Spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie" to jedno z najbardziej magicznych zdarzeń w kulturze lubelskiej. Spotykamy się dziś o godz. 20.
Idziemy na spotkanie Lublina, którego już nie ma, ale żyjącego we wspomnieniach - mówi Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.
To już piąty spacer wymyślony przez Tomasza Pietrasiewicza i nieżyjącego już prof. Władysława Panasa. Dzisiejszy jest szczególny. 80 lat temu, w lipcu 1927 roku wyszedł debiutancki tomik poezji Czechowicza pt. "Kamień”, 70 lat temu - 9 lipca 1937 roku o godzinie 21.45 Rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie nadała po raz pierwszy Poemat o mieście Lublinie. Z tej okazji Teatr NN wpadł na pomysł wydania reprintu tomiku "Kamień” z 1927 roku. Ten biały kruk zobaczycie dziś. - Nakład 500 egzemplarzy. I niesamowite wiersze.
Tradycją spacerów w blasku księżyca jest czytanie fragmentów wierszy Józefa Czechowicza. Pamiątką z tegorocznego spaceru jest tomik "Poematu o mieście Lublinie”, jednodniówka "Scriptores”, w której znajdą się między innymi informacje o "Poemacie” i "Kamieniu” i reprint "Kamienia”.