Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2022 r.
19:57

Szkoła w Lublinie mówi "nie" uchodźcom. Nie chce ich u siebie

561 7 A A
W wielu innych szkołach udało się zorganizować miejsca noclegowe. Tak wygląda sala gimnastyczna w szkole przy ul. Sulisławickiej w Lublinie
W wielu innych szkołach udało się zorganizować miejsca noclegowe. Tak wygląda sala gimnastyczna w szkole przy ul. Sulisławickiej w Lublinie (fot. Piotr Michalski)

Część rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie protestuje przed przyjęciem uchodźców w salach gimnastycznych placówki. Powód? Pogorszenie kondycji dzieci. Zastępca prezydenta Lublina komentuje: To przykre zaskoczenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegłym tygodniu podczas zebrania Rady Rodziców w SP 16 dyrektor szkoły poinformowała, że w salach gimnastycznych placówki może zostać zorganizowany punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy. W niedzielę za pomocą dziennika elektronicznego przesłano „na prośbę Rady Rodziców” petycję „w sprawie zaniechania tworzenia punktu recepcyjnego”. Można ją samodzielnie wydrukować, podpisać i zostawić w sekretariacie. Ma być też umieszczona przy wejściu do szkoły, gdzie wszyscy chętni będą mogli ją podpisywać.

>>>Komentarz Pawła Buczkowskiego<<

- Petycję złożymy, po zebraniu podpisów i gdy sytuacja to będzie nakazywać: wtedy nawet niezależnie od liczby podpisów – podkreśla w piśmie przewodnim przewodniczący Rady Rodziców.

W imieniu całej społeczności

Powstania petycji nie poprzedziło głosowanie, czy popierają ją wszyscy uczestnicy zebrania. Zostanie one wysłane bez względu na liczbę zebranych podpisów. Tymczasem w nagłówku pisma czytamy, że zostało ono sporządzone „w imieniu całej Społeczności Szkoły (…), Rodziców i Opiekunów dzieci tu się uczących, Absolwentów oraz mieszkańców Dzielnicy i osób, którym na sercu leży dobro placówki”.

- Decyzję o napisaniu petycji podjęliśmy podczas zebrania Rady Rodziców. Nikt wtedy przeciwko mu nie zaprotestował – mówi Adam Pietras, przewodniczący RR.

Tłumaczy, że mimo, iż podpisy są już zbierane, to jest to tylko „roboczy dokument”, który nie ma „ostatecznego brzmienia”. To ma być dopiero wypracowane podczas kolejnego spotkania członków Rady.

Nie chcemy wyjść na ksenofobów

Dlaczego autorzy pisma nie chcą przyjmować w szkole uchodźców? W petycji tłumaczą, że uczniowie podstawówek byli najbardziej dotknięci epidemią. Pozbawienie ich dostępu do bazy sportowej „spowoduje dalsze pogorszenie ich kondycji i zdrowia”.

- Rzeczone mienie (mowa o bazie sportowej – red.) jest należycie utrzymane, zaś kadra Szkoły i osoby, którym zależy na krzewieniu kultury fizycznej i nie tylko – dbają o tworzenie właściwego klimatu tego, otwartego dla wszystkich, miejsca na mapie Lublina – czytamy w petycji.

- Jesteśmy za niesieniem pomocy i wszyscy pomagamy, ale trzeba to robić rozsądnie i z pomysłem. Nie rozumiemy dlaczego ma się to odbywać kosztem naszych dzieci. Przyjęcie uchodźców wiązałoby się m.in. z wydłużeniem godzin pracy szkoły. Postawmy się na miejscu naszych dzieci. Dlaczego miało być im gorzej i dlaczego dzieci ukraińskie miałyby się czuć gorzej niż rówieśnicy, bo mieszkałyby w szkole – pyta przewodniczący Rady Rodziców.

Pietras uważa, że są inne instytucje państwa, a nie tylko samorząd, które powinny tworzyć punkty pomocowe. - Nie znam przykładów, w innych miastach żeby w działających szkołach nocowali uchodźcy – podkreśla i dodaje: - Nie chcemy wyjść na ksenofobów, ale wśród rodziców pojawiły się też inne, znacznie poważniejsze zastrzeżenia dotyczące przyjęcia uchodźców. Dotyczą one m.in. bezpieczeństwa epidemiologicznego, w kontekście krztuśca, odry czy zagrożeń w przededniu kolejnej fali koronawirusa.

Dzieło pomocy Ukrainie

- Powyższa sytuacja nie może przesłaniać i usuwać z pola widzenia – elementarnych, zasadniczych potrzeb dzieci i młodzieży szkolnej związanych z korzystaniem z zaplecza sportowego Szkoły dla ich dobra! – czytamy w petycji

Pojawiają się też głosy, że przyjęcie uchodźców uniemożliwiłoby też organizację balu ósmoklasistów w sali gimnastycznej.

Sprawa petycji zbulwersowała wielu rodziców uczniów „Szesnastki”.

- Jestem bardzo zniesmaczona. Jak można kierować się w tej sytuacji egoizmem?! Jak można zestawiać to, że dzieci nie będą mogły ćwiczyć na drabinkach, czy korzystać z basenu z dramatem jaki przeżywają uchodźcy uciekający z ogarniętego wojną kraju? Jak można być tak nieczułym? – pytała jedna z mam, która zadzwoniła do nas w tej sprawie. Takich informacji odebraliśmy znacznie więcej.

Sparaliżuje pracę szkoły?

Ewa Barszcz, dyrektor SP 16 obiecuje, że spotka się jeszcze raz z rodzicami w tej sprawie. Podkreśla, że nie brała udziału w przygotowaniu petycji.

- Zdania w jej sprawie są podzielone – przyznaje. – Wszystko zależy od zakresu pomocy. Jeśli na rzecz uchodźców przekazać trzeba byłoby małą salę gimnastyczną i salę konferencyjną, to damy radę. Gdybyśmy musieli jednak przekazać dużą salę, to nie ukrywam, że byłby to duży problem. Nie możemy sparaliżować pracy szkoły.

- Czy podpisze pani petycję? – pytam.

- Nie – odpowiada Ewa Barszcz.

Lekcja przyzwoitości

Lublin stworzył już kilkanaście interwencyjnych miejsc noclegowych dla uchodźców m.in. w szkolnych salach gimnastycznych.

- Oczywiście bez problemów da się to pogodzić z normalną pracą szkoły – mówi dyrektor jednej z nich. Ze względów bezpieczeństwa prosi o nie podawanie numeru placówki. - Nauka odbywa się bez zakłóceń. Pogoda jest ładna więc zajęcia z w-f mogą odbywać się na dworze, lub – w razie potrzeby – w innych częściach szkoły. To niewielkie niedogodności w porównaniu z ogromną lekcją przyzwoitości i człowieczeństwa, jaką otrzymują teraz nasi uczniowie. Widzą, że warto i że trzeba pomagać, bo podobne nieszczęście może dotknąć każdego z nas.

- Wszystko jest do zrobienia – mówi dyrektor innej szkoły, do której już wkrótce mogą trafić uchodźcy. – Jest możliwość pogodzenia edukacyjnej pracy szkoły z pomocą Ukraińcom. Nie zapominajmy, że naszym celem jest też wychowywanie. Rozumiem, że mogą pojawić się głosy sprzeciwu, ale podkreślać trzeba, że sytuacja jest nadzwyczajna i musimy kierować się przede wszystkim potrzebą pomocy dla tych wszystkich biednych, uciekających od wojny ludzi.

 Obowiązek pomocy sąsiadom

- Sala gimnastyczna jest niezwykle ważna. Ale umówmy się, robi się pięknie na dworze i nic się nie stanie, jeśli przez te dwa-trzy tygodnie zajęcia wychowania fizycznego będą się odbywać na świeżym powietrzu. Naprawdę, naszym dzieciom to nie zaszkodzi – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I dodaje, że docierały to niego pojedyncze głosy sprzeciwu w podobnych sytuacjach. - To są incydentalne sprawy. Przytłaczająca większość ludzi dokładnie rozumie to, co robimy wszyscy w Polsce od najmniejszych społeczności lokalnych po ministerstwa. Mamy obowiązek pomóc naszym ukraińskim sąsiadom, którzy uciekają przed wojną i bombami. W miejscowościach przygranicznych jak Lubycza Królewska czy Horodło od początku sale gimnastyczne są udostępniane uchodźcom. Byłem w tych szkołach i tam nikt nie protestuje z tego powodu, bo ludzie wiedzą, że te osoby trzeba gdzieś przyjąć.

Przykre zaskoczenie

- Kiedy wyznaczamy tego rodzaju miejsca to poza tym, że sprawdzamy warunki lokalowe, ważniejszą kwestią jest dla nas otwartość szkoły na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Zależy nam na tym, aby poza zapewnieniem podstawowych potrzeb bytowych, osoby które doświadczyły traumy wojny, czuły się dobrze w takim miejscu i były otoczone życzliwością – przyznaje Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Wszystko dlatego, że to także nauczyciele, rodzice, a w przypadku szkół średnich – także uczniowie uczestniczą w przygotowaniu placówki na przyjęcie uchodźców, a później także opiekują się nimi.

- Lubelska oświata jest fantastycznym przykładem działań solidarnościowych i pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy – podkreśla Banach i dodaje: - Szkoła Podstawowa nr 16 odmówiła udostępnienia swoich pomieszczeń. To pierwsza tego rodzaju sytuacja, która nie ukrywam, jest dla nas przykrym zaskoczeniem. Osobiście jest trudna również dla mnie, ponieważ przez 25 lat byłem związany zawodowo ze środowiskiem tej szkoły. Szkoła Podstawowa nr 16 nie będzie pełniła funkcji miejsca noclegowego. Wobec wyrażonego sprzeciwu nie wyobrażam sobie skierowania tam osób potrzebujących pomocy. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty