Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 października 2019 r.
6:20

Lublin: Szkoła w budowie, a już zapełniona. Nowa podstawówka przyjmie więcej uczniów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
18 60 A A

Nowa podstawówka budowana przy ul. Berylowej przyjmie znacznie więcej uczniów, niż pierwotnie zakładano. Z tego powodu w budynku zabraknie miejsca na obiecywany dom kultury i na jego potrzeby miasto ma wynająć gotowy lokal w tej samej dzielnicy. W szkolnym gmachu mimo to ma działać sala widowiskowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwotnie planowano, że w podstawówce przy Berylowej będą trzy „ciągi”, czyli trzy klasy pierwsze (a, b, c), trzy drugie, trzy trzecie… itd. Ale to już nieaktualne. Urząd Miasta zdecydował, że placówka przyjmie o jedną trzecią więcej uczniów.

– Doszliśmy do wniosku, że skoro wydajemy na nową szkołę tyle pieniędzy, to trzeba ją dopełnić uczniami – przyznaje wprost Mariusz Banach, zastępca prezydenta ds. oświaty. Dlatego w nowej podstawówce będą cztery klasy pierwsze (a, b, c, d), cztery drugie itd. Ale to nie wszystko. – Plany budowy szkoły powstały jeszcze przed reformą oświaty i zakładały, że roczników będzie sześć, a nie osiem.

– Wygląda na to, że będziemy mieli w szkole więcej dzieci niż to planowaliśmy, a zatem trzeba będzie trochę zmodyfikować naszą koncepcję – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Koncepcja była taka, że oprócz przedszkola i szkoły w budynku przy Berylowej zmieści się też dom kultury. Teraz okazuje się, że na stałą działalność kulturalną prawie nie będzie tu już miejsca. Gdzie podzieje się taka placówka? – Analizujemy różne możliwości – stwierdza Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury.

– Z tego powodu szukamy w okolicy jakiegoś miejsca dla domu kultury, który na razie może funkcjonować w wynajętym pomieszczeniu i korzystać w szkole tylko z sali widowiskowej – tłumaczy Banach. – Szukamy gotowego lokalu, potrzebujemy około 2 tys. mkw. Rozmawiamy z różnymi podmiotami, przebieramy między propozycjami, bo dookoła jest wiele pomieszczeń – dodaje zastępca prezydenta. Przekonuje, że otwarcie placówki kulturalnej nie nastąpi wiele później od uruchomienia szkoły. – Wolałbym mówić o miesiącach, a nie latach. I tak na pewno będzie.

Już w lutym uchwalony powinien być akt założycielski nowej szkoły, a w marcu można się spodziewać konkursu na dyrektora placówki i kompletowania całej kadry. Pierwszy dzwonek powinien zabrzmieć we wrześniu, a jednocześnie otwarte ma być przedszkole.

Również w przyszłym roku budowany ma być 500-metrowy odcinek ul. Berylowej od Onyksowej do Jantarowej. – Chcemy wraz ze szkołą zapewnić na jesieni ten ciąg komunikacyjny. Żeby się z tym uporać musimy zrobić przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – dodaje Żuk. Przyznaje, że na razie nie będzie budowany dalszy odcinek Berylowej od Jantarowej w stronę Jaspisowej i Koralowej. – Potrzeb jest więcej niż możliwości finansowania.

W przyszłym roku budowany ma być 500-metrowy odcinek ul. Berylowej od Onyksowej do Jantarowej
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 07:29
+24
Nie będzie Berylowej w stronę Koralowej? Bezsens totalny, całkowicie zakorkuje się całe osiedle przy Jana Pawła jak wszyscy z Gęsiej, Koralowej itd. zaczną wozić do szkoły dzieci dookoła to jest przez ulicę Jantarową. Niech prezydent przyjedzie sobie rano i zobaczy jak to teraz wygląda a do czego doprowadzi otwarcie szkoły bez połączenia Berylowej do Koralowej...
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 07:25
+20
Tam potrzeba boiska trawiastego !!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Skandal / 25 października 2019 r. o 11:19
+13
Skandal szkoła będzie bez boiska!!!!!!!!!! jak tak można!!!! całe osiedle z betonu nie ma nawet porządnego placu zabaw same dla małych dzieci do 8 lat a gdzie starsze dzisci mają się podziać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Platforma Deweloperska w pełnej krasie!!!!
Avatar
Taki tam... / 25 października 2019 r. o 09:10
+11
Liczy się interes deweloperów. Ogólnie to osiedle zaczyna się robić "betonowe". Parking, dojazd, zieleń, park-to już dewelopera nie obchodzi. Ważne aby "słoik" kupił mieszkanie i niech się truje w apartamencie 45m2 :-) Czasem mam wrażenie, że Łódź przy obecnym Lublinie staje się piękniejsza. Oczywiście, że dojazd z Koralowej jest ważniejszy niż z Onyksowej. Do tego część dzieci co mieszka blisko będzie chodzić piechotą do szkoły. Zakładając oczywiście, że we wrześniu będzie szkoła oddana... Generalnie czasem zastanawiam się co ludzi ciągnie do Lublina...  Dobrobyt?  Tanie mieszkania i jednocześnie wysokie zarobki? Równe drogi? Dobre rozwiązania komunikacyjne? Sprawna komunikacja miejska? Uczelnie o międzynarodowej renomie? P.s. Tam na Jantarowej i Berylowej to raczej powinno być rondo. Ronda są na osiedlach np na Jana Sawy i ruch jest płynniejszy niż było skrzyżowanie.
Liczy się interes deweloperów. Ogólnie to osiedle zaczyna się robić "betonowe". Parking, dojazd, zieleń, park-to już dewelopera nie obchodzi. Ważne aby "słoik" kupił mieszkanie i niech się truje w apartamencie 45m2 :-) Czasem mam wrażenie, że Łódź przy obecnym Lublinie staje się piękniejsza. Oczywiście, że dojazd z Koralowej jest ważniejszy niż z Onyksowej. Do tego część dzieci co mieszka blisko będzie chodzić piechotą do szkoły. Zakładając oczywiście, że we wrześniu będzie szkoła oddana... Generalnie czasem zas... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 25 października 2019 r. o 08:23
+11
nie wyobrażam sobie funkcjonowania osiedla bez ulicy Berylowej w stronę Koralowej. Jest bardziej potrzebna niż w stronę Onyksowej. Może czas zacząć słuchać mieszkańców Panie Prezydencie
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 07:28
+11
okoliczni deweloperzy na pewno coś zaproponują na ten dom kultury
Avatar
Marek / 25 października 2019 r. o 08:41
+10
Nie będzie Berylowej w stronę Koralowej? Bezsens totalny, całkowicie zakorkuje się całe osiedle przy Jana Pawła jak wszyscy z Gęsiej, Koralowej itd. zaczną wozić do szkoły dzieci dookoła to jest przez ulicę Jantarową. Niech prezydent przyjedzie sobie rano i zobaczy jak to teraz wygląda a do czego doprowadzi otwarcie szkoły bez połączenia Berylowej do Koralowej...
  Dokładnie. Przecież do jest raptem 200 metrów do najbliższych bloków które powstają po stronie szkoły. Tam deweloperzy chyba będą musieli zbudować odcinek Berylowej żeby mieszkańcy mogli dojeachać do bloków. Czyli chodzi o 200 metrów drogi która zapewni dojazd lub dojście do szkoły całemu osiedlu po tej stronie szkoły. Ile kosztuje zrobienie 200metrów drogi?
  Dokładnie. Przecież do jest raptem 200 metrów do najbliższych bloków które powstają po stronie szkoły. Tam deweloperzy chyba będą musieli zbudować odcinek Berylowej żeby mieszkańcy mogli dojeachać do bloków. Czyli chodzi o 200 metrów drogi która zapewni dojazd lub dojście do szkoły całemu osiedlu po tej stronie szkoły. Ile kosztuje zrobienie 200metrów drogi? rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 09:46
+9
Może Pan redaktor trochę się przyłoży i dowie się co z boiskami przy szkole. Czy miasto ma jakiś plan czy takiej infrastruktury nie będzie definitywnie
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 08:23
+9
Tej budowy nie finansuje ratusz tylko bank bo ratusz jest tak zadluzony ze nie dostal by juz kolejnego kredytu. Podziekujcie panu owadowi za taki stan kasy miejskiej. Aby na wynajem starczylo bo to do odpowiednich kieszeni trafia.
Avatar
mieszkaniec / 25 października 2019 r. o 08:59
+8
Przynajmej budowa Jaspisowej od Gęsiej i Berylowej w do koscioła, rozwiązało by sytuację na obecną chwilę. 
Avatar
LLB / 27 października 2019 r. o 22:10
-2
odezwało się paru gołodupców,  z miasta wojewódzkiego
Avatar
gosc / 25 października 2019 r. o 22:02
+2
Już na Slawinkowskiej jest szkole z przedszkolem i jest to porażka, właśnie będą rozbudowywać część przedszkolna bo dzieci jest 3- 4 więcej niż w planie. A prezydent obiecał po Berylowej budować szkole na Majerankowej na Ponikwodzie. Zamiast tego dorzuca 11 nowych bloków, chyba dla bezdzietnych bo tutaj same przedszkola prywatne, w SP 4 odległej lekcje już tak od 7.30 się zaczynają, nawet w młodszych klasach na zmiany. Na dzielnicy tylko małe osiedlowe placyki zabaw, dla starszych dzieci chyba zarośla i drogi gruntowe, żadnej zieleni do spacerów. Masakra z ta dzielnica, jeden beton....
Już na Slawinkowskiej jest szkole z przedszkolem i jest to porażka, właśnie będą rozbudowywać część przedszkolna bo dzieci jest 3- 4 więcej niż w planie. A prezydent obiecał po Berylowej budować szkole na Majerankowej na Ponikwodzie. Zamiast tego dorzuca 11 nowych bloków, chyba dla bezdzietnych bo tutaj same przedszkola prywatne, w SP 4 odległej lekcje już tak od 7.30 się zaczynają, nawet w młodszych klasach na zmiany. Na dzielnicy tylko małe osiedlowe placyki zabaw, dla starszych dzieci chyba zarośla i drogi gruntowe, żadnej zieleni do spac... rozwiń
Avatar
Lex developer / 25 października 2019 r. o 17:03
+1
Nie martwcie się. Doktor znajdzie na wszystko rozwiązania. W końcu na niego głosowaliście. Będą i chodniki, drogi, zagraniczni inwestorzy, będzie dolina Krzemowa, wszystko będzie. Lublin będzie mieć 1 mln mieszkańców. Trzeba wybudować jeszcze kilka tysięcy bloków. Po co szkoły? Skoro Lublin to będzie dolina krzemowa to ludzie będą się uczyć online.
Avatar
Krp / 25 października 2019 r. o 16:58
+4
No tak a dzieci z Koralowej niech do szkoły zasuwają po błocie i płytach betonowych!
Avatar
Przybysz / 25 października 2019 r. o 16:57
+5
Mi się w Lublinie podoba. Duży wybór mieszkań. Dobra praca. Można za 2500 zł netto znaleźć pracę. Nawet na umowę. Komunikacja miejska jest punktualna. Drogi są ok, zresztą mechanik i producent zawieszenia też musi zarobić. Korki mi nie przeszkadzają, można stojąc w korku rozmyślać nad sensem życia. Uczy to pokory. Spaliny też nie problem. Dzięki temu w przyszłości lekarze będą mieć zajęcie a i ZUS nie zbankrutuje bo ludzie będą żyli krócej. Szarość i beton nie przeszkadza. Raz do roku na kredyt polecę na 7 dni do Bułgarii.  W Lublinie jest mnóstwo uczelni do wyboru. Wiele z nich to renomowane na wysokim poziomie światowym. Można tu znaleźć żonę. Pochodząca często z podlubelskiej wsi. Taka żona będzie wierna, rodzinna, pracowita. W Lublinie jest dużo sklepów, marketów, wybór towarów jest ogromny. Do tego można przebierać w ofertach pracy. Pracodawcy w Lublinie są wyrozumiali, bardzo uprzejmi. Jest też piękne Stare Miasto, Ogród Botaniczny.  W Lublinie jest też strefa ekonomiczna dzięki temu absolwenci mogą robić tam karierę na światowym poziomie. ;-)
Mi się w Lublinie podoba. Duży wybór mieszkań. Dobra praca. Można za 2500 zł netto znaleźć pracę. Nawet na umowę. Komunikacja miejska jest punktualna. Drogi są ok, zresztą mechanik i producent zawieszenia też musi zarobić. Korki mi nie przeszkadzają, można stojąc w korku rozmyślać nad sensem życia. Uczy to pokory. Spaliny też nie problem. Dzięki temu w przyszłości lekarze będą mieć zajęcie a i ZUS nie zbankrutuje bo ludzie będą żyli krócej. Szarość i beton nie przeszkadza. Raz do roku na kredyt polecę na 7 dni do Bułgarii.  W Lublinie jes... rozwiń
Avatar
Developer haha / 25 października 2019 r. o 16:43
+4
Ludzie i tak kupią mieszkania w bloku od dewelopera. Nawet jak będzie jako nowe kiepskie. Z mini garażem, betonowym widokiem przez okno. Blok koło bloku. Można zobaczyć co sąsiadka gotuje w apartamencie 35m2. Spaliny gratis. Ale dla ludzi z podlubelskich miejscowości to raj. Pełno LOP, LKR, LZ, LC, LZA, LCH. Już niedługo bloki dojdą do Niedrzwicy a z drugiej strony do Świdnika. Problem pustych domów i bloków jak np w Hiszpanii...... Polski nie będzie dotyczyć. Tutaj w Polsce boom demograficzny, Lublin się rozwija, rodzi się pełno dzieci. Polscy mężczyźni zajmują się dziećmi, dużo zarabiają, gotują, wychowują.  W Lublinie i nawet budowa 1000 bloków nie zaspokoi potrzeb. Potrzeba ok 5 tyś bloków, czyli ok 200-300 tysięcy mieszkań. W ostateczności  będzie budować się bloki wzdłuż nowej drogi ekspresowej do Lublina. Będzie można dostawić kilkaset bloków . Zapewne za 2 lata rusza zapisy na tą inwestycję ale za rok będzie można już wplacac pieniądze. 
Ludzie i tak kupią mieszkania w bloku od dewelopera. Nawet jak będzie jako nowe kiepskie. Z mini garażem, betonowym widokiem przez okno. Blok koło bloku. Można zobaczyć co sąsiadka gotuje w apartamencie 35m2. Spaliny gratis. Ale dla ludzi z podlubelskich miejscowości to raj. Pełno LOP, LKR, LZ, LC, LZA, LCH. Już niedługo bloki dojdą do Niedrzwicy a z drugiej strony do Świdnika. Problem pustych domów i bloków jak np w Hiszpanii...... Polski nie będzie dotyczyć. Tutaj w Polsce boom demograficzny, Lublin się rozwija, rodzi się pełno dzieci.... rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 15:09
+4
Do Strażników miejskich nie miałbym pretensji. Komu by się chciało coś robić za 2000-2500 netto miesięcznie. Gdyby mieli prowizję od mandatów - samochody bardzo szybko zniknęłyby z chodników. Strażnicy po godzinach by chodzili i pouczali mandatami, że tu nie można parkować, bo pojazd utrudnia przejście chodnikiem, a na drodze rowerowej obowiązuje absolutny zakaz parkowania.
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 15:04
+7
"Dokładnie, niech zrobią przynajmniej chodnik a nie po błocie dzieci mają do szkoły iść..." - dzieci i tak nie przejdą, bo będzie zastawiony samochodami. Ale zdaniem Komendanta Straży Miejskiej - sytuacja jest opanowana i pod kontrolą, bo miesięcznie dają 4 upomnienia w tamtym rejonie.
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 14:57
+7
Zamykanie boisk to powolny krok w celu przerabiania ich na parkingi. No bo po co plac, z którego nikt nie korzysta... więc zróbmy parking. Wrocław, Wenecja to miasta mostów. Rzym to miasto setek fontann. Lublin - miastem parkingów.
Avatar
gość / 25 października 2019 r. o 14:23
+5
nie wszystkie działki są sprzedane deweloperom akurat te najbliżej szkoły nie należą do deweloperów ale miasto nie chce kupić działki od osoby która nie jest deweloperem. Taka sama sytuacja była w przypadku działki gdzie jest budowana szkoła. Teren kupił deweloper mimo że wiedział że nic tam nie wybuduje już wtedy w planie zagospodarowania był to teren pod szkołę. A dopiero od dewelopera teren kupiło/zamieniło się z deweloperem. wnioski niech każdy wyciągnie sam.....
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby
zdjęcia
galeria

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby

Sąd aresztował kierowcę, który uderzył autem w wiatę na stacji paliw. Zginęły wtedy dwie osoby.

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Mężczyzna wykonywał prace ogrodowe. Musieli mu pomóc strażacy i lekarze.

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują
Alarm 24

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują

Już ponad 250 podpisów złożono pod petycją o zaniechanie pomysłu budowy spalarni odpadów medycznych w miejscowości Dratów-Kolonia. Inwestycja miałaby powstać w środku malowniczego pojezierza, 500 metrów od domów.

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Jeszcze tylko w piątek można zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego na rok 2022. Potem wszystkie propozycje będą oceniane przez komisję mającą zdecydować, które projekty zostaną dopuszczone do jesiennego głosowania.

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

W tym roku na deptaku może być więcej ogródków gastronomicznych niż w zeszłym roku. Także na Starym Mieście restauratorzy szykują się już do otwarcia ogródków i składają wnioski o pozwolenie na wystawienie stolików i krzeseł.

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się gala Suzuki Boxing Night

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się gala Suzuki Boxing Night

W jej ramach reprezentacja Polski podejmie Mołdawię

Przemycał przez granicę kilka tysięcy pijawek. Miały trafić do Warszawy

Przemycał przez granicę kilka tysięcy pijawek. Miały trafić do Warszawy

14 kilogramów robaków na ryby zadeklarował celnikom na przejściu granicznym w Hrebennem 42-letni mieszkaniec Ukrainy. Ale w wyniku kontroli szybko wyszło na jaw, że w workach są chronione pijawki, na które mężczyzna nie ma stosownej dokumentacji. Wijący się przemyt i przemytnika zatrzymano.

Tkaniny w modnych kolorach – trendy 2021 roku

Tkaniny w modnych kolorach – trendy 2021 roku

Po trudnym roku 2020 nadszedł czas na 2021, który niesie ze sobą mnóstwo optymizmu i nadziei. W związku z tym Instytut Pantone ogłosił najnowsze kolory, które będą królować nie tylko na wybiegach i pokazach mody. Uwidocznione zostaną także we wnętrzach, jako modny dodatek, wyrazisty akcent bądź kolor przewodni. Nie od dziś wiadomo, że kolory w zależności od barwy mogą wywoływać określoną reakcję naszego organizmu - mogą uspokajać, drażnić, pobudzać, dodawać energii lub relaksować. Jakie zatem są kolory Ultimate Grey i Illuminating Yellow i co oznaczają?

Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej w Lublinie
galeria

Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej w Lublinie

Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej w Lublinie.

MKS Perła Lublin gra z KPR Gminy Kobierzyce, czyli mało do zyskania, a wszystko do stracenia

MKS Perła Lublin gra z KPR Gminy Kobierzyce, czyli mało do zyskania, a wszystko do stracenia

To spotkanie może zadecydować o losach srebrnego medalu

Sukienki na lato 2021 - modele, które odmienią Twój styl

Sukienki na lato 2021 - modele, które odmienią Twój styl

W tym sezonie możemy spodziewać się w ofertach butików internetowych wdzięcznych, zwiewnych kreacji, najczęściej o subtelnych, delikatnych motywach. Styl boho nadal jest w modzie! Frędzelki, falbanki i kwiatowe wzory są bez dwóch zdań utrzymującym się trendem. Zastanawiasz się, na jakie sukienki postawić latem 2021, aby prezentować się gustownie i stylowo? Nie martw się, nasze porady trochę Ci podpowiedzą!

Ile może kosztować remont Akademii Zamojskiej? Nawet najtańszy oferent jest droższy

Ile może kosztować remont Akademii Zamojskiej? Nawet najtańszy oferent jest droższy

Ośmiu wykonawców walczy o kontrakt na rewitalizację Akademii Zamojskiej. Wczoraj urzędnicy otworzyli oferty przetargowe. Nawet najtańsza jest o niemal 3 miliony wyższa niż kwota którą zamierzało wydać miasto.

Lato w ogrodzie - harmonogram prac

Lato w ogrodzie - harmonogram prac

Maj i czerwiec to szczególnie ważne miesiące dla ogrodników. To właśnie w tym okresie gwałtownie zmienia się cyrkulacja atmosferyczna, co z kolei powoduje napływ zimnego powietrza polarnego. Według przysłów, w maju są ostatnie dni przymrozków. Oznacza to, że wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe powinny być przechowywane jeszcze w pomieszczeniach, aby nie doprowadzić do ich przemarznięcia. Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać w maju i czerwcu, a by przygotować ogród do lata i sezonu? Podpowiadamy.

Komiksiary - spotkanie z Anną Krztoń
9 maja 2021, 12:00

Komiksiary - spotkanie z Anną Krztoń

Anna Krztoń, autorka komiksu "Weź się w garść" będzie gościem drugiego spotkania z cyklu "Komiksiary" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe. Spotkanie z autorką odbędzie się 9 maja o godz. 12.

Kwasy humusowe. Czy są ważne dla roślin?

Kwasy humusowe. Czy są ważne dla roślin?

Kwasy humusowe, dwa słowa o których wszyscy mówią, ale czy wszyscy wiedzą co to jest i po co należy je stosować?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.