Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2024 r.
10:03

Spór o niewielki parking trwa od 17 lat. Końca nie widać

0 A A

Niewielki parking przy zbiegu ulic Borelowskiego i Romanowskiego liczy 12 miejsc postojowych. Ale historia z nimi związana jest burzliwa. Bowiem od około 17 lat toczy się spór między miastem a właścicielem pobliskiej szkoły o sposób ich wykorzystania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stronami tej sprawy są właściciel pobliskiej, znanej w mieście szkoły językowej i  Ratusz. Wszystko zacząć się miało już w 2007 roku kiedy to sąd musiał rozstrzygnąć toczący się o niewielki parking konflikt między wymienionymi stronami. Wtedy sędziowie w drugiej instancji przychylili się do zdania właściciela szkoły i miasto musiało zwrócić mu pieniądze, które ten wyłożył na przebudowę tego miejsca.

– Sprawa dotycząca parkingu przy skrzyżowaniu ul. Borelowskiego oraz Romanowskiego, w kwestii sporu sądowego zainicjowanego przez osobę fizyczną, zakończyła się wydaniem wyroku przez Sąd Okręgowy, po złożeniu uprzednio apelacji przez powoda. W wyroku Sąd drugiej instancji częściowo uznał roszczenia za zasadne i zasądził zwrot kwoty, która została wpłacona przez powoda na poczet przebudowy parkingu i której zwrotu żądał – relacjonuje krótko tę sprawę Monika Fisz z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Sprawa ucichła na bardzo długi czas, jednak dwa lata temu temat parkingu przy Borelowskiego powrócił. W 2022 roku ówczesny wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Stanisław Kieroński wstawił się za prośbą właściciela szkoły językowej i wnioskował do prezydenta miasta o przywrócenie prawa do korzystania na wyłączność z miejsc postojowych na tym parkingu.

– Parking miał służyć mieszkańcom dzielnicy, ale z obserwacji pracowników szkoły wynika, że korzystają z niego osoby spoza Lublina, przyjeżdżające do pracy, a niektóre auta „garażują" w tym miejscu od kilku lat. Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych szkoła została zmuszona do ograniczenia czasu pracy placówki, prowadząc lekcje w godzinach popołudniowych – twierdził Kieroński i jak dodawał szkoła chciała przyjąć w swoje szeregi 1000 uczniów z Ukrainy, którzy po ucieczce z terenów ogarniętych wojną mieli być włączeni do polskiego systemu edukacji.

– Do prowadzenia zajęć dla tak dużej liczby osób szkoła będzie zmuszona do prowadzenia lekcji również w godzinach rannych. Niezbędny też będzie dostęp do miejsc parkingowych dla nauczycieli i osób dorosłych, uczestniczących w zajęciach – dodawał Kieroński.

Przedstawiciel władz miasta – ówczesny wiceprezydent Artur Szymczyk – odpowiedział krótko.

Nie przewiduje się przywrócenia prawa do wyłącznego korzystania z parkingu u zbiegu ulic M. Romanowskiego i M. Boreloweskiego.

Takiej odpowiedzi zapewne można było się spodziewać. Jednak nie to jest w tej wymianie najciekawsze. Najbardziej interesujące okazały się bowiem samochody, które „garażować” miały od kilku lat na tym parkingu. To właśnie na te pojazdy zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników, twierdząc, że w rzeczywistości są własnością właściciela szkoły językowej.

Parking w grudniu 2023 roku. (fot. Czytelnik)

– Właściciel szkoły chciał przejąć miejski, ogólnodostępny parking na 11 samochodów przy zbiegu ul. Borelowskiego i Romanowskiego. Kiedy mu się to nie udało kupił kilkanaście samochodów i 2 przyczepy i postawił je na parkingu i na ulicy. Od maja 2023 zniknął tylko jeden pojazd (został zdewastowany). Straż miejska nie interweniuje, ponieważ nie może stwierdzić czy auta są porzucone czy nie – napisał do nas Pan Marcin w krótkim mailu i wysłał zdjęcie.

Pojechaliśmy na miejsce i wersję naszego Czytelnika potwierdzili również napotkani mieszkańcy.

Te samochody stoją tak tutaj drugi rok albo i dłużej – potwierdza pracująca w sklepie obok kobieta i jak twierdzi jej zdaniem również te samochody są własnością wskazanego przez Czytelnika człowieka.

Również przewodniczący zarządu dzielnicy Konstantynów Tomasz Pękala potwierdza, że historia konfliktu jest mu znana.

Niestety tego, czy faktycznie szkoła lub jej dyrektor mają coś wspólnego z opuszczonymi pojazdami nie udało nam się ustalić, ponieważ pomimo informacji o prowadzonych dyżurach telefonicznych nikt połączeń na żaden z dwóch numerów nie odbiera.

Również Straż Miejska jest w tej sytuacji bezradna. Po naszym pytaniu na miejsce skierowany został patrol, jednak jak przekazał nam rzecznik Robert Gogola, wcześniej nie było zgłoszeń dotyczących tego parkingu a samochody stojące na nim nie spełniają ustawowych warunków do uznania je za wraki wobec czego nie mogą zostać usunięte. Aby uznawać je za wraki musiałyby one być uszkodzone, mieć brudne szyby, oberwane rejestracje – przekazuje Gogola. Ostanie zgłoszenia pochodzić mają ze stycznia tego roku.

– Obecnie w kwestii przedmiotowego parkingu, w styczniu br. otrzymaliśmy od Straży Miejskiej zgłoszenie dotyczące jednego pojazdu, który przez dłuższy czas stał na parkingu. Po wystosowaniu pisma do właściciela, samochód został usunięty – mówi nam Fisz z ZDiTM.

– Spowodowaliśmy usunięcie z parkingu przy Borelowskiego dwóch pojazdów, pojazd marki renault i marki mercedes – potwierdza Gogola. – My będziemy te pojazdy obserwować i sprawdzać, czy nie zmieniają miejsca swojego postoju. Jeśli pojawią się podstawy to z pewnością będziemy interweniować – dodaje.

Spór pozostaje więc ciągle otwarty, a cierpią na tym mieszkańcy, którzy w dalszym ciągu z parkingu skorzystać nie mogą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty