Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 października 2017 r.
16:39

Trwa budowa S17 w stronę Warszawy. Jak wygląda układanie betonowej nawierzchni? [zdjęcia, wideo]

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 16 A A

Ogromna maszyna z hukiem rozgarnia wilgotny beton. Warstwa ma mieć dokładnie 28 centymetrów grubości i 10 metrów szerokości. Drogowcy rozpoczęli rozkładanie pierwszych odcinków betonowych nawierzchni nowego fragmentu S17.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest tylko kilka takich maszyn w Polsce. Potężne, pracują z chirurgiczną precyzją rozkładając nawierzchnię betonową. I nie jest to masa znana z budowy domy, ale pół wilgotny materiał dowożony wielkimi naczepami wannami. – Maszyna pracuje w cyklu całodobowym, przez dwa, trzy dni non stop.

Na dobę może rozłożyć 600-700 metrów jezdni przyszłej ekspresówki – mówi Jakub Drozdowski z Budimexu, dyrektor kontraktu II od Gończyc do granicy województw mazowieckiego i lubelskiego. Budimex buduje 25 kilometrów S17, od Garwolina do granicy z woj. lubelskim.

Beton na maszynę

Potężna maszyna składa się z dwóch modułów. Pierwszy rozkłada grubą na 23 centymetry betonową podbudowę, drugi 5-centymetrową warstwę ścieralną. Maszyna ruszyła w poniedziałek. Pracuje w okolicach Woli Koryckiej. – Przez dwa dni rozłożyliśmy 1600 metrów jezdni. Układnie tego odcinka zakończymy dzisiaj. Po kilkunastu godzinach, kiedy beton zwiąże, na nową jezdnię wjeżdża szczotka, która ściągnie wierzchnią warstwę i tak praktycznie powstanie gotowa nawierzchnia. Na koniec pokrywamy ją chemicznymi środkami pielęgnacyjnym. Wprawdzie do drogi ekspresowej jeszcze daleko, ale efekty są już widoczne – tłumaczył Grzegorz Zbierański, kierownik kontraktu I, czyli budowy odcinka od końca obwodnicy Garwolina do Gończyc.

Obaj drogowcy nie chcieli powiedzieć, czy lepiej jeździ się po asfalcie czy po betonie. - Jedno jest pewne. Nawierzchnia betonowa jest jasna, co znacznie ułatwia jazdę nocą – dodaje Zbierański

Pod ruchem i okiem policji

Kto jechał z Lublina do Warszawy, to wie, że odcinek od końca ekspresówki w Kurowie do obwodnicy Garwolina to jeden wielki plac budowy. – Sama budowa nie jest zbyt skomplikowana technologicznie, ale prawdziwym wyzwaniem jest praca pod ruchem. Niestety kierowcy nie stosują się do znaków ograniczeń prędkości i zakazu wyprzedzania. Czasami dochodzi do kolizji, co niestety utrudnia nam prace – dodaje Zbierański.

Szefowie Budimexu dogadali się z policją drogową. Na 25 kilometrowym odcinku budowy mundurowi zorganizowali 3 do 5 miejsc kontroli prędkości. Mandaty już się sypią.

To nie jedyne środki zaradcze. Niebawem, jeszcze w tym roku, puszczą ruch po nowym, tymczasowym fragmencie drogi tzw. autobusowej. Powstanie 7 km nowego asfaltu od Józefowa do Gończyc. Ruch zostanie zdjęty z starej „17” i puszczony po nowej drodze. - W ten sposób zdejmiemy go z placu budowy – dodaje Zbierański.

Wielkie dziury

Budowa drogi to także wielkie wyzwanie inżynierskie. W dwóch miejscach S17 wjeżdża w ziemię. Droga „zakopuje” się w teren od kilku do kilkunastu metrów. – Wykopy u podstaw mają ponad 30 metrów szerokości. Są głębokie na 9 do 13 metrów – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. Pierwszy raz S17 chowa się w ziemię w okolicach Łaskarzewa. Z kilometrowego sztucznego „wąwozu” wywieziono 500 tys. metrów sześciennych ziemi, czyli to jest ok. 33 tys. dużych wywrotek, tzw. wanien. Drugi raz w okolicach Trojanowa. Z kilometrowego wąwozu drogowcy wywieźli 750 tys. metrów sześciennych ziemi, czyli 50 tys. wywrotek.

Budowę 73 kilometrów S17 od Kurowa do Kołbieli podzielono na 7 zadań. Na 5 już trwają prace, od Kurowa do Garwolina. - Cały 73-kilometrowy odcinek S17 będzie gotowe do końca 2019 roku – kończy Nalewajko.

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

Włodawa

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

Włodawa

30,00 zł

Różne -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

palnik

Zamość

499,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

235,00 zł

Komunikaty