Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2016 r.
20:22

Ursus chce stworzyć elektryczny ciągnik. Pomogą naukowcy z lubelskich uczelni

2 15 A A
Fot. Ursus
Fot. Ursus

To może być nowość na światową skalę. Lubelski Ursus chce stworzyć ciągnik z napędem elektrycznym. Pomóc mają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ursus jest obecnie największym polskim producentem maszyn rolniczych. Z taśm produkcyjnych w zakładach w Lublinie, Dobrym Mieście i Opalenicy trafiają do klientów w kraju i na świecie. Firma w swojej ofercie ma też m.in. dwa autobusy z napędem elektrycznym, a we wrześniu zaprezentowała prototyp elektrycznego samochodu dostawczego. Teraz planuje kolejny krok.

– Od bardzo dawna zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby wyprzedzić wszystko, co dzieje się w rozwoju rolnictwa. To sektor, który pod względem nowinek rozwija się trochę wolniej od pozostałych – mówi Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursus S.A. – Chcemy wejść w projekt badawczy dotyczący elektromobilności i ciągników. Będziemy jedyną firmą, która w bardzo krótkim czasie zaprezentuje prototyp ciągnika elektrycznego

Ale żeby zacząć zarabiać, najpierw trzeba zainwestować. Ursus szacuje, że inwestycje związane z produkcją pojazdów z napędem elektrycznym będą kosztować firmę kilkadziesiąt milionów złotych. W przypadku elektrycznych samochodach dostawczych mowa jest o ok. 20 mln – połowa tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych przydzielanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

– Jeśli chodzi o produkcję ciągników, w grę wchodzi podobna suma. Tu także będziemy starali się o pozyskanie dofinansowania – mówi Zarajczyk.

W stworzeniu prototypu mają pomóc naukowcy z dwóch lubelskich uczelni. – Trudno sobie wyobrazić ciągnik z napędem elektrycznym, bo bardziej jesteśmy przyzwyczajeni do wykorzystywania tego typu wynalazków w samochodach osobowych czy autobusach – mówi prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. Nauki, Wdrożeń i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Ale to przedsięwzięcie jest po pierwsze wybitnie proekologiczne. Po drugie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji. Zapewni też stabilizację sieci energetycznych – wylicza.

Doświadczenia z współpracy z Ursusem ma już Politechnika Lubelska, której pracownicy uczestniczyli w projektowaniu autobusów i samochodów napędzanych elektrycznie.

– Część rozwiązań jest już gotowa, ale chodzi o szczegółowe pomysły, które zapewnią ciągnikom elektrycznym odpowiednią moc i czas pracy – mówi Henryka Danuta Stryczewska, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Mechaniki Politechniki Lubelskiej.

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
eqscelsis deo / 8 stycznia 2017 o 10:29
0
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i jeszcze stacje -sieć stacji w każdej zagrodzie !!! Jest co robić... Jak się skrzykną chłopy to zamiast następnego kościoła czy SPA - zrobią co trza !!!
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i je... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:02
0
"Wyłudzenie" kasy na bank, ale no cóż kasa nie nasz tylko niemiecka czy francuska a jakby nie było 20 mln władowane w naukę w Lubelskim to jednak coś. A technologia know-how na pewno zostanie gdzieś sensownie spożytkowane
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 11:07
0
"W przypadku elektrycznych samochodach dostawczych mowa jest o ok. 20 mln – połowa tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych przydzielanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju."- ciekawe, że nie wygrali żadnego konkursu a już wiedzą o dofinansowaniu połowy... naprawdę ciekawe Panie Tomaszu Maciuszczak.
Avatar
ABC / 21 grudnia 2016 o 10:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
To się chyba uda - jak za ciągnikiem będzie ciągnięta cała przyczepa akumulatorów :)
Dotacje ,dotacje,dotacje -  i tylko to jest najważniejsze.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 09:18
0
hehe-nie zapominaj o autobusie elektrycznym zrobionym w łucku [Bogdan].........Jan.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 08:43
0
Przy założeniu że na wsiach w co drugim gospodarstwie jest ciągnięty prąd sprzed licznika - to będzie świetne rozwiązanie
Avatar
HEHE / 21 grudnia 2016 o 08:32
0
oczywiscie ze wyłudzanie kasy z ue , tak samo jak ich "innowcyjny" zerżnięty z  innej licencji samochod dostawczy elektrycznych :D
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 07:44
0
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
Avatar
aa / 21 grudnia 2016 o 06:35
0
Obecnie stworzą bo jest zbyt, a specjalistka od plazmy zajmie sie elektrycznymi traktorami, specjalizacja na zamówienie
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 06:34
0
Redaktorze..sprawdz czy istnieje taki wydzial jak Elektrotechniki i MECHANIKI.....
Avatar
eqscelsis deo / 8 stycznia 2017 o 10:29
0
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i jeszcze stacje -sieć stacji w każdej zagrodzie !!! Jest co robić... Jak się skrzykną chłopy to zamiast następnego kościoła czy SPA - zrobią co trza !!!
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i je... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:02
0
"Wyłudzenie" kasy na bank, ale no cóż kasa nie nasz tylko niemiecka czy francuska a jakby nie było 20 mln władowane w naukę w Lubelskim to jednak coś. A technologia know-how na pewno zostanie gdzieś sensownie spożytkowane
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 11:07
0
"W przypadku elektrycznych samochodach dostawczych mowa jest o ok. 20 mln – połowa tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych przydzielanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju."- ciekawe, że nie wygrali żadnego konkursu a już wiedzą o dofinansowaniu połowy... naprawdę ciekawe Panie Tomaszu Maciuszczak.
Avatar
ABC / 21 grudnia 2016 o 10:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
To się chyba uda - jak za ciągnikiem będzie ciągnięta cała przyczepa akumulatorów :)
Dotacje ,dotacje,dotacje -  i tylko to jest najważniejsze.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 09:18
0
hehe-nie zapominaj o autobusie elektrycznym zrobionym w łucku [Bogdan].........Jan.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 08:43
0
Przy założeniu że na wsiach w co drugim gospodarstwie jest ciągnięty prąd sprzed licznika - to będzie świetne rozwiązanie
Avatar
HEHE / 21 grudnia 2016 o 08:32
0
oczywiscie ze wyłudzanie kasy z ue , tak samo jak ich "innowcyjny" zerżnięty z  innej licencji samochod dostawczy elektrycznych :D
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 07:44
0
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
Avatar
aa / 21 grudnia 2016 o 06:35
0
Obecnie stworzą bo jest zbyt, a specjalistka od plazmy zajmie sie elektrycznymi traktorami, specjalizacja na zamówienie
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 06:34
0
Redaktorze..sprawdz czy istnieje taki wydzial jak Elektrotechniki i MECHANIKI.....
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie 0 0

W najbliższą niedzielę 130 terytorialsów złoży przysięgę na placu Zamkowym w Lublinie, w przededniu 100. rocznicy urodzin patrona mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonia rozpocznie się w samo południe.

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski"

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski" 20 3

O godz. 14 swoje pomysły dla osób niepełnosprawnych ogłosili kandydaci ruchu miejskiego. – Musimy zadbać o to, żeby nasze miasto było faktycznie dostępne – mówi Magdalena Długosz, kandydatka na prezydenta. – Musimy zadbać o tych, którzy w tym momencie nie są w stanie dotrzeć do oferty miasta i do usług publicznych.

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty 20 6

„Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?” – miał zapytać swojego rozmówcę lekarz weterynarii. Chodziło o próbkę krwi od świni z rejonu zagrożonego ASF. Weterynarz sądził, że rozmawia z rolnikiem, ale przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy
galeria

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy 0 1

W każdej sekundzie do internetu podłączana jest setka urządzeń. Nasze mózgi w ciągu roku przetwarzają tyle danych, co mózgi naszych dziadków w ciągu całego życia. Materiały przyszłości to te, które można dalej przetwarzać i łatwo utylizować. A po autach elektrycznych, napędzanych wodorem, na drogi wyjechały samochody bez kierowcy.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września 5 0

Najbliższy weekend to przede wszystkim rewanżowy mecz o awans do żużlowej ekstraligi. Speed Car Motor musi odrobić aż 14 punktów straty do ROW Rybnik. Po porażce z Hutnikiem Kraków 3:5 chcą się także zrehabilitować piłkarze Motoru

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo]
aktualizacja
galeria
film

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo] 23 44

Na plac Litewski w Lublinie przyszli zwolennicy i przeciwnicy wicepremier Beaty Szydło. Nad tłumem latały na zmianę okrzyki: Beata, złodzieje, dobra zmiana, oddaj kasę.

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat 2 6

26-letni motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Uściąż w powiecie opolskim. Mężczyzna nie miał prawa jazdy

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami?

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami? 0 4

W Janowie Podlaskim Marcin Gortat z Alicją Bachleda-Curuś pojawili się jakiś czas temu. Znany koszykarz sprezentował ukochanej dwa konie arabskie. Co stanie się z piękną klaczą i ogierem, po tym jak para się rozstała?

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego
28 września 2018, 18:00

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Galerii Krańcowej DDK Bronowice (ul. Krańcowa 106) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mieczysława Maławskiego.

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej?
galeria
film

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej? 39 52

O udostępnienie kserokopii książki wyjść pracowników urzędu marszałkowskiego proszą marszałka radni Prawa i Sprawiedliwości. I pytają, czy urzędnicy zostali zmuszeni do uczestnictwa w pikiecie w trakcie konferencji prasowej ich ugrupowania i czym tym, którzy odmówili, grożą konsekwencje służbowe.

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje"

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje" 5 1

To jedyne bezimienne przedszkole w Świdniku, ale to niedługo się zmieni, o ile radni dadzą zgodę. Przedszkole nr 4 ma nosić imię Kaprala Niedźwiedzia Wojtka. To „miś” przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach?

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach? 1 14

Komitet Kukiz'15 w Białej Podlaskiej zawiadomił prokuraturę. Zdaniem pełnomocnika doszło do przywłaszczenia dokumentów wyborczych.

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego 0 4

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przygotowują się do drugiego sparingowego sprawdzianu, tym razem w Toruniu. Warto jednak skupić się na tym, co zobaczyliśmy podczas pierwszych spotkań towarzyskich w Lublinie

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić 5 18

IPN wezwał wspólnotę rolników do przerobienia pomnika poświęconego polskim żołnierzom forsującym Wisłę w 1944 roku w Puławach. Problem w tym, że jest to spory koszt i nikt nie chce go ponosić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!