Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2012 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Sesja Rady Miasta. Zobacz o czym zdecydowali dziś radni

0 3 A A

Lubelscy radni zajmowali się m.in. plakatami wyborczymi, pieniędzmi dla Motoru Lublin, szkołami do likwidacji, autobusami do Świdnika i zniżkami dla rodzin wielodzietnych. Ale, nieoczekiwanie, największe emocje wzbudziło stanowisko w sprawie pamięci narodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Byli, ale nie głosowali

Przedstawił je radny PiS Piotr Kuty. Głosowanie wydawało się jedynie formalnością. Tymczasem głos (popierający stanowisko) oddało jedynie 13 radnych (do przyjęcia potrzeba co najmniej 16). Prowadzący obrady Piotr Kowalczyk (PiS) zarządził ponowne głosowanie. Tym razem – 14 głosów.

Kowalczyk: – Proszę radnych obecnych na sali o zagłosowanie. W przeciwnym razie zarządzę 40-minutową przerwę.

Ostrzej zareagowała Elżbieta Dados, radna PiS: – Zdecydujcie, czy jesteście Polakami! Zagłosujcie za, przeciw. Ale zagłosujcie – apelowała do radnych PO. Trzecie głosowanie. I znowu 14 głosów. – Zarządzam przerwę – oświadczył stanowczo Kowalczyk.

Po przerwie stanowisko udało się przyjąć – za było 16 radnych.


O Wołyniu bez dyskusji

Wcześniej radni jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie w sprawie ludobójstwa na Wołyniu w latach 1943-44. Zaapelowali do władz ukraińskich miast partnerskich Lublina (Łucka, Lwowa i Iwano-Frankiwska) o poszanowanie pamięci ofiar nacjonalistów.

Radny Marcin Nowak (PiS), autor dokumentu: – Stanowisko przyjęte przez radnych to ukłon w kierunku pamięci historycznej, która w ostatnich latach była deprecjonowana, a powinna zostać otoczona należytą pamięcią i szacunek. Jako patrioci, jako Polacy, nie możemy zapomnieć o naszych rodakach, którzy przelali krew, oddali życie za nasz kraj. I o tych, którzy zostali bestialsko wymordowani.


Zmiany w budżecie Lublina…

Radni zgodzili się na zmiany w tegorocznym budżecie miasta zaproponowane przez magistrat. Pieniądze znajdą się m.in. na zieleń i ławki w Parku Ludowym, budowę placu zabaw przy ul. Motorowej i miejsc parkingowych przy ul. Gospodarczej, ale także dla Motoru Lublin i SPR. Miasto przeznaczy w tym roku po 500 tys. zł na "objęcie akcji w obu sportowych spółkach”.

Mimo wątpliwości niektórych radnych. Ci pytali m.in., na co te pieniądze zostaną wydane. – Te dwa kluby nie aplikują o środki przyznawane w drodze konkursów. Podniesienie kapitałów jest jedyną możliwością sfinansowania ich działalności – wyjaśnił Żuk. – Poza tym nie są właścicielami obiektów sportowych (stadionu, hali), na których mogłyby zarabiać.


…i więcej na inwestycje

Rada Miasta zgodziła się też na zmianę Wieloletniej Prognozy Finansowej Lublin. Prezydent liczy na więcej pieniędzy na budowę drogi dojazdowej do obwodnicy i większą dotację budowę basenu olimpijskiego przy Al. Zygmuntowskich. Do tego trzeba zarezerwować w miejskim budżecie 1 mln zł (na pływalnię).

– To ruch jedynie o charakterze formalno-prawnym – wyjaśnił prezydent Żuk. – Po to by negocjować umowę, m.in. w kwestii czasu realizacji inwestycji. Po to, by mieć czas na zdobycie większej dotacji z ministerstwa sportu

Ministerstwo Sportu i Turystyki zadeklarowało, że dofinansuje ok. 30 proc. budowy (czyli da 30 mln zł). Ratusz złożył wniosek zwiększenie dotacji do prawie 48 mln zł.


Autobusem do Świdnika za 8 zł

8 zł za przejazd jednym autobusem lub 11 zł z możliwością przesiadki do innego. Tyle zapłacimy za nocną podróż między Świdnikiem a Lublinem. Radni przyjęli w czwartek uchwałę określającą cennik komunikacji między miastami. Dzięki temu autobusy zaczną kursować prawdopodobnie od 1 maja.

Wtedy zaczną obowiązywać dwa rodzaje biletów. Jednoprzejazdowy (normalny za 8 zł, ulgowy za 4 zł) będzie uprawniał do jednokrotnego przejazdu bez możliwości przesiadania się. Z kolei bilet czasowy (normalny za 11 zł, ulgowy za 5,5 zł) będzie ważny przez 90 minut od momentu skasowania z możliwością przesiadania się do innych autobusów kursujących nocą po Lublinie. Bilety będzie można kupić u kierowcy, za pośrednictwem telefonu komórkowego lub w automacie biletowym.

Kursy będą we wszystkie dni tygodnia – cztery na dobę, po dwa w jedną i w drugą stronę. Godziny odjazdów nie zostały jeszcze ustalone. Do Świdnika dojedziemy nocną linią N2, która teraz kończy trasę na Felinie.


Więcej za wyborcze plakaty

Radni zgodzili się na podniesienie stawek za wieszanie plakatów wyborczych są w Lublinie. Ale nie do 8 zł, jak proponował Ratusz, tylko do 1 zł. Do tej pory stawka wynosiła 50 groszy za metr kwadratowy plakatu na dobę.

Zmiana została zapisana w prezydenckim projekcie uchwały w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego, którym dziś zajmowali się radni. Zdaniem magistratu – stawka za wieszanie plakatów nie zmieniana od 2005 r. była stanowczo za niska. Podwyższenie opłat ma zapobiec zaśmiecaniu miasta.

Ratusz wnioskował o 8 zł. Zdaniem radnych – to zbyt duża podwyżka. Ci zaproponowali więc swoją stawkę – 1 zł. Prezydent się zgodził. – Potwierdziłem na komisjach Rady Miasta, że zgadzam się z państwem – powiedział radnym Krzysztof Żuk.


Ulica Promienista, most Lutosławskiego

Promienista. Taką nazwę będzie nosiła nowa ulica na lubelskim Konstantynowie, o czym zdecydowała Rada Miasta. Powstanie pomiędzy ul. Przejrzystą, Stromą i Urodzajną, niedaleko ul. Nałęczowskiej. Z kolei wyremontowany niedawno most na Bystrzycy będzie nosił imię swojego konstruktora – Mariana Lutosławskiego.


Szkoły do likwidacji

Radni zgodzili się na likwidację szkół zaproponowanych przez Ratusz. Większość z nich licea profilowane, technika uzupełniające i szkoły dla dorosłych, do których nie ma chętnych. Pełna lista tutaj: Szkoły do likwidacji w Lublinie - lista

Rada zdecydowała też o formalnym utworzeniu publicznej szkoły podstawowej specjalnej w Lublinie na bazie dotychczas działającej przy pogotowiu opiekuńczym. Szkoła zostanie włączona w skład Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.

Medal dla redaktora

Wieloletni prezes rozgłośni i redaktor naczelny Radia Lublin Janusz Winiarski otrzymał w czwartek medal prezydenta Lublina, a od Rady Miasta – tomik poezji Julii Hartwig. Okazja?

– W tym roku obchodzimy 60-lecie lubelskiej rozgłośni radia Lublin. Wspólnie z prezydentem postanowiliśmy w ten sposób uczcić to święto – wyjaśnił Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta
– Janusz Winiarski to pokolenie działaczy Solidarności, ludzi walczących o wolną Polskę. Zasługi pana Winiarskiego dla lubelskiego radia, dla środowiska dziennikarskiego są ogromne. Ale ma on też ogromne znaczenie dla naszego miasta – podkreślił prezydent Krzysztof Żuk.

– To, że Radio Lublin jest takie, jakie jest, zawdzięcza przede wszystkim ludziom. Ludziom utalentowanym, którzy rozsławili je na całym świecie – podkreślił Wiśniewski. – Odbierając to zaszczytne wyróżnienie, odbieram je w imieniu tych wszystkich, którzy przyczynili się i przyczyniają do sławy Radia Lublin.


O bezdomnych zwierzętach

Radni dyskutowali długo nad przyjęciem programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Lublina.

Chodzi o zapewnienie miejsca w schronisku bezdomnym zwierzętom, obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach, dokarmianie wolno żyjących kotów, usypianie ślepych miotów, odławianie bezdomnych zwierząt czy szukanie ich właścicieli.

Radni mówili, że poszczególne punkty uchwały budzą wątpliwości, więc należy ją poprawić i przyjąć na sesji dopiero za miesiąc. Tymczasem prawo nakazuje każdej gminie przyjąć taki program do końca marca. Ostatecznie radni postanowili skierować projekt uchwały do komisji RM i głosować nad nim na sesji za miesiąc.

Zniżki dla rodzin wielodzietnych

Członkowie rodzin, w których jest co najmniej troje dzieci, będą mieli zniżki w kinach, teatrach, na basenach, a nawet w sklepach z odzieżą. Radni jednogłośnie zgodzili się na wprowadzenie miejskiego programu "Rodzina Trzy Plus”.

– Wreszcie Lublin jest dla rodziny. Wsparcie rodzin, które wychowują młode pokolenie, jest istotną inwestycją w przyszłość – podkreśla Jadwiga Mach, radna PiS. Podobnie mówili inni radni.

Prezydent Żuk dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt. – Staramy się patrzeć w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość i za rodzinę – podkreślił.

Karta Dużej Rodziny zacznie obowiązywać przełomie kwietnia i maja. Ulgi będą przysługiwać rodzinom mającym trójkę lub więcej dzieci pod warunkiem, że mieszkają i uczą się w Lublinie. Według danych magistratu, w mieście są 4173 takie rodziny. Dochody nie mają znaczenia. Każdy członek rodziny będzie mógł dostać upoważniającą do zniżek kartę. – Imienną, podobną do karty bankomatowej – zapowiada Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina.

W kwietniu ruszy specjalna strona internetowa z wykazem miejsc, w których będzie można korzystać z karty. – Udało nam się przekonać ponad 40 instytucji, które zaoferowały swoją pomoc (patrz ramka obok – red.). Czasem będzie to upust procentowy, czasem bezpłatne wejściówki – mówi Lipińska. – Ten katalog będzie elastyczny i otwarty. Będziemy zachęcać kolejne instytucje i przedsiębiorców, żeby dołączyli do projektu. Każde z takich miejsc dostanie specjalny znak i certyfikat.

Ze strony internetowej będzie też można pobrać wnioski o wydanie kart (będzie się tym zajmował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM). Ilu? – To określą sami rodzice. Karta (obowiązująca od początku do końca roku – red.) będzie przysługiwała zarówno im, jak i dzieciom – wyjaśnia Lipińska. W tym roku będzie darmowa. W przyszłym opłata ma być "symboliczna”. – Żeby pokryć koszty samego druku – zapowiada prezydent Krzysztof Żuk.

– W Polsce może 8 czy 9 miast taką kartę wprowadziło. W naszym województwie Lublin jest pierwszy – mówi Lipińska.

M.in. tu będą zniżki

Domy kultury (j. angielski, zajęcia teatralne, balet), Teatr im. Andersena, Zespół im. Kaniorowej, Galeria Labirynt, Centrum Kultury, MOSiR (Icemania, basen przy Al. Zygmuntowskich), Klub Karate Tradycyjnego, baseny przy szkołach, Teatr Muzyczny, Filharmonia Lubelska, Ośrodek Brama Grodzka, Muzeum Lubelskie, Paco, Extreme Studio, kino Bajka, ACK Chatka Żaka, Fantasty Park, Telepizza, Vico, Obi, Zarząd Transportu Miejskiego, Baby Fant, Hello Kids, Eurolink, Centrum Językowe Best, Lingoland, Markopol, E.Leclerc.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
żaba / 29 marca 2012 o 21:55
0
[quote name='mmm' timestamp='1333046750' post='615959']
Ty ropucha - a wiesz że większość w radzie miasta to ma PiS?
[/quote]
a ty tłumoku przeczytałeś chociaż artykuł? frajerze pompowany
Avatar
mmm / 29 marca 2012 o 20:45
0
[quote name='żaba' timestamp='1333039564' post='615919']
Pełowskie tłumoki. Kto wybrał tych nieudaczników? Ech szkoda słów...
[/quote]
Ty ropucha - a wiesz że większość w radzie miasta to ma PiS?
Avatar
żaba / 29 marca 2012 o 18:46
0
Pełowskie tłumoki. Kto wybrał tych nieudaczników? Ech szkoda słów...
Avatar
żaba / 29 marca 2012 o 21:55
0
[quote name='mmm' timestamp='1333046750' post='615959']
Ty ropucha - a wiesz że większość w radzie miasta to ma PiS?
[/quote]
a ty tłumoku przeczytałeś chociaż artykuł? frajerze pompowany
Avatar
mmm / 29 marca 2012 o 20:45
0
[quote name='żaba' timestamp='1333039564' post='615919']
Pełowskie tłumoki. Kto wybrał tych nieudaczników? Ech szkoda słów...
[/quote]
Ty ropucha - a wiesz że większość w radzie miasta to ma PiS?
Avatar
żaba / 29 marca 2012 o 18:46
0
Pełowskie tłumoki. Kto wybrał tych nieudaczników? Ech szkoda słów...
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 2 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 7 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 4

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 5

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 43 1

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.