Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2016 r.
12:53

Ul. Głuska: Mieszkańcy protestują przeciw budowie spopielarni zwłok. "Powinna być dalej od domów"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 63 A A
Piec kremacyjny miałby stanąć przy ul. Głuskiej 254, gdzie teraz działa zakład kamieniarski
Piec kremacyjny miałby stanąć przy ul. Głuskiej 254, gdzie teraz działa zakład kamieniarski

Spopielarnię zwłok chcą zbudować przy ul. Głuskiej prywatni przedsiębiorcy, którzy starają się w Urzędzie Miasta o pozwolenie na budowę. Protest przeciw inwestycji wszczęła rada dzielnicy i wójt sąsiedniej gminy. – Nie wykluczamy niczego – mówią przeciwnicy budowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piec kremacyjny miałby stanąć tuż przed końcem Lublina, przy ul. Głuskiej 254, gdzie teraz działa zakład kamieniarski. – Spopielarnia jest potrzebna, a nie ma jej w całym województwie – mówi właścicielka zakładu, Ewa Hawryluk. Na budowę chce zdobyć unijną dotację, ale najpierw musi zebrać komplet urzędowych pism.

Pierwsze z nich ma od wiosny 2014 r. To decyzja o ustaleniu warunków zabudowy dopuszczająca taką instalację. – Wydając ją braliśmy pod uwagę to, że w okolicy znajdują się już zakłady usługowe – podkreśla Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Decyzja nie została zaskarżona i jest prawomocna.

Dokument umożliwił inwestorowi złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. – Wniosek wpłynął do nas pod koniec maja. Dotyczy obiektu spopielarni z salą pożegnań i częścią usługowo-administracyjną – mówi Bobowska. Sprawa jest w toku. – Jeśli spełnione zostaną wymagania, nie będzie podstaw do odmowy.

Na to, by miasto jednak odmówiło nalega Zarząd Dzielnicy Głusk. – Boimy się oddziaływania na pobliskie domy i tego, że mimo nowoczesnych technologii zanieczyści to powietrze – stwierdza Jerzy Wojciechowski, przewodniczący zarządu. – Ludzie kupujący domy jednorodzinne nie spodziewali się tego typu usług, powinno to być dalej od ludzkich siedzib. Także w mentalności Polaków źle się to kojarzy, bo obok jest obóz na Majdanku.

Inwestor zapewnia, że instalacja nie będzie uciążliwa. – Chcemy postawić na najnowszą włoską technologię, dostosowaną do norm ostrzejszych niż obowiązujące u nas – mówi Hawryluk. – O wiele gorsze jest to, co ulatuje z kominów domowych pieców.

W zapewnienia te nie bardzo wierzy wójt sąsiedniej gminy Głusk, którą od planowanej spopielarni dzieli kilkadziesiąt metrów. – To nowe rzeczy, nikt nie wie, jakie to będzie miało oddziaływanie na mieszkańców i ja podzielam te obawy – mówi wójt Jacek Anasiewicz. – Zrobię, co będę mógł, chcemy zaskarżyć decyzję o warunkach zabudowy. Czy to możliwe? Zawsze coś prawnicy mogą znaleźć i Samorządowe Kolegium Odwoławcze powinno to rozpatrzyć, a decyzję SKO można zaskarżyć do sądu.

Swój plan działania szykuje też Zarząd Dzielnicy Głusk. – Nie wykluczamy niczego – mówi Wojciechowski. Ma żal do Urzędu Miasta, że nie informował mieszkańców o toczącym się postępowaniu. Ratusz tłumaczy, że nie przewiduje tego procedura: – Dla spopielarni nie jest wymagana decyzja środowiskowa, dlatego nie jest prowadzone postępowanie z udziałem społeczeństwa – wyjaśnia Bobowska.

Właścicielka zakładu, o ile dostanie pozwolenie na budowę, chce przekonywać mieszkańców, że spopielarnia nie będzie uciążliwa. – Będziemy chcieli robić spotkania informacyjne, rozdawać ulotki – zapowiada Hawryluk. – Tematu boi się ten, kto go nie zna.

U nas nie ma

Spopielarni nie ma ani w Lublinie, ani w woj. lubelskim. Najbliższa jest w Stalowej Woli, często ciała wożone są do Warszawy. Jedna z firm pogrzebowych chciała postawić instalację na Majdanku obok dawnego obozu koncentracyjnego. Ze względu na to sąsiedztwo inwestycję oprotestowano, a władze miasta ostatecznie ją uniemożliwiły.

Już budują

Pierwsza w regionie spopielarnia zwłok może zostać uruchomiona w Czerniejowie w gm. Jabłonna, tuż przy granicy z gminą Głusk. Budowa już trwa, a towarzyszą jej protesty okolicznych mieszkańców. Także oni tłumaczą, że nie byli uprzedzani o budowie instalacji kremacyjnej.

Ceny

W warszawskiej spopielarni działającej przy Cmentarzu Komunalnym Północnym opłata za kremację wynosi 530 zł w przypadku osoby w wieku powyżej 6 lat (zwłoki dzieci do lat 6 spopielane są za 310 zł). W Stalowej Woli koszt spopielenia osoby dorosłej to 650 zł (dziecka 400), zaś za kremację organizowaną w sobotę lub niedzielę trzeba zapłacić więcej – 850 zł. Ceny trumien kremacyjnych zaczynają się od 250 zł. Urnę można kupić już od 300-350 zł

Kremacja 

Ciało w specjalnej trumnie bez metalowych elementów trafia do sterowanego komputerowo pieca kremacyjnego. W temperaturze sięgającej 1200 stopni Celsjusza szczątki spalane są na popiół, co trwa od 90 minut do ponad dwóch godzin. Poszczególne etapy kremacji podlegają ścisłemu nadzorowi, zastosowanie nowoczesnych urządzeń wyklucza zanieczyszczenie środowiska. Prochy, których objętość w przypadku dorosłego człowieka może się wahać od 3 do 5 litrów, umieszczane są w urnie. Polskie prawo nie zezwala na przechowywanie urny w domu.

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Glusk / 18 października 2016 o 20:40
0
Ciekawe czy by Pan chciał mieszkać 100 metrów od spopielarni może chętny na zamianę jak takie podejście.....
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 14:38
0
Swoją drogą niech lokalna władza zainteresuje się dziwnie działającymi warsztatami motocyklowymi w Dominowie bo jeszcze trochę to do miejscowości, która była taka spokojna i sprzyjająca odpoczynkowi nikt nie będzie chciał się przeprowadzić. Wystarczy jeden taki cymbal na ulicę i skutecznie zatruwa spokój. Dodam że glosnej działalności nie można tu prowadzić więc skoro działają, to robią to nielegalnie. Oczywiście szyldow brak a jak ktoś się pyta co to za interes to wykrecaja się że swoje reperuja albo znajomym. Dziwnym trafem te szmele przywoza im systematycznie. Zaś ci ludzie co prowadzą ten nielegalny interes wykorzystują zwykła sasiedzka życzliwość i tak to się kręci w Dominowie.
Swoją drogą niech lokalna władza zainteresuje się dziwnie działającymi warsztatami motocyklowymi w Dominowie bo jeszcze trochę to do miejscowości, która była taka spokojna i sprzyjająca odpoczynkowi nikt nie będzie chciał się przeprowadzić. Wystarczy jeden taki cymbal na ulicę i skutecznie zatruwa spokój. Dodam że glosnej działalności nie można tu prowadzić więc skoro działają, to robią to nielegalnie. Oczywiście szyldow brak a jak ktoś się pyta co to za interes to wykrecaja się że swoje reperuja albo znajomym. Dziwnym trafem te szmele prz... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 14:31
0
Nie ma to jak mieszkać w Dominowie:ferma lisów,krematorium i radio sąsiada ryczące na całą okolicę.
Avatar
q / 9 czerwca 2016 o 22:37
0
Chętnie sprzedam pani Bobowskiej lub innej zainteresowanej budową spopielarni w tym miejscu atrakcyjnej działki w sąsiedztwie z widokiem na spopielarnię i karawany pogrzebowe.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 10:19
0
Jeśli działka jest przemysłowa a plan zagospodarowania nie wyklucza takiego przedsięwzięcia to każdy organ urzędowy będzie potwierdzał, że nie ma przeciwwskazań i wszelkie zgody i pozwolenia będą wydawane jeśli działalność będzie prowadzona w granicach działki. Należy zatem przy każdej sposobności zaznaczać i podkreślać (w każdym jednym piśmie), ze działalność na takiej działce jeśli będzie prowadzona to będzie WYKRACZAĆ POZA OBSZAR DZIAŁKI. Jest to w zasadzie jedyny argument, który może przyczynić się do zablokowania inwestycji. Właściciel nie będzie bowiem w stanie zatrzymać wszelkiej emisji gazów jak chociażby dwutlenek węgla czy spaliny z komina.
Jeśli działka jest przemysłowa a plan zagospodarowania nie wyklucza takiego przedsięwzięcia to każdy organ urzędowy będzie potwierdzał, że nie ma przeciwwskazań i wszelkie zgody i pozwolenia będą wydawane jeśli działalność będzie prowadzona w granicach działki. Należy zatem przy każdej sposobności zaznaczać i podkreślać (w każdym jednym piśmie), ze działalność na takiej działce jeśli będzie prowadzona to będzie WYKRACZAĆ POZA OBSZAR DZIAŁKI. Jest to w zasadzie jedyny argument, który może przyczynić się do zablokowania inwestycji. Właściciel ... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 9 czerwca 2016 o 08:57
0
wystarczy, że są domy i to powinno wykurzyć stąd taką inwestycję.
Avatar
K / 9 czerwca 2016 o 08:44
0
No własnie tu nic nie ma poza kaplicami, zakładami pogrzebowymi, kościołami, zakładami kamieniarskimi i dwoma spożywczymi. Niestety mamy tu takie rządy, że od lat łapówkarstwo i hermetycznie zwarta grupa rządzi.Krematorium to było ukryte marzenie mieszkańców :)
Avatar
Lublinianin / 9 czerwca 2016 o 08:37
0
a może skoro nie ma obaw, że wszystko ze spalarni jest eko i czyściutkie, to może właśnie w centrum wybudujmy sobie spalarnię, gdzieś przy Lipowej dla przykładu. nikt nie da mi gwarancji, że właściciel spopielarni, chcąc zaoszczędzić, zamiast wymieniać odpowiednie filtry raz do roku, postanowi to czynić raz na 4 lata... Jestem za spopielarnią, ale w takiej lokalizacji, która jest w oddaleniu od zabudowy mieszkalnej na jakieś 2-3 km minimum.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 08:29
0
Miasto powinno wykwaterować mieszkańców w obrębie 1 km,(jak za komuny) w myśl wyższego interesu społecznego i tyle. Mieszkańcom przydzielić działki na Majdanku, a na Głuską krematorium przenieść.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 08:23
0
Zresztą z tym zakładem kamieniarskim też trzeba byłoby coś zrobić, bo syf straszny w środku miasta- widać na zdjęciu. Jeśli zwłoki będą leżały porozrzucane tak jak pomniki to gratuluję przedsięwzięcia.
Avatar
Glusk / 18 października 2016 o 20:40
0
Ciekawe czy by Pan chciał mieszkać 100 metrów od spopielarni może chętny na zamianę jak takie podejście.....
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 14:38
0
Swoją drogą niech lokalna władza zainteresuje się dziwnie działającymi warsztatami motocyklowymi w Dominowie bo jeszcze trochę to do miejscowości, która była taka spokojna i sprzyjająca odpoczynkowi nikt nie będzie chciał się przeprowadzić. Wystarczy jeden taki cymbal na ulicę i skutecznie zatruwa spokój. Dodam że glosnej działalności nie można tu prowadzić więc skoro działają, to robią to nielegalnie. Oczywiście szyldow brak a jak ktoś się pyta co to za interes to wykrecaja się że swoje reperuja albo znajomym. Dziwnym trafem te szmele przywoza im systematycznie. Zaś ci ludzie co prowadzą ten nielegalny interes wykorzystują zwykła sasiedzka życzliwość i tak to się kręci w Dominowie.
Swoją drogą niech lokalna władza zainteresuje się dziwnie działającymi warsztatami motocyklowymi w Dominowie bo jeszcze trochę to do miejscowości, która była taka spokojna i sprzyjająca odpoczynkowi nikt nie będzie chciał się przeprowadzić. Wystarczy jeden taki cymbal na ulicę i skutecznie zatruwa spokój. Dodam że glosnej działalności nie można tu prowadzić więc skoro działają, to robią to nielegalnie. Oczywiście szyldow brak a jak ktoś się pyta co to za interes to wykrecaja się że swoje reperuja albo znajomym. Dziwnym trafem te szmele prz... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 14:31
0
Nie ma to jak mieszkać w Dominowie:ferma lisów,krematorium i radio sąsiada ryczące na całą okolicę.
Avatar
q / 9 czerwca 2016 o 22:37
0
Chętnie sprzedam pani Bobowskiej lub innej zainteresowanej budową spopielarni w tym miejscu atrakcyjnej działki w sąsiedztwie z widokiem na spopielarnię i karawany pogrzebowe.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 10:19
0
Jeśli działka jest przemysłowa a plan zagospodarowania nie wyklucza takiego przedsięwzięcia to każdy organ urzędowy będzie potwierdzał, że nie ma przeciwwskazań i wszelkie zgody i pozwolenia będą wydawane jeśli działalność będzie prowadzona w granicach działki. Należy zatem przy każdej sposobności zaznaczać i podkreślać (w każdym jednym piśmie), ze działalność na takiej działce jeśli będzie prowadzona to będzie WYKRACZAĆ POZA OBSZAR DZIAŁKI. Jest to w zasadzie jedyny argument, który może przyczynić się do zablokowania inwestycji. Właściciel nie będzie bowiem w stanie zatrzymać wszelkiej emisji gazów jak chociażby dwutlenek węgla czy spaliny z komina.
Jeśli działka jest przemysłowa a plan zagospodarowania nie wyklucza takiego przedsięwzięcia to każdy organ urzędowy będzie potwierdzał, że nie ma przeciwwskazań i wszelkie zgody i pozwolenia będą wydawane jeśli działalność będzie prowadzona w granicach działki. Należy zatem przy każdej sposobności zaznaczać i podkreślać (w każdym jednym piśmie), ze działalność na takiej działce jeśli będzie prowadzona to będzie WYKRACZAĆ POZA OBSZAR DZIAŁKI. Jest to w zasadzie jedyny argument, który może przyczynić się do zablokowania inwestycji. Właściciel ... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 9 czerwca 2016 o 08:57
0
wystarczy, że są domy i to powinno wykurzyć stąd taką inwestycję.
Avatar
K / 9 czerwca 2016 o 08:44
0
No własnie tu nic nie ma poza kaplicami, zakładami pogrzebowymi, kościołami, zakładami kamieniarskimi i dwoma spożywczymi. Niestety mamy tu takie rządy, że od lat łapówkarstwo i hermetycznie zwarta grupa rządzi.Krematorium to było ukryte marzenie mieszkańców :)
Avatar
Lublinianin / 9 czerwca 2016 o 08:37
0
a może skoro nie ma obaw, że wszystko ze spalarni jest eko i czyściutkie, to może właśnie w centrum wybudujmy sobie spalarnię, gdzieś przy Lipowej dla przykładu. nikt nie da mi gwarancji, że właściciel spopielarni, chcąc zaoszczędzić, zamiast wymieniać odpowiednie filtry raz do roku, postanowi to czynić raz na 4 lata... Jestem za spopielarnią, ale w takiej lokalizacji, która jest w oddaleniu od zabudowy mieszkalnej na jakieś 2-3 km minimum.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 08:29
0
Miasto powinno wykwaterować mieszkańców w obrębie 1 km,(jak za komuny) w myśl wyższego interesu społecznego i tyle. Mieszkańcom przydzielić działki na Majdanku, a na Głuską krematorium przenieść.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 08:23
0
Zresztą z tym zakładem kamieniarskim też trzeba byłoby coś zrobić, bo syf straszny w środku miasta- widać na zdjęciu. Jeśli zwłoki będą leżały porozrzucane tak jak pomniki to gratuluję przedsięwzięcia.
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 0 0

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 2 0

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 0 2

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 0

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. – To bardzo dobry kierunek – komentują lubelscy stomatolodzy

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii 10 3

Billennium, lider branży IT, który rozbudowuje swoją lubelską siedzibę rozpoczął ekspansję na rynek indyjski.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 1

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 34 12

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 13 14

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 42 18

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.