Będą msze święte i konferencja naukowa na KUL. Wydany zostanie pamiątkowy album. W piątek, w pierwszą rocznicę śmierci arcybiskupa, w Lublinie zacznie działać ośrodek wsparcia dla osób bezdomnych. A w archikatedrze zostanie odsłonięte epitafium zmarłego metropolity.
– W poniedziałek zaczęliśmy skuwać ścianę w kościele – mówi Bożena Rybicka, właścicielka firmy Marmury Centrum Lublin, zakładu kamieniarskiego w Markuszowie. – Teraz kolejno będziemy montować belki. W czwartek rano będzie można zobaczyć już coś więcej.
Ozdobna płyta z portretem zmarłego znajdzie się na jednym z filarów katedry. Będzie widoczna z nawy głównej kościoła. Projekt wykonał lubelski artysta Zbigniew Kotyłło.
Epitafium zostanie poświęcone w piątek, podczas nabożeństwa, które rozpocznie się o godz. 19. – Będzie to msza święta koncelebrowana – zapowiada ks. Adam Lewandowski, kustosz archikatedry. – Będzie jej przewodniczyć arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
O swoim kanclerzu i wykładowcy pamiętają również pracownicy i studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W piątek o godz. 12.15 w kościele akademickim KUL zostanie odprawiona msza święta w intencji śp. abp. Życińskiego. Będzie jej przewodniczyć biskup Mieczysław Cisło. Zaplanowano również konferencję naukową pt. "Przyroda – Człowiek – Bóg. Wokół myśli filozoficznej Arcybiskupa Józefa Życińskiego”. Spotkanie w auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego rozpocznie się o godz. 10.
Zacznie też działać Fundusz Stypendialny im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego "Świadkowie Bożego piękna”. Jego celem będzie wpieranie uzdolnionej młodzieży z biednych rodzin.
Tego samego dnia zostanie wydany również ponad 200 stronicowy album "Wasz Pasterz abp Józef”. To publikacja Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium. – Chcieliśmy przypomnieć przesłanie ks. arcybiskupa i podziękować mu za to, co zrobił – tłumaczy siostra Maryla Koper, która przygotowała album wraz z ks. Tomaszem Adamczykiem. – Naszym celem było pokazanie arcybiskupa jako człowieka, pasterza, naukowca i intelektualisty. Będzie dużo zdjęć, również tych nigdzie wcześniej nie publikowanych, z lat jego młodości.
Dochód ze sprzedaży książki trafi na Fundusz Stypendialny. Arcybiskup Józef Życiński zmarł na zawał serca 10 lutego 2011 r. w Rzymie. Miał 62 lata.