego. Najczęściej kończy się ono pouczeniem przez strażników leśnych lub nałożeniem mandatu karnego. Jeśli chodzi o kłusownictwo, to szacuje się, że co roku wykrywa się ok. 15-30 przypadków. Natomiast proceder niszczenia mienia to ok. 30-50 przypadków. Najczęściej dotyczy to urządzeń turystycznych, a także drobnej infrastruktury leśnej – wymienia rzecznik.

Leśnicy dobrze znają złodziejski kalendarz. W ciągu roku prowadzone są liczne akcje, np. „Stroisz” prowadzona jest przed 1 listopada. Podczas tegorocznej wykryto 12 przypadków kradzieży drewna oraz 4 przypadki zaśmiecania lasu. Z 434 skontrolowanych osób w 125 przypadkach zastosowano pouczenie, nałożono 11 mandatów, wszczęto 20 postępowań i czynności wyjaśniających.

W połowie grudnia ruszy akcja „Choinka”. – Podczas akcji strażnicy patrolują lasy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których rosną drzewa iglaste. Kontrolują też samochody, którymi ludzie zatrzymują się w lesie – mówi Ewa Pożarowszczyk.

Las jest monitorowany m.in. za pomocą kamer albo fotopułapek. Są one umieszczane w miejscach zagrożonych, czyli tam gdzie leśnicy przewidują, że może dojść do kradzieży drewna lub drzewek iglastych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
HI / 28 listopada 2018 r. o 02:12
+24
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 r. o 00:06
+17
Co za czasy człowiek z panienka w lesie nie może ten tego bo go nagraja
Avatar
Adam / 28 listopada 2018 r. o 00:19
+15
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Gdzie jest moderator że pozwala na umieszczanie tego rodzaju wpisów. 
Avatar
cvb / 28 listopada 2018 r. o 08:01
+9
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
Avatar
Piotr / 28 listopada 2018 r. o 00:15
+8
Co za czasy człowiek z panienka w lesie nie może ten tego bo go nagraja
 Z panienką ten tego ten w lesie?,daj pan spokuj igły w d*pe kują i do tego kleszcze, wejdzie taki tam gdzie nie trzeba i same kłopoty. W autobusie drogi panie i tylko w autobusie, w lini nocnej na tylnym siedzeniu "na jeźdźca"polecam. 
Avatar
HI / 28 listopada 2018 r. o 09:06
+6
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
I właśnie jako laikowi należy się wyjaśnienie, że legalna wycinka nie jest bez opamiętania, ponieważ wiążę się z działaniami kompensacyjnymi.
Racja! Warto jednak pamiętać, że - jak twierdzi dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego: „Duży buk produkuje tyle tlenu, co 1,7 tys. małych buków”.
Avatar
HI / 28 listopada 2018 r. o 08:00
+5
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Пошол вон!
Avatar
RACJONALIZATORZY ZŁODZIEJSTWA DREWNA. / 3 grudnia 2018 r. o 22:41
+2
Złodzieje drewna z rozpłucia drugiego pijaczki braciszki kradną drewno z lasu rowerami.Menda na niskim biegu wlecze za sobą sznurek z belką drewna.Gdy coś mu grozi puszcza sznurek.
Avatar
Rumcajs / 28 listopada 2018 r. o 20:00
+2
Choinki ??????? Lasy sa wycinane na mase bez pozwolenia i ludzie palą w piecach . A niech wycinają ALE DLACZEGO Z MOJEGO LASU ??????? Gdzie jest PAN LEŚNICZ , GAJOWY I Policja !!! Siostrzytowski las to jest SCIERNISKO !!!! Nie wiem jak inne . A tu alarmy zakładają bo choinki kradą . Kabart .
Avatar
Pan leśniczy / 28 listopada 2018 r. o 10:08
+2
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
 Przeczytaj uważnie i pomyśl - dasz radę. Czasami lepiej dać sobie szansę pomilczeć. :)
Avatar
RACJONALIZATORZY ZŁODZIEJSTWA DREWNA. / 3 grudnia 2018 r. o 22:41
+2
Złodzieje drewna z rozpłucia drugiego pijaczki braciszki kradną drewno z lasu rowerami.Menda na niskim biegu wlecze za sobą sznurek z belką drewna.Gdy coś mu grozi puszcza sznurek.
Avatar
były leśnik / 29 listopada 2018 r. o 07:46
+1
Pytanie na śniadanie czy i ile drewna sprzedają sami pracownicy leśnictwa. Słuzby leśne rozbudowane pija tylko i pilnuja jak wywożą leśnicy drewno/ na lewo ?/ Lasy są naszym majatkiem a nie tylko leśników. Z lasu gnina steki m3 drewna i nikt nie odpowiada karnie za taki tan jak to jest a ty weżmiesz pare łupek i juz afera. Najwiękzymi złodziejami są sami leśnicy.
Avatar
Rumcajs / 28 listopada 2018 r. o 20:00
+2
Choinki ??????? Lasy sa wycinane na mase bez pozwolenia i ludzie palą w piecach . A niech wycinają ALE DLACZEGO Z MOJEGO LASU ??????? Gdzie jest PAN LEŚNICZ , GAJOWY I Policja !!! Siostrzytowski las to jest SCIERNISKO !!!! Nie wiem jak inne . A tu alarmy zakładają bo choinki kradą . Kabart .
Avatar
Pan leśniczy / 28 listopada 2018 r. o 10:08
+2
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
 Przeczytaj uważnie i pomyśl - dasz radę. Czasami lepiej dać sobie szansę pomilczeć. :)
Avatar
HI / 28 listopada 2018 r. o 09:06
+6
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
I właśnie jako laikowi należy się wyjaśnienie, że legalna wycinka nie jest bez opamiętania, ponieważ wiążę się z działaniami kompensacyjnymi.
Racja! Warto jednak pamiętać, że - jak twierdzi dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego: „Duży buk produkuje tyle tlenu, co 1,7 tys. małych buków”.
Avatar
Zenobii / 28 listopada 2018 r. o 08:27
-1
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
 I właśnie jako laikowi należy się wyjaśnienie, że legalna wycinka nie jest bez opamiętania, ponieważ wiążę się z działaniami kompensacyjnymi. 
Avatar
cvb / 28 listopada 2018 r. o 08:01
+9
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
Avatar
HI / 28 listopada 2018 r. o 08:00
+5
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Пошол вон!
Avatar
HI / 28 listopada 2018 r. o 02:12
+24
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
Avatar
Adam / 28 listopada 2018 r. o 00:19
+15
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Gdzie jest moderator że pozwala na umieszczanie tego rodzaju wpisów. 
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wiktoria 1920. Nowy front, działania zaczepne i stopień świadomości rewolucyjnej polskiego żołnierza
Magazyn

Wiktoria 1920. Nowy front, działania zaczepne i stopień świadomości rewolucyjnej polskiego żołnierza

Sowieci od połowy maja czynią intensywne przygotowania do kontrofensywy na Ukrainie oraz decydujących działań na Białorusi. 16 maja sowiecka 12 Armia rozpoczyna działania zaczepne. Wódz Naczelny, Józef Piłsudski, 17 maja wydaje dyrektywę o utworzeniu Frontu Północnego, a następnego dnia przyjeżdża do Warszawy, gdzie witany jest – przez władze polityczne i społeczeństwo – jako wielki strateg i heroiczny zwycięzca. W kościele św. Aleksandra odbywa się specjalna msza na jego cześć. W tych dniach na Śląsku Cieszyńskim następuje eskalacja wzajemnej polsko-czeskiej agresji, mająca zastraszyć przeciwnika przed planowanym plebiscytem, którego celem byłoby rozstrzygnięcie sporu terytorialnego między Polską a Czechosłowacją.

Mieszkaniec pow. ryckiego stracił 41 tys. zł kupując w internecie traktor. To miała być okazja!

Mieszkaniec pow. ryckiego stracił 41 tys. zł kupując w internecie traktor. To miała być okazja!

41 tys. zł stracił 45-latek z pow. rycykiego, który kupił na jednym z portali internetowych ciągnik rolniczy. Maszyny nie otrzymał, a kontakt ze sprzedającym nagle się urwał.

Lubelskie: Ukrainiec zabił, a potem okradł dwóch swoich rodaków. Chciał kupić wódkę i narkotyki

Lubelskie: Ukrainiec zabił, a potem okradł dwóch swoich rodaków. Chciał kupić wódkę i narkotyki

Jest akt oskarżenia w sprawie makabrycznej zbrodni w Dobrosławowie koło Puław. 37-letni Ukrainiec zabił i okradł dwóch rodaków, z którymi pracował w jednym gospodarstwie. Potrzebował pieniędzy na wódkę i narkotyki.

Orlęta Spomlek zakończyły już treningi, trzech zawodników odchodzi

Orlęta Spomlek zakończyły już treningi, trzech zawodników odchodzi

Trzech piłkarzy żegna się z drużyną Artura Bożyka. Szkoleniowiec też nie podpisał jeszcze nowego kontraktu z biało-zielonymi. Rozmowy jednak trwają.

Warsztaty Kultury otwierają się dla publiczności. Program na najbliższy tydzień
1 czerwca 2020, 16:00

Warsztaty Kultury otwierają się dla publiczności. Program na najbliższy tydzień

Warsztaty Kultury tradycyjnie zaprezentowały harmonogram działań na najbliższy tydzień. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, instytucja oferuje wiele propozycji online na swoim Facebooku, ale wrócą także wydarzenia offline, m.in. wystawy i Noc Kultury.

Zwalczanie pluskwy domowej - jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Zwalczanie pluskwy domowej - jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Pluskwy domowe mogą z łatwością uprzykrzyć codzienne życie. Dodatkowo insekty mogą przenosić wiele groźnych chorób. Zwalczenie pluskwy domowej nie jest łatwe, ale konieczne. Dowiedz się jak skutecznie pozbyć się pluskiew z własnego mieszkania.

Puławy: Na Polnej zapalił się samochód. W gaszeniu pomogli strażacy
galeria

Puławy: Na Polnej zapalił się samochód. W gaszeniu pomogli strażacy

Dzisiaj około godz. 13 na ul. Polnej w Puławach doszło do pożaru osobowego land rovera. Samochód gasić próbował jego właściciel, ale nie zdołał opanować ognia. Konieczne było wsparcie straży pożarnej.

 Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika to coraz częściej wybierane rozwiązanie w obecnych czasach. Nie tylko ze względu na ekologię, ale także koszt, który się szybko zwraca. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, dowiesz się poniżej.

Przemytnicy wpadli na gorącym uczynku. Chcieli spalić nielegalny towar [zdjęcia]
galeria

Przemytnicy wpadli na gorącym uczynku. Chcieli spalić nielegalny towar [zdjęcia]

Przemytnicy przewieźli z Ukrainy do Polski nielegalne papierosy. Kiedy szykowali się do przetransportowania kontrabandy w głąb kraju, nakryli ich funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Udało im się zabezpieczyć jedynie część transportu, bo przemytnicy podpalili auto, którym podróżowali.

Feed produktowy a jego odpowiednia optymalizacja. Dlaczego jest tak ważna?

Feed produktowy a jego odpowiednia optymalizacja. Dlaczego jest tak ważna?

Optymalizacja feedu produktowego powinna być stałą częścią strategii online każdego wydawcy. Dlaczego należy nieustannie go aktualizować i weryfikować? Co można dzięki temu zyskać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Eryk "Laxon" Birc z AZS UMCS Lublin triumfatorem II Amatorskiego Turnieju FIFA 20

Eryk "Laxon" Birc z AZS UMCS Lublin triumfatorem II Amatorskiego Turnieju FIFA 20

Eryk "Laxon" Birc z sekcji AZS UMCS Lublin triumfował w II Amatorskim Turnieju FIFA 20. Podobnie było w lutowych rozgrywkach, kiedy także nie znalazł sobie równych