Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2016 r.
15:19

Nowa fontanna na placu Litewskim uruchomiona (wideo, zdjęcia)

43 43 A A

Wczoraj zaczęły się testy multimedialnej fontanny na pl. Litewskim. Jej budowę wyceniono na 20 mln zł, a na jej utrzymanie miasto spodziewa się wydawać 700 tys. zł rocznie. Dlaczego aż tyle? – Bo jest najnowocześniejsza w kraju – mówią w Ratuszu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fontanna zapowiadana jest przez miasto jako główna atrakcja przebudowanego placu. Jej ruchome dysze, sterowane przez komputer, mają finezyjnie poruszać podświetlanymi strumieniami wody.
Pierwsze popisy wodotrysku widać było wczoraj po południu. Czasem woda strzelała wysoko prostym strumieniem, czasem krótkimi seriami, a było i tak, że dysze tworzyły z wody różne podświetlane zawijasy.

– To nie są pełne możliwości fontanny – mówi o wczorajszych testach Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – To był dopiero pierwszy rozruch. Sprawdzaliśmy działanie sprężarek, szczelność instalacji, siłę wyrzutu wody, kierunki jej przepływu. Teraz trzeba poustawiać i wyregulować dysze.

Wymóg przeprowadzenia testów miasto zapisało w umowie zawartej z firmą Budimex, która przebudowuje pl. Litewski. Wczoraj sprawdzane były jedynie najważniejsze, ruchome dysze w samym środku północnej niecki, tej bliżej uczelnianych budynków. Tu ułożone zostanie jeszcze drugie dno, w które wmontowanych ma być ponad 200 mniejszych dysz. Druga połowa fontanny, ta bliżej poczty, ma być fontanną kaskadową.

Kosztorysowa wartość „zespołu multimedialnych fontann” to 20 milionów złotych. Niemało kosztować ma również samo utrzymanie wodotrysku.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Lublina prezydent zapisał 700 tys. złotych na ten cel. Ratusz tłumaczy, że uwzględnia w tej kwocie koszty wody, energii elektrycznej i organizacji pokazów multimedialnych w wodotrysku mogącym stworzyć z wody ekran, na którym da się wyświetlać ruchome obrazy.

Skąd takie, a nie inne wyliczenia? – Bazujemy na szacunkach i kosztach utrzymania fontann w Warszawie i Wrocławiu – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Koszt utrzymania multimedialnej fontanny w Warszawie, wraz z organizacją pokazów, to ok. 900 tys. zł rocznie. We Wrocławiu został oszacowany wstępnie na 1,7 mln zł. Poza tym musimy bazować na instrukcjach użytkowania fontanny.

Ratusz zastrzega, że ostateczny koszt może się zmienić. – Porównanie kosztu utrzymania z innymi fontannami nie jest łatwe, bo obiekty te nie są porównywalne choćby pod względem zużycia wody, czy też wielkości. Poza tym nie ma w kraju drugiej tak zaawansowanej technologicznie fontanny, jak ta na pl. Litewskim – podkreśla Bobowska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 czerwca 2017 r. o 09:41
nie no pięknie trwoni si kasiore z podatkow od mieszkancow. Piszecie piękne itd. ale za jaka kase . Pytanie z mojej strony czy nie ma innych celów bardziej ambitnych i z pożytkiem dla mieszkancow niż jakas fontanna za 200 baniek? Może swiatla przy makro albo więcej parkingow (nie płatnych). Na ch... Kowalskiemu fontanna
Avatar
Gość / 2 maja 2017 r. o 17:18
Komentarze, bez podstawie proszę sie najpierw zapoznać z planem zabudowy a następnie oceniać, to co widać na filmie to jest 10% całego przedsięwzięcia multimedialnego. Do celowo będzie 7 niecek liniowych jedna spiralna oraz dwie główne w sumie będzie okolo 250 dysz wystrzeliwujący wodę wszystko to będzie zsynchronizowane z nagłośnieniem i obrazem.
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2017 r. o 22:36
Żadna mi to nowość. We Wrocławiu jest najlepsza nie jakiś okrąg i o wiele lepiej się to prezentuje. Ale każdy ma swój gust zapraszam do Wrocławia na pokaz fontanny multimedialnej napewno się spodoba.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 11:18
Nie podoba mi sie myślałam że będzie taka wytryskujaca z chodnika i właściwie po co ta muzyka irytujące to będzie
Avatar
Miś / 20 lutego 2017 r. o 15:10
Co tam !Co tam ! W telewizji będą pokazywać jaką" Fontaine" Lublin się dorobił.  Ha!Ha!
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 r. o 01:33
ZASTANAWIAŁEM SIĘ ostatnio co kosztuje aż 49 mln w projekcie placu litewskiego i nawet jakiś tłumok na pewnym forum nazwał mnie za to pisowcem..... 20 mln za fontanne? Chyba kogoś tu ostro popieprzyło...... Kostka brukowa pewnie robiona za 300% rynkowej ceny.... Fontanna za 200% a to wszytko na kredyt..... do tego w ciągu 10 lat pójdzie 7 mln na utrzymanie samej fontanny.... Chyba ich kompletnie popieprzyło w tym ratuszu.
Avatar
Gdzie CBA? / 22 listopada 2016 r. o 10:30
Czyje się znowu wydymany na kolejne długi. 20 MLN zł za taki badziew?
Avatar
jk / 22 listopada 2016 r. o 10:26
w Lęcznej i Zamościu jest dużo fajniejsza...szkoda pieniędzy bo nasi włodarze i decydenci to BURAKI żeby za takie pieniądze nie zrobić czegoś co ma jakąś wartość przestrzenną i kukturową tylko dać bardzo słabemu projektantowi tak cenne miejsce.....
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 r. o 23:15
Zgadzam się z projektantem kiczowate to i nie wygląda solidnie.
Avatar
xdr / 20 listopada 2016 r. o 20:12
A opłaty za użytkowanie wieczyste już w górę, co się dziwić fontanna kosztuje.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2017 r. o 09:41
nie no pięknie trwoni si kasiore z podatkow od mieszkancow. Piszecie piękne itd. ale za jaka kase . Pytanie z mojej strony czy nie ma innych celów bardziej ambitnych i z pożytkiem dla mieszkancow niż jakas fontanna za 200 baniek? Może swiatla przy makro albo więcej parkingow (nie płatnych). Na ch... Kowalskiemu fontanna
Avatar
Gość / 2 maja 2017 r. o 17:18
Komentarze, bez podstawie proszę sie najpierw zapoznać z planem zabudowy a następnie oceniać, to co widać na filmie to jest 10% całego przedsięwzięcia multimedialnego. Do celowo będzie 7 niecek liniowych jedna spiralna oraz dwie główne w sumie będzie okolo 250 dysz wystrzeliwujący wodę wszystko to będzie zsynchronizowane z nagłośnieniem i obrazem.
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2017 r. o 22:36
Żadna mi to nowość. We Wrocławiu jest najlepsza nie jakiś okrąg i o wiele lepiej się to prezentuje. Ale każdy ma swój gust zapraszam do Wrocławia na pokaz fontanny multimedialnej napewno się spodoba.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 11:18
Nie podoba mi sie myślałam że będzie taka wytryskujaca z chodnika i właściwie po co ta muzyka irytujące to będzie
Avatar
Miś / 20 lutego 2017 r. o 15:10
Co tam !Co tam ! W telewizji będą pokazywać jaką" Fontaine" Lublin się dorobił.  Ha!Ha!
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 r. o 01:33
ZASTANAWIAŁEM SIĘ ostatnio co kosztuje aż 49 mln w projekcie placu litewskiego i nawet jakiś tłumok na pewnym forum nazwał mnie za to pisowcem..... 20 mln za fontanne? Chyba kogoś tu ostro popieprzyło...... Kostka brukowa pewnie robiona za 300% rynkowej ceny.... Fontanna za 200% a to wszytko na kredyt..... do tego w ciągu 10 lat pójdzie 7 mln na utrzymanie samej fontanny.... Chyba ich kompletnie popieprzyło w tym ratuszu.
Avatar
Gdzie CBA? / 22 listopada 2016 r. o 10:30
Czyje się znowu wydymany na kolejne długi. 20 MLN zł za taki badziew?
Avatar
jk / 22 listopada 2016 r. o 10:26
w Lęcznej i Zamościu jest dużo fajniejsza...szkoda pieniędzy bo nasi włodarze i decydenci to BURAKI żeby za takie pieniądze nie zrobić czegoś co ma jakąś wartość przestrzenną i kukturową tylko dać bardzo słabemu projektantowi tak cenne miejsce.....
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 r. o 23:15
Zgadzam się z projektantem kiczowate to i nie wygląda solidnie.
Avatar
xdr / 20 listopada 2016 r. o 20:12
A opłaty za użytkowanie wieczyste już w górę, co się dziwić fontanna kosztuje.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Otworzyli bagażnik, a w środku... niespodzianka. Będą żałować tej podróży na PKS
film

Otworzyli bagażnik, a w środku... niespodzianka. Będą żałować tej podróży na PKS

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali do kontroli 21-letniego kierowcę skody.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Z klubem po niespełna trzech sezonach pożegnała się Emilia Kośla. 21-letnia skrzydłowa w tym sezonie raczej rozczarowywała – średnio zdobywała zaledwie 2 pkt na mecz. Wcześniej jej statystyki, ale także rola w drużynie były znacznie lepsze. Kośla miała w obecnych rozgrywkach właściwie tylko 1 dobry występ. Miał on miejsce na otwarcie sezonu, kiedy w rywalizacji z Polskimi Przetworami KS Basket 25 Bydgoszcz zdobyła 8 pkt

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Zatrucie tlenkiem węgla było prawdopodobną przyczyną śmierci 38-letniego mieszkańca Tomaszowa Lubelskiego. Służby ratunkowe zaalarmowała żona zaniepokojona brakiem kontaktu z mężczyzną.

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Utrzymywanie porządku w naszych wnętrzach jest konieczne, bowiem znacznie wpływa na wygodę oraz komfort korzystania z pomieszczenia. Nie dla każdego jednak czynność sprzątania bywa przyjemna, warto zatem maksymalnie ją sobie ułatwić. Doskonałym pomysłem okazują się być odkurzacze automatyczne.

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości są złożone i mogą stanowić problem w codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) jest jednym z najbardziej znanych schorzeń i może mieć znaczący wpływ na życie człowieka. Osoby z BPD często zmagają się z niestabilnymi związkami i intensywnymi reakcjami emocjonalnymi, a także z problemami dotyczącymi tożsamości i zachowania. Objawy mogą być bardzo różne u poszczególnych osób, co utrudnia postawienie diagnozy.

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Niektóre dzieci dojeżdżają do przedszkola kilkanaście kilometrów, bo w tym działającym w ich gminie jest mało miejsc, a warunki dla maluchów wołają o pomstę do nieba. Gmina Kąkolewnica zdobyła już dotację na budowę nowej placówki. Ale przeciwko są radni, którzy zarzucają, że projekt będzie zbyt drogi.

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Mecze dzień po dniu, a do tego hala inna niż zwykle. Okazuje się, że to żaden problem dla Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w piątek ograła SMS PZPS II Szczyrk 3:0, a w sobotę powtórzyła ten wynik w starciu z Maratonem Krzeszowice. Efekt? Niebiesko-białe wskoczyły na drugie miejsce w tabeli.

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Opieka medyczna – w założeniach pacjentów – powinna być skuteczna, szybka, komfortowa i pochłaniająca jak najmniej kosztów. Tylko, że to teoria: wyzwania, jakie niesie za sobą codzienna dbałość o zdrowie i aktywność wobec chorobowych wyzwań sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się np. prywatne pakiety medyczne. Warto w tym kontekście zastanowić się, co powinna uwzględniać odpowiedniej jakości opieka lekarska. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, jaka jest różnica między świadczeniami w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia a prywatnym leczeniem. Świadczenia, które zapewnia NFZ opłacane są niejako na podstawie składek, które opłaca się w ramach umów o pracę. Można więc założyć, że każda pracująca osoba składa się na całokształt działalności NFZ, a co za tym idzie – poszczególne badania, zabiegi i inne rozwiązania.

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

„Mieszkańcy szukają informacji, martwiąc się o swoich bliskich a otrzymują garść bełkotu sięgający swym poziomem kulturowym żylety na trybunach”. To jeden z komentarzy zamieszczonych na profilu gminy Wólka (powiat lubelski). Dotyczy tego, co oznacza komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia ujęć Łuszczów Pierwszy i Sobianowice. Napisał je sam wójt.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Od wtorku startuje ostatnia kolejka fazy grupowej. Z tego też względu mecze w każdej z grup będą się już odbywały o tej samej porze. Najpierw dojdzie do rozstrzygnięć w grupie A. O godz. 16 Holandia zmierzy się z Katarem, a Senegal z Ekwadorem.

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Krótka internetowa znajomość 40-latka z osobą podającą się za amerykańską żołnierkę zakończyła się utratą 15 tysięcy złotych.

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej
2 grudnia 2022, 18:00

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej

"Wojownik MDMA" to tytuł najnowszej książki Jasia Kapeli, którą kontrowersyjny autor będzie promował w lubelskiej Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12). Spotkanie zaplanowano na 2 grudnia o godz. 18.

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 złotych to kwota, na której wydanie właściwie każdy może sobie pozwolić. I tylko o tyle prosi Magdalena Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, która organizuje akcję „Paczka za dychę”. Chce pomóc jeszcze przed świętami co najmniej dwóm potrzebującym polskim rodzinom.

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Dublet Bruno Fernandesa zapewnił Portugalii wygraną nad Urugwajem i awans do fazy pucharowej. Tym samym ekipa z półwyspu iberyjskiego do ostatniego meczu w grupie może podejść z dużym luzem. Natomiast Urusi, choć całkowitych szans na awans nie stracili znaleźli się w arcytrudnej sytuacji

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!