Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2012 r.
13:33
Edytuj ten wpis

W pracy kradniemy na potęgę. Zaczyna się od małych rzeczy

0 20 A A

Co druga osoba przyznaje się, że kradnie w pracy. 78 proc. firm ucierpiało w tym roku z powodu nieuczciwych zachowań swoich pracowników. Co trzeci sprawca wpada… przypadkiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zaczyna się od małych rzeczy – kradzież długopisów, notesów, oszukiwanie na paliwie – tłumaczy Mieszko Maj, psycholog biznesu. – Najczęściej złodziej usprawiedliwiając swój czyn myśli "pracodawca i tak na tym nie ucierpi” albo "każdy na moim miejscu skorzystałby z okazji” .

– To jest wstydliwa sprawa dla pracodawcy. Niechętnie przyznają, dlaczego mamy zamontować ukryte kamery. Nieliczni mówią: Muszę złapać dwóch magazynierów. Ale im większa firma, taka na 20–30 osób tym większy problem z kradzieżami. Pracowaliśmy na zlecenie zakładu pracy, który tracił 10–20 tysięcy miesięcznie. Łatwo obliczyć, kiedy monitoring się zwróci. Najczęściej to są braki w materiałach, opóźnienia w produkcji z tego powodu, kradzieże w marketach – mówi Andrzej Bąk, właściciel Abaks-Systemu, lubelskiej firmy zajmującej się systemami zabezpieczeń. – Czasami montaż kamery wystarczy by kradzieże się skończyły. Najczęściej giną niewielkie, wartościowe rzeczy, ale to nie problem pracownika jubilera, tylko półki z papierosami – dodaje.

W anonimowych badaniach połowa ankietowanych pracowników przyznaje, że przywłaszcza sobie mienie firmy, w której pracuje.

– Najczęściej kradną pracownicy w wieku 26–40 lat. To 60 proc. wszystkich sprzeniewierzeń. W 90 proc. to mężczyźni, którzy pracują w firmie 4–10 lat i są to w większości szeregowi pracownicy. Co ciekawe z roku na rok jest więcej nieuczciwych informatyków a mniej zaopatrzeniowców i handlowców – zauważają Katarzyna Kowalczyk i Bartosz Pikuła z Euler Hermes, którzy badali zjawisko anomii pracowniczej.

– To jest droższa usługa niż udowodnienie małżeńskiej zdrady i zależy od skali szkody jaką ponosi pracodawca – mówi lubelski detektyw Krzysztof Szaruga, który przyznaje, że co 10 zlecenie dotyczy kradzieży w firmach. – Audyt nie złapie sprytnej księgowej, która kradnie pieniądze ale w dokumentach wszystko się zgadza, ani zaopatrzeniowca, który zawyża ceny produktów, bo dogadał się z dostawcą i dzieli się z nim nadwyżką. Jestem na rynku 10 lat i zleceń uszczelnienia procedur jest coraz więcej. Od fałszywych przelewów po farby czy meble, które znikają z magazynów – dodaje Szaruga.

Najczęstsze rodzaje nadużyć

Przywłaszczenia (36 proc.) (Sprawca postępuje z rzeczą jakby był jej właścicielem)
Kradzieże (28 proc.).
Oszustwa (16 proc.)
Oszustwa komputerowe (4 proc.)
Fałszerstwa (2 proc.).
Korzystania z komputera służbowego, telefonu czy samochodu do celów prywatnych (30 proc.)
Nadużycia przy rozliczeniu wydatków służbowych (27 proc.)
(w ankiecie Euler Hermes można było podać więcej niż jedną odpowiedź)

Co robi firmowy złodziej

Kradnie produkty, półprodukty, surowce
Pozoruje pracę
Używa samochodu służbowego i telefonu służbowego do celów prywatnych
Wcześniej wychodzi z pracy bez wiedzy i zgody pracodawcy
Załatwia prywatne sprawy podczas godzin pracy
Wynosi do domu drobny sprzęt i spisuje go na straty w czasie remanentu
Używa kart rabatowych klientów i tak kradnie pieniądze
Poświadcza nieprawdę w raportach
Śpi w pracy.

Pracownicy handlu detalicznego potrafią w rok okraść swoich pracodawców na ponad 1,7 mld złotych. Co trzecia kradzież w handlu to kradzież "wewnętrzna” (deklarowane straty finansowe przedsiębiorców za 2011 rok).

Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy z tego powodu 3. miejsce w Europie! Bardziej kradną jedynie pracownicy w Rosji i na Słowacji. Najuczciwsi są Austriacy.
(dane z Euler Hermes, Pracodawcy RP, CBM Indicator 2012 i globalretailtheftbarometer.com.)

Fakty i mity

"Płacąc więcej pracownikom, zapobiegnę okradaniu” – założenie jest błędne, ponieważ anomia nie zależy od wysokości pensji.

"Wyrzucę kilkoro dla przykładu, to nikt nie będzie więcej kradł” – założenie jest błędne, ponieważ przez pewien czas proceder będzie się odbywać na mniejszą skalę – strach przed przyłapaniem nie trwa bowiem długo i powróci w końcu do punktu wyjścia.

"Ludzie są z gruntu źli” – takie rozważania zostawmy filozofom, nie wynika z nich nic praktycznego.

"Wprowadzenie kontroli zmniejszy proceder” – doświadczenie uczy, że pewna kontrola jest niezbędna, bo zapobiega powstaniu poczucia bezkarności u kradnących. Natomiast im większa kontrola, tym także wyższe koszty, a anomia nie maleje (każdy system można obejść).

"Wymienię wszystkich pracowników na nowych, nieskażonych okradaniem” – okradanie pracodawcy w Polsce ma długie tradycje (głównie za sprawą PRL i chęci do oszukiwania poprzednich władz) i jest powszechnie dziedziczone społecznie, niesione kulturą organizacyjną przedsiębiorstw.

Co robić, aby pracownicy nie okradali firmy?

Doprowadź do tego, że praca nabierze dla pracowników znaczenia moralnego, zostanie powiązana z ich poczuciem własnej godności, z cenionymi przez nich osobiście wartościami.

Daj dobry przykład – bądź transparentny.

Nie moralizuj – ludzie wiedzą, co jest dobre, a co złe.

Wprowadź jasne zasady rekrutacji i selekcji.

Zapoznaj każdego nowego pracownika z wartościami firmy, powiąż je z jego czynnościami w pracy.

Wprowadź i określ opis stanowisk oraz zakres obowiązków i odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach pracy.

Wprowadź nagrody symboliczne.

Wprowadź jasne zasady w organizacji co do kary i kontroli (w innym przypadku dochodzi do syndromu bezkarności), pamiętając przy tym, żeby utrzymać zdrową równowagę pomiędzy kontrolą a zaufaniem.

Ogranicz możliwości stawiania ludzi w sytuacji pokusy (szczególnie w grupie!).

Wprowadź rutynowe, powszechne audyty wewnętrzne (jako element zdrowej kontroli).

Badanie

Zostało przeprowadzone przez Euler Hermes wśród członków organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Osoby, które wzięły udział w badaniu to prezesi, członkowie zarządów i rad nadzorczych, kadra kierownicza oraz właściciele przedsiębiorstw. Największą liczbę przebadanych przedsiębiorstw pod względem liczby zatrudnionych pracowników stanowiły przedsiębiorstwa średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników i duże (powyżej 250 pracowników).
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jun / 7 września 2012 r. o 10:05
+1
Daliście się zakręcić.To artykuł sponsorowany przez firmę która poszukuje klientów do obróbki.Dla przykładu firmy sprzedające programy antywirusowe piszą o ogromnej ilości wirusów atakujących nas komputer w ciągu miesiąca,a wielu ludzi nigdy nie doświadczyło wirusa nie mając takiego programu.Reklama,reklama,reklama.
Avatar
Gość / 7 września 2012 r. o 06:18
+1
Jeśli ktoś śpi w pracy, to znaczy, że może sobie na to pozwolić (widać zrobił pracę i czeka na fajrant) - wolę jak ktoś śpi niż robi wokół siebie dym, że taki wspaniały jest i biega po całym biurze, wszędzie go pełno, a robota stoi w miejscu. Głupi ten raport jest.
Avatar
Gość / 7 września 2012 r. o 04:42
+1
[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120906/LUBLIN/120909630"]"W pracy kradniemy na potęgę"[/url]


Tak, kradniecie. Potem większość z was w niedzielę leci do kościółka podlizać się trochę swojemu panu Bogu. A od poniedzałku znów kradniecie.
Avatar
Michael / 26 czerwca 2018 r. o 09:26
0
***s://finanse.wp.pl/drobne-kradzieze-w-pracy-groza-dyscyplinarka-6114164777175169a u mnie były problemy z kradzieżami, ale ogólnie pracownicy byli dobrzy i nie chciałem ich karać czy zwalniać.. poinformowałem pracowników że są zakładam kamerki, żeby ich postraszyć, ale nie wierzyli, bo kamera nie była taka standardowa, tylko kupiłem taką w żarówce. kilku sobie pozwalalo dalej dopóki im nie pokazałem nagrań - ogarnęli się od ręki. jak ktoś chce to tu można kupic taniej ***s://***alfatronik.com.pl/kamera-internetowa-w-zarowce-wifi-p-226.html- wygląda jak zwykła żarówka. nikt się nie zaczai
***s://finanse.wp.pl/drobne-kradzieze-w-pracy-groza-dyscyplinarka-6114164777175169a u mnie były problemy z kradzieżami, ale ogólnie pracownicy byli dobrzy i nie chciałem ich karać czy zwalniać.. poinformowałem pracowników że są zakładam kamerki, żeby ich postraszyć, ale nie wierzyli, bo kamera nie była taka standardowa, tylko kupiłem taką w żarówce. kilku sobie pozwalalo dalej dopóki im nie pokazałem nagrań - ogarnęli się od ręki. jak ktoś chce to tu można kupic taniej ***s://***alfatronik.com.pl/kamera-internetowa-w-zarowce-wifi-p-226.html-... rozwiń
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 r. o 17:08
0
Jestem właścicielem sklepu z odzieżą i ostatnio miałem sytuację, gdzie podejrzewałem, że moja pracownica kradnie na potęgę, ale nigdy nie mogłem złapać jej za rękę. Poprosiłem o pomoc Detektyw Skrzypek, która bezproblemowo i szybko rozwiązała mój problem. A pracownicę natychmiast zwolniłem.
Avatar
Wala / 7 września 2012 r. o 10:14
0
Takich głupot to dawno nie czytałam .Co może wynieść szeregowy pracownik z marketu .Nic wychodząc jest sprawdzany .Kradną ci wyżej kierownicy.Działąją na szkodę pracodawcy -na sklepie 3 pracowników i trzech kierowników na zapleczu .nawet załogi ie potrafią zintegrować .Carfour ,Stokrotka to brud ,malaria i korniki .nawet w panstwowych firmach to jest oszczędzanie 2 pracowników za czterech pracuje ,a później jest się czym dzielić .Gdyby pracownik kradł to i słusznie ,bo 900 zł na umowę zlecenie to jest mało nawet w Polsce .Jaka płaca taka praca ,Kradną księgowe ,dyrektorzy ,bo krdną miliony .Nie są karani ,a za ukradzioną bułkę za 40 gr naje sie złodziej wstydu ;ochrona ,policja .
Takich głupot to dawno nie czytałam .Co może wynieść szeregowy pracownik z marketu .Nic wychodząc jest sprawdzany .Kradną ci wyżej kierownicy.Działąją na szkodę pracodawcy -na sklepie 3 pracowników i trzech kierowników na zapleczu .nawet załogi ie potrafią zintegrować .Carfour ,Stokrotka to brud ,malaria i korniki .nawet w panstwowych firmach to jest oszczędzanie 2 pracowników za czterech pracuje ,a później jest się czym dzielić .Gdyby pracownik kradł to i słusznie ,bo 900 zł na umowę zlecenie to jest mało nawet w Polsce .Jaka płaca taka pra... rozwiń
Avatar
Gość / 7 września 2012 r. o 08:58
0
TUSKU,jak nie kraść,to jak żyć. Wy kradniecie miliony i to w majestacie prawa,a bezdomnego za bułkę do kryminału ????? Chyba żeście oći pieli od nadmiaru tej władzy.
Avatar
kaj / 7 września 2012 r. o 08:44
0
Jeśli chodzi o używanie służbowych samochodów do celów prywatnych to przodują w tym właściciele firm.
Avatar
Gość / 6 września 2012 r. o 22:18
0
Zaczną płacić to zmaleją kradzieże.Jak mam przeżyć miesiąc za 2,5k ? Uciekając na zachód chyba.
Avatar
prok.kaczmarek / 6 września 2012 r. o 20:38
0
[quote name='.' timestamp='1346934394' post='671274']
Większość Polaków to gorliwi katolicy.Chodzą do kościoła. Tylko nie wiedzą po co.I stanowione prawo Do 1000 złotych straty to mała szkodliwość czynu.I oto rezultaty.
[/quote]



Proszę więcej czytać a mniej pisać bzdur.
Nie tysiąc a 300 złoty.
Avatar
Michael / 26 czerwca 2018 r. o 09:26
0
***s://finanse.wp.pl/drobne-kradzieze-w-pracy-groza-dyscyplinarka-6114164777175169a u mnie były problemy z kradzieżami, ale ogólnie pracownicy byli dobrzy i nie chciałem ich karać czy zwalniać.. poinformowałem pracowników że są zakładam kamerki, żeby ich postraszyć, ale nie wierzyli, bo kamera nie była taka standardowa, tylko kupiłem taką w żarówce. kilku sobie pozwalalo dalej dopóki im nie pokazałem nagrań - ogarnęli się od ręki. jak ktoś chce to tu można kupic taniej ***s://***alfatronik.com.pl/kamera-internetowa-w-zarowce-wifi-p-226.html- wygląda jak zwykła żarówka. nikt się nie zaczai
***s://finanse.wp.pl/drobne-kradzieze-w-pracy-groza-dyscyplinarka-6114164777175169a u mnie były problemy z kradzieżami, ale ogólnie pracownicy byli dobrzy i nie chciałem ich karać czy zwalniać.. poinformowałem pracowników że są zakładam kamerki, żeby ich postraszyć, ale nie wierzyli, bo kamera nie była taka standardowa, tylko kupiłem taką w żarówce. kilku sobie pozwalalo dalej dopóki im nie pokazałem nagrań - ogarnęli się od ręki. jak ktoś chce to tu można kupic taniej ***s://***alfatronik.com.pl/kamera-internetowa-w-zarowce-wifi-p-226.html-... rozwiń
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 r. o 17:08
0
Jestem właścicielem sklepu z odzieżą i ostatnio miałem sytuację, gdzie podejrzewałem, że moja pracownica kradnie na potęgę, ale nigdy nie mogłem złapać jej za rękę. Poprosiłem o pomoc Detektyw Skrzypek, która bezproblemowo i szybko rozwiązała mój problem. A pracownicę natychmiast zwolniłem.
Avatar
Wala / 7 września 2012 r. o 10:14
0
Takich głupot to dawno nie czytałam .Co może wynieść szeregowy pracownik z marketu .Nic wychodząc jest sprawdzany .Kradną ci wyżej kierownicy.Działąją na szkodę pracodawcy -na sklepie 3 pracowników i trzech kierowników na zapleczu .nawet załogi ie potrafią zintegrować .Carfour ,Stokrotka to brud ,malaria i korniki .nawet w panstwowych firmach to jest oszczędzanie 2 pracowników za czterech pracuje ,a później jest się czym dzielić .Gdyby pracownik kradł to i słusznie ,bo 900 zł na umowę zlecenie to jest mało nawet w Polsce .Jaka płaca taka praca ,Kradną księgowe ,dyrektorzy ,bo krdną miliony .Nie są karani ,a za ukradzioną bułkę za 40 gr naje sie złodziej wstydu ;ochrona ,policja .
Takich głupot to dawno nie czytałam .Co może wynieść szeregowy pracownik z marketu .Nic wychodząc jest sprawdzany .Kradną ci wyżej kierownicy.Działąją na szkodę pracodawcy -na sklepie 3 pracowników i trzech kierowników na zapleczu .nawet załogi ie potrafią zintegrować .Carfour ,Stokrotka to brud ,malaria i korniki .nawet w panstwowych firmach to jest oszczędzanie 2 pracowników za czterech pracuje ,a później jest się czym dzielić .Gdyby pracownik kradł to i słusznie ,bo 900 zł na umowę zlecenie to jest mało nawet w Polsce .Jaka płaca taka pra... rozwiń
Avatar
Jun / 7 września 2012 r. o 10:05
+1
Daliście się zakręcić.To artykuł sponsorowany przez firmę która poszukuje klientów do obróbki.Dla przykładu firmy sprzedające programy antywirusowe piszą o ogromnej ilości wirusów atakujących nas komputer w ciągu miesiąca,a wielu ludzi nigdy nie doświadczyło wirusa nie mając takiego programu.Reklama,reklama,reklama.
Avatar
Gość / 7 września 2012 r. o 08:58
0
TUSKU,jak nie kraść,to jak żyć. Wy kradniecie miliony i to w majestacie prawa,a bezdomnego za bułkę do kryminału ????? Chyba żeście oći pieli od nadmiaru tej władzy.
Avatar
kaj / 7 września 2012 r. o 08:44
0
Jeśli chodzi o używanie służbowych samochodów do celów prywatnych to przodują w tym właściciele firm.
Avatar
Gość / 7 września 2012 r. o 06:18
+1
Jeśli ktoś śpi w pracy, to znaczy, że może sobie na to pozwolić (widać zrobił pracę i czeka na fajrant) - wolę jak ktoś śpi niż robi wokół siebie dym, że taki wspaniały jest i biega po całym biurze, wszędzie go pełno, a robota stoi w miejscu. Głupi ten raport jest.
Avatar
Gość / 7 września 2012 r. o 04:42
+1
[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120906/LUBLIN/120909630"]"W pracy kradniemy na potęgę"[/url]


Tak, kradniecie. Potem większość z was w niedzielę leci do kościółka podlizać się trochę swojemu panu Bogu. A od poniedzałku znów kradniecie.
Avatar
Gość / 6 września 2012 r. o 22:18
0
Zaczną płacić to zmaleją kradzieże.Jak mam przeżyć miesiąc za 2,5k ? Uciekając na zachód chyba.
Avatar
prok.kaczmarek / 6 września 2012 r. o 20:38
0
[quote name='.' timestamp='1346934394' post='671274']
Większość Polaków to gorliwi katolicy.Chodzą do kościoła. Tylko nie wiedzą po co.I stanowione prawo Do 1000 złotych straty to mała szkodliwość czynu.I oto rezultaty.
[/quote]



Proszę więcej czytać a mniej pisać bzdur.
Nie tysiąc a 300 złoty.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muzyczny Stand-Up Czesława Mozila w Klubie Kazik
6 października 2021, 19:00

Muzyczny Stand-Up Czesława Mozila w Klubie Kazik

W środę, 6 października o godz. 19 w Klubie Studenckim Kazik (ul. Nadbystrzycka 40a) wystąpi popularny Czesław Mozil z programem "Muzyczny Stand-Up".

Lubelskie: Samorządy dostały ekstra fundusze na lokalne remonty dróg

Lubelskie: Samorządy dostały ekstra fundusze na lokalne remonty dróg

Dodatkowe 13 mln zł trafiło do gmin i powiatów z woj. lubelskiego na remonty i budowę dróg. 19 samorządów otrzymało pieniądze zaoszczędzone przy inwestycjach realizowanych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W listopadzie powinny być znane wyniki naboru do przyszłorocznej edycji programu.

Kierowca ciężarówki nie ustąpił pierwszeństwa. Zderzył się z 17-letnim motorowerzystą

Kierowca ciężarówki nie ustąpił pierwszeństwa. Zderzył się z 17-letnim motorowerzystą

17-latek trafił z obrażeniami do szpitala w wyniku wypadku, do którego doszło w piątek w miejscowości Trzydnik Duży (pow. kraśnicki). Nastolatek zderzył się z samochodem ciężarowym

Polacy zameldowali się w finale Speedway of Nations. Na Łotwie jeździł Dominik Kubera

Polacy zameldowali się w finale Speedway of Nations. Na Łotwie jeździł Dominik Kubera

Polscy zawodnicy bez problemu awansowali do finału Speedway of Nations. W piątek Biało-Czerwoni wywalczyli na torze w łotewskim Daugavpils bilet do decydującego etapu zmagań. W składzie znalazł się Dominik Kubera z Motoru Lublin. Z kolei w duńskiej ekipie jechał jego klubowy kolega Mikkel Michelsen

Koronawirus 18 września. 797 zakażeń w Polsce. W woj. lubelskim ponad 100 przypadków

Koronawirus 18 września. 797 zakażeń w Polsce. W woj. lubelskim ponad 100 przypadków

797 przypadków zakażenia koronawirusem i 14 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 122 zakażenia i 2 zgony - więcej przypadków odnotowano jedynie w woj. mazowieckim

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy w szkołach, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy w szkołach, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

Wystawa "NASA in my home" na Politechnice Lubelskiej
22 września 2021, 16:45

Wystawa "NASA in my home" na Politechnice Lubelskiej

Podczas Międzynarodowej Konferencji "Recurrence Plot" w ramach Sesji Posterowej, na Politechnice Lubelskiej będzie można podziwiać wyjątkową wystawę prac olejnych "NASA in my home" autorstwa Lidii Gajek. Prezentacja odbędzie się 22 września o godz. 16.45.

Pojechali na wakacje i jeździli hulajnogami. Po powrocie odkryli, że znikają im pieniądze z konta
Reportaż Uwagi! TVN
film

Pojechali na wakacje i jeździli hulajnogami. Po powrocie odkryli, że znikają im pieniądze z konta

Pojechali na wakacje nad morze, wypożyczyli hulajnogę i okazało się, że codziennie płacą abonament, z którego trudno zrezygnować. Niektórzy, choć jeździli tylko kilkanaście minut, zapłacić muszą nawet kilka tysięcy złotych.

Inne stadiony, ale adrenalina ta sama. Piłkarze z doświadczeniem z lubelskiej "okręgówki" gwarantują emocje
Magazyn

Inne stadiony, ale adrenalina ta sama. Piłkarze z doświadczeniem z lubelskiej "okręgówki" gwarantują emocje

Na boiskach lubelskiej klasy okręgowej pojawia się coraz więcej piłkarzy z przeszłością w najwyższych klasach rozgrywkowych. Niektórzy z nich wciąż są aktywnymi zawodnikami, a część z nich przeniosła się już na ławkę trenerską

A więc, wojna. Pociag na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku
zdjęcia
galeria

A więc, wojna. Pociag na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku

Można łatwo przewidzieć, że to instalacja grupy Hutkasmachnaa Studio dostanie „lajki” i skradnie serce internautom. Właśnie, serce. To ważny motyw prac z tegorocznej edycji festiwalu Open City. Idźcie poszukać ich w Lublinie.

Dworzec w Białej Podlaskiej ma patrona
zdjęcia
galeria

Dworzec w Białej Podlaskiej ma patrona

Imię Zesłańców Sybiru nadano w piątek zabytkowemu dworcowi kolejowemu w Białej Podlaskiej. To szósty dworzec w Polsce mający swojego patrona.

Nowy obrońca Motoru w tej rundzie już nie zagra!

Nowy obrońca Motoru w tej rundzie już nie zagra!

Kiepskie wieści dla Marka Saganowskiego i kibiców Motoru. Victor Massaia, który niedawno dołączył do drużyny z Lublina na jednym z treningów doznał poważnej kontuzji kolana. Uraz wyklucza Brazylijczyka przynajmniej na kilka miesięcy – poinformowali w piątek żółto-biało-niebiescy.

Radni PiS chcą specjalnie uczcić prymasa Wyszyńskiego

Radni PiS chcą specjalnie uczcić prymasa Wyszyńskiego

Miejscy radni PiS apelują o ustanowienie w Lublinie roku 2022 „Rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”. W piątek złożyli oficjalny projekt uchwały w tej sprawie. Liczą na to, że samorząd miasta znajdzie też pieniądze na organizację obchodów.