Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2017 r.
6:40

Św. Antoni dostanie Lublin pod opiekę? Ale zgodzić się musi arcybiskup i Watykan

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 35 A A
Wizerunek św. Antoniego wiszący na Bramie Krakowskiej od strony ul. Bramowej to drzwi dawniej osłaniające obraz na płótnie. Drewniane skrzydła zdobi XIX wieczne malowidło, które między 2011 a 2013 rokiem było konserwowane. Obraz właściwy jest w zbiorach Muzeum Lubelskiego
Wizerunek św. Antoniego wiszący na Bramie Krakowskiej od strony ul. Bramowej to drzwi dawniej osłaniające obraz na płótnie. Drewniane skrzydła zdobi XIX wieczne malowidło, które między 2011 a 2013 rokiem było konserwowane. Obraz właściwy jest w zbiorach Muzeum Lubelskiego (fot. Maciej Kaczanowski)

Władze Lublina mają oficjalnie poprosić Kościół by patronem miasta został św. Antoni Padewski. Proponuje to grupa radnych, a pomysł popiera prezydent, który ma napisać projekt uchwały w tej sprawie. Później konieczna będzie jeszcze zgoda Watykanu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mieszkańcy Lublina od co najmniej czterech wieków uważają św. Antoniego za patrona miasta, którym oficjalnie nie jest – tłumaczy miejski radny Mariusz Banach. Wraz z dwoma innymi radnymi Wspólnego Lublina (Piotrem Kowalczykiem i Marcinem Nowakiem) napisał projekt stanowiska, nad którym już w poniedziałek głosować ma Rada Miasta.

W ten sposób rada miałaby zachęcić prezydenta do podjęcia oficjalnych działań w tej sprawie. – Wierzymy, że uda nam się namówić prezydenta do zainicjowania odpowiedniej procedury – wyjaśnia radny.

Ale prezydent... już dał się namówić. – Popiera ten pomysł – mówi jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Przygotuje projekt uchwały, która potem zostanie skierowana do kurii.
– Sami moglibyśmy napisać ten projekt – przyznaje Banach. – Prezydent ma jednak odpowiednie służby prawne, a to dość skomplikowana procedura.

– Procedura jest taka, że jeśli Rada Miasta podejmuje decyzję, to dokonany wybór zatwierdzany jest przez arcybiskupa i wymaga potwierdzenia Stolicy Apostolskiej – objaśnia ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Nie wiadomo jak prędko mogłaby nadejść odpowiedź z Watykanu. – To zwykle wymaga czasu – zastrzega kanclerz.

– Chcielibyśmy uregulować tę sprawę jeszcze w roku 700-lecia miasta – podkreśla rzeczniczka Ratusza. – Jeżeli Watykan wyrazi zgodę, to Rada Miasta będzie mogła podjąć ostateczną uchwałę określającą kto jest patronem Lublina.

Nie ma jednak pewności, że wszystko potoczy się tak szybko, jak chciałby tego prezydent. Odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej nie nadeszła jeszcze w sprawie Kraśnika, gdzie w ostatnim dniu marca radni uznali, że patronką miasta powinna zostać Najświętsza Maryja Panna w wizerunku Marki Bożej Kraśnickiej.

Jako historyczny patron Lublina wskazywany jest często św. Michał Archanioł, który patronował też nieistniejącemu dziś kościołowi farnemu na Starym Mieście. Z kolei wizerunek św. Antoniego z Padwy, czyli św. Antoniego Padewskiego od wielu lat wisi na Bramie Krakowskiej.

Trzy pytania o patrona miasta

• Jak miasto zyskuje patrona?

Dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie: Procedury związane z ustanawianiem patrona to pomysł współczesny. Dawniej święty zostawał patronem miasta na zasadzie zwyczaju, społecznej akceptacji. Tak właśnie było w przypadku św. Antoniego, który pojawił się u nas dosyć późno, dopiero w XVII wieku. Św. Antoni pochodził z Portugalii, ale jego kult był bardzo silny we Włoszech. Mniej więcej w XVII w. kult Antoniego zyskał ogólnoeuropejski zasięg, wiele miast miało go za patrona. W Lublinie ośrodkiem jego kultu był kościół bernardynów. W XVIII lub XIX wieku, obraz przedstawiający Antoniego pojawił się na Bramie Krakowskiej, co podtrzymywało kult. W kolejnych latach obraz był zdejmowany do konserwacji. Miał być ponownie zawieszony w 1939 r., ale przeszkodził wybuch wojny. Obraz pojawił się tuż po wojnie, ale władze komunistyczne nie zgodziły się, by wisiał zbyt długo. Na stałe wrócił dopiero w 1990 r.

• Św. Antoni jest jedynym patronem Lublina?

– Znacznie starszym jest św. Michał Archanioł, który był patronem kościoła parafialnego w Lublinie. Kościół ufundowany przez Leszka Czarnego, który, według dawnej opowieści, został we śnie namówiony przez archanioła, by ruszył w pościg za Jadźwingami najeżdżającymi wówczas Polskę. Tak to opisywał Jan Długosz, a później wielu innych. Wyprawa Leszka Czarnego zakończył się sukcesem, a kościół farny stanowił wotum wdzięczności wobec Michała Archanioła. Wówczas powszechnym zjawiskiem było to, że patron kościoła parafialnego zostawał patronem miasta.

• Za którym patronem by się pan opowiedział?

– Nie widzę powodu, by opowiadać się za jednym. Myślę, że Lublin mógłby mieć dwóch patronów, zarówno św. Antoniego, jak i św. Michała Archanioła.

Rozmawiał Daniel Drob

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty