Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2015 r.
21:03

System Zarządzania Ruchem w Lublinie. Lepiej ma być, ale nieprędko

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A
Al. Piłsudskiego, ulice: Narutowicza i Lipowa pokonamy płynnie dzięki tak zwanej zielonej fali. Stanie się to wiosną przyszłego roku
Al. Piłsudskiego, ulice: Narutowicza i Lipowa pokonamy płynnie dzięki tak zwanej zielonej fali. Stanie się to wiosną przyszłego roku

Środa ma być pierwszym dniem właściwej pracy Systemu Zarządzania Ruchem zamówionego przez miasto za 28 milionów zł. Ale jego zalety zaczniemy odczuwać najwcześniej w... kwietniu przyszłego roku. Urzędnicy tłumaczą, że to i tak optymistyczny scenariusz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działanie systemu można łatwo streścić: 69 sygnalizacji łączy centralnie sterowana sieć, żeby ruch był bardziej płynny, a na głównych ulicach (listę publikujemy obok) powstała tzw. zielona fala. System buduje warszawska spółka Qumak i ma na to czas do najbliższego wtorku.

– Zgodnie z umową wykonawca ma przekazać zakończone zadanie 15 grudnia. Jest to jednak dzień, w którym zgodnie z umową, wykonawca może jeszcze teoretycznie prowadzić prace. Tak więc z początkiem dnia 16 grudnia wszystkie elementy systemu mają zostać uruchomione – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Sformułowanie „wszystkie elementy” oznacza również system internetowej informacji o sytuacji na drogach dostępny na stronie csr.lublin.eu. A także ustawione nad jezdniami tablice świetlne zwane oficjalnie „znakami zmiennej treści”. – W momencie uruchomienia systemu na znakach zmiennej treści będą znajdowały się informacje drogowskazowe oraz informacje o czasach przejazdu – zapowiada Ratusz.

Wszystko to działać ma od środy, ale nie ma co liczyć na to, że tego dnia stanie się cud i korki nagle staną się mniejsze. Ani na to, że jadąc każdą z ulic objętych systemem będziemy bez hamowania patrzeć, jak zapala nam się zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach. Dlaczego nie?

Odpowiedź tkwi w magicznym słowie „kalibracja”, które oznacza, że system musi sam się nastroić. A to potrwa.

– Scenariusz optymistyczny zakłada, że zalety systemu zaczną być odczuwalne po pierwszym kwartale przyszłego roku – przyznaje Kieliszek. – System uczy się na danych historycznych zbieranych wcześniej z kamer i innych urządzeń zainstalowanych m.in. na skrzyżowaniach. Mówiąc kolokwialnie musi nazbierać odpowiednią ilość danych i nauczyć się miasta. W Krakowie w ciągu półtora roku od uruchomienia systemu wprowadzono 500-600 zmian w zakresie jego oprogramowania, trójmiejski Tri-Star „uczył się miasta” ponad pół roku.

Tu ma być zielona fala

• Al. Kraśnicka • ciąg Krakowskiego Przedmieścia i Al. Racławickich • ciąg al. Solidarności i al. Tysiąclecia • Mełgiewska • Droga Męczenników Majdanka • Krańcowa i Dywizjonu 303, a także • al. Warszawska • ul. Orkana • al. Unii Lubelskiej • al. Piłsudskiego • ul. Narutowicza • Lipowa • 3 Maja.
Do systemu podłączone zostały również sygnalizacje na skrzyżowaniu Chopina z Okopową i Lubartowskiej z ul. Biernackiego i Ruską.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
waylander / 14 grudnia 2015 o 15:22
0

niech ktoś mi wytłumaczy jak przejechać kraśnicką na zielonej fali bo na weekendzie nie ma takiej możliwości, przy przepisowych prędkościach złapały mnie wszystkie światła włączając rondo krwiodawców, później zawrotka i do konopnicy (bez zmian). Zawrotka i przegazówka garów (zieloną falę osiąga się napier^&%$ 80-110km /h) - STĄD PROŚBA O POSTAWIENIE NAKAZÓW JAZDY PONAD 80hm/h ......

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:37
0
lepiej juz nie bedzie burdel mile widziany trzeba tylko wieczorem pogrzebac w skrzynce na slupie i zaczniemy NORMALNIE jezdzic
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 06:43
0
Miało być pięknie a będzie tak jak zwykle.a za pół roku okaże się że kasa poszła w błoto.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 22:19
0

Ja dziś przejechałem z "prędkością przepisową " ze sławinka na dziesiątą ------ uwaga!!!!!!!....... zatrzymałem się ........ na wszystkich światłach po drodze . Nie wiem jak to działa = czy to działa ale jeśli działa i nie działa!!!!! to ktoś powinien za taki stan odpowiedzieć . bo pewnie wziął za to pieniądze. pozdr.

Ja jak dziś jechałem przez rondo na klinie to po wjechaniu światła na sygnalizatorze zgasły i zblokowałem jeden pas w strone centrum(dostało mi sie pare klaksonów i H). Apeluje do zmotoryzowanych żeby wyostrzyli uwage i czujnośc bo nawet jak zielone sie świeci to niemozeemy być pewni pierszeństwa.

Ja jak dziś jechałem przez rondo na klinie to po wjechaniu światła na sygnalizatorze zgasły i zblokowałem jeden pas w strone centrum(dostało mi sie pare klaksonów i H). Apeluje do zmotoryzowanych żeby wyostrzyli uwage i czujnośc bo nawet jak zielone sie świeci to niemozeemy być pewni pierszeństwa.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 18:52
0
A miało być tak pięknie, inteligentny system reagując na natężenie ruchu. Jeżeli reakcja trwa prawie pół roku to jak będzie reagował na wypadki? Myślałem że na podstawie pętli indukcyjnych i kamer będzie reagował w ciągu kilku zmian świateł.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 17:43
0
w miarę możliwości staram się jeździć z prędkością zbliżoną do przepisowej -tak właśnie wczoraj jechałem Al.Kraśnicką od J.P. II w kierunku do Sikorskiego -stałem na wszystkich światłach co mi wcześniej się nie zdarzało. Widziałem takich co to zmieniając pasy wyprzedzali z dużą prędkością a to z jednej a to z drugiej strony. Ci wprawdzie stwarzali zagrożenie ale przez SYSTEM byli nagradzani bo nie stali na każdych światłach jak potulny,posłuszny i praworządny JA. Więc komu to to służy ? nie dość że tamuje ruch to jeszcze jakąś " kozę" 28 milionami nakarmiono od tyłu czyli od strony ogona.
w miarę możliwości staram się jeździć z prędkością zbliżoną do przepisowej -tak właśnie wczoraj jechałem Al.Kraśnicką od J.P. II w kierunku do Sikorskiego -stałem na wszystkich światłach co mi wcześniej się nie zdarzało. Widziałem takich co to zmieniając pasy wyprzedzali z dużą prędkością a to z jednej a to z drugiej strony. Ci wprawdzie stwarzali zagrożenie ale przez SYSTEM byli nagradzani bo nie stali na każdych światłach jak potulny,posłuszny i praworządny JA. Więc komu to to służy ? nie dość że tamuje ruch to jeszcze jakąś " kozę&... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 17:33
0
Jak by pomyśleli to by przekopiowali dane z takiego Krakowa i od razu system byłby już nauczony. A tak będziemy czekać i czekać...
Avatar
lm / 12 grudnia 2015 o 16:28
0

Gdzie się tak dobrze jedzie.Napewno lepiej było przed wprowadzeniem tzw.systemu.Nigdy nie było korka np.Chopina w kierunku Krakowskiego,Piłsudskiego w kierunku Zygmuntowskich.O innych "udogodnieniach" nie chce mi się pisać.Piszesz jak wszystko ruszy.Miało ruszyć 15 grudnia,teraz durne wyjaśnienia i następny termin.Pewnie będzie jeszcze kilka.Idę o zakład.A kierowcy stoją w korku i trują środowisko.

Jezdze z Dziesiatej na Pilsudskiego przed 7.00 i z powrotem po 17 i nie ma problemu chyba ze trafi sie zawalidroga 30km/h i ruszanie po 30sekundach na zielonym

Jezdze z Dziesiatej na Pilsudskiego przed 7.00 i z powrotem po 17 i nie ma problemu chyba ze trafi sie zawalidroga 30km/h i ruszanie po 30sekundach na zielonym

rozwiń
Avatar
lubelak / 12 grudnia 2015 o 16:03
0

Dzisiaj chciałem wyjechać z Nałęczowskiej w lewo w kierunku ronda krwiopijców. Na wprost w Głęboką pali sie 30 sek - 5 sek jadą samochody 25 sek pusto. W lewo świeci się zielone 5 sek - skręci 3 samochody. Zjechałem za 4 razem. Kieliszek jest albo idotą albo dużo mu płacą za opowiadanie takich bzdur że się będzie samo kalibrować.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 15:57
0

SZR - System Zarządzania Ruchem

- Powiedz mi po co jest ten SZR? 
- Właśnie, po co? 
- Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten SZR? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest SZR na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym SZR? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić......

Miś za 28 mln, będzie się kalibrowała do kwietnia, później się rozkalibruje w lipcu i sierpniu bo studenci wyjadą, a na jesieni znowu będzie się kalibrował kolejne miesiące. I tak w kółko. A jak zamkną któreś ze skrzyżowanie np. na czas remontu to cała kalibracja pójdzie w piz***u ??

SZR - System Zarządzania Ruchem

- Powiedz mi po co jest ten SZR? 
- Właśnie, po co? 
- Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten SZR? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest SZR na skalę naszych możliwości. Ty wiesz,... rozwiń

Avatar
waylander / 14 grudnia 2015 o 15:22
0

niech ktoś mi wytłumaczy jak przejechać kraśnicką na zielonej fali bo na weekendzie nie ma takiej możliwości, przy przepisowych prędkościach złapały mnie wszystkie światła włączając rondo krwiodawców, później zawrotka i do konopnicy (bez zmian). Zawrotka i przegazówka garów (zieloną falę osiąga się napier^&%$ 80-110km /h) - STĄD PROŚBA O POSTAWIENIE NAKAZÓW JAZDY PONAD 80hm/h ......

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:37
0
lepiej juz nie bedzie burdel mile widziany trzeba tylko wieczorem pogrzebac w skrzynce na slupie i zaczniemy NORMALNIE jezdzic
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 06:43
0
Miało być pięknie a będzie tak jak zwykle.a za pół roku okaże się że kasa poszła w błoto.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 22:19
0

Ja dziś przejechałem z "prędkością przepisową " ze sławinka na dziesiątą ------ uwaga!!!!!!!....... zatrzymałem się ........ na wszystkich światłach po drodze . Nie wiem jak to działa = czy to działa ale jeśli działa i nie działa!!!!! to ktoś powinien za taki stan odpowiedzieć . bo pewnie wziął za to pieniądze. pozdr.

Ja jak dziś jechałem przez rondo na klinie to po wjechaniu światła na sygnalizatorze zgasły i zblokowałem jeden pas w strone centrum(dostało mi sie pare klaksonów i H). Apeluje do zmotoryzowanych żeby wyostrzyli uwage i czujnośc bo nawet jak zielone sie świeci to niemozeemy być pewni pierszeństwa.

Ja jak dziś jechałem przez rondo na klinie to po wjechaniu światła na sygnalizatorze zgasły i zblokowałem jeden pas w strone centrum(dostało mi sie pare klaksonów i H). Apeluje do zmotoryzowanych żeby wyostrzyli uwage i czujnośc bo nawet jak zielone sie świeci to niemozeemy być pewni pierszeństwa.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 18:52
0
A miało być tak pięknie, inteligentny system reagując na natężenie ruchu. Jeżeli reakcja trwa prawie pół roku to jak będzie reagował na wypadki? Myślałem że na podstawie pętli indukcyjnych i kamer będzie reagował w ciągu kilku zmian świateł.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 17:43
0
w miarę możliwości staram się jeździć z prędkością zbliżoną do przepisowej -tak właśnie wczoraj jechałem Al.Kraśnicką od J.P. II w kierunku do Sikorskiego -stałem na wszystkich światłach co mi wcześniej się nie zdarzało. Widziałem takich co to zmieniając pasy wyprzedzali z dużą prędkością a to z jednej a to z drugiej strony. Ci wprawdzie stwarzali zagrożenie ale przez SYSTEM byli nagradzani bo nie stali na każdych światłach jak potulny,posłuszny i praworządny JA. Więc komu to to służy ? nie dość że tamuje ruch to jeszcze jakąś " kozę" 28 milionami nakarmiono od tyłu czyli od strony ogona.
w miarę możliwości staram się jeździć z prędkością zbliżoną do przepisowej -tak właśnie wczoraj jechałem Al.Kraśnicką od J.P. II w kierunku do Sikorskiego -stałem na wszystkich światłach co mi wcześniej się nie zdarzało. Widziałem takich co to zmieniając pasy wyprzedzali z dużą prędkością a to z jednej a to z drugiej strony. Ci wprawdzie stwarzali zagrożenie ale przez SYSTEM byli nagradzani bo nie stali na każdych światłach jak potulny,posłuszny i praworządny JA. Więc komu to to służy ? nie dość że tamuje ruch to jeszcze jakąś " kozę&... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 17:33
0
Jak by pomyśleli to by przekopiowali dane z takiego Krakowa i od razu system byłby już nauczony. A tak będziemy czekać i czekać...
Avatar
lm / 12 grudnia 2015 o 16:28
0

Gdzie się tak dobrze jedzie.Napewno lepiej było przed wprowadzeniem tzw.systemu.Nigdy nie było korka np.Chopina w kierunku Krakowskiego,Piłsudskiego w kierunku Zygmuntowskich.O innych "udogodnieniach" nie chce mi się pisać.Piszesz jak wszystko ruszy.Miało ruszyć 15 grudnia,teraz durne wyjaśnienia i następny termin.Pewnie będzie jeszcze kilka.Idę o zakład.A kierowcy stoją w korku i trują środowisko.

Jezdze z Dziesiatej na Pilsudskiego przed 7.00 i z powrotem po 17 i nie ma problemu chyba ze trafi sie zawalidroga 30km/h i ruszanie po 30sekundach na zielonym

Jezdze z Dziesiatej na Pilsudskiego przed 7.00 i z powrotem po 17 i nie ma problemu chyba ze trafi sie zawalidroga 30km/h i ruszanie po 30sekundach na zielonym

rozwiń
Avatar
lubelak / 12 grudnia 2015 o 16:03
0

Dzisiaj chciałem wyjechać z Nałęczowskiej w lewo w kierunku ronda krwiopijców. Na wprost w Głęboką pali sie 30 sek - 5 sek jadą samochody 25 sek pusto. W lewo świeci się zielone 5 sek - skręci 3 samochody. Zjechałem za 4 razem. Kieliszek jest albo idotą albo dużo mu płacą za opowiadanie takich bzdur że się będzie samo kalibrować.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 15:57
0

SZR - System Zarządzania Ruchem

- Powiedz mi po co jest ten SZR? 
- Właśnie, po co? 
- Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten SZR? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest SZR na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym SZR? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić......

Miś za 28 mln, będzie się kalibrowała do kwietnia, później się rozkalibruje w lipcu i sierpniu bo studenci wyjadą, a na jesieni znowu będzie się kalibrował kolejne miesiące. I tak w kółko. A jak zamkną któreś ze skrzyżowanie np. na czas remontu to cała kalibracja pójdzie w piz***u ??

SZR - System Zarządzania Ruchem

- Powiedz mi po co jest ten SZR? 
- Właśnie, po co? 
- Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten SZR? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest SZR na skalę naszych możliwości. Ty wiesz,... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 55 8

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 1

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 11 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!