Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 maja 2017 r.
19:52

W Lublinie ubędzie aptek, a leki podrożeją? Radni PO ostrzegają

0 39 A A

Ograniczenie dostępu do leków i wzrost ich cen oraz brak możliwości otworzenia apteki przez młodych farmaceutów. Takie między innymi skutki, według lubelskich radnych PO, będą miały zmiany w prawie farmaceutycznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

– To zmiana nie dla mieszkańców, ale dla wąskiego grona właścicieli aptek – podkreślał na piątkowej konferencji miejski radny PO Michał Krawczyk. – Konsekwencje będą bardzo poważne.

Chodzi m.in. o zakaz koncentracji aptek. Po zmianie jedna apteka ma przypadać na trzy tysiące mieszkańców. – Teraz w Lublinie jest ponad 280 aptek, po zmianach będzie ich zaledwie 113 – mówi radny Bartosz Margul. – Według nowego prawa nie będzie mogła powstać żadna nowa apteka, dopóki ten limit jest przekroczony.

– Co więc z nowymi osiedlami, które nie będą miały aptek? Czy np. mieszkańcy Czubów będą musieli jeździć aż do centrum, żeby kupić leki? – pytał radny Jarosław Pakuła.

Kolejne ograniczenie to maksymalnie cztery apteki w rękach jednego właściciela. – Przełoży się to na wzrost cen leków, co z kolei dotknie pacjentów – zaznaczył Margul. – Własnych aptek nie będą też mogli otworzyć absolwenci farmacji. A ze statystyk wynika, że takie plany ma ok. 30 proc. studentów tego kierunku.

Jak zaznaczali radni, apteki nie będzie można też przenieść do innego miejsca, bo zezwolenie będzie wydawane na konkretny lokal. Co więcej – kierownikiem apteki będzie mógł być tylko farmaceuta, co stawia pod znakiem zapytania np. możliwość dziedziczenia w przypadku, jeśli dziecko ma inne wykształcenie.

Co na to samorząd aptekarski? – Odnosimy się do nowelizacji ustawy bardzo pozytywnie, bo ma ona przede wszystkim zapobiec szybko postępującej monopolizacji rynku przez sieci, które cały czas otwierają nowe apteki – mówi Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i zaznacza: W dalszym ciągu jest bardzo dużo aptek, niektórzy nawet twierdzą, że za dużo. W związku z tym konkurencja jest cały czas, przez co nie ma zagrożenia, że ceny leków wzrosną, że dostęp do nich będzie ograniczony.

Prezes dodaje, że przepisy przewidują dziedziczenie apteki w przypadkach, kiedy dzieci nie są farmaceutami. – Będzie się to jednak wiązało z tym, że nie krócej niż w ciągu roku będą musiały ją sprzedać. Możemy to jednak porównać do dziedziczenia kancelarii notarialnej lub gabinetu lekarskiego przez dzieci, które mają zupełnie inne wykształcenie. Pytanie: czy powinny je prowadzić i dlaczego z farmaceutami ma być inaczej? – komentuje Barszcz. – Co do aptek, które mogliby otwierać absolwenci farmacji, to już w tym momencie niewielki procent z nich odważyłby się otworzyć indywidualną aptekę przy takiej konkurencji ze strony sieci, a przecież takie apteki, które teraz działają, nie będą likwidowane.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 22:57
+1
Aptekarze się cieszą bo zarobią więcej, klienci nie mają tutaj znaczenia bo ile by lek nie kosztował i tak go kupią.
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 22:33
+1
Bzdura, totalna bzdura!. To tak ma wyglądać kapitalizm do którego (prawie) wszyscy tak dążyli. Ograniczenie zrozumieć można by było gdyby dotyczyło wspomnianych"sieci" ale to też nie zgodne z ideą "wolnego rynku". Obecnie wiadomo, że "sieci" które i tak już się zadomowiły lobbowały "za" no bo obywatela-suwerena nikt o to nie pytał. Rzec by można że to posłowie za nas dobrze nam zrobią ano trzeba by to ocenić. Ale i teoretycznie wiadomo,że ustawa jest do kitu. Ustawa nie chroni obywatela, absolwenta farmacji ani majątku. Cofamy się do czasów gorszych niż "komuna". Za komuny (tak już pod koniec lat 80) o dziwo było więcej swobody gospodarczej niż teraz. System ZUS owski prostszy, podatkowy też, a podejrzewam że i mniej było przekrętów choćby na słynnym VAT-cie. W społeczeństwie, tym świadomym jest przekonanie, że nikomu nie przeszkadza że jest dużo sklepów, punktów sprzedaży telefonów, mediów itp. Wiadomo że jak jest tego dużo to zyska konsument a tak , "ni w pipę ni w spak", jak to mawiał pan Alojzy z Kaliny.
Bzdura, totalna bzdura!. To tak ma wyglądać kapitalizm do którego (prawie) wszyscy tak dążyli. Ograniczenie zrozumieć można by było gdyby dotyczyło wspomnianych"sieci" ale to też nie zgodne z ideą "wolnego rynku". Obecnie wiadomo, że "sieci" które i tak już się zadomowiły lobbowały "za" no bo obywatela-suwerena nikt o to nie pytał. Rzec by można że to posłowie za nas dobrze nam zrobią ano trzeba by to ocenić. Ale i teoretycznie wiadomo,że ustawa jest do kitu. Ustawa nie chroni obywatela, absolwenta f... rozwiń
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 21:40
+1
Barszcz się cieszy, bo aptekarze będą mieli prawnie zagwarantowany monopol. Co komu przeszkadzają sieci skoro są one w 80-90% sieciami polskimi? Dlaczego ludzie tam chca kupowac, bo jest taniej i dlatego aptekarze chcieli blokady. Zapłaci za to pacjent.
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 21:34
+1
A co te zmiany mają usprawnić? Chodzi o to żeby chorzy pokornie stali w coraz dłuższych kolejkach w aptekach, wtedy kolejki w przychodniach się zmniejszą.
Avatar
bobas / 7 maja 2017 o 20:37
+1
A po co kogoś straszyć, przecież każdy w miarę rozgarnięty człowiek widzi, że te pomysły rodem z Francji służą tylko kaście pomniejszych farmaceutów. Nie widzę ani jednego pozytywu takiej ustawy dla zwykłego obywatela, który po prostu chce jak najtańszych (konkurencja) i łatwo dostępnych (nieograniczana liczba aptek) leków.
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 01:01
0
fahofcy od aptek teraz się z robili młode wilczki i jeden stary co kiosk prowadził ......fahofce że hej ,,,,,samorząd aptekarski mówi za siebie przeczytać powiesić nad łóżkiem i rano na pamięć się łuczyć.... Odnosimy się do nowelizacji ustawy bardzo pozytywnie, bo ma ona przede wszystkim zapobiec szybko postępującej monopolizacji rynku przez sieci, które cały czas otwierają nowe apteki – mówi Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i zaznacza: W dalszym ciągu jest bardzo dużo aptek, niektórzy nawet twierdzą, że za dużo. W związku z tym konkurencja jest cały czas, przez co nie ma zagrożenia, że ceny leków wzrosną, że dostęp do nich będzie ograniczony. no teraz co wymyślicie....krytyka połowu ryb czy lotów bocianów lewą stroną.....chopy chopy z PEŁO Łopamientajta sie i łogarnijta
fahofcy od aptek teraz się z robili młode wilczki i jeden stary co kiosk prowadził ......fahofce że hej ,,,,,samorząd aptekarski mówi za siebie przeczytać powiesić nad łóżkiem i rano na pamięć się łuczyć.... Odnosimy się do nowelizacji ustawy bardzo pozytywnie, bo ma ona przede wszystkim zapobiec szybko postępującej monopolizacji rynku przez sieci, które cały czas otwierają nowe apteki – mówi Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i zaznacza: W dalszym ciągu jest bardzo dużo aptek, niektórzy nawet twierdzą, że za dużo.... rozwiń
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 14:06
0
To nie są apteki tylko drogerie z preparatami do mycia tyłka i parafarmaceutykami.
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 12:56
0
PO co straszyć? to PO trzeba się bać ?
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 12:42
0
Kolejny wygłup polityczny radnych PO sami specjaliści dobre a ten ostatni kiosk na Węglinie prowadził czy coś w tym stylu znawcy farmacji oj waj ....Skoro samorząd aptekarski mówi ustawa ok a oni że beeee polityka polityka z Warszawy zajechała ....smutne to chłopy do roboty się bierzcie....nie za apteki.....niedawno murek z kwiatami remontował radny a inny walczy z kim i o co nie wiadomo...żeniua...
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 12:04
0
Ginekolog dłubie w oku, a powinien... okulista. Niech się radni PO zajmą sprawami miasta, a leki i apteki niech zostawią lekarzom i farmaceutom, co ich pacjentom może wyjść tylko na zdrowie.
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 01:01
0
fahofcy od aptek teraz się z robili młode wilczki i jeden stary co kiosk prowadził ......fahofce że hej ,,,,,samorząd aptekarski mówi za siebie przeczytać powiesić nad łóżkiem i rano na pamięć się łuczyć.... Odnosimy się do nowelizacji ustawy bardzo pozytywnie, bo ma ona przede wszystkim zapobiec szybko postępującej monopolizacji rynku przez sieci, które cały czas otwierają nowe apteki – mówi Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i zaznacza: W dalszym ciągu jest bardzo dużo aptek, niektórzy nawet twierdzą, że za dużo. W związku z tym konkurencja jest cały czas, przez co nie ma zagrożenia, że ceny leków wzrosną, że dostęp do nich będzie ograniczony. no teraz co wymyślicie....krytyka połowu ryb czy lotów bocianów lewą stroną.....chopy chopy z PEŁO Łopamientajta sie i łogarnijta
fahofcy od aptek teraz się z robili młode wilczki i jeden stary co kiosk prowadził ......fahofce że hej ,,,,,samorząd aptekarski mówi za siebie przeczytać powiesić nad łóżkiem i rano na pamięć się łuczyć.... Odnosimy się do nowelizacji ustawy bardzo pozytywnie, bo ma ona przede wszystkim zapobiec szybko postępującej monopolizacji rynku przez sieci, które cały czas otwierają nowe apteki – mówi Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i zaznacza: W dalszym ciągu jest bardzo dużo aptek, niektórzy nawet twierdzą, że za dużo.... rozwiń
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 14:06
0
To nie są apteki tylko drogerie z preparatami do mycia tyłka i parafarmaceutykami.
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 12:56
0
PO co straszyć? to PO trzeba się bać ?
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 12:42
0
Kolejny wygłup polityczny radnych PO sami specjaliści dobre a ten ostatni kiosk na Węglinie prowadził czy coś w tym stylu znawcy farmacji oj waj ....Skoro samorząd aptekarski mówi ustawa ok a oni że beeee polityka polityka z Warszawy zajechała ....smutne to chłopy do roboty się bierzcie....nie za apteki.....niedawno murek z kwiatami remontował radny a inny walczy z kim i o co nie wiadomo...żeniua...
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 12:04
0
Ginekolog dłubie w oku, a powinien... okulista. Niech się radni PO zajmą sprawami miasta, a leki i apteki niech zostawią lekarzom i farmaceutom, co ich pacjentom może wyjść tylko na zdrowie.
Avatar
Ciekawy / 8 maja 2017 o 11:52
0
Co by tu jeszcze spieprzyć?
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 11:37
0
Czy jest ktoś z PO, kto choć raz powiedział prawdę?
Avatar
and / 8 maja 2017 o 11:19
0
miałem przepisany lek, który kupowałem ja i tylko jedna inna osoba. Nie dziwię się, że musiałem przyjść drugi raz - przecież apteka to też "sklep" - nie musi blokować pieniędzy na leki sprzedawane raz na trzy miesiące. Apteka przecież kupuje leki z hurtowni, tak jak np. wódki i wina kupuje sklep alkoholowy. Mam w rodzinie osobę której lekarz przpisuje przykładowo 6 opakowań leku. Raz na 2 miesiące. I co - ma apteka trzymać taką ilość pudełek tylko dlatego? Z hurtowni są w moim mieście dwie dostawy dziennie. Ale to jest własnie to, co spowoduje wzrost cen gdy zmniejszy się ilość aptek. Będą musiały apteki trzymać takie leki na stanie. Pozdrawiam.
miałem przepisany lek, który kupowałem ja i tylko jedna inna osoba. Nie dziwię się, że musiałem przyjść drugi raz - przecież apteka to też "sklep" - nie musi blokować pieniędzy na leki sprzedawane raz na trzy miesiące. Apteka przecież kupuje leki z hurtowni, tak jak np. wódki i wina kupuje sklep alkoholowy. Mam w rodzinie osobę której lekarz przpisuje przykładowo 6 opakowań leku. Raz na 2 miesiące. I co - ma apteka trzymać taką ilość pudełek tylko dlatego? Z hurtowni są w moim mieście dwie dostawy dziennie. Ale to jest własnie to, ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 10:41
0
jestem za tym by ograniczyć ilość banków i aptek w mieście, bo przy Krakowskim tylko banki i apteki. Chyba to najlepszy geszeft.
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 10:39
0
trzeba by apteki prowadzili farmaceuci z Klauzulą sumienia a najlepiej zakonnicy
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 5 0

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 7 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 0 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 2

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 2

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 27 20

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 11

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!