Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2018 r.
15:54

Ukrainiec pobity w centrum Lublina. Sąd surowy dla Tomasza M.

0 19 A A
Tomasz M. został zatrzymany dzień po napaści. Był bardzo agresywny. Obrażał policjantów i groził im śmiercią
Tomasz M. został zatrzymany dzień po napaści. Był bardzo agresywny. Obrażał policjantów i groził im śmiercią (fot. Jacek Szydłowski)

7 lat więzienia. Taki wyrok wymierzono Tomaszowi M., oskarżonemu o dotkliwe pobicie młodego Ukraińca. Napastnik połamał mu szczękę i wybił zęby. Wbrew opinii śledczych, nie działał jednak z pobudek narodowościowych – uznał sąd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do napaści doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Po godz. 1:00 w nocy 24-letni Yevhenii wracał do domu. U zbiegu ul. Weteranów i Godebskiego trafił na grupę młodych ludzi. Trzej mężczyźni i kobieta stali na środku ulicy. Pili alkohol. 24-latek miał na uszach słuchawki i nie usłyszał pierwszej zaczepki ze strony jednego z mężczyzn.

– Powiedziałem, że nie rozumiem, a on spytał, skąd jestem. Powiedziałem, że z Ukrainy. A on do mnie, że przyjechałem tutaj rządzić. Dostałem cios w twarz. Upadłem na ulicę i zgubiłem plecak – zeznał w sądzie Yevhneii.

Z jego relacji wynikało, że po tym jak został pobity wstał i ruszył za napastnikami. Chciał odzyskać skradziony plecak. Wtedy podbiegł do niego Tomasz M. Uderzył go w twarz, wybijając zęby. 24-latek dławił się krwią.

– Myślałeś, że ci tu będzie dobrze. Sp…aj stąd – rzuciła znajoma napastników.

Sprawcy pobicia odeszli. Rannemu 24-latkowi udało się dojść do domu o własnych siłach. Jego sąsiadka wezwała pogotowie. W szpitalu okazało się, że niewiele brakowało, by stracił oko. Yevhenii miał m.in. połamaną szczękę, obojczyk i wybite zęby. Po nagłośnieniu sprawy w mediach, zebrano pieniądze na opłacenie jego leczenia.

Tomasz M. został zatrzymany dzień po napaści. Był bardzo agresywny. Obrażał policjantów i groził im śmiercią. 39-latek jest doskonale znany mundurowym. Za kratami spędził blisko dekadę. Pojawiła się w ok. 20 śledztwach. Ma na koncie liczne wyroki, głównie za rozboje, kradzieże i włamania.

W zakończonym w piątek procesie, przed Sądem Okręgowym w Lublinie odpowiadał nie tylko za napaść na Ukraińca, ale również za kradzieże i znieważanie policjantów. Sąd skazał go za to na 7 lat więzienia oraz 2 tys. zł grzywny. Tomasz M. musi również zapłacić 8 tys. zł nawiązki na rzecz pobitego 24-latka oraz zwrócić blisko 10 tys. zł kosztów leczenia.

Głównymi dowodami w sprawie były zeznania świadków i nagrania z kamer monitoringu. Wynika z nich, że Tomasz M. początkowo tylko przyglądał się całemu zajściu. Nie zaczepiał Ukraińca.

- Oskarżony nie uczestniczył w pierwszej fazie zdarzenia. Dopiero, kiedy pokrzywdzony poszedł odzyskać plecak, Tomasz M. ruszył za nim i uderzył go w twarz – wyjaśnił w uzasadnieniu wyroku sędzia Artur Majsak.

Sąd nie miał wątpliwości, że to 39-latek zadał Ukraińcowi najpoważniejsze obrażenia. Nie było jednak dowodów, by zrobił to z nienawiści na tle narodowościowym. Sąd uznał, wbrew ocenie śledczych, że napastnicy niczego nie planowali.

- Wszystko odbywało się spontanicznie. Jeden mężczyzna podszedł do pokrzywdzonego. Po pewnym czasie doszło do szarpaniny. Następnie podeszli inni i bili pokrzywdzonego. Tomasz M. przyglądał się temu z daleka – dodał sędzia Majsak.

Wyrok nie jest prawomocny.   

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
asd / 28 grudnia 2018 r. o 19:11
Za pobicie szoszona - 7 lat, za pobicie polaka ze skutkiem śmiertelnym - 4 lata. Czy tylko ja tu czegoś nie rozumiem ???
Avatar
Pawel / 28 grudnia 2018 r. o 17:36
Warunki recydywy. Powinien dostac ze 25 lat ciezkich robot
Avatar
Zydochazarska komuna w sądach i rządach. / 28 grudnia 2018 r. o 17:34
Oto przykładowa symetria polskojęzycznych sądów: ukrainiec Vladyslav K., który po pijanemu w noc sylwestrową w Jeleniej Górze ZABIŁ DWIE nastolatki, został skazany na 9 lat!! W/w lubelski opryszek spod budki połamał szczękę i wybił zęby ukraincowi = dostał 7 lat.
Avatar
.. / 28 grudnia 2018 r. o 20:01
Stepan Bandera to ciota, agent niemiecko-nazistowskiej Abwehry, tchórz, bandyta, terrorysta i czubek, świr. Szkoda, że go nie powiesili w 1939 albo na pal nie wsadzili. Dla takiego zwyrodnialca to właściwa "nagroda". Plus dla Sowietów (chociaż jedną dobrą rzecz zrobili), że tego szczura sprzątnęli. Ten śmieć zdechł od trutki jak zwykły szczur ze śmierdzących kanałów.
Avatar
ha ha / 28 grudnia 2018 r. o 20:03
Stepan Bandera = prostytutka Hitlera.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 19:35
Ten agresor Tomasz, to straszny idiota. Tyle razy już dał się złapać i ciągle to samo. Lepiej zająłby się czymś innym w czym będzie lepszy, bo na złodzieja czy też bandytę to on się nie nadaje.
Avatar
? / 28 grudnia 2018 r. o 18:07
...a jaki wyrok dostał Ukrainiec zadeklarowany banderysta wygrażający Polakom drugim Wołyniem, krzyczący "pier....lone Polaczki zaje..... was" ? Tutaj ewidentnie było tło etniczne. No więc jaką karę dostał ? Ile lat ?
Avatar
!!! / 28 grudnia 2018 r. o 19:57
Podobno stiepan bandera był peda....lem i kozo...ebcą. Prawda to?
 Prawda prawda. Stepek idol rezunoczcicieli był psycholem mordującym już od dzieciństwa zwierzaki, a w więzieniu robił za cwela. Zwykły degenerat. Ale zobacz jak nas minusują szoszońscy wielbiciele tego zje...a. Nie potrafią się powstrzymać i sami zdradzają swoją obecność tutaj ha ha.
Avatar
Karl / 28 grudnia 2018 r. o 17:54
39 latek to nie taki młody
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 08:24
Bardzo dobry wyrok, gnoić w więzieniu te społeczne mendy, żulów i kryminalistów, tam jest ich miejsce
Avatar
Hmm / 28 października 2019 r. o 18:17
A reszta to co? Co zresztą, zostali ukarani?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 16:36
Tego nie wiem.  Ale że z ciebie niezły dzban to pewnik. 
Avatar
Abram / 29 grudnia 2018 r. o 16:35
Oj Kenet  kiedy ty w końcu zmadrzejesz?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 08:24
Bardzo dobry wyrok, gnoić w więzieniu te społeczne mendy, żulów i kryminalistów, tam jest ich miejsce
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 20:37
takie sądy są nam niepotrzebne
Avatar
ha ha / 28 grudnia 2018 r. o 20:03
Stepan Bandera = prostytutka Hitlera.
Avatar
.. / 28 grudnia 2018 r. o 20:01
Stepan Bandera to ciota, agent niemiecko-nazistowskiej Abwehry, tchórz, bandyta, terrorysta i czubek, świr. Szkoda, że go nie powiesili w 1939 albo na pal nie wsadzili. Dla takiego zwyrodnialca to właściwa "nagroda". Plus dla Sowietów (chociaż jedną dobrą rzecz zrobili), że tego szczura sprzątnęli. Ten śmieć zdechł od trutki jak zwykły szczur ze śmierdzących kanałów.
Avatar
!!! / 28 grudnia 2018 r. o 19:57
Podobno stiepan bandera był peda....lem i kozo...ebcą. Prawda to?
 Prawda prawda. Stepek idol rezunoczcicieli był psycholem mordującym już od dzieciństwa zwierzaki, a w więzieniu robił za cwela. Zwykły degenerat. Ale zobacz jak nas minusują szoszońscy wielbiciele tego zje...a. Nie potrafią się powstrzymać i sami zdradzają swoją obecność tutaj ha ha.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 19:35
Ten agresor Tomasz, to straszny idiota. Tyle razy już dał się złapać i ciągle to samo. Lepiej zająłby się czymś innym w czym będzie lepszy, bo na złodzieja czy też bandytę to on się nie nadaje.
Avatar
Xxx / 28 grudnia 2018 r. o 19:20
Podobno stiepan bandera był peda....lem i kozo...ebcą. Prawda to?
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Boże Narodzenie już coraz bliżej. Wielkimi krokami nadchodzi czas, w którym obdarowujemy naszych bliskich nietuzinkowymi prezentami. Chcesz w tym roku zaskoczyć rodziców niebanalnymi upominkami, które dostarczą wielu emocji i wzruszeń? W takim razie zamiast perfum, biżuterii i skarpet, podaruj im coś z przygotowanej przez nas listy. Czytaj dalej, aby poznać nasze propozycje na uniwersalne prezenty na święta.

Tomaszów Lubelski. Świąteczne spotkanie mieszkańców o pomoc dla Gabrysi
18 grudnia 2022, 14:00

Tomaszów Lubelski. Świąteczne spotkanie mieszkańców o pomoc dla Gabrysi

W przedświąteczną niedzielę 18 grudnia w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla mieszkańców. Do udziału w nim zaprasza burmistrz miasta.

Najlepsza metoda przedłużania włosów – estetyczna i wygodna

Najlepsza metoda przedłużania włosów – estetyczna i wygodna

Posiadanie naturalnych gęstych i długich włosów to cel wielu kobiet. Jednak nie zawsze jest to cel, który łatwo można osiągnąć. Przedłużanie włosów to sposób, by sobie w tym dopomóc i zadbać nie tylko o atrakcyjny wygląd, ale i o dobre samopoczucie psychiczne.

Zamość. Z kolędą przez Polskę. Zamojszczyzna zaprasza na koncert
30 grudnia 2022, 18:00

Zamość. Z kolędą przez Polskę. Zamojszczyzna zaprasza na koncert

Do koncertu jest jeszcze sporo czasu, ale bilety już są w sprzedaży. Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna zaprasza na wspólną podróż "Z kolędą przez Polskę".

Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej w Chatce Żaka
14 grudnia 2022, 12:00

Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej w Chatce Żaka

W dniach 14-15 grudnia (godz. 12-19) w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędą się Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej.

Prezydent Lublina chce iść do sądu. Chodzi o atrakcyjną działkę

Prezydent Lublina chce iść do sądu. Chodzi o atrakcyjną działkę

Czy między siedzibą ZUS a nowymi biurowcami będą mogły powstać mieszkania? O tym może zdecydować sąd. Prezydent proponuje Radzie Miasta zaskarżenie decyzji wojewody, który orzekł, że zgoda na 70 proc. mieszkań w obszarze usług narusza prawo.

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS w środę może sobie zapewnić awans do fazy play-off. Musi jednak pokonać na wyjeździe Crvenę Zvezdę Belgrad. Mecz rozpocznie się o godz. 19.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022.  Znamy wyniki

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy wyniki

Wiadomo już, jakie wyrażenie zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza essa?

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Opady deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę w regionie. Wszystkie drogi są przejezdne, ale drogowcy apelują o ostrożność.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!