Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 października 2019 r.
11:01

Karetka przez trzy godziny jeździła od szpitala do szpitala z pacjentem w stanie zagrożenia życia

242 30 A A
Brakuje lekarzy do zespołów karetek specjalistycznych. Dlatego czas każdej z nich jest bezcenny
Brakuje lekarzy do zespołów karetek specjalistycznych. Dlatego czas każdej z nich jest bezcenny (fot. Maciej Kaczanowski)

Specjalistyczna karetka pogotowia przez trzy godziny jeździła od szpitala do szpitala z pacjentem w stanie zagrożenia życia. Został przyjęty dopiero w czwartym. – To pokazuje, jak bardzo niewydolny jest system ochrony zdrowia – alarmuje lekarz pogotowia ratunkowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do czego to podobne, żeby specjalistyczna karetka pogotowia (oznaczone są literą „S” - dop. red), których coraz bardziej brakuje, krążyła między szpitalami z pacjentem w stanie zagrożenia życia i żaden nie chciał go przyjąć! – zaalarmował nas lekarz z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie i dodał, że udało się to dopiero w czwartym szpitalu.

– Zanim to się stało, przez kilka godzin, kiedy mogliśmy być potrzebni kolejnym pacjentom, szukaliśmy szpitala dla człowieka w tak ciężkim stanie – denerwuje się nasz rozmówca. – Pacjent w każdej chwili mógł dostać sepsy, w takich sytuacjach liczy się czas.
Co może czuć w takiej sytuacji człowiek, który cierpi niewyobrażalny ból i lekarz, który nie może mu pomoc, bo jest odsyłany do kolejnego szpitala?

To pokazuje, jak bardzo niewydolny jest nasz system ochrony zdrowia – podkreśla lekarz.

Dyżur tylko do godz. 15

Chodzi o zdarzenie sprzed dwóch tygodni. Karetka pogotowia zabrała po południu pacjenta z Łęcznej. – Mężczyzna dwa dni wcześniej trafił tam na szpitalny oddział ratunkowy, bo dostał uczulenia na lek na epilepsję. Skutki były bardzo poważne, wdała się pęcherzyca. Doszło do poważnej infekcji, na całych nogach miał ropiejące rany po popękanych pęcherzach – relacjonuje lekarz. – W Łęcznej usłyszeliśmy, że pacjent musi jechać do kliniki dermatologicznej w Lublinie, bo na miejscu nie są w stanie udzielić tak specjalistycznej pomocy.

W klinice okazało się jednak, że dermatolog ma dyżur tylko do godz. 15. – Lekarz dyżurny z izby przyjęć stwierdził, że on nie może skonsultować takiego przypadku, bo ma zupełnie inną specjalizację. Pojechaliśmy więc do szpitala wojskowego, gdzie również dyżuruje dermatolog. Sytuacja jednak się powtórzyła – tam dyżur też jest tylko do godz. 15 – denerwuje się nasz rozmówca. – To nie do pomyślenia, że w mieście wojewódzkim pacjent z bardzo poważnym dermatologicznym powikłaniem nie może liczyć na pomoc, zwłaszcza w nagłym przypadku. Takie sytuacje mogą się w każdej chwili powtórzyć.

Szpital nie ma obowiązku

– W świetle obecnych przepisów szpitale nie mają obowiązku zapewnienia w izbie przyjęć dostępności specjalistów z różnych dziedzin przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo sytuacja finansowa placówek ochrony zdrowia nie stwarza im takich możliwości – tłumaczy Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie, gdzie działa klinika dermatologiczna. – Niezależnie od wskazanych uwarunkowań, jest nam przykro, że opisana sytuacja zaistniała – dodaje.

Szpital wojskowy obiecał nam, że też skomentuje ten przypadek. Ale wciąż czekamy na odpowiedź.

W końcu cierpiącego mężczyznę przyjął szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Z racji tego, że było to uczulenie na lek, pacjent został ostatecznie przyjęty, bo szpital ma oddział alergologii – mówi lekarz.

Jak pisaliśmy już w sierpniu, w związku z rekordowymi brakami kadrowymi wśród ratowników medycznych jest coraz trudniej z obsadą zespołów, które jeżdżą w karetkach do pacjentów. I nic nie wskazuje, że ma być lepiej. Brakuje też lekarzy do zespołów karetek specjalistycznych. – Dlatego tak ważne jest, by każda z nich była wykorzystywana jak najlepiej – mówi nam lekarz z karetki „S”.

e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ann / 3 października 2019 o 11:14
+19
A wg PiSu nasza służba zdrowia jest jedną z najlepszych w Europie..
Avatar
widzę to inaczej / 3 października 2019 o 11:14
+19
Przecież terlecki mówił,, służba zdrowia w Polsce uchodzi za jedną z najlepszych w europie''. Więc nie wypisujcie tu głupot...
Avatar
M / 3 października 2019 o 13:03
+17
Mój siostrzeniec skończył medycynę. Chcecie usprawnić służbę zdrowia? Trzeba wykonać jeden ruch, jeden tylko i tylko JEDEN na początek...zlikwidować KLIKI lekarskie! będą dodatkowe dyżury w szpitalach, więcej ludzi na specjalizacjach (zwłaszcza spoza klik lekarskich), ogólnie więcej pacjentów będzie przyjmowanych na leczenia (teraz mają pierwszeństwo pacjenci leczący się prywatnie u panów prof., doktorów i ich członków rodzin)
Avatar
Gość / 3 października 2019 o 12:30
+14
Ot reforma zdrowia w wersji "dobrej" zmiany.
Avatar
obywatel / 3 października 2019 o 13:14
+13
Dajcie spokój to wina praktycznie tylko i wyłącznie lekarzy, których jest mało i to wykorzystują. Każą sobie za dyżur 24 h w niedziele płacić 4 tys. zł. Jak usłyszą, że nfz ma pieniądze zaraz strajkują bo mało i tak to wygląda. Można tam miliardy pchać a większość tych pieniędzy zamiast na leczenie trafi do portfela lekarza, bo ci nie znają umiaru i przyzwoitości i za tą samą ilość godzin wezmą 10 razy więcej i się kręci, a szpital jak sprzętu itd nie miał tak nie będzie miał. Jak otworzą zawód lekarza szeroko to szybko się okaże potrafią pracować za "normalne" stawki oraz niech nie używają do prywatnych porad sprzętu publicznego i wtedy dopiero będzie ok.
Dajcie spokój to wina praktycznie tylko i wyłącznie lekarzy, których jest mało i to wykorzystują. Każą sobie za dyżur 24 h w niedziele płacić 4 tys. zł. Jak usłyszą, że nfz ma pieniądze zaraz strajkują bo mało i tak to wygląda. Można tam miliardy pchać a większość tych pieniędzy zamiast na leczenie trafi do portfela lekarza, bo ci nie znają umiaru i przyzwoitości i za tą samą ilość godzin wezmą 10 razy więcej i się kręci, a szpital jak sprzętu itd nie miał tak nie będzie miał. Jak otworzą zawód lekarza szeroko to szybko się okaże potrafią pr... rozwiń
Avatar
Medyk / 3 października 2019 o 16:59
+12
W Łęcznej jest najlepszy w Polsce oddział oparzeń dla którego taka choroba to pikuś. Po co chorego wozić do Lublina bez uzgodnienia miejsca kiedy można leczyć w siebie . O tym że dermatologia nie dyżuruje koordynator medyczny województwa wie od lipca. Trzeba wziąć za słuchawkę i zapytać a nie wozić karetką bez sensu.
Avatar
Gość / 3 października 2019 o 12:12
+11
zgodnie z podejściem rządu do ludzi to chorzy i starzy naszemu krajowi sa niepotrzebni, brawo 500 plus
Avatar
Gość / 3 października 2019 o 12:10
+11
Mogli zgłosić, że mają w karetce jakiegoś pisowca to od razu był by uzdrowiony i dostał prywatną salę.
Avatar
Jaś / 3 października 2019 o 12:15
+10
Ta cała służba zdrowia jest chora i to choroba nieuleczalna!
Avatar
Gość / 3 października 2019 o 21:16
+9
To koordynator pogotowia z którym kontaktuje się zespół karetki nie wiedział że lekarz jest do 15 ?
Avatar
czytelnik / 8 października 2019 o 14:05
0
Czytając to wszystko uważam,ze najważniejsze, to dobrze spisany testament, znalezienie nastepcy (dobrego kochanka dla żony-jeżeli sama wcześniej nie znalazła)
Avatar
Zenobia / 4 października 2019 o 10:40
-1
Faktycznie - znakomity pomysł jak na TREPA
Avatar
Tt / 4 października 2019 o 07:45
+4
Najlepsza u nas sluzba zdrowia jest. Poziom wysoki
Avatar
Jan Stąd / 4 października 2019 o 00:02
+1
Nasze szpitale może uratować tylko pomysł Ludwika Dorna - taki sprzed lat .... w kamasze i do roboty. To kolejna NADZWYCZAJNA KASTA KTÓRA JEST W STANIE SCHOWAĆ DO KIESZENI WSZYSTKIE ŚRODKI JAKIMI DYSPONUJE NARÓD. A w zamian zrewanżują się gestem Kozakiewicza. Chory powinien podać do sądu po kolei wszystkie kolejne szpitale o odszkodowanie które powinni zapłacić dyrektorzy z funduszu wynagrodzeń. Nożesz *urwa w specjalistycznym wojewódzkim szpitalu specjalista pracuje do 15;00 . Za co wy ludzie bierzecie pieniądze ? Nie łudźcie się że jesteście jakąkolwiek inteligencją , żeby nią być to trzeba mieć klasę
Nasze szpitale może uratować tylko pomysł Ludwika Dorna - taki sprzed lat .... w kamasze i do roboty. To kolejna NADZWYCZAJNA KASTA KTÓRA JEST W STANIE SCHOWAĆ DO KIESZENI WSZYSTKIE ŚRODKI JAKIMI DYSPONUJE NARÓD. A w zamian zrewanżują się gestem Kozakiewicza. Chory powinien podać do sądu po kolei wszystkie kolejne szpitale o odszkodowanie które powinni zapłacić dyrektorzy z funduszu wynagrodzeń. Nożesz *urwa w specjalistycznym wojewódzkim szpitalu specjalista pracuje do 15;00 . Za co wy ludzie bierzecie pieniądze ? Nie łudźcie się że jes... rozwiń
Avatar
Gość / 3 października 2019 o 21:16
+9
To koordynator pogotowia z którym kontaktuje się zespół karetki nie wiedział że lekarz jest do 15 ?
Avatar
Medyk / 3 października 2019 o 16:59
+12
W Łęcznej jest najlepszy w Polsce oddział oparzeń dla którego taka choroba to pikuś. Po co chorego wozić do Lublina bez uzgodnienia miejsca kiedy można leczyć w siebie . O tym że dermatologia nie dyżuruje koordynator medyczny województwa wie od lipca. Trzeba wziąć za słuchawkę i zapytać a nie wozić karetką bez sensu.
Avatar
filuś / 3 października 2019 o 16:43
+6
W Niemczech jest lepiej. U mnie lekarka stwierdziła postępującą gangrenę w nodze i poradziła mi, że muszę starać się o dostanie się do kliniki w Monachium, by uratować nogę. Zanim pojechałem, wykonałem telefon, a tam... że przed przyjęciem muszę wykonać obowiązkowo badanie rany. Najbliższy dostępny termin za 10 dni, a na wyniki trzeba czekać 2 tygodnie. Tłumaczę, że gangrena jest stwierdzona. A w odpowiedzi, że takie są procedury. Wkurzyłem się, żona się rozpłakała, wsiadłem w auto i udałem się do najbliższego szpitala. Tam tuż przed końcem dyżuru trafiłem na węgierskiego chirurga, który jak tylko zobaczył ranę. Wydłubał martwą tkankę aż do kości. I skierował mnie do innego szpitala. Spytał mnie, czy dojadę sam do szpitala odległego o 20km, bo na transport trzeba będzie parę godzin poczekać. Podjechałem na 18:00 byłem na Ojomie. Wykonano zalecane badania przez Monachium od ręki (?!), zaaplikowano mi 4 szczepionki. Chirurg, który później wykonał cztery operacje, wszystko dokładnie mi wyjaśnił. Nawet rozrysował jak ma zamiar naciagnąć tkankę. Że dopiero przy operacji stwierdzi, czy kość też jest zainfekowana...itd. Ponieważ brak było miejsca na oddziale chirurgi to umieszczono mnie o 23:00 na oddziale sercowców. Nastepnego dnia miałem operację. Oczywiście po rozmowie z anestezjolog. Mogłem wybrać formę znieczulenia. Chciałem być przytomny, by chirurg na bierząco mnie informował. Co też i czynił. Tak, że i w Niemczech w godzinę nikt nic nie załatwi. Ja miałem szczęście, bo ostatecznie trafiłem do kliniki uniwersytetu monachijskiego. Tyle, że nie w Monachium. Ale w razie drugiej opcji leczenia. Przeszczepu. Kolejna klinika była po sąsiedzku. Ja też byłem pacjętem w stanie zagrożenia. Sepsa mogła zaatakować w każdej chwili. Miałem duuużo szczęścia. I życzliwych ludzi.
W Niemczech jest lepiej. U mnie lekarka stwierdziła postępującą gangrenę w nodze i poradziła mi, że muszę starać się o dostanie się do kliniki w Monachium, by uratować nogę. Zanim pojechałem, wykonałem telefon, a tam... że przed przyjęciem muszę wykonać obowiązkowo badanie rany. Najbliższy dostępny termin za 10 dni, a na wyniki trzeba czekać 2 tygodnie. Tłumaczę, że gangrena jest stwierdzona. A w odpowiedzi, że takie są procedury. Wkurzyłem się, żona się rozpłakała, wsiadłem w auto i udałem się do najbliższego szpitala. Tam tuż przed końcem ... rozwiń
Avatar
Tragikomedia / 3 października 2019 o 16:26
+3
"Wstepny zawal serca" ... hahah ale jaja. Tak samo jak stan przedzawalowy, stan przedudarowy, stan przedcukrzycowy... a teraz powiem Wam bezradni ludzie... kazdy z Was ma stan przedsmiertny... natychmiast dzwoncie po pogotwie, Ci ktorzy nie.moga niech sie organizuja w wieksze grupy i na SORy... sory takie zycie
Avatar
Gość / 3 października 2019 o 14:57
0
"Ból brzucha i na sor? Jebnij sie w łeb , lekarz POZ" ---> w weekend do Rodzinnego?? Chyba jak sobie narysujesz pojebie. Ból brzucha okazał się wstępnym zawałem serca i miała stenty robione.
Avatar
Gość / 3 października 2019 o 14:36
+3
Czytając te wpisy można zauważyć że nikt nie zna się na funkcjonowaniu ochrony zdrowia. Po pierwsze reformuje się reformę zreformowanej reformy która wprowadzono kilkanaście lat temu która jest nieaktualna Po drugie nie ma żadnej rejestracji pacjentów ich przepływu co powoduje korzystanie ze wszystkiego co jest w ramach kontraktów NFZ a nie koniecznie wskazanymi. Po trzecie kultura osobista lekarzy dyżurujących e oddziałach SOR nie adekwatna do zdobytego wykształcenia. Po trzecie brak mechanizmie które pozwoliłyby na karanie osób które notorycznie korzystają np z karetek pogotowia. Po czwarte w celu zwiększenia jakości leczenia lekarzy POZ wprowadzić opłaty tylko wtedy gdy rzeczywiście pacjent skorzysta z ich usług. Nie jednokrotnie pacjent jest zapisany do lekarza POZ ale nie korzysta z jego usług a korzysta z innych podmiotów zdrowotnych Po piąte zlikwidować numer 112 ponieważ ani straż ani karetki i policja nie są bardziej dostępniejsze nim było przed wprowadzeniem tego tworu zresztą dyblujacym się z dyspozytorni CPR popristu społeczeństwo płaci podwójnie operatorom jak i profesjonalnym dyspozytorów
Czytając te wpisy można zauważyć że nikt nie zna się na funkcjonowaniu ochrony zdrowia. Po pierwsze reformuje się reformę zreformowanej reformy która wprowadzono kilkanaście lat temu która jest nieaktualna Po drugie nie ma żadnej rejestracji pacjentów ich przepływu co powoduje korzystanie ze wszystkiego co jest w ramach kontraktów NFZ a nie koniecznie wskazanymi. Po trzecie kultura osobista lekarzy dyżurujących e oddziałach SOR nie adekwatna do zdobytego wykształcenia. Po trzecie brak mechanizmie które pozwoliłyby na karanie osób które notor... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Jesień średniowiecza" przed biurami PiS w Lublinie. Protest w obronie edukacji seksualnej
Wideo, zdjęcia
galeria
film

"Jesień średniowiecza" przed biurami PiS w Lublinie. Protest w obronie edukacji seksualnej 118 34

– Chcemy żyć świadomie. Żeby każdy młody człowiek wiedział jak się zabezpieczać nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przykład Holandii, gdzie edukacja seksualna jest prawidłowo prowadzona pokazuje, że jej skutki są bardzo pozytywne. Jest tam bardzo mały odsetek młodocianych ciąż i aborcji – mówi Patrycja Kluch, jedna z uczestniczek środowego protestu "Jesień średniowiecza" przed biurami poselskimi PiS w Lublinie.

Już wiadomo kim jest mężczyzna znaleziony dziś na torach w Lublinie

Już wiadomo kim jest mężczyzna znaleziony dziś na torach w Lublinie 77 2

Dzięki przekazanym telefoniczne informacjom policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie ustalili tożsamość mężczyzny znalezionego dzisiaj po południu na torach przy ul. Grodzickiego w Lublinie.

Stal Mielec – Azoty Puławy 25:27. Wygrana w pełni kontrolowana

Stal Mielec – Azoty Puławy 25:27. Wygrana w pełni kontrolowana 0 0

Zespół z Puław pokonał na wyjeździe zajmującą ostatnie miejsce w tabeli Stal Mielec

"Usłyszałem trzask, zdążyłem tylko odskoczyć". Zawaliła się ściana kamienicy w Lublinie [zdjęcia, wideo]
Wideo
galeria
film

"Usłyszałem trzask, zdążyłem tylko odskoczyć". Zawaliła się ściana kamienicy w Lublinie [zdjęcia, wideo] 12 10

– Akurat zamiatałem chodnik przed domem, kiedy usłyszałem trzask. Zdążyłem tylko odskoczyć – relacjonuje mieszkaniec domu sąsiadującego z kamienicą przy ul. Dzierżawnej w Lublinie, w której w środę wieczorem zawaliła się jedna ze ścian.

Bioteka powstanie w Lublinie. Taki mają pomysł na przyciągnięcie czytelników
Wizualizacje
galeria

Bioteka powstanie w Lublinie. Taki mają pomysł na przyciągnięcie czytelników 29 4

Zaczyna się przebudowa pomieszczeń dawnej Karczmy Słupskiej, gdzie powstaną wypożyczalnie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oprócz książek papierowych będzie tu można dostać również mówione. Prace powinny się zakończyć w połowie grudnia, otwarcie nowej placówki jest planowane na wiosnę lub lato 2020 r.

Orlęta Spomlek – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Serie bez wygranych przedłużone

Orlęta Spomlek – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Serie bez wygranych przedłużone 0 3

Zaległe derby pomiędzy Orlętami Spomlek, a Podlasiem na remis. Dla gości to czwarty podział punktów z rzędu. Obie ekipy liczyły na przełamanie serii meczów bez porażki, ale zamiast tego znowu je przedłużyły i na wygrane czekają już niemal dwa miesiące

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem 5 5

Sprawa trzech Ukraińców oskarżonych o brutalne napady w okolicach Chełma wróciła do sądu. Prokuraturze nie udało się jednak znaleźć bezpośrednich dowodów przeciwko Maksymowi S. i jego kompanom. Jest za to cały szereg poszlak.

Chełmianka ograła Ogniwo Wierzbica 4:1 i gra dalej w okręgowym Pucharze Polski

Chełmianka ograła Ogniwo Wierzbica 4:1 i gra dalej w okręgowym Pucharze Polski 0 7

Do przerwy zanosiło się na niespodziankę, ale ostatecznie wszystko skończyło się zgodnie z planem. Chełmianka pokonała na wyjeździe Ogniwo Wierzbica i awansowała do półfinału Pucharu Polski w okręgu chełmskim

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek 32 70

Poseł mijającej kadencji Włodzimierz Karpiński (PO) może dostać posadę w zarządzie Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo]
film

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo] 22 24

Nagranie zarejestrowane w piątek 11 października na al. Smorawińskiego w Lublinie przesłał do naszej redakcji Czytelnik. Publikujemy je ku przestrodze dla kierowców i pieszych.

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach 6 4

W piątek w Biłgoraju zaczyna się Weekend Powyborczy. To nagroda za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach. Do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych. Teraz gratis pójdą do kina, na siłownię i muzeum.

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów 8 4

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna – nie kryją członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami.

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje 0 0

Ten atleta nazywa się i30 N Project C. Jest lżejszy, niższy, a dynamiczny wygląd wywoła uśmiech na twarzy najbardziej wymagającego kierowcy. Tak Hyundai chce trafić do ludzi napędzanych adrenaliną.

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie 0 0

60 szkół z całego województwa lubelskiego przyłączyło się do tegorocznej 7. już edycji ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”.

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie 0 1

Do 500 zł wzrośnie kwota jednorazowego stypendium wypłacanego przez miasto wybitnie uzdolnionym uczniom podstawówek, zaś uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli dostać 750 zł. To jedna ze zmian w programie stypendialnym, nad którymi w czwartek ma głosować Rada Miasta. Inną dużą zmianą jest to, że pieniądze będą mogli otrzymać wszyscy uzdolnieni uczniowie uczący się w Lublinie bez względu na miejsce zamieszkania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.