Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2014 r.
13:22
Edytuj ten wpis

Ukraińcy szukają polskich korzeni. Chcą inwestować w Lublinie

18 9 A A

Ukraińcy boją się wojny. Coraz więcej z nich szuka polskich korzeni, by osiedlić się u nas stałe z rodzinami. Ściągają też ukraińscy przedsiębiorcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po tym, jak zaostrzyła się sytuacja za naszą wschodnią granicą, coraz więcej Ukraińców zastanawia się nad przyjazdem do Polski na stałe. - Chcą mieć zabezpieczenie i możliwość przyjazdu do naszego kraju na wypadek wojny z Rosją - mówi Robert Kulik, właściciel lubelskiej firmy staywork.pl, która doradza cudzoziemcom. - W ciągu tygodnia zgłasza się do nas około 10 osób z Ukrainy, a na przyjazd do naszego kraju decyduje się kilka z nich. Mamy o około 30 proc. więcej zapytań niż w ubiegłym roku - dodaje. Ukraińcy szukają różnych sposobów. Część z nich stara się o status uchodźcy. Od początku roku wniosek o taki status złożyło 115 Ukraińców. To prawie trzykrotnie więcej niż w całym 2013 r. - Znam rodzinę, która zdecydowała się przyjechać do Polski z małym dzieckiem, ale z rozmów z moimi znajomymi wynika, że większość chce ułożyć sobie życie w swojej ojczyźnie - mówi Ukrainka mieszkająca w Lublinie Nastka Kinzerska z Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Fali uchodźców z Ukrainy raczej nikt się nie spodziewa, ale równolegle dzieje się też coś innego. Ukraińcy coraz częściej szukają polskich korzeni i składają wnioski o stały pobyt. Tym bardziej, że droga do uzyskania go nie jest bardzo kręta. Ukraińcy przedstawiają dowody, że polską narodowość posiadali ich przodkowie. Najczęściej powołują się na przedwojenne spisy wyborców do polskiego parlamentu, które zachowały się w archiwach na Ukrainie lub na dokumenty świadczące, że służyli w polskim wojsku.
Wystarczy, że np. pradziadkowie głosowali w polskich wyborach. Oznacza to, że mieli polską narodowość i ich potomkowie mogą starać się teraz o stały pobyt. Tymczasem Ukraińcy coraz częściej pytają też o możliwość zainwestowania pieniędzy w naszym regionie. - Pojawił się ostatnio u nas przedsiębiorca z Ukrainy, który zainteresowany jest kupieniem 10 mieszkań. Powiedział, że ma kilku znajomych, którzy także są gotowi zainwestować w Lublinie wszystkie pieniądze - mówi Robert Kulik. Chcą przenieść oszczędności do Polski i przyjeżdżają do Lublina z euro i dolarami w gotówce. Do Polski przyjeżdżają także osoby, które nie mogą liczyć ani na status uchodźcy, ani stały pobyt. Starają się o pozwolenie na pracę. - Obserwujemy nieznacznie zwiększone zainteresowanie zezwoleniami na pracę w Polsce. W bieżącym roku obywatele Ukrainy złożyli 89 wniosków. W analogicznym okresie 2013 roku złożonych zostało 69 wniosków - informuje Małgorzata Tatara z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Piotrek / 27 stycznia 2015 o 14:35
0

ROBERT OSZUST!!!! OSZUKUJE OBCOKRAJOWCOW!!!! UWAGA!!

Avatar
Naczelnik skarbówki / 23 marca 2014 o 13:42
0

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

Płacisz może i te 1200 tego ZUSu ale rąbiesz to państwo jak każdy na VATcie ino trzeszczy, tak że za milcz, "przedsiębiorco "

Avatar
Mnietek / 23 marca 2014 o 13:02
0

Ale przecież obalili Janukowycza i teraz na Ukrainie będzie raj... ;-) To dlaczego przyjeżdzają do Polski???

Avatar
MARCO POLO / 22 marca 2014 o 14:06
0

O PROSZE. ODEZWALI SIĘ WIELCY PRZEDSIĘBIORCY ZŁODZIEJE. JEDNO JEST ZAWSZE TAKIE SAMO TŁUMACZENIE KRĘTACZA WIELKIEGO PRZESIĘBIORCY - ŻE MUSI ZUS PŁACIĆ ZA PRACOWNIKA. TO NIE ZATRUDNIAJ OSZUŚCIE NIKOGO JAK CI CIĘŻKO PLACIĆ ZUS ZA PRACOWNIKA. 

Avatar
pawelek / 21 marca 2014 o 17:47
0

Znasz wszystkich ukraińskich przedsiębiorców, że wydajesz takie osądy? Chyba, że to skuteczna edukacja PRL wpoiła u Ciebie przekonanie, że przedsiębiorca to złodziej?

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

rozwiń
Avatar
gg / 21 marca 2014 o 15:22
0

Niech poszujają polskich mogił na Wołyniu

Avatar
robert / 21 marca 2014 o 15:09
0

"ukrainscy przedsiebiorcy" (???), ktorzy pewnie uczciwa praca dorobili sie majatku.

zlodzieje z ukrainym, a nie przedsiebiorcy, chca ulokowac w polsce swoje ukradzione pieniadze.

Znasz wszystkich ukraińskich przedsiębiorców, że wydajesz takie osądy? Chyba, że to skuteczna edukacja PRL wpoiła u Ciebie przekonanie, że przedsiębiorca to złodziej?

Avatar
Nie Mam / 21 marca 2014 o 15:03
0

I dobrze nie ty im będziesz doradzał :p

Avatar
Gość / 21 marca 2014 o 14:31
0

"ukrainscy przedsiebiorcy" (???), ktorzy pewnie uczciwa praca dorobili sie majatku.

zlodzieje z ukrainym, a nie przedsiebiorcy, chca ulokowac w polsce swoje ukradzione pieniadze.

Avatar
Piotrek / 27 stycznia 2015 o 14:35
0

ROBERT OSZUST!!!! OSZUKUJE OBCOKRAJOWCOW!!!! UWAGA!!

Avatar
Naczelnik skarbówki / 23 marca 2014 o 13:42
0

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

Płacisz może i te 1200 tego ZUSu ale rąbiesz to państwo jak każdy na VATcie ino trzeszczy, tak że za milcz, "przedsiębiorco "

Avatar
Mnietek / 23 marca 2014 o 13:02
0

Ale przecież obalili Janukowycza i teraz na Ukrainie będzie raj... ;-) To dlaczego przyjeżdzają do Polski???

Avatar
MARCO POLO / 22 marca 2014 o 14:06
0

O PROSZE. ODEZWALI SIĘ WIELCY PRZEDSIĘBIORCY ZŁODZIEJE. JEDNO JEST ZAWSZE TAKIE SAMO TŁUMACZENIE KRĘTACZA WIELKIEGO PRZESIĘBIORCY - ŻE MUSI ZUS PŁACIĆ ZA PRACOWNIKA. TO NIE ZATRUDNIAJ OSZUŚCIE NIKOGO JAK CI CIĘŻKO PLACIĆ ZUS ZA PRACOWNIKA. 

Avatar
pawelek / 21 marca 2014 o 17:47
0

Znasz wszystkich ukraińskich przedsiębiorców, że wydajesz takie osądy? Chyba, że to skuteczna edukacja PRL wpoiła u Ciebie przekonanie, że przedsiębiorca to złodziej?

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

rozwiń
Avatar
gg / 21 marca 2014 o 15:22
0

Niech poszujają polskich mogił na Wołyniu

Avatar
robert / 21 marca 2014 o 15:09
0

"ukrainscy przedsiebiorcy" (???), ktorzy pewnie uczciwa praca dorobili sie majatku.

zlodzieje z ukrainym, a nie przedsiebiorcy, chca ulokowac w polsce swoje ukradzione pieniadze.

Znasz wszystkich ukraińskich przedsiębiorców, że wydajesz takie osądy? Chyba, że to skuteczna edukacja PRL wpoiła u Ciebie przekonanie, że przedsiębiorca to złodziej?

Avatar
Nie Mam / 21 marca 2014 o 15:03
0

I dobrze nie ty im będziesz doradzał :p

Avatar
Gość / 21 marca 2014 o 14:31
0

"ukrainscy przedsiebiorcy" (???), ktorzy pewnie uczciwa praca dorobili sie majatku.

zlodzieje z ukrainym, a nie przedsiebiorcy, chca ulokowac w polsce swoje ukradzione pieniadze.

Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 13 1

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 5 1

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 10 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 1 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 3

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 74 19

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 10 13

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie