Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2019 r.
8:06

Urzędnik pisze o „podludziach”, których trzeba "wysłać na wysypisko". Prokurator umarza sprawę

75 30 A A

– Podludzie, lewackie bydło, wyrzucić na śmietnik – tak o wykładowcach UMCS pisał pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie w tej sprawie. Uznała, że nie ma podstaw, by ścigać mężczyznę z oskarżenia publicznego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prokurator zbudowała swoją ocenę na podstawie zeznań osoby oskarżanej o dokonanie czynu zabronionego. Przyjęto jej zeznania za dobrą monetę. Tymczasem trudno oczekiwać, żeby osoba oskarżana przyznawała się do winy i działała na własną niekorzyść – komentuje decyzję śledczych prof. Piotr Witek, jeden z adresatów nienawistnego wpisu.

Lewackie degeneraty, lgbtowcy, podludzie

Wpis pojawił się pod artykułem prasowym, dotyczącym zmian w statucie UMCS. Doszło wówczas do sporu między wykładowcami a rektorem uczelni prof. Stanisławem Michałowskim. Przeciwko zmianom protestowali m.in. profesorowie Piotr Witek i Tomasz Kitliński.

„Nie znam się ale gdy widzę że protestują te lewackie degeneraty, lgbtowcy, podludzie jak Kitliński i Witek, to stoję murem za Michałowskim, precz z lewackim bydłem wygonić je do obory, żeby przestali nadal deprawować młodzież. to trza wysłać do obory albo do kanału albo na wysypisko śmieci – tam dla lewackiego gów...a jest miejsce” – komentował internauta o pseudonimie Naród Polski (pisownia oryginalna – dop. red.).

Adresaci wpisu uznali go za przejaw mowy nienawiści, propagowania wartości nazistowskich i nawoływania do przemocy. Zawiadomili o sprawie prokuraturę.

– Autor wpisu posłużył się retoryką typową dla zbrodniczego języka używanego przez nazistów w okresie III Rzeszy. Uznaliśmy również, że wpis jest przejawem publicznego lżenia i znieważenia mnie oraz prof. Tomasza Kitlińskiego – wyjaśnia prof. Witek.
Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe.

Nie dopatrzyli się przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego

Śledczy ustalili, kto jest autorem wpisu. Okazało się, że to pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Jest związany z IPN i Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Publikował na portalach nacjonalistycznych. Z wykształcenia jest historykiem. Został przesłuchany przez prokuraturę, która następnie umorzyła postępowanie w jego sprawie. W internetowym wpisie śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego.

– Czyn ten może jedynie wyczerpywać znamiona przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego, jako zniesławienie lub znieważenie konkretnych osób – informuje Bartosz Frąk, szef Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe. – Znamiona przestępstw z art. 256 KK i 257 KK nie obejmują kwestii orientacji seksualnej czy światopoglądu. Dotyczą głównie nawoływania do nienawiści czy znieważenia na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych lub bezwyznaniowość.
– Wpis nie był nawoływaniem do nienawiści?

– Tak ogólnie można powiedzieć, ale zgodnie z kodeksem musi to być nawoływanie do nienawiści na konkretnym tle, wskazanym w przepisach. W tym przypadku tak nie było – odpowiada prokurator Frąk. – Wpis dotyczył jedynie kwestii orientacji seksualnej i poglądów. Nie wyczerpuje on znamion publicznego nawoływania do popełnienia konkretnego przestępstwa.

Adresaci wpisu nie godzą się z argumentami śledczych 

– W swoim wpisie autor odhumanizował mnie i Tomasza Kitlińskiego. Pisał, że nasze miejsce jest na śmietniku, w oborze i kanale. Zostaliśmy uznani przez absolwenta KUL i doktora historii za ściek, którego zapewne trzeba się pozbyć. Dokładnie to samo robili naziści w czasie III Rzeszy i 2 wojny światowej. Odhumanizowywali Żydów, Romów, Słowian, potem ich masowo mordowali – przypomina prof. Witek.

– To przykre, że prokuratorzy nie są w stanie rozpoznać zbrodniczej, nazistowskiej retoryki w wypowiedzi.
W prokuraturze urzędnik oświadczył, iż jego wpis podyktowany był szkodliwymi i destrukcyjnymi działaniami społecznymi oraz politycznymi podejmowanymi przez historyka UMCS Piotra Witka i aktywistę środowisk LGBT i ekologicznych – Tomasza Kitlińskiego. Dlatego też adresaci wpisu wskazują również na art. 119 KK, który mówi m.in. o groźbach z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości.

– Wystarczyło go zastosować, by mieć podstawę prawną do ścigania autora wpisu z urzędu – ocenia prof. Witek.
Śledczy przypominają, że wobec umorzenia sprawy, wykładowcy mogą złożyć zażalenie. I profesorowie rozważają taką możliwość. Z wyciąganiem konsekwencji wstrzymują się przełożeni urzędnika. – Pracownik zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień. O dalszych krokach będziemy mogli mówić po ewentualnym postawieniu mu zarzutów. Do tego czasu nie komentujemy medialnych doniesień w tej sprawie – kwituje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa.

Poprosiliśmy też samego urzędnika o komentarz do sprawy. Czekamy na odpowiedź. Wcześniej jednak odmówił komentarza i rozmowy z reporterką TOK FM.

(ask)

e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jo / 2 września 2019 o 10:00
+24
wiadomo swojego mają oskarżać,tu mamy wyraznie pokazane jak dzielimy społeczeństwo na swoich i podludzi. Nienawiść w pełnej krasie
Avatar
antek / 2 września 2019 o 08:26
+21
Prokuratorzy są wzięci za mordę i siedzą cicho, bo to takie środowisko. Oni tylko potrafią udawać, że są niezależni. To sfrustrowani często z nałogami ludzie.
Avatar
J23 / 2 września 2019 o 08:29
+20
Jaką trzeba być miernotą by tak się wyrażać o innych ludziach - tymi określeniami opisał siebie. On natychmiast powinien byc wywalony ze służby
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 10:18
+14
Ciekawe,co by zrobili prokuratorzy, gdyby takie słowa podły pod adresem ich partyjnego wodza? Oto sprawiedliwość "Kalego" w wydaniu PiS.Innych można obrażać i obrzucać lotem, nas nie, bo jesteśmy u władzy. Tak było w PRL-u. mamy powtórkę!
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 08:19
+13
Faszyzm w Polsce ma się nadzwyczaj dobrze, wspierany przez partię rządzącą. PiS po wygranych wyborach weźmie się za media, nie będzie już żadna gazeta poruszać podobnych tematów, a faszyzm rozkwitnie.
Avatar
Anty L / 2 września 2019 o 08:49
+9
Kitliśńki wczoraj na FB napisał tak: "Hańba! Jestem zszokowany!!! Tak nie może być, żeby wojska obrony terytorialnej blokowały Marsz Równości w Lublinie. To pogwalcenie demokracji! Protestuję! Faszystowska militaryzacja zagraża wolności zgromadzeń, którą gwarantuje nam Konstytucja RP!!!" Nazywając wojsko polskie faszystowską militaryzacją. Czym jest więc język na FB pana Kitlińskiego? Mową miłości? I to pisze kandydat do Sejmu...
Avatar
M. / 3 września 2019 o 02:35
+8
Znam prof. Kitlińskiego osobiście. Tomasz jest jednym z najporządniejszych, najbardziej prawych i dobrych ludzi jakich spotkałam w swym życiu.  Nie znajduję więc słów na taką niesprawiedliwość! Nikogo zreztą, powiadam - nikogo! - nie wolno nazywać "podczłowiekiem". Kto nie wie, że określenie "Ubermensch" wywodzi się z nazistowskiej nomenklarury - i ideologii przede wszystkim - ten powinien czym prędzej wracać do szkoły! To skandaliczne, że o "podludziach" pisze miejski urzędnik. Równie skandaliczne, że prokurator nie dopatruje się w tym znamion przestępstwa. Podpowiem, choć nie jestem prawniczką - Art. 256 par. 1. Żyjemy w kraju, który (niemal) niepostrzeżenie staje się brunatny. 
Znam prof. Kitlińskiego osobiście. Tomasz jest jednym z najporządniejszych, najbardziej prawych i dobrych ludzi jakich spotkałam w swym życiu.  Nie znajduję więc słów na taką niesprawiedliwość! Nikogo zreztą, powiadam - nikogo! - nie wolno nazywać "podczłowiekiem". Kto nie wie, że określenie "Ubermensch" wywodzi się z nazistowskiej nomenklarury - i ideologii przede wszystkim - ten powinien czym prędzej wracać do szkoły! To skandaliczne, że o "podludziach" pisze miejski urzędnik. Równie skandaliczne, że prokurato... rozwiń
Avatar
Patriota / 2 września 2019 o 22:17
+8
Ten internetowy trop powinien być natychmiast zwolniony z urzędu marszałkowskiego. Wstyd dla tej instytucji, że pracownikiem jest najprawdopodobniej zawodowy hejter.
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 18:57
+8
Prokuratura umorzyła sprawę nie tyle nie widząc przestępstwa ile zgodnie z wykładnią litery "prawa" przez wiceministra "sprawiedliwości" Piebiaka cytuję "za dobro nie karzemy"
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 08:59
+8
Jeżeli wojska obrony terytorialnej faktycznie będą blokować ten cały przemarsz, to tamten pan miał rację. W jakimkolwiek języku to powiedział. Nie może być tak, że mundurowi będą zakazywać wolnych i pokojowych przemarszów.
Avatar
M. / 3 września 2019 o 02:35
+8
Znam prof. Kitlińskiego osobiście. Tomasz jest jednym z najporządniejszych, najbardziej prawych i dobrych ludzi jakich spotkałam w swym życiu.  Nie znajduję więc słów na taką niesprawiedliwość! Nikogo zreztą, powiadam - nikogo! - nie wolno nazywać "podczłowiekiem". Kto nie wie, że określenie "Ubermensch" wywodzi się z nazistowskiej nomenklarury - i ideologii przede wszystkim - ten powinien czym prędzej wracać do szkoły! To skandaliczne, że o "podludziach" pisze miejski urzędnik. Równie skandaliczne, że prokurator nie dopatruje się w tym znamion przestępstwa. Podpowiem, choć nie jestem prawniczką - Art. 256 par. 1. Żyjemy w kraju, który (niemal) niepostrzeżenie staje się brunatny. 
Znam prof. Kitlińskiego osobiście. Tomasz jest jednym z najporządniejszych, najbardziej prawych i dobrych ludzi jakich spotkałam w swym życiu.  Nie znajduję więc słów na taką niesprawiedliwość! Nikogo zreztą, powiadam - nikogo! - nie wolno nazywać "podczłowiekiem". Kto nie wie, że określenie "Ubermensch" wywodzi się z nazistowskiej nomenklarury - i ideologii przede wszystkim - ten powinien czym prędzej wracać do szkoły! To skandaliczne, że o "podludziach" pisze miejski urzędnik. Równie skandaliczne, że prokurato... rozwiń
Avatar
Patriota / 2 września 2019 o 22:17
+8
Ten internetowy trop powinien być natychmiast zwolniony z urzędu marszałkowskiego. Wstyd dla tej instytucji, że pracownikiem jest najprawdopodobniej zawodowy hejter.
Avatar
abc / 2 września 2019 o 21:30
+7
Rafał D? Podajcie pełne personalia. Chciałbym spojrzeć w oczy tego NADczłowieka. Z wielką chęcią bym się z nim spotkał, pokazał mój chlewik i przeprosił, że jeszcze żyję. Z wielką chęcią.
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 20:56
+4
zgnilizna
Avatar
qwerty / 2 września 2019 o 20:39
-6
Po co kłamiecie? Ta osoba nie jest związana z IPNem wystarczy sprawdzić. Od dawna nie ma też nic wspólnego z Związkiem Żołnierzy NSZ.
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 18:57
+8
Prokuratura umorzyła sprawę nie tyle nie widząc przestępstwa ile zgodnie z wykładnią litery "prawa" przez wiceministra "sprawiedliwości" Piebiaka cytuję "za dobro nie karzemy"
Avatar
trol nie ulega emocjom / 2 września 2019 o 16:07
-4
Hejt wylewany ze sPÓłdzielni PR "Dewelo-Tęcza" na przeciwników dewelo-rozwoju i krytyków dyktatorskich (nie)rządów Łamacza Ustawy Antykorupcyjnej jest bardziej "profesjonalny" - dział prawny czuwa, żeby trole z farmy nie przekroczyły granicy pozwalającej na wniesienie oskarżenia. 
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 12:47
-6
Głosuję na PiS!
Avatar
Profesor_PolLub / 2 września 2019 o 12:03
0
Zawsze gdy jest jakiś protest, dr hab. Kitlinski bierze w nim udział, do znudzenia!
Avatar
Pisior / 2 września 2019 o 11:58
-2
Doktorek po KUL i wszystko jasne. Czy ta uczelnia korzysta z pieniędzy publicznych ?
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nieczyste gry w lubelskim sanepidzie. Pracownicy zarzucają szefowej mobbing i zastraszanie
Alarm 24

Nieczyste gry w lubelskim sanepidzie. Pracownicy zarzucają szefowej mobbing i zastraszanie 0 3

Odwołania szefowej wojewódzkiego sanepidu w Lublinie chce część jej podwładnych. Swojej przełożonej zarzucają mobbing – czują się szkalowani, zastraszani, uporczywie krytykowani. Sprawę zbadają główny inspektor sanitarny i wojewoda.

Narzekają na współpracę z wójtem gm. Biała Podlaska. "To największa bzdura jaką mogę usłyszeć"

Narzekają na współpracę z wójtem gm. Biała Podlaska. "To największa bzdura jaką mogę usłyszeć" 0 2

Trzech radnych z gminy Biała Podlaska narzeka na złą współpracę z wójtem i zbyt wolny rozwój gminy. – To największa bzdura jaką mogę usłyszeć – odpowiada wójt Wiesław Panasiuk (PSL).

Nowe porządki na Starym Mieście w Lublinie. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Nowe porządki na Starym Mieście w Lublinie. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować 7 7

Na zlecenie Ratusza powstaje „Księga standardów”, która określi jak mają wyglądać na Starym Mieście piwne ogródki, jak duże mogą być szyldy i gdzie wolno przycupnąć sprzedawcom pamiątek. Urząd Miasta zbiera już sugestie od zainteresowanych mieszkańców Lublina i zaprasza ich na wspólny spacer.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2019 r. 0 0

Liga Mistrzów. Bramki Lewandowskiego i Krychowiaka

Liga Mistrzów. Bramki Lewandowskiego i Krychowiaka 0 0

W hicie pierwszej kolejki Paris Saint Germain grające bez Neymara i Kyliana Mbappe pokonało w Parku Książąt Real Madryt 3:0. Wygrane odniosły też zespoły Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka

Ekspresowo budują dojazd do S17. Prace mogą skończyć się szybciej [zdjęcia]
galeria

Ekspresowo budują dojazd do S17. Prace mogą skończyć się szybciej [zdjęcia] 10 8

Szybkie tempo robót przy budowie ul. Kusocińskiego może oznaczać, że inwestycja zakończy się szybciej niż zakładano – przewidują urzędnicy. Planowe zakończenie prac to październik przyszłego roku.

Spotkania w Bramie Grodzkiej: Ulrike Grossarth i Ośrodek Karta
19 września 2019, 16:00

Spotkania w Bramie Grodzkiej: Ulrike Grossarth i Ośrodek Karta 0 0

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" (ul. Grodzka 21) zaprasza na najbliższe spotkania. 19 września o godz. 16 będzie miała miejsce prezentacja Ośrodka Karta, natomiast 25 września o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Ulrike Grossarth.

Młodzież z Zamościa wyjdzie na Rynek Wielki, by dołączyć do grona strajkujących

Młodzież z Zamościa wyjdzie na Rynek Wielki, by dołączyć do grona strajkujących 0 2

Młodzi ludzie chcą zwracać uwagę na kryzys klimatyczny. Ale by zrobić to legalnie, powinni mieć zgodę rodziców na wyjście ze szkoły w czasie lekcji.

Kraina Lessowych Wąwozów i Lublin z turystycznymi laurami

Kraina Lessowych Wąwozów i Lublin z turystycznymi laurami 0 5

Kraina Lessowych Wąwozów oraz Lublin zostały nagrodzone tytułami Polska Marka Turystyczna. Z kolei Zamość został zauważony jako kandydat do tego tytułu.

Trudno znaleźć szefa MOSiR w Puławach. Prezydent obniża wymagania dla kandydatów

Trudno znaleźć szefa MOSiR w Puławach. Prezydent obniża wymagania dla kandydatów 1 19

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach po odejściu Antoniego Rękasa wciąż pozostaje bez dyrektora. Pierwszy konkurs nie przyniósł rozstrzygnięcia, więc Ratusz ogłosił nowy. Urzędnicy obniżyli wymagania stawiane kandydatom, zarówno te dotyczące doświadczenia, jak i znajomości poszczególnych ustaw.

Łęczna: Ulica Nadrzeczna do remontu jeszcze w tym roku

Łęczna: Ulica Nadrzeczna do remontu jeszcze w tym roku 0 0

Łęczna uzyskała kolejne dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Jest nowa trasa Marszu Równości w Lublinie. Wystawa militariów już nie przeszkodzi

Jest nowa trasa Marszu Równości w Lublinie. Wystawa militariów już nie przeszkodzi 114 41

W środę do Urzędu Miasta wpłynęło zgłoszenie o zmianie trasy tęczowego pochodu zaplanowanego na 28 września w centrum Lublina.

Eksperci chwalą potencjał gospodarczy Lublina

Eksperci chwalą potencjał gospodarczy Lublina 1 44

W środę ogłoszony został nowy raport o potencjale gospodarczym miasta przygotowany przez firmy Antal, Cushman&Wakefield oraz Vastint.

EKS Start Elbląg – MKS Perła Lublin 21:30. Koncert po przerwie

EKS Start Elbląg – MKS Perła Lublin 21:30. Koncert po przerwie 0 0

Elbląg w poprzednich latach był dla MKS Perła Lublin bardzo trudnym terenem. W tym sezonie mistrzynie Polski są jednak w znakomitej formie i rozbiły Start aż 30:21

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.