Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2019 r.
15:25

Sesja Rady Miasta Lublin ws. górek czechowskich przełożona na niedzielę. Żuk wnioskuje do CBA

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
169 313 A A
(fot. Dominik Smaga)

Odwołane zostało czwartkowe posiedzenie Rady Miasta Lublin w sprawie górek czechowskich. Obrady odbędą się w niedzielę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja o odwołaniu czwartkowego posiedzenia została ogłoszona dzisiaj na zwołanej naprędce konferencji prasowej. Przewodniczący Rady Miasta tłumaczy, że ma wątpliwości czy planowane na jutro obrady zostały zwołane z wymaganym przez prawo wyprzedzeniem.

– Sesja powinna być zwołana na siedem dni przed posiedzeniem – wyjaśnia Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta. – Siódmego dnia przed terminem sesji było Boże Ciało, więc zwołanie sesji nastąpiło w piątek – mówi Zbigniew Dubiel, koordynator zespołu radców prawnych Ratusza.

Przewodniczący Rady Miasta wyjaśnia, że wysyłając zawiadomienie o sesji dopiero w zeszły piątek opierał się na opinii jednego z radców prawnych.

– Otrzymałem interpretację taką, że materiały złożone przez pana prezydenta powinny wpłynąć do [zeszłej – red.] środy, a zawiadomienie o sesji może być przeze mnie podpisane w piątek. I tak się stało – tłumaczy Pakuła. Stwierdza, że dopiero teraz pojawiły się wątpliwości, czy obrady zwołano z odpowiednim wyprzedzeniem. Przewodniczący przekonuje, że uchwały podjęte na zwołanym wadliwie posiedzeniu mogłyby być unieważnione. – Jest duże zagrożenie, że podjęte uchwały mogą być uznane za nieważne.

Prezydent Krzysztof Żuk poinformował, że od prawnika obsługującego radę, Wojciecha Wójtowicza oczekuje rezygnacji z pracy.

Jednocześnie Pakuła ogłosił nowy termin posiedzenia. Radni mają się zebrać w niedzielę, 30 czerwca. Przewodniczący wyjaśnia, że posiedzenie musi się odbyć jeszcze w tym miesiącu, bo do końca czerwca Rada Miasta musi podjąć decyzję w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi za jego zeszłoroczną pracę. Niedzielne obrady są zwołane w trybie nadzwyczajnym, który nie wymaga siedmiodniowego wyprzedzenia.

Prezydent zapowiada, że w porządku niedzielnych obrad znajdą się te same projekty uchwał, które miały być rozpatrzone jutro, w tym budzący największe kontrowersje projekt studium przestrzennego. Jest to dokument, który ma określić przeznaczenie poszczególnych części Lublina, w tym górek czechowskich.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Żuk oznajmił ponadto, że wystąpił do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o objęcie tzw. tarczą antykorupcyjną wszystkich toczących się w Ratuszu procedur związanych z pracami nad studium. Zapewnił jednak, że mimo wniosku do CBA nie będzie dążył do przełożenia decyzji w sprawie studium na inne posiedzenie, niż to zwołane pilnie na niedzielę.

Prezydent Lublina poinformował również o złożonych do prokuratury zawiadomieniach w sprawie szkalujących go komentarzy umieszczanych w internecie pod medialnymi publikacjami dotyczącymi górek czechowskich.

– Rozumiem, że trudne decyzje budzą skrajne emocje, ale poziom emocji i ilość przekłamań w tym temacie sięgnęła zenitu – mówi Krzysztof Żuk. – Nie zgadzam się na zastraszenie, szczególnie jeżeli dotyczy to mojej rodziny i moich bliskich. Nie zgadzam się na taki poziom dyskusji, jaki prowadzą moi przeciwnicy. Dlatego skierowałem do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnieniu przestępstwa. Nie ma anonimowości w sieci, nie można bezkarnie kłamać i rzucać oskarżenia bez pokrycia. Nie ma mojej zgody na mowę nienawiści.

Pierwsze zawiadomienie, jak informuje Żuk, zostało przez niego złożone już 19 czerwca. Prezydent tłumaczy, że we wpisie jest zawarta groźba karalna, nawoływanie do przemocy fizycznej: „tu już chyba jest potrzebna przemoc gizyczna, bo ten dziad nic nie rozumie” (pisownia oryginalna). Drugie zawiadomienie datowane jest na 26 czerwca i dotyczy komentarza zamieszczonego na portalu Facebook na koncie Konrada Rękasa (przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego w latach 2003-04). Autor wpisu stwierdził o prezydencie, że „nie jest przepełnionym miłością do tkanki miejskiej demokratą – ale żulem nastawionym na dewastację miasta, byle developer uiścił” (pisownia oryginalna).

Odnosząc się do internetowych wpisów prezydent mówił o fali agresji oraz zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Wpisy na forach internetowych, które Krzysztof Żuk zgłosi do prokuratury

Górki czechowskie

e-Wydanie

Komentarze 313

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prosto z łąki / 26 czerwca 2019 o 15:48
+52
Kampania to jest, ogłupiająca zwykłych mieszkańców, prowadzona przez agencje pr, wmawiająca ludziom, ze płuca miejskie podczas zadyszki smogowej i palacych upałów latem leczy się poprzez zabetonowanie 30 ja ich powoerzchni. Cały cywilizowany świat sadzi drzewa, naturalizują rzeki.. a u nas tną i betonują. Kasa się tylko liczy dla nowobogackich „patriotów”
Avatar
jak nie wiadomo o co chodzi..... / 26 czerwca 2019 o 15:37
+46
Czyli żeby przepchać będą w niedzielę sesję robić? No to muszą mieć dobrą motywację......
Avatar
:) / 26 czerwca 2019 o 15:41
+43
niedziela jest OK, nie trzeba będzie brać urlopu, żeby co niektórym radnym od razu po głosowaniu podziękować :D
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 15:47
+41
Hahahaha, a jak się okaże, że i w niedzielę ludzie przyjdą protestować, to przeniosą posiedzenie do .... sali kolumnowej:)))). A jak i tam będą problemy, to do schronu przeciwlotniczego, a godzina posiedzenia zostanie wylosowana na tajnym losowaniu. Rotfl I oni naprawdę mówią, że POPIS to wymysł frustratów
Avatar
Żukol / 26 czerwca 2019 o 15:55
+40
Żuk zaraz wymyśli żeby głosowanie było tajne i korespondencyjne, tak żeby radni nie musieli się zbierać jednego dnia w jednym miejscu...dało się przepchnąć referendum na rympał, to i głosowanie na rympał jest możliwe
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 15:31
+40
coraz ciekawiej...będą tak w ostatniej chwili przekładać posiedzenie żeby zmylić mieszkańców?
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 15:40
+36
„T”ermin „B”udzi „V”ątpliwości
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 16:25
+33
Czyli jednak w ratuszu czytaja te komentarze. Częsc jest faktycznie ponizej poziomu i to trzeba tepic ale ludzie sa niestety bardzo oburzeni. Natomiast wyjasnienia wymaga kto pisze te ewidentnie powtarzalne 90% wpisow na tak. Kto to oplaca ?
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 17:19
+30
Kto się podpisał pod oczywistym kłamstwem, że nie można wywłaszczyć terenu górek czechowskich? Czy ten bełkot na miejskim profilu wydaliła z siebie agencja PR? Czy pan mecenas Dubiel i ratuszowy zespół radców prawnych miał nad tym jakąkolwiek kontrolę? Oczywiście, że można wywłaszczyć. Pozwala na to ustawa o gospodarce nieruchomościami, która po nowelizacjach zawiera tereny zieleni parkowej w katalogu celów publicznych. Dlaczego Miasto Lublin otwarcie okłamuje mieszkańców podając nieprawdziwą informację?
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 16:08
+30
zdecydowanie służby powinny się przyjrzeć zarzutowi nigospodarności przy wydawaniu publicznych pieniędzy na referendum, którego celem jest to, żeby się nie udało, żeby sobie ustawić argument "mieszkańcy olali".
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 20:50
+5
Moeszkam przy Górkach i w sumie to byłem na początku za tym parkiem,ale niestety jest to tylko wał tbv i tyle.Skoro chcą przeznaczyc na ten cel 10razy mniej niz potrzeba to pytam jakim cudem ten park może powstać???
Avatar
AAA / 27 czerwca 2019 o 17:47
-5
Mam nadzieję, że prokuratura ukarze osoby odpowiedzialne za hejt w necie. Popieram budowę parku i modernizację G.Cz.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 17:44
-4
Szkoda marnować tego terenu na chwasty i wysyp śmieci, należy zadbać o Górki. Park to rozwiązanie pomyślne dla mieszkańców, którzy będą mieli w końcu miejsce na spacery z rodziną, bieganie, jazdę na rowerze, rekreację, place zabaw dla dzieci, boisko itp. Nikomu nie przydaje się nieużywany teren Górek Czechowskich , sprzyja jedynie alkoholikom i jako wysypisko smieci...... dla sceptyków --proponuje spojrzeć w propozycję zagospodrowania tego terenu , gdzie jest dużo zieleni i miejscem objętym ochroną
Avatar
Anica / 27 czerwca 2019 o 17:33
+6
"My mieszkańcy" nie zyskujemy! Jaki PARK? Kiedy wreszcie to do niektórych dotrze? Niezrozumiałym jest fakt, że naukowcy, ludzie, którzy od lat zajmują się sprawami ochrony przyrody i środowiska, w tym właśnie w środowiskach miejskich (np. prof. Chmielewski, czy Towarzystwo dla Natury i Człowieka), są przeciwni zabudowie Górek Czechowskich- a "My mieszkańcy" nie uznajemy ich argumentów. Czy tak trudno zrozumieć, że stare drzewa, wielowiekowa zieleń z całą złożonością ekosystemu jest dla miasta i mieszkańców jest cenna, a zrównanie tej zieleni z ziemią i nasadzenia tam od nowa jednolitej gatunkowo trawy oraz drzew młodych (PARK) w żaden sposób nie zastąpi tego co jest w tej chwili?! Głupota ludzi na świecie w dzisiejszych czasach jest porażająca, nawet w obliczu klęski. Mamy susze, powodzie, ocieplenie klimatu i całą mase zjawisk, które powinny nam dac do myslenia i zmienic nasze działanie, ale nie... po co... brniemy dalej... Przypomina mi się od razu opowieść o wyspie wielkanocnej, jak tamtejsza ludność wycinała drzewa na elementy potrzebne do życia (łodzie, chaty itd...). Ludzi przybywało, stąd wycinki zaczęły być coraz wieksze, aż wycięto połowę drzew. Deszcz przestał padać, bo powierzchnia bezleśna była zbyt duża, a trawa i inne rośliny uschły i nie było parowania. Był to moment krytyczny, ale była szansa na zawrócenie z tej drogi. Część ludzi mówiła, zaprzestańmy wycinać drzewa, sadźmy je - sytuacja się poprawi, ale inni twierdzili - NIE, wycinajmy dalej, budujmy z drewna posągi bogów, tym ich przebłagamy i deszcz spadnie. Drzewa wycięto do ostatniego, zwierzęta i roslinność wyginęły i wreszcie ludzie z głodu i pragnienia także wyginęli. Sami sobie zgotowali ten los. Tak jest i tu. Każde wycięte stare drzewo, każdy zabetonowany teren to krok, którym przybliżamy sie do własnej zguby...
"My mieszkańcy" nie zyskujemy! Jaki PARK? Kiedy wreszcie to do niektórych dotrze? Niezrozumiałym jest fakt, że naukowcy, ludzie, którzy od lat zajmują się sprawami ochrony przyrody i środowiska, w tym właśnie w środowiskach miejskich (np. prof. Chmielewski, czy Towarzystwo dla Natury i Człowieka), są przeciwni zabudowie Górek Czechowskich- a "My mieszkańcy" nie uznajemy ich argumentów. Czy tak trudno zrozumieć, że stare drzewa, wielowiekowa zieleń z całą złożonością ekosystemu jest dla miasta i mieszkańców jest cenna, a z... rozwiń
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 16:47
+5
W temacie CBA otwarte pytanie brzmi : Co się stanie jak za 5 lat gdy powstaną bloki któryś z radnych popierających ten projekt pójdzie do dewelopera nie jako radny a jako zwykły mieszkaniec i zapyta o możliwość zakupu mieszkania z rabatem??? Czy CBA będzie pilnowało tego interesu dożywotnio ?? Nawet nie musi bo zgodnie z oststnimi interpretacjami prawa takie działanie nie nosi znamion przestępstwa i taki np 50% rabat jest w pełni legalny. Czy to nie nakręca radnych do działania??
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 15:11
-5
O Placu Litewskim też wszyscy krzyczeli, a teraz chodzą całymi rodzinami. Po górkach nikt nawet nie chodzi, a już na pewno całymi rodzinami.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 15:10
-5
Kogo prezydent miał niby słuchać? Jakiejś garstki awanturników którzy nie są zdolni do jakichkolwiek rozmów i nie interesuje ich żadne porozumienie?
Avatar
"Odrażający drab" / 27 czerwca 2019 o 15:07
+4
Dlaczego jakoś przypomina się tekst piosenki Kabaretu Starszych Panów pt. "Odrażający drab" Na kominku ogień płonie syczy sykiem smolnych szczap Przy kominku grzeje dłonie odrażający drab dobry Boże trap sie trap, odrażający drab [...] Drabie, nie tkwij w złych nawyczkach i póki czas się zmień
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 14:53
+8
Tylko Abramowice były w referendum na TAK. Nie wiem czy to ze szpitalem psychiatrycznym czy nie. Jak ze szpitalem to chyba wybitnie świadczy że zabudowanie ostatniego tak dużego terenu zielonego w Lublinie gdzie tyle terenu marnuje się w bliskiej okolicy centrum to wariactwo.
Avatar
Japolan / 27 czerwca 2019 o 13:39
+5
W piątek lub sobotę ktoś mógłby zorganizować (np. na Placu Litewskim) "warsztaty pisania listów biznesowych" do Radnych - autorzy listów mogliby pytać o cenę uchwały, promocje dla deweloperów lub zniżki dla stałych klientów. Po Lublinie mógłby jeździć nagłośniony żuk z informacjami o sprzedaży prawa oligarsze i zachętą do przyjścia na sprzedajną sesję Rady Miasta.
Zobacz wszystkie komentarze 313

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę 33 2

23-latek skoczył na główkę z pomostu i prawdopodobnie uderzył głową o dno. Nieprzytomnego mężczyznę przetransportowano śmigłowcem do szpitala.

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi 0 2

Po niedawnej porażce w Radzyniu Podlaskim (2:3) Avia osiągnęła duży lepszy wynik. W sobotę rozbiła Podlasie Biała Podlaska aż 6:0

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy 0 0

Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zjeść orzeźwiający chłodnik, twarożek z cebulą i kartoflami w mundurkach. Albo pyzy ze śliwką. Kto musi zjeść mięso, polecamy galaretę z octem jabłkowym. Oto zdrowa kuchnia na upały.

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 2

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 3

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 6

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 26 5

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 4

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 23 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!