Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2018 r.
21:17

Leśnicy zastawiają w lubelskich lasach takie pułapki. Bo nadchodzi gorący okres

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
20 13 A A

Leśnicy przygotowują się do akcji „Choinka”. Na złodziei drzewek bożonarodzeniowych czekają fotopułapki. Jednak z lasu najczęściej giną nie choinki, a drewno opałowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kradzieże drewna z lasów to prawdziwa plaga.

– Według raportu za 2017 rok w Lubelskiej Dyrekcji zanotowano 539 przypadków. Około 110 spraw zakończyło się aktem oskarżenia lub wnioskiem o ukaranie. Pozostali otrzymali mandaty lub pouczenia – mówi Ewa Pożarowszczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Z lasów zniknęło ponad 1200 metrów sześciennych. Jego wartość szacuje się na ponad 200 tys. zł. – Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe – dodaje rzecznik.

Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego. – Jest to m.in. nielegalne pozyskiwanie stroiszu (gałęzi świerkowych na wieńce lub stroiki nagrobne – przyp. red), zaśmiecanie lasu, kłusownictwo czy niszczenie mienia – wymienia rzecznik.

Wprawdzie z roku na rok leśnicy rejestrują coraz mniej przypadków szkodnictwa, ale wciąż jest to duży problem w naszym regionie.

– W 2017 zanotowano ok. 1500 przypadków występowania szkodnictwa leśnego. Najczęściej kończy się ono pouczeniem przez strażników leśnych lub nałożeniem mandatu karnego. Jeśli chodzi o kłusownictwo, to szacuje się, że co roku wykrywa się ok. 15-30 przypadków. Natomiast proceder niszczenia mienia to ok. 30-50 przypadków. Najczęściej dotyczy to urządzeń turystycznych, a także drobnej infrastruktury leśnej – wymienia rzecznik.

Leśnicy dobrze znają złodziejski kalendarz. W ciągu roku prowadzone są liczne akcje, np. „Stroisz” prowadzona jest przed 1 listopada. Podczas tegorocznej wykryto 12 przypadków kradzieży drewna oraz 4 przypadki zaśmiecania lasu. Z 434 skontrolowanych osób w 125 przypadkach zastosowano pouczenie, nałożono 11 mandatów, wszczęto 20 postępowań i czynności wyjaśniających.

W połowie grudnia ruszy akcja „Choinka”. – Podczas akcji strażnicy patrolują lasy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których rosną drzewa iglaste. Kontrolują też samochody, którymi ludzie zatrzymują się w lesie – mówi Ewa Pożarowszczyk.

Las jest monitorowany m.in. za pomocą kamer albo fotopułapek. Są one umieszczane w miejscach zagrożonych, czyli tam gdzie leśnicy przewidują, że może dojść do kradzieży drewna lub drzewek iglastych.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
HI / 28 listopada 2018 o 02:12
+24
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 00:06
+17
Co za czasy człowiek z panienka w lesie nie może ten tego bo go nagraja
Avatar
Adam / 28 listopada 2018 o 00:19
+15
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Gdzie jest moderator że pozwala na umieszczanie tego rodzaju wpisów. 
Avatar
cvb / 28 listopada 2018 o 08:01
+9
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
Avatar
Piotr / 28 listopada 2018 o 00:15
+8
Co za czasy człowiek z panienka w lesie nie może ten tego bo go nagraja
 Z panienką ten tego ten w lesie?,daj pan spokuj igły w d*pe kują i do tego kleszcze, wejdzie taki tam gdzie nie trzeba i same kłopoty. W autobusie drogi panie i tylko w autobusie, w lini nocnej na tylnym siedzeniu "na jeźdźca"polecam. 
Avatar
HI / 28 listopada 2018 o 09:06
+6
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
I właśnie jako laikowi należy się wyjaśnienie, że legalna wycinka nie jest bez opamiętania, ponieważ wiążę się z działaniami kompensacyjnymi.
Racja! Warto jednak pamiętać, że - jak twierdzi dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego: „Duży buk produkuje tyle tlenu, co 1,7 tys. małych buków”.
Avatar
HI / 28 listopada 2018 o 08:00
+5
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Пошол вон!
Avatar
RACJONALIZATORZY ZŁODZIEJSTWA DREWNA. / 3 grudnia 2018 o 22:41
+2
Złodzieje drewna z rozpłucia drugiego pijaczki braciszki kradną drewno z lasu rowerami.Menda na niskim biegu wlecze za sobą sznurek z belką drewna.Gdy coś mu grozi puszcza sznurek.
Avatar
Rumcajs / 28 listopada 2018 o 20:00
+2
Choinki ??????? Lasy sa wycinane na mase bez pozwolenia i ludzie palą w piecach . A niech wycinają ALE DLACZEGO Z MOJEGO LASU ??????? Gdzie jest PAN LEŚNICZ , GAJOWY I Policja !!! Siostrzytowski las to jest SCIERNISKO !!!! Nie wiem jak inne . A tu alarmy zakładają bo choinki kradą . Kabart .
Avatar
Pan leśniczy / 28 listopada 2018 o 10:08
+2
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
 Przeczytaj uważnie i pomyśl - dasz radę. Czasami lepiej dać sobie szansę pomilczeć. :)
Avatar
RACJONALIZATORZY ZŁODZIEJSTWA DREWNA. / 3 grudnia 2018 o 22:41
+2
Złodzieje drewna z rozpłucia drugiego pijaczki braciszki kradną drewno z lasu rowerami.Menda na niskim biegu wlecze za sobą sznurek z belką drewna.Gdy coś mu grozi puszcza sznurek.
Avatar
były leśnik / 29 listopada 2018 o 07:46
+1
Pytanie na śniadanie czy i ile drewna sprzedają sami pracownicy leśnictwa. Słuzby leśne rozbudowane pija tylko i pilnuja jak wywożą leśnicy drewno/ na lewo ?/ Lasy są naszym majatkiem a nie tylko leśników. Z lasu gnina steki m3 drewna i nikt nie odpowiada karnie za taki tan jak to jest a ty weżmiesz pare łupek i juz afera. Najwiękzymi złodziejami są sami leśnicy.
Avatar
Rumcajs / 28 listopada 2018 o 20:00
+2
Choinki ??????? Lasy sa wycinane na mase bez pozwolenia i ludzie palą w piecach . A niech wycinają ALE DLACZEGO Z MOJEGO LASU ??????? Gdzie jest PAN LEŚNICZ , GAJOWY I Policja !!! Siostrzytowski las to jest SCIERNISKO !!!! Nie wiem jak inne . A tu alarmy zakładają bo choinki kradą . Kabart .
Avatar
Pan leśniczy / 28 listopada 2018 o 10:08
+2
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
 Przeczytaj uważnie i pomyśl - dasz radę. Czasami lepiej dać sobie szansę pomilczeć. :)
Avatar
HI / 28 listopada 2018 o 09:06
+6
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
I właśnie jako laikowi należy się wyjaśnienie, że legalna wycinka nie jest bez opamiętania, ponieważ wiążę się z działaniami kompensacyjnymi.
Racja! Warto jednak pamiętać, że - jak twierdzi dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego: „Duży buk produkuje tyle tlenu, co 1,7 tys. małych buków”.
Avatar
Zenobii / 28 listopada 2018 o 08:27
-1
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
 I właśnie jako laikowi należy się wyjaśnienie, że legalna wycinka nie jest bez opamiętania, ponieważ wiążę się z działaniami kompensacyjnymi. 
Avatar
cvb / 28 listopada 2018 o 08:01
+9
" Najczęściej łupem złodziei pada drewno opałowe oraz dębowe" a dębowe to nie opałowe? ;)
Avatar
HI / 28 listopada 2018 o 08:00
+5
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Пошол вон!
Avatar
HI / 28 listopada 2018 o 02:12
+24
"Kradzieże drewna to nie jedyny problem tzw. szkodnictwa leśnego."***Laikowi, takiemu jak ja, większym szkodnictwem wydaje się legalna wycinka bez opamiętania. . .
Avatar
Adam / 28 listopada 2018 o 00:19
+15
Udzielamy pożyczek od €10 000 do €50 000 000. Nasze usługi są bezpłatne. Wszystko czego potrzebujesz to wypełnić prosty formularz online i Jeśli kwalifikujesz. Obowiązują warunki i postanowienia. Skontaktuj się z nami dzisiaj poprzez nasz e-mail: sloanslimited@gmail.com
 Gdzie jest moderator że pozwala na umieszczanie tego rodzaju wpisów. 
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górki czechowskie: Kampania referendalna trafiła na wokandę

Górki czechowskie: Kampania referendalna trafiła na wokandę 24 64

Sąd zdecyduje czy właściciel górek czechowskich może kontynuować kampanię referendalną w obecnym kształcie. Sprawę na wokandę skierował mieszkaniec osiedla Botanik. Zarzuca firmie, że w swoich materiałach przekazuje nieprawdziwe informacje i „manipuluje emocjami wyborców”.

Venflon i Setheist. Koncert w Graffiti
5 marca 2019, 20:00

Venflon i Setheist. Koncert w Graffiti 0 0

Warszawska rockowa formacja Venflon wystąpi z promocją nowego materiału w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13). Koncert odbędzie się 5 kwietnia o godz. 20.

Prąd ze Starej Wsi będzie opłacalny. Kiedy powstanie nowa elektrownia w woj. lubelskim?

Prąd ze Starej Wsi będzie opłacalny. Kiedy powstanie nowa elektrownia w woj. lubelskim? 19 7

Teoretycznie budowa w Starej Wsi pod Łęczną mogłaby ruszyć już dziś. Ekonomiści obliczyli, że nowa elektrownia w technologii gazyfikacji węgla z Bogdanki będzie opłacalna.

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM
5 kwietnia 2019, 18:00

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM 0 0

W piątek, 5 kwietnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się nastrojowy koncert literacko-kabaretowy "Są na świecie..." w wykonaniu Agnieszki Rosnerówny.

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo]
film

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo] 280 37

Rada Powiatu w Świdniku przyjęła we wtorek stanowisko „w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. – To jest kompletnie niepoważne – komentuje opozycyjny radny. Tymczasem podobne inicjatywy podejmują też inne samorządy w Lubelskiem, związane m.in. z Prawem i Sprawiedliwością.

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 17:00

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

W niedzielę, 31 marca o godz. 17 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) z koncertem symfonicznym wystąpi Andrzej Stasiuk z grupą Haydamaky.

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off 0 0

To dopiero pierwsza runda, a nasze zespoły są już bardzo blisko zakończenia sezonu.

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia]
galeria

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia] 95 0

Tłumy studentów, pracowników uczelni, polityków i przyjaciół żegnały we wtorek prof. Józef Bergera, rektora i założyciela Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Zmarł on 21 marca po ciężkiej chorobie.

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich?
film

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich? 234 234

5 lat – tyle czasu daje sobie TBV na zbudowanie parku naturalistycznego na 75 ha i oddanie go miastu. Warunek jest ciągle ten sam: Rada Miasta zgodzi się na taką zmianę przeznaczenia tego terenu, by na 30 ha deweloper mógł zbudować bloki i lokale usługowe.

Policjanci na pomoc szczeniakom

Policjanci na pomoc szczeniakom 4 3

Bialscy policjanci uratowali dwa szczeniaki porzucone w lesie. Odnaleźli je dzięki zgłoszeniu mieszkanki Białej Podlaskiej.

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok 146 21

Mieszkaniec Puław został skazany na więzienie w zawieszeniu za wyrzucenie psa przez okno. Zrobił to podczas kłótni z dziewczyną. Upadek z czwartek piętra zakończył się dla czworonoga poważnymi obrażeniami.

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia 0 0

Szczegółów zbyt wielu na razie nie ma, ale The Lord of the Rings: Gollum ma być "grą dla czytelników, którzy zostają graczami". Kiedy premiera? Dopiero w 2021 roku.

LNBA. Alco zameldowało się w finale

LNBA. Alco zameldowało się w finale 1 0

Alco zameldowało się w wielkim finale rozgrywek. Obrońcy tytułu drugi raz pokonali Nadar

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami 0 23

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich – za głosowało 348 europosłów, przeciw 274, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciwne wprowadzeniu nowego prawa było pięć krajów, w tym Polska.