Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lipca 2018 r.
6:45

Stalowy szkielet stoi już od ponad 30 lat. Wkrótce go rozbiorą. Jest już pozwolenie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
340 37 A A
Stalowa konstrukcja od ponad 30 lat wrasta w krajobraz Czubów. Postawiono ją w połowie lat 80. jako szkielet hali sportowej
Stalowa konstrukcja od ponad 30 lat wrasta w krajobraz Czubów. Postawiono ją w połowie lat 80. jako szkielet hali sportowej (fot. Maciej Kaczanowski)

W sobotę zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające budowę mieszkań w miejscu stalowego szkieletu przy ul. Jutrzenki. Wkrótce ma się rozpocząć jego rozbiórka, na którą już wydane zostało pozwolenie. Nowe bloki będą mogły powstać także na terenie pobliskiego parkingu strzeżonego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkielet zostanie rozebrany w ciągu najbliższych trzech miesięcy – zapowiada Bogusław Kociuba, prezes lubelskiej spółki Idea Invest, która dostała od Urzędu Miasta pozwolenie na demontaż niedoszłej hali sportowej. Decyzja jest już prawomocna.

Stalowa konstrukcja od ponad 30 lat wrasta w krajobraz Czubów. Postawiono ją w połowie lat 80. jako szkielet hali sportowej, którą planowano już w latach 70. Z ówczesnych planów osiedla Ruta wynika, że miał to być „ośrodek sportu z halą sportową i zespołem basenów oraz boiskiem piłki nożnej”. W innym dokumencie mowa jest o „dzielnicowym ośrodku sportu z zespołem basenów, sauną, łazienkami leczniczymi, salą gimnastyczną”.

W sobotę wejdą w życie miejskie przepisy umożliwiające tu budowę bloków mieszkalnych. Mowa o planie zagospodarowania terenu uchwalonym przez Radę Miasta, który w sobotę stanie się prawomocny. Plan na nowo określa przeznaczenie terenu, ale wyznacza też maksymalną wysokość nowych bloków. – Sięga ona czterech do sześciu kondygnacji – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Pięciopiętrowe bloki będzie można stawiać bliżej głównego chodnika ul. Jutrzenki oraz na części terenu zajętego przez parking strzeżony. Niższe, najwyżej trzypiętrowe bloki dopuszczono bliżej wąwozu, w sąsiedztwie budynków przy ul. Różanej. – Plan wyznacza tu również obszary istniejącej zieleni wskazane do zachowania – zastrzega Bobowska.

Nowy plan zagospodarowania nie pozwala postawić budynków zbyt blisko dna wąwozu, wskazuje też kilka drzew, których pod żadnym pozorem nie wolno wycinać. Wymagany jest też duży plac zabaw, zaś bliżej Różanej wskazano miejsce na wielopoziomowy parking (sięgający najwyżej trzech kondygnacji) z lokalami usługowymi w parterach.

Spółka, która zleci rozbiórkę hali, jest współwłaścicielem części terenu, tej ze szkieletem. Firma stawiała już w Lublinie m.in. budynek mieszkalny na końcu ul. Spokojnej, kolejny powstał niedawno przy ul. 3 Maja 7. Wcześniej wybudowała wieżowce przy Lwowskiej (nad sklepem Lidl)oraz budynek Zana House przy Jana Sawy, a także blok przy Filaretów na skraju os. Konopnickiej, tuż nad wąwozem.

Co inwestor planuje przy Jutrzenki? – Zamierzamy tu postawić bloki mieszkalne, zgodnie z planem zagospodarowania terenu – zapowiada Kociuba. – Budowę chcemy zacząć w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
miejscowy żul / 13 lipca 2018 o 09:12
+23
likwidują jedną z najlepszych miejscówek do chlania w plenerze w tamtej okolicy.
Avatar
Paulina / 13 lipca 2018 o 10:29
+17
Dogęszczanie centrum jest lepsze niż budowanie osiedli na obrzeżach, na które miasto z własnej kasy (czyli nas wszystkich!!!) musi dociągnąć infrastrukturę, a z których potem mieszkańcy tracą mnóstwo czasu na dojazd do centrum i zanieczyszczają spalinami i hałasem całe dzielnice. Parkingi podziemne są jako taką szansą na zachowanie większej ilości zieleni, ale są mega drogie. Dlaczego miałyby być za darmo? Stać mnie na samochód, to stać i na parkowanie - jako jeden z kosztów użytkowania auta.
Avatar
. / 13 lipca 2018 o 10:29
+16
Zamiast szkieletora będziecie mieć plac budowy rozgrzebany na lata - w wyludniającym się mieście - królestwie 1.500 na rękę nadchodzi koniec develo-eldorado. Już w tym roku sprzedaż siadła, a w przyszłych latach będzie tylko gorzej!
 Ale ból dupy :D To, że ty masz 1500 na rękę to nie znaczy, że każdy tak ma. A już teoria, że na Jutrzenki, w centrum Ruty nie sprzedadzą im się mieszkania jest wręcz kosmiczna. Po paru miesiącach wszystko wyprzedane będzie.
Avatar
Gość / 13 lipca 2018 o 10:31
+14
ale ***icie o zagęszczaniu. pojedźcie do miast zachodniej europy to zobaczycie dopiero jak jest gęsto i jak tam mało zieleni. tutaj macie w pobliżu wąwozy, o których inne miasta mogą tylko pomarzyć. jest mnóstwo terenów zielonych. no chyba, że tułajew albo soboń, który szykuje specustawę o budownictwie mieszkaniowym, każą zabudować te wąwozy. tym się zainteresujcie co szykuje władza! tam są zapisy, które pozwalają ignorować zapisy planu zagospodarowania przestrzennego i jak przyjdzie ochota to pozwolą nawet las wyciąć, by zbudować bloki!!! ustawa ewidentnie szykowana pod deweloperskę.
ale ***icie o zagęszczaniu. pojedźcie do miast zachodniej europy to zobaczycie dopiero jak jest gęsto i jak tam mało zieleni. tutaj macie w pobliżu wąwozy, o których inne miasta mogą tylko pomarzyć. jest mnóstwo terenów zielonych. no chyba, że tułajew albo soboń, który szykuje specustawę o budownictwie mieszkaniowym, każą zabudować te wąwozy. tym się zainteresujcie co szykuje władza! tam są zapisy, które pozwalają ignorować zapisy planu zagospodarowania przestrzennego i jak przyjdzie ochota to pozwolą nawet las wyciąć, by zbudować bloki!!! u... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2018 o 08:47
+13
Nareszcie zniknie to szkaradztwo.
Avatar
Gość / 13 lipca 2018 o 08:17
+13
Oczywiście, że się podoba. Mieszkam w okolicy od wielu lat i o wiele bardziej wolę patrzeć na ładne bloki i zagospodarowaną zieleń niż zardzewiały szkielet. A malkontentom polecam przeprowadzkę na wieś...
Avatar
teraz / 13 lipca 2018 o 13:27
+12
Hasają to jedynie Misiewicze, w spółkach skarbu państwa, na posadkach z zarobkami od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy miesięcznie
Avatar
Gość / 13 lipca 2018 o 10:36
+12
TAK!! Basen na każdym osiedlu. Zróbcie sobie basen i go utrzymujcie jak tak wam się marzy wszystko pod nosem. Zobaczycie ile to kosztuje. Wsadzić dup.ko na rower i podjechać kawałek do najbliższego basenu. Albo w autobus wsiąść i do Aqua. Co za roszczeniowy naród.
Avatar
program KORYTO+ / 13 lipca 2018 o 13:07
+10
nie ma bardziej skorumpowanej bandy od PiS
Avatar
lo / 13 lipca 2018 o 10:24
+10
Gdyby zrobili taką halę sportową z basenami, na pewno wielu z nas by z niej skorzystało, a tak jak zwykle deweloperka tylko szuka kąska na nowe blokowiska!!!
 "Gdyby zrobili"  :)))) Dobre :D A za co? Przecież już jest trucie dupy, że po co stadion, po co aqua lublin, po co nowy stadion lekkoatletyczny... I że dług miasta rośnie. To jeszcze na zardzewiałym szkielecie mają zrobić pewnie za co najmniej ok 100 baniek nową halę, z której może ktoś skorzysta? I to długu miasta nie zwiększy, co? Strasznie przewidywalna i niespójna ta pisowska propaganda.
 "Gdyby zrobili"  :)))) Dobre :D A za co? Przecież już jest trucie dupy, że po co stadion, po co aqua lublin, po co nowy stadion lekkoatletyczny... I że dług miasta rośnie. To jeszcze na zardzewiałym szkielecie mają zrobić pewnie za co najmniej ok 100 baniek nową halę, z której może ktoś skorzysta? I to długu miasta nie zwiększy, co? Strasznie przewidywalna i niespójna ta pisowska propaganda. rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2018 o 21:06
-4
Szkoda, bo zostawilbyl bym to jako zywy pomnik i przestroga przed powrotem do rzadow komuny, byl juz teatr przez 40 lat w budowie byl basen i hala WOSTiw budowane odpowiednio 8, i 10 lat Po co budowac nowe pomniki ,ten szkielet jest bardzo wymowny, zloze protest do konserwatora zabytkow, aby go nie rozbierano!!!
Avatar
RUTA / 13 lipca 2018 o 18:42
+2
likwidują jedną z najlepszych miejscówek do chlania w plenerze w tamtej okolicy.
 Przypominają się lata małolata.....i zjazdy na linie z kosza na szczycie....na stalowym pająku jest zapisanych wiele wspomnień...
Avatar
Drodzy PiSowcy / 13 lipca 2018 o 14:05
+7
Mam szczerą nadzieję, że oprócz krzyczenia o betonowaniu miasta i wycinaniu zieleni jesteście w 100% za budowaniem buspasów, ograniczaniem ruchu w centrum, przebudową ulic na przyjazne dla rowerzystów i pieszych oraz ogólnie odciąganiem ludzi od jazdy autami po mieście. Dokładnie tak jak mówi zła UE. W przeciwnym wypadku bylibyście bezczelnymi hipokrytami. A nimi nie jesteście, prawda ?
Avatar
:) / 13 lipca 2018 o 13:48
+8
Ja się za to zdziwię jak Tułajew zdobędzie więcej niż 25% głosów :)
Avatar
:-O / 13 lipca 2018 o 13:45
-13
nie ma bardziej skorumpowanej bandy od PiS
Proponuję zrobić małe prześwietlenie kadry urzędasów z zaledwie maturą, którzy znaleźli zatrudnienie w budżetówce miejskiej, a którzy udzielali się w kampaniach wyborczych bonzów Platformy, bądź pracowali wcześniej w ich biurach poselskich ... Wyjdzie fajne kupczenie etatami w ramach zasług przy roznoszeniu wyborczej makulatury. Oczywiście nikt tego nie zrobi, ale dzięki takiej polityce trolle od tego sołtysa ze Świdnika, który jest Prezydentem naszego miasta hasa sobie po internecie w godzinach pracy.
 To raczej nie biurwy z UM trolują na forach - za duże ryzyko. Robi to "profesjonalna" agencja PR wynajęta wspólnie przez POkemonów i develocfaniaków.
 To raczej nie biurwy z UM trolują na forach - za duże ryzyko. Robi to "profesjonalna" agencja PR wynajęta wspólnie przez POkemonów i develocfaniaków. rozwiń
Avatar
[] / 13 lipca 2018 o 13:43
-14
Chrabąszcz-Karczownik jest persona non grata na Czubach. Zdziwię się, jeśli uda mu się tu zdobyć 10% głosów.
Avatar
Już niedługo / 13 lipca 2018 o 13:35
-16
Hasają to jedynie Misiewicze, w spółkach skarbu państwa, na posadkach z zarobkami od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy miesięcznie
 Nie głosowałem od czasów kandydatury Sierakowskiej. Nie jestem PiSowcem, nie jestem nawet prawicowy. Mam jednak nadzieję, że PiS zrobi czystki wśród tych cwaniaków i zrobi miejsce dla ludzi, którzy zdobyli uczciwie wyższe wykształcenie na normalnych wyższych uczelniach, nie na czechowskich Wyższych Szkołach Gotowania gdzie wystarczy się uśmiechać i płacić łapówkarskie czesne za dyplom. A i tym razem zagłosuję oddając swój głos właśnie w tej intencji, żeby ktoś zrobił zdrową czystkę. 
 Nie głosowałem od czasów kandydatury Sierakowskiej. Nie jestem PiSowcem, nie jestem nawet prawicowy. Mam jednak nadzieję, że PiS zrobi czystki wśród tych cwaniaków i zrobi miejsce dla ludzi, którzy zdobyli uczciwie wyższe wykształcenie na normalnych wyższych uczelniach, nie na czechowskich Wyższych Szkołach Gotowania gdzie wystarczy się uśmiechać i płacić łapówkarskie czesne za dyplom. A i tym razem zagłosuję oddając swój głos właśnie w tej intencji, żeby ktoś zrobił zdrową czystkę.  rozwiń
Avatar
teraz / 13 lipca 2018 o 13:27
+12
Hasają to jedynie Misiewicze, w spółkach skarbu państwa, na posadkach z zarobkami od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy miesięcznie
Avatar
Już niedługo / 13 lipca 2018 o 13:23
-16
nie ma bardziej skorumpowanej bandy od PiS
 Proponuję zrobić małe prześwietlenie kadry urzędasów z zaledwie maturą, którzy znaleźli zatrudnienie w budżetówce miejskiej, a którzy udzielali się w kampaniach wyborczych bonzów Platformy, bądź pracowali wcześniej w ich biurach poselskich ... Wyjdzie fajne kupczenie etatami w ramach zasług przy roznoszeniu wyborczej makulatury. Oczywiście nikt tego nie zrobi, ale dzięki takiej polityce trolle od tego sołtysa ze Świdnika, który jest Prezydentem naszego miasta hasa sobie po internecie w godzinach pracy.
 Proponuję zrobić małe prześwietlenie kadry urzędasów z zaledwie maturą, którzy znaleźli zatrudnienie w budżetówce miejskiej, a którzy udzielali się w kampaniach wyborczych bonzów Platformy, bądź pracowali wcześniej w ich biurach poselskich ... Wyjdzie fajne kupczenie etatami w ramach zasług przy roznoszeniu wyborczej makulatury. Oczywiście nikt tego nie zrobi, ale dzięki takiej polityce trolle od tego sołtysa ze Świdnika, który jest Prezydentem naszego miasta hasa sobie po internecie w godzinach pracy. rozwiń
Avatar
ja / 13 lipca 2018 o 13:09
+9
Mieszkam na Różanej. Spodziewałem się takiego scenariusza od dawna, więc nie będę darł szat, ale apeluję, żeby zwrócić uwagę na przepustowość ul. Jutrzenki, a przede wszystkim ile na naszym osiedlu jest miejsc parkingowych. Już ostatnio w ramach zwiększania ich ilość Różana została zamknięta w jednym kierunku. Pozwolenie developerowi postawienia bloków z minimalną wymaganą liczbą garaży/miejsc parkingowych spowoduje totalne zaklinowanie osiedla. Dlatego mieszkania powinny być sprzedawane wyłącznie w pakiecie z miejscem w garażu na zasadzie 1 mieszkanie - minimum jedno miejsce w garażu lub na parkingu pod blokiem.
 Obecnie wskaźniki wynoszą grubo ponad 1 miejsce na mieszkanie.
 Obecnie wskaźniki wynoszą grubo ponad 1 miejsce na mieszkanie. rozwiń