Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2021 r.
6:36

Sowite nagrody dla wybranych. Co się dzieje w miejskiej bibliotece w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
37 42 A A
Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk i dyrektor biblioteki Piotr Tokarczuk
Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk i dyrektor biblioteki Piotr Tokarczuk (fot. Maciej Kaczanowski)

Sztuczne zawyżanie płac, za wysokie, niezgodne z prawem nagrody i inne nieprawidłowości zarzuca kontrola z Ratusza dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Różnimy się w interpretacji przepisów – odpowiada dyrektor. Czy zanosi się na dymisję?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W podległej miastu bibliotece im. Łopacińskiego badano wydatki na wypłaty, udzielanie zamówień i rzetelność prowadzenia inwentaryzacji. Końcowa ocena jest negatywna.

– O ocenie tej przesądza przede wszystkim dokonywanie wydatków z naruszeniem zasad gospodarowania środkami publicznymi na nieuzasadnione faktycznymi czynnościami gratyfikacje pieniężne dla pracowników – stwierdza w swym wystąpieniu pokontrolnym Anna Morow, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli. – W latach 2019 i 2020 nieprzewidziane lub zawyżone w stosunku do określonych ustawowo odpraw, nagród, premii, dodatków, ale i ekwiwalentów za odzież i jej pranie, wyniosły łącznie prawie 2 mln zł.

Ta kwota może robić wrażenie w zestawieniu z rocznymi kosztami działania biblioteki wynoszącymi ok. 14 mln zł. W wystąpieniu pokontrolnym czytamy, że koszty wynagrodzeń wzrastały „niepomiernie i stale”, nawet w zdominowanym przez epidemię roku 2020, gdy działanie bibliotek było ograniczone, a prezydent miasta nakazał radykalne cięcie wydatków.

Obsypani nagrodami

Biblioteka miała sobie pozwalać na więcej, niż dopuszcza Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Chodzi m.in. o premie i nagrody uznaniowe, których ustawa nie przewiduje w bibliotekach.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Tymczasem pieniądze na nagrody płynęły wartkim strumieniem. – Były przyznawane prawie we wszystkich miesiącach, przy czym niektórzy pracownicy otrzymywali nawet po dwie premie/nagrody uznaniowe w miesiącu, a niektórzy nawet po sześć-siedem nagród w roku. Ich wysokość dla jednego pracownika wynosiła od 150 do 11 tys. zł rocznie, przy czym wysokie nagrody i ich duża częstotliwość dotyczyła tych samych siedmiu osób z centrali – wylicza Morow.

Wspomnianym „siedmiu osobom z centrali” przyznano, jak czytamy w materiałach z kontroli, łącznie 104 tys. zł. To aż 45 proc. całej kwoty wydanej na takie premie i wynagrodzenia dla wszystkich pracowników biblioteki. Przyznanie wielu nagród uzasadniano np. „zaangażowaniem i wkładem pracy”, „rzetelnym wykonywaniem obowiązków”, czy też przygotowaniem dokumentacji. Kontrolerzy przyznają, że ustawa pozwala nagrodzić pracownika za szczególne osiągnięcia w pracy, ale ich zdaniem „trudno uznać, aby przywołane powyżej uzasadnienia potwierdzały spełnienie tego warunku”.

Ratusz: wbrew ustawie

Zastrzeżenia Ratusza budzi też wysokość nagród jubileuszowych, dodatków za wieloletnią pracę i odpraw emerytalnych. Wewnętrzny regulamin ustalał je na poziomie wyższym od zapisanego w ustawie. Kontrolerzy twierdzą, że doszło w ten sposób do zawyżenia wypłat o 787 tys. zł.

Przykłady? Jeżeli ustawa przewidywała nagrodę jubileuszową w wysokości 150 proc. wynagrodzenia, regulamin dawał 300 proc.

Jeśli prawo mówiło o 200 proc., biblioteka dawała 400. Gdy ustawa przewidywała 3-miesięczną odprawę emerytalną, biblioteka wypłacała 6-miesięczną. A dodatek za wieloletnią pracę zamiast 20 proc. wynosił 30 proc.

Dyrektor uważa inaczej

– Dokumentem określającym warunki wynagrodzenia za pracę w instytucji kultury jest regulamin wynagradzania, a nie przepisy płacowe zawarte w ustawach lub aktach wykonawczych – mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.

Zdaniem Ratusza nie można przedkładać wewnętrznego regulaminu nad powszechnie obowiązujące przepisy ustawowe. – Niewątpliwie jest to niezgodne z ogólną zasadą, że organy publiczne działają wyłącznie w granicach prawa, przy czym system prawa polskiego jest ściśle zhierarchizowany, dozwolone jest tylko to, co dopuszczają przepisy prawa powszechnie obowiązującego – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

– Różnimy się w interpretacjach. Żaden z powszechnie obowiązujących przepisów nie zakazuje kształtowania w regulaminie wynagradzania zasad korzystniejszych niż wynikające z ustawy i aktów wykonawczych – odpowiada dyrektor.

– Trzeba też zaznaczyć, że obecny regulamin został wprowadzony 19 lat temu, gdy powołano do życia instytucję kultury pod nazwą Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego. Poza tym regulamin nie może być zmieniony na niekorzyść pracowników bez uzgodnienia tego z organizacjami związkowymi – stwierdza Tokarczuk, który dodaje, że już kilka razy próbował zmienić regulamin.

Dodatek za sprzątanie

Kontrolerzy zwracają uwagę także na takie sprawy, jak choćby nieprzewidziana ustawą premia za sprzątanie filii biblioteki w zastępstwie nieobecnych sprzątaczek. W dwa lata wypłacono 146 takich premii. Ponadto z 11 osobami mającymi pełny etat zawarte zostały dodatkowe umowy na sprzątanie.

– Wymiar czasu pracy tych osób wynosił więc nawet do 1,5 etatu, co oznacza, że większość z nich po przepracowaniu 8 godzin na kierowniczym stanowisku, codziennie sprzątała filię przez prawie 4 godziny – zauważa w swym piśmie Anna Morow, która ma też zastrzeżenia do dokumentującej to ewidencji czasu pracy. Jej zdaniem wskazuje to na „wieloletnią praktykę stosowania sztucznych metod podwyższających wynagrodzenia bibliotekarkom na wyższych stanowiskach”.

Dyrektor nie chce tego komentować.

„Mało prawdopodobne”

Uwagę miejskich urzędników zwróciły też wypłacane wszystkim pracownikom (oprócz dyrektora) ekwiwalenty za używanie i pranie własnej odzieży ochronnej, bez względu na stanowisko. – Kontrolujący nie stwierdzili, aby podczas kontroli którykolwiek z pracowników biblioteki używał odzieży ochronnej w pracy – czytamy w wystąpieniu do dyrektora.

Wątpliwości budzi też rzetelność prowadzenia inwentaryzacji, bo… ze zbadanych protokołów wynikało, że niczego nie brakuje. – Tak idealna zgodność stanu faktycznego z ewidencyjnym we wszystkich 21 filiach i centrali jest statystycznie mało prawdopodobna, biorąc również pod uwagę liczne składniki majątku o łącznej wartości ponad 7 mln zł – ocenia szefowa miejskiego wydziału kontroli.

Tego również dyrektor nie chce komentować.

Zanosi się na dymisję?

Urząd Miasta nie przesądza, czy Piotr Tokarczuk zachowa czy straci dyrektorskie stanowisko. – Ma 30 dni na odniesienie się do wyników kontroli oraz na wprowadzenie zaleceń pokontrolnych – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza. – Obecnie miasto czeka na sprawozdanie instytucji z realizacji zaleceń pokontrolnych. Termin jego przekazania mija w połowie października. Decyzje o dalszych krokach zostaną podjęte po zapoznaniu się z dokumentem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 14 września 2021 r. o 08:03
+44
Plują ludziom w twarz. Cwaniaki z partyjnego klucza PO mają za nic wszystkich, im się należy. Ile było hałasu o 1.5mln dla ministrów, powtarzam ministrów rzadzących Polska. A tu kilku cwaniakow przytula dwa miliony złotych i co? Nic... Lemingi napiszcie ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć....
Czy ty rozumiesz, co czytasz? Kontrola wyszła z Urzędu Miasta i to kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości. A raczej trudno ich powiązać z PiSem, jak sądzę. Debilizmem jest obarczanie PO za działania Ratusza, bo to na zlecenie Ratusza odbyła się kontrola. A co do plucia w twarz, to nikt nie robi tego z takim zapałem, jak PiS właśnie. Nowy, sowicie opłacany wicemister zdrowia naprzeciw zarabiających grosze pracowników ochrony zdrowia, to jeden z ostatnich przykładów.
Czy ty rozumiesz, co czytasz? Kontrola wyszła z Urzędu Miasta i to kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości. A raczej trudno ich powiązać z PiSem, jak sądzę. Debilizmem jest obarczanie PO za działania Ratusza, bo to na zlecenie Ratusza odbyła się kontrola. A co do plucia w twarz, to nikt nie robi tego z takim zapałem, jak PiS właśnie. Nowy, sowicie opłacany wicemister zdrowia naprzeciw zarabiających grosze pracowników ochrony zdrowia, to jeden z ostatnich przykładów. rozwiń
Avatar
latif / 14 września 2021 r. o 08:41
+36
Plują ludziom w twarz. Cwaniaki z partyjnego klucza PO mają za nic wszystkich, im się należy. Ile było hałasu o 1.5mln dla ministrów, powtarzam ministrów rzadzących Polska. A tu kilku cwaniakow przytula dwa miliony złotych i co? Nic... Lemingi napiszcie ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć....
 2 mln dla ministrów? Ja słyszałem jedynie o 6.5 mln dla urzędasów z Urzędu Marszałkowskiego gdzie w analogicznym okresie Urząd Miasta zatrudniający o 200 pracowników więcej wydał na nagrody 2 mlm. 
Avatar
Jasin / 14 września 2021 r. o 08:05
+34
Lemingi napiszcie ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć....
Lubisz babrać się w szambie? A ile za palec Lichockiej, ile za "maseczki" i "respiratory" Szumowskiego, za "wybory" Sasina??? Za CPL,  którego nie ma? Za wielotysięczne podwyżki dla posłów? Za pic na wodę, łgarstwa i krętactwa " komisji" Antona Macierewicza? Chcesz się dalej licytować?
Avatar
___K___ / 14 września 2021 r. o 08:04
+32
Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że umieszczenie takiego zdjęcia tytułowego jest tendencyjne i sugeruje, jakoby to Ratusz odpowiadał za przyznawanie nagród?
Avatar
Klu / 14 września 2021 r. o 08:46
+29
Plują ludziom w twarz. Cwaniaki z partyjnego klucza PO mają za nic wszystkich, im się należy. Ile było hałasu o 1.5mln dla ministrów, powtarzam ministrów rzadzących Polska. A tu kilku cwaniakow przytula dwa miliony złotych i co? Nic... Lemingi napiszcie ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć....
2 mln dla ministrów? Ja słyszałem jedynie o 6.5 mln dla urzędasów z Urzędu Marszałkowskiego gdzie w analogicznym okresie Urząd Miasta zatrudniający o 200 pracowników więcej wydał na nagrody 2 mlm.
 A ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć za te 6.5 mln...
 A ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć za te 6.5 mln... rozwiń
Avatar
Jasin / 14 września 2021 r. o 08:19
+26
umieszczenie takiego zdjęcia tytułowego jest tendencyjne i sugeruje, jakoby to Ratusz odpowiadał za przyznawanie nagród?
Nie tendencyjne, tylko celowa, perfidna, ohydna manipulacja. Oddziaływanie na podświadomość odbiorcy komunikatu. Ciekawe, kto by zapłacił, gdyby Prezydent zażądał sprostowania i przeprosin za niezgodne z prawdą, nieuprawnione wykorzystanie wizerunku. A miałby pełne prawo
Avatar
Jasin / 14 września 2021 r. o 08:32
+24
Ciekawe, kto by zapłacił, gdyby Prezydent zażądał sprostowania i przeprosin za niezgodne z prawdą, nieuprawnione wykorzystanie wizerunku. A miałby pełne prawo.  W czytanie artykułu mało kto się bawi, szkoda czasu. A wystarczy odpowiednia perfidna manipulacja, wmontowanie zdjęcia - i skojarzenia jak na stole. Jaruś Kurski móglby się uczyć.
Avatar
_XD_ / 14 września 2021 r. o 10:08
+23
Plują ludziom w twarz. Cwaniaki z partyjnego klucza PO mają za nic wszystkich, im się należy. Ile było hałasu o 1.5mln dla ministrów, powtarzam ministrów rzadzących Polska. A tu kilku cwaniakow przytula dwa miliony złotych i co? Nic... Lemingi napiszcie ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć....
2 mln dla ministrów? Ja słyszałem jedynie o 6.5 mln dla urzędasów z Urzędu Marszałkowskiego gdzie w analogicznym okresie Urząd Miasta zatrudniający o 200 pracowników więcej wydał na nagrody 2 mlm.
A ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć za te 6.5 mln...
 Na pewno mniej, niż za 2 mld rocznie.
 Na pewno mniej, niż za 2 mld rocznie. rozwiń
Avatar
Gutek / 14 września 2021 r. o 11:26
+20
Plują ludziom w twarz. Cwaniaki z partyjnego klucza PO mają za nic wszystkich, im się należy. Ile było hałasu o 1.5mln dla ministrów, powtarzam ministrów rzadzących Polska. A tu kilku cwaniakow przytula dwa miliony złotych i co? Nic... Lemingi napiszcie ile dzieci chorych na raka można by było wyleczyć....
 Przeczytaj artykuł jeszcze raz , a potem jeszcze i zapytaj mamy czy już zrozumiałeś , co przeczytałeś i dopiero wtedy komentuj to nie wyjdziesz na durnia .
Avatar
Jasin / 14 września 2021 r. o 08:25
+20
CO TAM NA ZAMKOWYCH WŁOŚCIACH u JAŚNIE PANI KO-NTROLA WYKAZAŁA?
       Istnienie próżni doskonałej pod czachą TECZOWEGO potwierdziła
Avatar
_XD_ / 16 września 2021 r. o 09:43
+5
Żeby forumowe lizod00py-amatorzy dewelorozwoju i cfelek z agencji pr dostały sraczki, wystarczy zdjęcie Sułtana i 2 komentarze sprzeczne z "linią". Lol.
100/100
 Weź się do roboty! Powinieneś właśnie produkować się pod jakimś artykułem, jak to szczepionki są szkodliwe i opowiadać wszystkim w końcu, jak to zdobyłeś tą legendarną już odporność naturalną. Już, już! Bo ci FAZZE nie zapłaci ani rubla. XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 09:30
-9
Żeby forumowe lizod00py-amatorzy dewelorozwoju i cfelek z agencji pr dostały sraczki, wystarczy zdjęcie Sułtana i 2 komentarze sprzeczne z "linią". Lol.
 100/100
Avatar
___K___ / 15 września 2021 r. o 14:16
+6
Żeby forumowe lizod00py-amatorzy dewelorozwoju i cfelek z agencji pr dostały sraczki, wystarczy zdjęcie Sułtana i 2 komentarze sprzeczne z "linią". Lol.
Odezwał się specjalista od spraw odbytu...
Avatar
___K___ / 15 września 2021 r. o 14:15
+7
Dalej trzepiesz w łapiki, ścierK0? No to zaczynaj od P0czątku.
 Zapomniałeś hasła do konta Monisi?
Avatar
Jasin / 14 września 2021 r. o 20:25
+6
 
A w czym bibliotekarz jest gorszy od dewelocwaniaka? W tym, że może urwać z budżetu miasta-wydmuszki tylko kilka tysięcy, zamiast kilku milionów? Czy film "Tajemnice lubelskich dewelocwaniaków" nie byłby bardziej interesujący
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 września 2021 r. o 20:23
-14
Przysłowiowe życie jak w Madrycie - przepraszam: jak w bibliotece. Kiedy powstanie film akcji (zwłaszcza dotowany z budżetu Lublina) pod tytułem "Tajemnice lubelskich bibliotekarzy"?
 A w czym bibliotekarz jest gorszy od dewelocwaniaka? W tym, że może urwać z budżetu miasta-wydmuszki tylko kilka tysięcy, zamiast kilku milionów? Czy film "Tajemnice lubelskich dewelocwaniaków" nie byłby bardziej interesujący>
Avatar
Jasin / 14 września 2021 r. o 19:15
+10
Przysłowiowe życie jak w Madrycie - przepraszam: jak w bibliotece. Kiedy powstanie film akcji (zwłaszcza dotowany z budżetu Lublina) pod tytułem "Tajemnice lubelskich bibliotekarzy"?
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o działaniu Ratusza nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o działaniu Ratusza nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi rozwiń
Avatar
Japolan / 14 września 2021 r. o 18:48
-12
Przysłowiowe życie jak w Madrycie - przepraszam: jak w bibliotece. Kiedy powstanie film akcji (zwłaszcza dotowany z budżetu Lublina) pod tytułem "Tajemnice lubelskich bibliotekarzy"?
Avatar
Jasin / 14 września 2021 r. o 18:42
+10
Ja też jestem za tym, żeby DW oszczędziło nam "przyjemności" oglądania blaknącego Dewelo-Słoneczka. Piąteczka?
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 września 2021 r. o 17:59
-19
Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że umieszczenie takiego zdjęcia tytułowego jest tendencyjne i sugeruje, jakoby to Ratusz odpowiadał za przyznawanie nagród?
 Ja też jestem za tym, żeby DW oszczędziło nam "przyjemności" oglądania blaknącego Dewelo-Słoneczka. Piąteczka?
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złota Setka. Teraz jest czas dla firm na to, żeby się zmienić
Złota Setka 2020

Złota Setka. Teraz jest czas dla firm na to, żeby się zmienić

Rozmowa z Tomaszem Starzykiem z firmy Dun & Bradstreet, największej w Polsce wywiadowni gospodarczej, która była partnerem naszego rankingu Złota Setka 2020.

Międzyrzec Podlaski. Kiermasz książki przeczytanej

Międzyrzec Podlaski. Kiermasz książki przeczytanej

Ten kiermasz ucieszy moli książkowych. Międzyrzecka biblioteka wspólnie ze stowarzyszeniem Elementum organizują kiermasz książki przeczytanej.

Nabór na kurs edukatorski w Galerii Labirynt

Nabór na kurs edukatorski w Galerii Labirynt

W dniach 16-17 października w godz. 12-17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się kurs edukatorski dla osób, które interesują się edukacją na polu kultury i sztuki. Trwają zapisy.

Lubartów. Sześć projektów czeka na głosy. Przez dwa dni

Lubartów. Sześć projektów czeka na głosy. Przez dwa dni

Koncert hip-hopowy, autobus miejski i mobilna scena – to część projektów budżetu obywatelskiego w Lubartowie na rok 2022. Głosowanie 26 i 27 września.

Straż Miejska w Lublinie ogłasza nabór. Ile można zarobić?

Straż Miejska w Lublinie ogłasza nabór. Ile można zarobić?

2200 zł na rękę i „trzynastka” – takie warunki pracy oferuje Straż Miejska, która chce zatrudnić osiem osób na stanowiskach strażników. Na zgłoszenia chętnych będzie czekać do 1 października

Lublin prosi niepełnosprawnych o wskazówki

Lublin prosi niepełnosprawnych o wskazówki

Co najmniej do połowy października potrwa ankieta dla osób niepełnosprawnych, która ma pokazać ich problemy związane z uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych. Internetowe badanie (linkd.pl/paupr) prowadzi Stowarzyszenie Otwieracz i samorząd Lublina.

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Za miesiąc swoje nowe władze będą wybierać członkowie Platformy Obywatelskiej. W kontekście funkcji przewodniczącego partii w województwie lubelskim padają trzy nazwiska.

Producent placów zabaw. Dostosuj zestaw do swojego dziecka!

Producent placów zabaw. Dostosuj zestaw do swojego dziecka!

Plac zabaw dla dzieci to miejsce niezbędne do rozwoju już od najmłodszych lat. Dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń, dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieciaków w każdym wieku, jest to miejsce służące nie tylko do zabawy, ale również do rozwoju zdolności manualnych, socjalnych, fizycznych oraz emocjonalnych.

BGK wspiera lubelskich eksporterów

BGK wspiera lubelskich eksporterów

BGK wspiera eksport niezależnie od jego kierunku. Nasze instrumenty są uniwersalne i stosowane na całym świecie

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

W 5. kolejce Edach Budowlani zmierzą się na wyjeździe z Juvenią Kraków. Będzie to spotkanie telewizyjne, a obejrzymy je na sport.tvp.pl lub w aplikacji TVP Sport. Pierwszy gwizdek w niedzielę o godzinie 14.

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach
25 września 2021, 19:00

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach

Elektronika, ambient i wizualizacje na elewacji Pałacu Marynki w Puławach. Ten wyjątkowy koncert już w najbliższą sobotę.

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W ostatnim tygodniu pozytywny wynik testu na koronawirusa obejrzało 41 mieszkańców powiatu puławskiego. Na kwarantannie przebywa prawie 370 osób. Do czwartej fali zaczyna przygotowywać się szpital. Dyrektor wstrzymał przyjęcia na pulmonologię, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Od kilku godzin trwają utrudnienia na drodze ekspresowej. Z rowu trzeba wyciągnąć ciężarówkę.

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

W najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w nocnej odsłonie Narodowego Spisu Powszechnego.

Program TV 24-26 września  2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
24 września 2021, 20:00

Program TV 24-26 września 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będzie festiwalowy "Van Gogh. U bram wieczności" i rozrywka pokroju "Legionu Samobójców". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.