Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2020 r.
20:25

Mieszkańcy Lublina mogą mieć problemy z wodą w kranach? Chodzi o rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego

19 32 A A
Koncepcje rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego zakładają budowę zbiornika przed zalewem, który miałby pełnić funkcję filtrującą
Koncepcje rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego zakładają budowę zbiornika przed zalewem, który miałby pełnić funkcję filtrującą (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego może doprowadzić do problemów z wodą w kranach – twierdzi poseł Lewicy Jacek Czerniak. I apeluje o przeprowadzenie kompleksowych badań w tym zakresie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o rewitalizację zalewu, jaką chce przeprowadzić zarządzająca nim państwowa spółka Wody Polskie. Pod uwagę brane są różne warianty dotyczące oczyszczenia dna akwenu. W grę wchodzi wybranie warstwy naniesionego mułu za pomocą specjalnych urządzeń. Szacowany koszt to ok. 200 mln zł. Najdroższa z opcji mówi o zebraniu także warstwy torfu, co wiązałoby się z koniecznością czasowego osuszenia akwenu. Według wstępnych ustaleń, kosztowałoby to nawet 700 mln zł.

Obie koncepcje zakładają budowę zbiornika przed zalewem, który miałby pełnić funkcję filtrującą. Wątpliwości dotyczące takiego rozwiązania ma poseł Lewicy Jacek Czerniak, który zapowiedział przygotowanie poselskiej interpelacji w tej sprawie.

– Jest niebezpieczeństwo, że ten zbiornik będą zasilały wody głębinowe. A to oznacza, że mieszkańcy Lublina mogą mieć problemy z wodą w kranach, bo w pobliżu jest ujęcie wody w Prawiednikach – przekonuje parlamentarzysta, powołując się na opinię prof. Zdzisława Michalczyka, wieloletniego kierownika Zakładu Hydrografii UMCS. Według jego oceny budowa tzw. przedzbiornika nie jest najlepszym pomysłem z uwagi na brak wystarczających badań, które mogłyby określić ewentualne negatywne skutki takiej inwestycji.

O to, czy plany Wód Polskich mogłyby wiązać się z problemami z dostępem do wody pitnej, zapytaliśmy w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. – Analizujemy ten temat. W momencie, gdy zostanie wybrany konkretny wariant realizacji tego zadania, przygotujemy wewnętrzną ekspertyzę dotyczącą oddziaływania prac na ujęcie wody Prawiedniki – mówi Magdalena Bożko, rzecznik prasowy MPWiK.

Co na to Wody Polskie? Rzecznik podległego spółce Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie zapewnia, że wszystkie dotychczasowe działania związane z planami rewitalizacji zalewu były prowadzone we współpracy ze środowiskiem naukowym lubelskich uczelni.

– Brak działań oraz zaniechanie prac na rzecz rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego będzie skutkowało jego całkowitym wypełnieniem osadami, a co za tym idzie rok rocznym pogarszaniem się jego stanu. Wody Polskie podjęły się tego skomplikowanego zadania, zleciły wykonanie koncepcji rewitalizacji. Są trzy warianty poddawane szerokiej dyskusji zarówno z mieszkańcami jak i środowiskami naukowymi oraz wszystkimi instytucjami współpracującymi na rzecz rewitalizacji zbiornika – informuje Kowalczyk. I dodaje: – Bez decyzji środowiskowej nie będzie możliwe podjęcie jakichkolwiek działań naprawczych, w tym budowy zbiornika przedwstępnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 r. o 21:59
+19
Nie jestem zwolennikiem PISu, i daleko mi do niego jak stąd do Bieguna Północnego, ale wiem tylko jedno z Zalewem Zemborzyckim nareszcie trzeba zrobić trzeba zrobić porządek. Zrobić przed tamę z filtrem od strony Zemborzyc, Żeby wszystki syf z pól nawozy i tym podobne, nie dostawały się z wodą do Bystrzycy a ta z koleji z tym całym syfem do Zalewu i tu nie należy się uciekać do pół środków, w stylu wybrania tylko namułu i tym podobne. Tylko Zalew powinien być oczyszczony z torfu,dno utwardzone,żeby Zalew mógł wreszcie spełniać swoją funkcję i być rajem dla plażowiczów i wędkarzy, a woda wreszcie żeby była czysta, chociażby mniało by to się wiązać z wydatkiem 700 milionów zł, bo mieszkańcy Lublina i Lublin na to zasługuje, a wtedy i sam Zalew może być kurą która będzie znosić złote jaja.
Nie jestem zwolennikiem PISu, i daleko mi do niego jak stąd do Bieguna Północnego, ale wiem tylko jedno z Zalewem Zemborzyckim nareszcie trzeba zrobić trzeba zrobić porządek. Zrobić przed tamę z filtrem od strony Zemborzyc, Żeby wszystki syf z pól nawozy i tym podobne, nie dostawały się z wodą do Bystrzycy a ta z koleji z tym całym syfem do Zalewu i tu nie należy się uciekać do pół środków, w stylu wybrania tylko namułu i tym podobne. Tylko Zalew powinien być oczyszczony z torfu,dno utwardzone,żeby Zalew mógł wreszcie spełniać swoją funkcję ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 r. o 20:41
+18
ZANIM SIĘ WYPOWIEDZIAŁO TO NALEŻAŁO NAJPIERW SPRAWDZIĆ Z JAKIEJ GŁĘBOKOŚCI CZERPANA JEST WODA W PRAWIEDNIKACH (nie jest to bynajmniej 10 metrów). To, że za czasów towarzysza Edwarda całkowicie błędnie wykonano zalew nie oznacza, że jego następcy mają blokować jego naprawę.
Avatar
George / 13 stycznia 2020 r. o 21:10
+17
Zrobić raz, a porządnie. To jest skandal z tym zalewem i jego obecnym stanem.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 r. o 20:36
+17
Spuścić wodę z zalewu - wybrać torf umocnić brzegi i tyle zrobić raz a dobrze
Avatar
stef / 13 stycznia 2020 r. o 21:32
+14
fajnie się lewica bawi. Rano posłanka zrobiła porutę o likwidacji porodówek. Najpierw interpelacja do ministra o wykaz szpitali gdzie było poniżej 400 porodów w ubiegłym roku a następnie wniosek : 77 oddziałów do zamknięcia (do obecnej chwili nie znam przesłanek jej rozumowania) teraz specjalista od hydrologii się odezwał
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 r. o 21:15
+14
Już jakiś pajac swoją gębę otwiera. Zalew wymaga gruntownego ogarnięcia, trzeba wszystko spuścić oczyścić i od nowa zrobić. I to na wczoraj. A ten już aby tylko psuć robić zamęt i utrudniać... Nie będzie sytuacji żeby ludzie nie mięli wody w kranach. Przestań ludzi straszyć głupotami i siać porutę bo ktoś ci cwaniaku sprawę w końcu założy.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 r. o 05:36
+12
Woda ma być przewieziona na Górki Czechowskie - oczywiście tymczasowo i potem z powrotem do Zalewu. Nie ma się czego obawiać.
Avatar
KL / 13 stycznia 2020 r. o 20:57
+12
Przy okazji nie zapomnijcie przenieść grobów Powstańców Styczniowych 1863.
Avatar
Raz sierpem raz młotem.... / 13 stycznia 2020 r. o 21:23
+10
Proszę proszę dzisiaj czerwony Czerniak specem od hydrologii . Szanowny czerwony Khmerze gdybyście posłuchali mądrych w temacie jak Zalew Zemborzycki powstawał a nie teorii Lenina to dzisiaj nie byłoby problemu . To twoi kumple spod sierpa i młota zrobili to bajoro a ty dzisiaj w recenzenta się bawisz i kreślisz jedyną słuszną drogę ?
Avatar
lee / 13 stycznia 2020 r. o 21:39
+9
Ten pan w d#^@ ma waszą wodę w kranach, czy będzie czy nie, znalazł sobie jedynie wodę na młyn nepotyzmu w lubelskim stylu. Koledzy chętnie będą prowadzić ekspertyzy przez 2 lata za 200mln, przetargi chociaż nie rozpisane, już mają zwycięskie oferty.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 r. o 14:45
+2
Jak tylko ktoś coś chce zrobić już niektórzy widzą apokalipse wody nie będzie, jeść co nie będzie, będzie ciemno i zimno, Ludzie z kad wam się to bierze sny takie macie koszmarne. CIESZCZIE SIĘ ŻE W KOŃCU PO LATACH TYLU LATACH macie szansę na normalny miejski zbiornik i zamiast przeszkadzać trzeba pomagać bo to co teraz jest nad zalewem to wieloletnia porażka obraz nieudolności zaniedbania tam poptostu śmierdzi i bez spuszczania wody więc cy z wodą czy bez zapach ten sam więc nie ma się czego bać
Avatar
Kirk / 14 stycznia 2020 r. o 14:23
-3
Spuścić wodę z zalewu - wybrać torf umocnić brzegi i tyle zrobić raz a dobrze
Dokładnie, półśrodki spowodują że za kilkanaście lat  problem wróci, a tak problem załatwi się na kilkadziesiąt lat. Kwestia samego mułu, wg mnie można by zagadać z Bogdanką, żeby ten syf przewieść w wykorzystane wyrobiska, żeby nie psuł wód powierzchniowych gdziekolwiek, ale to byłby spory koszt transportu.
 No i co że za kilkanaście lat będzie znowuż problem? Przeca o to chodzi by ciągle coś budować, remontować, przerabiać, zmieniać i usprawniać. Tylko wtedy można zarabiać i prze robić. Niesztuka tak zrobić i już. Potem co? Siedzieć i się patrzeć? Klasyk mówił że wielkie pieniądze robi się na wielkich słomianych inwestycjach. Pozdrawiam.
 No i co że za kilkanaście lat będzie znowuż problem? Przeca o to chodzi by ciągle coś budować, remontować, przerabiać, zmieniać i usprawniać. Tylko wtedy można zarabiać i prze robić. Niesztuka tak zrobić i już. Potem co? Siedzieć i się patrzeć? Klasyk mówił że wielkie pieniądze robi się na wielkich słomianych inwestycjach. Pozdrawiam. rozwiń
Avatar
Lubelak / 14 stycznia 2020 r. o 13:05
+5
Spuścić wodę z zalewu - wybrać torf umocnić brzegi i tyle zrobić raz a dobrze
 Dokładnie, półśrodki spowodują że za kilkanaście lat  problem wróci, a tak problem załatwi się na kilkadziesiąt lat. Kwestia samego mułu, wg mnie można by zagadać z Bogdanką, żeby ten syf przewieść w wykorzystane wyrobiska, żeby nie psuł wód powierzchniowych gdziekolwiek, ale to byłby spory koszt transportu.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 r. o 12:38
+3
"Zamontować z tych stron co woda wpada do zalewu jakieś filtry " -- widać, że mamy tu specjalistę. Ja dorzucę jeszcze dwa kolanka fi trzy czwarte i robimy, Władziu. U nas będzie to po 20 myljonów na łebka, no jest geszeft czy nie ma? Zamawiaj Władziu te filtry, ja idę po kolanka, czołem!
Avatar
xyz / 14 stycznia 2020 r. o 11:55
-3
Minimum 200 milionów ....za spuszczeniem wody 700 milionów ....ogrom pieniędzy i co to ludziom pomoże ? Poprawi ich jakość życia ? Zamontować z tych stron co woda wpada do zalewu jakieś filtry a samą wodę z zalewu potem przepuscić przez filtry i znowu będzie na kolejne 15-20 lat Chyba że firma Polskie wody sama zapłaci te 200 czy 700 milionów w sumie w przyszłym roku i tak beda znowu podwyżki więc koniec konców szybko sie to spłaci
Avatar
Kirk / 14 stycznia 2020 r. o 11:41
+1
Pewne jest jedno. Należy oczyścić zlew Zemborzycki by znów był zalewem. To, że się zamulił i zarasta przez to strasznie widać najlepiej na jego początku tj. od strony Prawiednik. Swoją drogą ciekawe jakie skarby kryje jego dno i ile trupów dociążonych odpowiednio tam leży.
Avatar
ROBOTNIK SEKRETARZ / 14 stycznia 2020 r. o 10:23
+5
SLD czytaj PZPR już zalew wybudowało to rewitalizację niech zostawi tym co wiedzą co zrobić z tym trzęsawiskiem.
Avatar
Krasnal / 14 stycznia 2020 r. o 09:59
+7
Ale ujęcia wody nie są tylko w Prawiednikach. Okolice Lublina mają wiele wykopanych głębinowych ujęć nie podłączonych.zamkniętych na kłudkę i czekających na trudną sytuację.
Avatar
Wiesław / 14 stycznia 2020 r. o 09:43
+7
ZANIM SIĘ WYPOWIEDZIAŁO TO NALEŻAŁO NAJPIERW SPRAWDZIĆ Z JAKIEJ GŁĘBOKOŚCI CZERPANA JEST WODA W PRAWIEDNIKACH (nie jest to bynajmniej 10 metrów). To, że za czasów towarzysza Edwarda całkowicie błędnie wykonano zalew nie oznacza, że jego następcy mają blokować jego naprawę.
 Są tylko dwie możliwości: 1. gruntowna naprawa i rewitalizacja zalewu trwająca niestety ok. 3 lat, 2 jego zasypanie i pozostawienie jedynie wąskiego koryta rzeki. Nic innego nie da się zrobić. Dość już komunistycznej fuszerki  i bylejakości. Należy wykonać porządnie i nie wracać do tematu.
 Są tylko dwie możliwości: 1. gruntowna naprawa i rewitalizacja zalewu trwająca niestety ok. 3 lat, 2 jego zasypanie i pozostawienie jedynie wąskiego koryta rzeki. Nic innego nie da się zrobić. Dość już komunistycznej fuszerki  i bylejakości. Należy wykonać porządnie i nie wracać do tematu. rozwiń
Avatar
Tomek / 14 stycznia 2020 r. o 08:12
+3
Ciekawe ile topielców będzie :) Mnie aż dziw fakt ze tym się nikt nie interesuje , pewien znany nurek z Lublina stwierdził ze tam jest cmentarzysko , bo sumy heheh 150 kilo
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zaginęła 15-latka z Siedliszcza. Rodzina prosi o pomoc
PILNE

Zaginęła 15-latka z Siedliszcza. Rodzina prosi o pomoc

Agata Kozińska wyszła z domu w sobotę (16 stycznia) ok. godziny 14.30. Dziewczynka nie wróciła do tej pory.

Koronawirus w Lubelskiem: 318 nowych zakażeń, 10 przypadków śmiertelnych

Koronawirus w Lubelskiem: 318 nowych zakażeń, 10 przypadków śmiertelnych

318 nowych zakażeń koronawirusa w województwie lubelskim - to niedzielny raport Ministerstwa Zdrowia.

Niedzielny raport o koronawirusie. Spadek liczby zakażeń

Niedzielny raport o koronawirusie. Spadek liczby zakażeń

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6055 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarły 142 osoby.

Zimowa fala Covid-19: kraje Azji Wschodniej zacieśniają restrykcje

Zimowa fala Covid-19: kraje Azji Wschodniej zacieśniają restrykcje

Kraje Azji Wschodniej mierzą się z zimową falą zakażeń koronawirusem. W Japonii połowę mieszkańców objęto stanem wyjątkowym, w Chinach w domowej kwarantannie zamknięto ponad 28 mln ludzi, a w Korei Płd. po zaostrzeniu kampanii dystansowania społecznego bilanse zaczęły stopniowo spadać.

UE: godzina policyjna w 13 państwach, we Francji najdłuższa, bo 12-godzinna

UE: godzina policyjna w 13 państwach, we Francji najdłuższa, bo 12-godzinna

Państwa w całej Europie wprowadziły obostrzenia o różnym stopniu surowości, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w tzw. trzeciej fali pandemii. Podajemy w skrócie szczegóły dotyczące godziny policyjnej w krajach Unii Europejskiej.

Nowy starosta parczewski to związany z PSL były dyrektor szpitala

Nowy starosta parczewski to związany z PSL były dyrektor szpitala

Dotychczasowy dyrektor szpitala Janusz Hordejuk został nowym starostą parczewskim. Wybrali go radni podczas ostatniej sesji. Poprzednik, Jerzy Maśluch, zmarł w grudniu po kilku tygodniach walki z koronawirusem.

Dramat Amazonii - źródła nowej, groźniejszej odmiany koronawirusa

Dramat Amazonii - źródła nowej, groźniejszej odmiany koronawirusa

Całkowite załamanie się systemu ochrony zdrowia, chorzy na koronawirusa umierający na oddziałach intensywnej terapii – to sytuacja w Manaus, stolicy brazylijskiego stanu Amazonas. Jak ustalili eksperci – pochodzi z niego nowa, jeszcze groźniejsza odmiana koronawirusa. Liczba zachorowań i zgonów na Covid-19 utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie.

Firma z Lublina: Nagrywali śluby, dziś transmitują pogrzeby
film

Firma z Lublina: Nagrywali śluby, dziś transmitują pogrzeby

Branża, która zajmowała się filmowaniem ślubów, od kilku miesięcy pogrążona jest w kryzysie. Operatorzy i montażyści szukają sposobów na przetrwanie. Część zajęła się transmisjami pogrzebów.

Cuda lubelskiego Żmigrodu: Król Żelaza, szkielet kobiety i dzwon, który płacze
Magazyn

Cuda lubelskiego Żmigrodu: Król Żelaza, szkielet kobiety i dzwon, który płacze

Kiedy zostałem mieszkańcem Żmigrodu, narodził się pomysł na przewodnik, dedykowany prof. Władysławowi Panasowi. Pomysł, żeby opowiedzieć to miejsce. Opowiedzieć Żmigród, który jest także mitologiczną krainą dzieciństwa Józefa Czechowicza. Więc ja, który zawsze Czechowiczem się „żywiłem”, trafiam w samo epicentrum jego historii. Zrozumiałem, że nie da się zrozumieć Czechowicza bez Żmigrodu – Rozmowa z Tomaszem Pietrasiewiczem, autorem przewodnika „Żmigród i okolice”

Niedzielski: system dostaw szczepionek w weekendy działa

Niedzielski: system dostaw szczepionek w weekendy działa

W sobotę do godz. 17 zaszczepiono blisko 17 tys. osób, w weekend działa 186 punktów szczepieniowych - poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. System dostaw szczepionek w weekendy działa - ocenił minister.

Mutacja czy wariant? Ekspert wyjaśnia, o co chodzi z "brytyjskim" i "afrykańskim" wariantem koronawirusa

Mutacja czy wariant? Ekspert wyjaśnia, o co chodzi z "brytyjskim" i "afrykańskim" wariantem koronawirusa

W przekazie medialnym nt. SARS-CoV-2 naprzemiennie pojawiają się informacje o nowej "mutacji", "wariancie" czy "szczepie" koronawirusa. Znaczenie tych terminów jest ściśle określone i nie jest synonimiczne – mówi prof. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

W regionach jest zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19

W regionach jest zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19

W każdym województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W całym kraju wolnych pozostaje 48 proc. łóżek covidowych i 44 proc. respiratorów dla pacjentów z koronawirusem.

Nakrętki dla Niny: połączenie pomocy z ekologią, ale i super biznes
Magazyn

Nakrętki dla Niny: połączenie pomocy z ekologią, ale i super biznes

Mogą być duże i małe, po napojach, mleku, musztardzie, środkach czystości czy kosmetykach. Zbierają je dzieci i dorośli w przedszkolach, szkołach czy zakładach pracy. Do zbiórek plastikowych nakrętek na cele charytatywne zdążyliśmy już przywyknąć. To połączenie dobroczynności z ekologią, choć firmy recyklingowe przyznają: – To nie jest super biznes

Dworczyk o zapowiedziach przedsiębiorców: wierzymy w dyscyplinę

Dworczyk o zapowiedziach przedsiębiorców: wierzymy w dyscyplinę

Wierzymy w odpowiedzialność, dyscyplinę i solidarność wszystkich Polaków; wierzymy też, że to ostatnia prosta, po której zacznie się powrót do normalnego życia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o zapowiedzi części przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoje biznesy.

Biała Podlaska: Nowa fala oszust na blik

Biała Podlaska: Nowa fala oszust na blik

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni policjanci z bialskiej komendy otrzymali siedem zgłoszeń o oszustwach na BLIK. Sprawcy włamują się na konta portali społecznościowych, po czym podszywając się pod ich właścicieli wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.