Bezpłatne śniadanie, wycieczka do parku krajobrazowego i spacer z konserwatorem zabytków to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ma on zachęcać kierowców do rezygnacji z jazdy własnym autem i przesiadki w autobus, na rower lub pójścia pieszo.
Przez cały tydzień jeden z trolejbusów (ten z numerem bocznym 3943) będzie jeździł ozdobiony wewnątrz kolorową włóczką. Można go już wypatrywać na liniach 151 i 158. Nie tylko trolejbus wpadł w tym roku w oko artystkom od „bombardowania włóczką”. Kolorowe wdzianka, każde w innym stylu dostały również trzy śródmiejskie przystanki. Inną metamorfozę będzie można oglądać na ul. Krótkiej, która na tydzień zmieni się w „miejski podwórzec”. Z kolei Krakowskie Przemieście zostanie w weekend zamknięte dla samochodów między ul. Ewangelicką i Wieniawską. Tym odcinkiem będą mogły jeździć tylko autobusy, trolejbusy i rowery, a jeden pas jezdni zostanie oddany pieszym.
Poniedziałek
• „Stop mordowaniu ludzi na ulicach Lublina” – pod takim hasłem o godz. 14 staną przed Ratuszem działacze Porozumienia Rowerowego. Przypomną, że w 2018 r. w wypadkach drogowych zginęło w mieście 13 osób i będą się domagać wprowadzenia rozwiązań wymuszających wolniejszą jazdę.
Wtorek
• Lekcje bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej i bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach będą się odbywać w trolejbusie zaparkowanym przy Al. Zygmuntowskich obok Miasteczka Ruchu Drogowego. Obowiązują zapisy (tel. 724 990 230).
• Rowerowi aktywiści będą agitować na pl. Litewskim za rozszerzeniem sieci dróg rowerowych na terenie Lublina. Nie chodzi im jednak o trasy rekreacyjne, na weekendowe przejażdżki, tylko o stworzenie połączeń do codziennych dojazdów np. do pracy, uczelni lub szkoły. Początek o godz. 16.
Środa
• Każdy, kto przejdzie rano rowerem przez Most Kultury, dostanie w prezencie „pakiet śniadaniowy” w postaci drożdżówki, owocu, napoju i czegoś słodkiego, a do tego gadżety rowerowe. Akcję organizuje Porozumienie Rowerowe, które będzie sypać prezentami od godz. 7 do wyczerpania zapasów.
• Dwugodzinna rowerowa wycieczka po Lublinie wyruszy po południu z pl. Wolności. Po mieście będzie „oprowadzał” przewodnik. Wyprawa zacznie się o godz. 16. Żeby wziąć w niej udział, trzeba się wcześniej zapisać: 609 602 043.
Czwartek
• Praktyczne warsztaty z bezpiecznej jazdy rowerem organizuje dla seniorów Porozumienie Rowerowe. Początek o godz. 12 na pl. Litewskim, gdzie będzie też mini-warsztat dla jednośladów.
Piątek
• Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza do ustawionego na ul. Krótkiej namiotu, w którym będzie można porozmawiać o tym, jak powinno się projektować miasto, żeby zapewnić jego mieszkańcom dobry transport. Architekci będą czekać od godz. 8 do 20.
• Miejski konserwator zabytków zaprasza na spacer edukacyjny po Krakowskim Przedmieściu. Podczas tej przechadzki będzie można się dowiedzieć o zmianach, którym ulegał przez wieki ten trakt komunikacyjny. Zbiórka o godz. 16 na Krakowskim Przedmieściu przy namiotach.
• Jeżeli ktoś chce stanąć twarzą w twarz z urzędnikami od komunikacji miejskiej, pochwalić ich lub skrytykować, czy podsunąć jakiś pomysł, może przyjść do stoiska Zarządu Transportu Miejskiego, które pojawi się na ul. Krótkiej. Urzędnicy będą czekać od godz. 8 do 15. Będą też atrakcje dla dzieci.
• Na ul. Krótkiej zacznie się trzydniowa impreza „Żywa ulica”. Od godz. 8 do 20 będą się tu odbywać pokazy kulinarne, pokazy mody, będą też zawody deskorolkowe, konsultacje fryzjerskie i kosmetyczne, wystąpią też Dwa Słowa Teatr Improv oraz zespół Ethnopolia. Będą również foodtrucki.
Sobota
• Na Krakowskim Przedmieściu między Ewangelicką a Wieniawską pojawi się „wystawa elektromobilności”. Będą elektryczne samochody i takież hulajnogi, będzie elektrobus, a także rower towarowy mogący zabrać 100 kg ładunku albo czwórkę dzieci. Wystawa potrwa od godz. 8 do 20.
• Na tym samym odcinku Krakowskiego Przedmieścia stanie namiot miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska, gdzie dzieci będą mogły pograć w gry (planszowe i nie tylko) o tematyce związanej z ekologią, a dorośli dowiedzą się np. jak poprawnie segregować odpady. Czynne od godz. 14 do 18.
Niedziela
• Przez cały dzień można będzie się poruszać komunikacją miejską okazując zamiast biletu dowód rejestracyjny własnego pojazdu.
• Przez cały dzień bezpłatny czas korzystania z jednośladów Lubelskiego Roweru Miejskiego będzie wydłużony z 20 do 60 minut.
• O godz. 15, 16 i 17 sprzed Ogrodu Saskiego będzie odjeżdżać trolejbus „ZIU-tek”, a podczas przejażdżki będzie można posłuchać o przeszłości i przyszłości lubelskich trolejbusów.
• Rowerowa wycieczka do Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego i Łęcznej (z ciekawymi przystankami) to pomysł dla każdego, kto czuje się na siłach pokonać spokojnym tempem 65 km. Zapisy nie są konieczne, trzeba mieć rower, prowiant i coś do picia. Start o godz. 10 z Mostu Kultury.