Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2012 r.
18:13
Edytuj ten wpis

Szturm na studia w Lublinie. Uczelnie ogłaszają listy przyjętych

0 7 A A
Zuza (z lewej) i Ania chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym. Walczą o indeks na najbardziej oble
Zuza (z lewej) i Ania chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym. Walczą o indeks na najbardziej oble

Kto się wybiera na Politechnikę Lubelską w poniedziałek będzie wiedział czy studiuje. Najwięcej konkurentów do indeksu jest na budownictwie. Najbardziej obleganą lubelską uczelnią państwową jest Uniwersytet Medyczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Anna Puzio i Zuzanna Dołżycka, tegoroczne maturzystki chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Ania zdawała na kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny, a Zuza na analitykę medyczną.

- Większość absolwentow tej uczelni nie ma żadnych problemow ze znalezieniem pracy ani w Lublinie ani w innych miastach. To, oprócz oczywiście zainteresowań, było dla nas najważniejsze - przyznają dziewczyny. - Oficjalne wyniki dopiero 10 lipca, ale raczej się dostaniemy bo na maturze poszło nam dobrze.

– Chciałbym studiować zarządzanie albo zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Lubelskiej, zastanawiam się też nad administracją na KUL-u – mówi Bartłomiej Skulimowski z Białej Podlaskiej.

Ale teraz najpopularniejsze kierunki to ani nie administracja, ani zarządzanie, ani nawet filologie. W tym roku na UMCS najwięcej chętnych przypada na jedno miejsce na kierunku jazz i muzyka estradowa (9,5), a na KUL-u na pierwszym miejscu tego rankingu jest sinologia (6 os./miejsce).

Pierwsze miejsca na innych uczelniach już tak nie zaskakują. Na Uniwersytecie Przyrodniczym najpopularniejsza jest geodezja i kartografia (10,53 os./miejsce), a na Politechnice Lubelskiej – budownictwo (6,3 os./miejsce).

Ale nigdzie rywalizacja o indeks nie jest tak zacięta jak na Uniwersytecie Medycznym. O jedno miejsce na kierunku lekarsko dentystycznym walczy ok. 24 osób, a na lekarskim ponad 16. Takie kierunki jak kosmetologia, czy farmacja mają już o wiele mniejsze, choć nadal duże obłożenie (odpowiednio ponad 9 i ponad 8 os./miejsce).

– Z tego, co obserwuję, taki trend na kierunkach stricte medycznych, jednolitych magisterskich utrzymuje się od lat. Zmiany mogą się pojawiać przy rekrutacji na studia dwustopniowe, ale jeszcze nie są zauważalne – mówi Anna Gosik z zespołu ds. rekrutacji, oceny jakości kształcenia i absolwentów UM w Lublinie.

W ofercie uczelni są też takie kierunki, na których kandydatów może być mniej niż miejsc. – Najmniej chętnych jest na filologie wschodu. Nie jesteśmy również zadowoleni z rekrutacji na nasz jedyny zamawiany kierunek: fizykę techniczną, chociaż studenci mogą dostać do 1 tys. zł stypendium, będą mieli bezpłatne zajęcia wyrównawcze, atrakcyjne staże i praktyki – mówi Anna Guzowska, rzecznik prasowy UMCS.

Wszyscy kandydaci czekają teraz na wyniki rekrutacji. Pierwsze listy pojawią się już w tym tygodniu. Osoby, które się na nich znajdą, będą musiały zdecydować, czy decydują się na dany kierunek, czy zwalniają miejsce. Potem pojawią się kolejne listy, co da szanse tym kandydatom, którzy znaleźli się pod kreską.

Ale lipcowa rekrutacja nie jest ostatnią szansą. – Jeżeli komuś bardzo zależy na jakimś kierunku, ale się na niego nie dostanie, może napisać prośbę o przyjęcie przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Może się okazać, że ktoś w ostatniej chwili nie podejmie studiów i na takim kierunku zwolni się miejsce. Wtedy ta osoba, która napisała prośbę, będzie brana pod uwagę w pierwszej kolejności – tłumaczy Aneta Śliwińska z biura prasowego rzecznika UMCS.

Kolejną szansą, zwłaszcza dla osób, które będą poprawiały matury, jest także rekrutacja wrześniowa. UMCS prowadzi wtedy nabór przede wszystkim na studia zaoczne i drugiego stopnia, ale nie tylko. – Na prośbę dziekana możliwe jest przeprowadzenie dodatkowej rekrutacji na takie kierunki studiów stacjonarnych, na które nie został wyczerpany limit miejsc – informuje Śliwińska.

Również na UM druga tura rekrutacji może przypaść na wrzesień. – W tamtym roku prowadziliśmy dodatkowy nabór np. na zdrowie publiczne i ratownictwo medyczne – mówi Gosik.

Tegoroczna rekrutacja:

1. UMCS

Na studia stacjonarne można się było rejestrować do 5 lipca, do północy. Zgłosiło się ponad 19 tys. kandydatów, a miejsc jest 9465. Najpopularniejsze kierunki (stan na 6 lipca, godz. 8) to jazz i muzyka estradowa (9,5 osób na jedno miejsce), gospodarka przestrzenna (7,71), chemia ze specjalnością chemia kryminalistyczna (7,22), psychologia (7,19), filologia angielska (6,92), bezpieczeństwo wewnętrzne (6,26), turystyka i rekreacja (6), finanse i rachunkowość (5,45), biotechnologia (5,43), lingwistyka sto-sowana o profilu angielski z niemieckim (5,1), logopedia z audiologią (4,95), filologia iberyjska (4,86), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (4,82), grafika (4,5) oraz ekonomia (4,13). Pierwsze listy przyjętych osób będą wywieszone 11 lipca.

2. Katolicki Uniwersytet Lubelski

Na studiach I stopnia i na jednolitych magisterskich jest 4065 miejsc, ale do 6 lipca zgłosiło się ponad 7 tys. kandydatów. Ranking najpopularniejszych kierunków na KUL otwiera sinologia (6 osób na jedno miejsce). To nowość w ofercie uniwersytetu. Drugie miejsce należy do filologii angielskiej (ponad 5 chętnych na jedno miejsce), a dalej jest prawo (ponad 4 kandydatów na miejsce, przy czym tutaj zgłosiło się najwięcej, bo ok. 1100 osób). Następna w rankingu jest psychologia ze specjalizacją "wspierania jakości życia” (4 osoby na miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (ponad 3), edytorstwo (3), gospodarka przestrzenna (ok. 3). Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 13 lipca.

3. Politechnika Lubelska

Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia zakończyła się 4 lipca. Zgłosiło się ponad 6 tys. osób. Największe wzięcie miało budownictwo (6,3 kandydata na jedno miejsce), architektura i urbanistyka (średnio 5,4 kandydata, a rekrutacja już się zakończyła), inżynieria biomedyczna (5,5), mechatronika (4,9) oraz transport (4,7). W poniedziałek uczelnia ogłosi listy przyjętych.

4. Uniwersytet Przyrodniczy

Na studia stacjonarne na UP zgłosiło się ponad 8,3 tys. kandydatów (stan na 5 lipca), a miejsc na pierwszym roku jest 1980. Najpopularniejszym kierunkiem jest geodezja i kartografia oraz gospodarka przestrzenna (ponad 10 osób na jedno miejsce). Na trzecim miejscu jest weterynaria (średnio na jeden indeks przypada 9,74 chętnych), a na kolejne miejsca na liście zajmuje dietetyka (7,15), biotechnologia (6,87), turystyka i rekreacja (6,77), transport (6,6) oraz nowość w ofercie uczelni, czyli hipologia i jeździectwo (6,23). Listy przyjętych osób pojawią się 10 lipca.

5. Uniwersytet Medyczny

O jeden indeks na stacjonarnych studiach na kierunku lekarskim walczy ponad 16 osób, ale jeszcze więcej chętnych jest na kierunek lekarsko-dentystyczny (24 kandydatów na jedno miejsce). Ponad 9 osób przypada z kolei na jedno miejsce na analityce medycznej, elektroradiologii i kosmetologii, a ponad 8 osób na jeden indeks na farmacji. Ile będzie miejsc na studiach? – Limity określa Ministerstwo Zdrowia. Dokument nie został jeszcze ogłoszony, ale według projektu np. na kierunku lekarskim planowanych jest 230 miejsc, a na lekarsko-dentystycznym 70 – informuje Anna Gosik z UM w Lublinie. Pierwsza lista osób zakwalifikowanych na studia pojawi się 10 lipca.

Najpopularniejsze kierunki w ubiegłym roku, wg. liczby osób na miejsce:

1. UMCS

filologia iberyjska 10,28
jazz i muzyka estradowa 8,7
psychologia 7,97
dziennikarstwo i komunikacja społeczna 7,01
filologia angielska 6,85
finanse i rachunkowość 6,35

2. Uniwersytet Przyrodniczy

geodezja i kartografia 10
weterynaria 10
gospodarka przestrzenna 10
inżynieria środowiska 6

3. Politechnika Lubelska

budownictwo 5,5
inżynieria biomedyczna 4,8
architektura i urbanistyka 4,4
transport 4,2
mechatronika 3,8

4. Uniwersytet Medyczny

stomatologia 22,16
medycyna 16,33
analityka medyczna 12, 14
farmacja 11.02
kosmetologia 12, 03
dietetyka 9,27
fizjoterapia 8,67

5. KUL

prawo 6
filologia angielska 6
psychologia 5
gospodarka przestrzenna 5

Pozostałe informacje

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty